Povežite se s nama

Najave

U hladu dvorišta Kurije Alapić odmarat će dobri stari traktori

Dio manifestacije “Vidim, čujem i mirišem ljeto” u Vukovini, 2. kolovoza, bit će i ovoga puta traktorska sekcija Oltimer kluba Turopolje

Objavljeno

na

Oni su drugačiji, oni su rijetki, oni privlače pažnju, oni su čim stariji, to bolji, ljepši i vrjedniji. Oni su traktori oldtimeri!

Tim riječima iz Vukovine pozivaju na dio programa u okviru projekta “Vidim, čujem i mirišem ljeto”, čiji su redovni sudionici od prvoga dana upravo lijepi stari traktori. Kako ističu organizatori, ovi će se ljepotani odmarati u hladu u dvorištu Kurije Alapić, a izložba starodobnih vozila – sekcija traktori trajat će tog 2. kolovoza od 18 sati pa sve do mraka.

Stari traktori koji će biti izloženi u Vukovini ne sudjeluju samo na velikogoričkim manifestacijama, nego su redoviti gosti na susretima starih traktora u Garešnici, Sv. Urbanu kod Čakovca, u Selnici kod Varaždina i Velikom Grđevcu, gdje su nosioci nagrada i priznanja za najuređeniji ili najoriginalniji traktor, ističu iz organizacije.

Dvije godine za redom izloženi su na međunarodnom sajmu poljoprivredne mehanizacije “CroAgro” zagrebačkog velesajma, na veliku radost posjetitelja, koji pokazuju veliko zanimanje. Uz mnoštvo izložbi na sajmovima, jedan traktor bio je izložen i u Tehničkome muzeju Nikola Tesla. Vlasnici traktora su članovi Oldtimer kluba Turopolje, koji je za kratko vrijeme postao uspješan i prepoznatljiv klub u Hrvatskoj, dodaju organizatori, uz poruku za kraj:

“Pripremite pitanja za traktoriste, namjestite fotoaparate na smiješak i uživajte u ljepoti, originalnosti i kvaliteti iz prošlosti!”

Najave

MATIČIN ČETVRTAK Kako očuvati hranu budućnosti? Fokus na tlo i bioraznolikost

Govorit će se o zdravlju tla, sjemenu i održivoj poljoprivredi.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: ZMAG / Reciklirano imanje/FB

U četvrtak, 14. svibnja 2026. u 19 sati na adresi Šetalište Franje Lučića br.15, održava se 330. Matičin četvrtak, na kojem će o odnosu čovjeka, tla i hrane govoriti Izabela Novaković, magistra ekološke poljoprivrede i enologinja.

Novaković, članica udruge ZMAG, govorit će o tome zašto je važno čuvati tlo kao živi sustav, njegovu mikrobiološku raznolikost te kako to utječe na proizvodnju hrane. Poseban naglasak bit će na očuvanju starih sorti i razmjeni sjemena, što je nekad bila uobičajena praksa u zajednicama, a danas se ponovno vraća kroz različite inicijative.

Kao i uvijek, ulaz je slobodan.

Nastavite čitati

Kultura

Mičevec poziva na “Turopoljsku glazbenu šetnicu” – stižu gosti iz Karlovca i Novigrada

Sve će pratiti i tradicionalna Štrudlijada Udruge žena Mičevec.

Objavljeno

na

Objavio/la

Kulturno-umjetničko društvo Mičevec, u nedjelju, 24. svibnja, organizira koncert pod nazivom „Turopoljska glazbena šetnica“, koji počinje u 17 sati u Hrvatskom domu Mičevec na adresi Trg kardinala Alojzija Stepinca 7.

Na koncertu će, uz domaćine, nastupiti i Folklorni ansambl Matija Gubec iz Karlovca te Pjevački zbor Lavanda iz Novigrada.

Događaj se održava u sklopu manifestacije Štrudlijada, koju organizira Udruga žena Mičevec, pa će posjetitelji uz glazbeni program imati priliku osjetiti i dio lokalne tradicije koja se u ovom kraju njeguje godinama.

Nastavite čitati

Najave

Makrame radionica za Majčin dan – mame i djeca pozvani na zajedničko kreativno druženje

Objavljeno

na

Objavio/la

Povodom Majčinog dana, Dječji odjel Gradske knjižnice Velika Gorica u ponedjeljak, 12. svibnja 2026. godine, organizira makrame radionicu namijenjenu mamama i djeci, s početkom u 18 sati.

Radionicu će voditi Mateja Fanuko, a sav materijal potreban za rad je osiguran što znači da polaznici ne trebaju donositi ništa osim dobre volje.

Prijave su obavezne, a zainteresirani se mogu prijaviti putem telefona na broj 6260689.

Nastavite čitati

Najave

“Dajte stvarima drugu priliku” – proljetni buvljak stiže u Kuče

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Udruga žena Kuče/FB

Udruga žena Kuče organizira proljetni buvljak koji će se održati u nedjelju, 17. svibnja, iza Društvenog doma u Kučama, od 14 do 18 sati.

Posjetitelji će moći razgledati ponudu, kupiti razne predmete po simboličnim cijenama ili jednostavno donijeti stvari koje im više ne trebaju i dati im novu priliku kroz razmjenu.

Organizatorice pozivaju sve zainteresirane da iskoriste proljetno poslijepodne za druženje i ugodnu šetnju među štandovima. Informacije i prijave dostupne su na broj 091 799 7074 (Zora).

Foto: Udruga žena Kuče/FB

Nastavite čitati

Najave

Patronažna služba Velika Gorica organizira nove trudničke tečaje i grupe za potporu u dojenju – poznati termini za svibanj

Prijave nisu potrebne.

Objavljeno

na

Objavio/la

Patronažna služba Velika Gorica nastavlja sa svojim redovnim trudničkim tečajevima i grupama za potporu u dojenju koji će se održati u svibnju u predavaonici Doma zdravlja Velika Gorica.

Prvi susret, grupa za potporu u dojenju, namijenjen roditeljima koji žele dobiti informacije i podršku vezanu uz dojenje te razmijeniti iskustva u sigurnom i stručnom okruženju, doržat će se 2. svibnja u 11 sati.

Dva dana kasnije, 14. svibnja u 15 sati održava se i trudnički tečaj, koji je namijenjen trudnicama i budućim roditeljima koji se žele pripremiti za dolazak djeteta te dobiti osnovne smjernice i savjete.

Oba događanja vodi Marica Čardžić, mag. med. tech., IBCLC savjetnica i patronažna sestra.

Iz Patronažne službe poručuju kako prijave nisu potrebne, a dodatne informacije građani mogu dobiti na brojeve 01/6379-703, 01/6379-704 i 01/6379-755 ili putem e-maila [email protected].

Nastavite čitati

Reporter 459 - 30.04.2026.

Facebook

Izdvojeno