Grad Velika Gorica i gradonačelnik Krešimir Ačkar napravili su nedavno sjajan posao. Autobusi sada besplatno voze gradom i okolnim mjestima pa se mi penzići možemo do mile volje furati kam god želimo. Tako se potpisnik ovih redaka nedavno uputio iz Novog Čiča u šetnju Goricom. A bio je i “petek na Gorice” pa je bila logična trasa Japinom ulicom prema Sajmištu. Na velikom placu malo razgledavanje svega i svačega, degustacija ribljeg specijaliteta, a onda nenadani susret. Je li moguće, pa to je legendarni nogometaš ravnog Turopolja Neven Novosel i njegova puno ljepša polovica gospođa Martina, inače Goričanka. Pa kaj tu delaš legendo, kaj nisi na poslu u Irskoj? I zakaj ti je noga u zavojima tako visoko?
foto: Privatni album Neven Novosel
– Na godišnjem sam u mojoj Vukovini, a to sam iskoristio i za boravak u Matuljima nedaleko Opatije. Doktor Boris Nemec, vrhunski i poznati ortoped, operirao mi je u svojoj cijenjenoj klinici menisk koljena. Bilo je napuknuće i morao sam to riješiti, a razmislit ću hoću li još igrati – nakon srdačnog pozdrava otkrio je Neven.
Zar još igra(š), a 43 godine su na leđima? Autoru ovog teksta čini se kao jučer kad je prije 20 godina 2004. godine najboljem nogometašu od četvero braće ispred Sportskih novosti uručio trofej za najboljeg igrača tadašnje JŽNL, a bio je i najbolji strijelac u sezoni 2003/2004. O kakvom se plemenitom veznjaku i paklenom igraču individualcu i golgeteru radilo govori i činjenici da je njegov Jelačić iz Vukovine tada u poretku zauzeo tek sedmo mjesto!? Uz Nevena i braću mora se istaknuti da im je i otac Zvonko bio nogometaš (zauvijek nas je napustio prije 10-tak godina) koji se znao pohvaliti poznanstvom s Antonom Samovojskom negdašnjim legendarnim novinarom Sportskih novosti i TV nogometnim komentatorom.
Nastavak razgovora dogovorili smo za nekoliko dana kasnije u Novom Čiču u lokalu Dubravka Hrkovca, prije prvoligaškog nogometaša kojeg je također operirao Nemec, ali tada u Lovranu. Prisjećajući se svoje bogate nogometne karijere i Neven Novosel se najprije vratio Jelačiću.
– Vrhunac stalne selekcije u Jelačiću dogodio se u sezoni 2008/2009. Osvojili smo prvo mjesto i plasman u jači rang. Bila je to jedna od najboljih momčadi Jelačića u povijesti, a trener je bio Vlado Horvat – kazao je na početku Neven. Nije želio nikoga posebno isticati iz tog vremena, ali jasno da je Novosel bio zamašnjak stroja koji je mljeo suparnik, a kroničar se ipak usuđuje izdvojiti također domaće dečke kapetana Josipa Matejčić, stopera Vedrana Kovačevića, vezne Vedrana Stipanićeva, Josipa Musu te Miru Paviša koji je bio prvi strijelac lige..
(Neven Novosel čući treći s desna)
– U Hrvatskoj sam osim za Jelačić Vukovina igrao i za Polet Buševec, Dinamo Hidrel Novo Čiče, Lekenik, Turopoljac Kuće, ondašnji Udarnik iz Kurilovca, NK Goricu dok je igrala niži rang i nekadašnji NK Radnik (VG) u mlađim uzrastima…Mali nogomet ili futsal “španao” sam za Auto Peba, Uspinjaču, MNK Sokoli iz Samobora i još neke klubove manje zvučnog imena -u kratkim crtama opisao je Neven svoju karijeru u Hrvatskoj. Gdje god je igrao, posebno u trećeligašima Poletu iz Buševca i Udarniku ostavio je dubok trag. Nažalost, bitke za bolju egzistenciju otjerale su ga prilično daleko od Vukovine, Gorice i Turopolja.
– Otišao sam u Irsku kad sam imao 34 godine, dakle prije 9 godina. Gradić u kojem živim zove se Castleblayney a ima oko 5 do 6 tisuća stanovnika. Tamo su mi i braća Vedran i Franjo dok Dejan živi u Vukovini. Susjed mi je naš negdašnji poznati golgeter Tin Lovreković, a i kumovi smo – govori Novosel.
– U Irskoj veliki nogomet sam igrao za FC Bay United, FC Šviturys, FC Tullyvalen gdje sam i trenutno registriran. Futsal sam “haklao” za Newry City koji se je natjecao u 1. Sjevernoirskoj ligi gdje sam prije godinu dana i zaradio ozljedu puknuća meniskusa. Operacija je uspješno obavljena u Matuljima kod doktora Nemeca, a već sam skinuo i zavoje – otkrio je Neven i svoj Irski nogometni put.
Do kada obitelj Novosel planira boravak u Irskoj?
– Još najmanje četiri godine, kad 14-godišnja kćerka Dora završava školu. Dora izvrsno govori engleski i tek tada planiramo razmisliti o budućnosti. U Irskoj nam je dobro, a u Hrvatskoj smo svake godine u vrijeme godišnjih odmora – zaključio je Neven Novosel, srdačno se pozdravljajući s prisutnim poznanicima, najviše s popularnim “Geđom” iz Buševca koji je dobacio:
– Jazo, gdje su ti dani kad smo s tobom u Poletu i Buševcu gazili trećeligaše”?
Srdačno se nasmijao Novosel i požurio u susret prijatelju Siniši Ferenčeku, još jadnom nogometašu kakvih danas širom Turopolja ima sve manje. U ponedjeljak je već let prema zelenoj Irskoj.
Nogometaši Mraclina uspješno su apsolvirali i drugi test u sklopu zimskih priprema. Na kultnom igralištu Stara graba, pod reflektorima i u pravom nogometnom ambijentu, ugostili su renomiranu zagrebačku momčad Kralj Tomislav. Iako su gosti, trenutno četvrtoplasirana momčad I. zagrebačke lige, pokazali zašto su u vrhu svog ranga, domaći su na kraju zasluženo slavili rezultatom 2:1.
Utakmica nije najbolje počela za momčad Marka Pancirova. Gosti su iskoristili dekoncentraciju domaće obrane i poveli već u otvaranju susreta. Ipak, rani rezultatski minus nije pokolebao domaće. Mraclin je uspostavio kontrolu dvoboja, a poravnanje je stiglo sredinom poluvremena. Bila je to prava minijatura Kaurina koji je iz slobodnog udarca kirurški precizno pogodio sam desni kut nemoćnog gostujućeg vratara. Preokret se dogodio se u samoj završnici prvog poluvremena. Agilni Borovac iznudio je kazneni udarac nakon prekršaja u šesnaestercu, a odgovornost je ponovno preuzeo Kaurin. Mirnom realizacijom s bijele točke donio je Mraclinu prednost s kojom se otišlo na odmor.
U drugom poluvremenu izmjene u oba sastava. Mraclin je kreirao četiri zrele prigode za povećanje vodstva, no nedostajalo je preciznosti u završnici. S druge strane, Kralj Tomislav je u dva navrata opasno zaprijetio, ali mreže su ostale mirovati.
MRACLIN – KRALJ TOMISLAV 2:1
Igralište Stara graba. Gledatelja 50. Sudac: Sučić.
Gradsko natjecanje školskih sportskih društava (ŠSD) srednjih škola u košarci 3X3 za djevojke u organizaciji Ekonomske škole Velika Gorica održano je dana (srijeda, 11.02.2025.) u sportskoj dvorani Srednje strukovne škole. Za naslov najboljeg natjecala su se četiri ŠSD-a: ŠSD GVG (Gimnazija, voditelj Gordan Polan, prof.), ŠSD Bumbar (Ekonomska škola, voditelj Ana Tihi Prajdić, prof.), ŠSD Velgor (Srednja strukovna škola, voditelj Siniša Rajšić, prof.) i ŠSD Zrakoplovac (Zrakoplovna škola Rudolfa Perešina, voditelj Krešimir Lušić, prof.).
Velika Gorica, 11.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u koarci 3×3 za djevojke. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 11.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u koarci 3×3 za djevojke. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 11.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u koarci 3×3 za djevojke. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Natjecanje u košarci 3X3 je novi sport u srednjim školama, promoviran je na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. Prema naputku Hrvatskog školskog sportskog saveza uključen je u program srednjoškolskih sportskih natjecanja u školskoj 2024./2025. godini.
Velika Gorica, 11.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u koarci 3×3 za djevojke. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 11.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u koarci 3×3 za djevojke. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 11.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u koarci 3×3 za djevojke. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Turnir je odigran po jednostrukom bod sustavu (6 utakmica), a utakmice su igrane u trajanju 15 minuta, odnosno pobjednik je ekipa koja prva osvoji 21 poen. Sastav ekipa: 4 igračice i voditelj. Igraju tri protiv tri na jedan koš, napad u pravilu traje 12 sekundi.Sudili su Barbara Ninić i Hrvoje Jurković.
Velika Gorica, 11.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u koarci 3×3 za djevojke. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 11.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u koarci 3×3 za djevojke. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 11.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u koarci 3×3 za djevojke. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Tri prvoplasirane ekipe nagrađene su odgovarajućim medaljama, a pobjednička ekipa se plasirala na Županijsko natjecanje u košarci 3×3.
Galerija fotografija
Gradsko natjecanje srednjih škola u košarci 3X3 za djevojke 2025./2026.
Gradsko natjecanje školskih sportskih društava (ŠSD) srednjih škola u košarci 3X3 za mladiće u organizaciji Ekonomske škole Velika Gorica održano je danas (srijeda, 11.02.2026.) u sportskoj dvorani Srednje strukovne škole. Za naslov najboljeg natjecala su se 4 ŠSD-a: ŠSD GVG (Gimnazija, voditelj Gordan Polan, prof. viši savjetnik), ŠSD Gorek (Ekonomska škola, voditelj Marko Novaković, prof.), ŠSD Velgor (Srednja strukovna škola, voditelj Siniša Rajšić, prof.) i ŠSD Zrakoplovac (Zrakoplovna tehnička škola Rudolfa Perešina, voditelj Krešimir Lušić, prof.).
Velika Gorica, 11.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u koarci 3×3 za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 11.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u koarci 3×3 za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Natjecanje u košarci 3X3 je novi sport od prošle godine u srednjim školama, promoviran je na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. Prema naputku Hrvatskog školskog sportskog saveza uključen je u program srednjoškolskih sportskih natjecanja u školskoj 2024./2025. godini.
Velika Gorica, 11.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u koarci 3×3 za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 11.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u koarci 3×3 za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Turnir je odigran po jednostrukom bod sustavu (svako sa svakim), a utakmice su igrane u trajanju 15 minuta, odnosno pobjednik je ekipa koja prva osvoji 21 poen. Sastav ekipa: 4 igrača i voditelj. Igraju tri protiv tri na jedan koš, napad u pravilu traje 12 sekundi. Sudili su Barbara Ninić i Hrvoje Jurković.
Velika Gorica, 11.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u koarci 3×3 za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 11.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u koarci 3×3 za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Tri prvoplasirane ekipe nagrađene su odgovarajućim medaljama, a pobjednik se plasirao na županijsko natjecanje.
Galerija fotografija
Gradsko natjecanje srednjih škola u košarci 3X3 za mladiće 2025./2026.
Atletski klub Turopolje ponovno pokreće školu trčanja u Velikoj Gorici, s ciljem okupljanja rekreativaca i trkača svih uzrasta koji žele unaprijediti kondiciju, tehniku trčanja i opću tjelesnu spremu. Treninzi će se održavati na Gradskom stadionu, a planirani početak je u 18 sati, dok će se točni termini dogovarati s polaznicima.
Program je otvoren za sve, od djece do veterana, a sudionici će biti raspoređeni u grupe prema dobi, znanju i brzini, kako bi se treninzi prilagodili individualnim mogućnostima.
Zainteresirani se mogu ispuniti formular ovdje, ali iz kluba napominju kako ispunjavanje formulara ne znači prijavu uškolu, već služi kao predbilježba kako bi se lakše organizirale grupe
Natjecanje 19.velikogoričke malonogometne lige 2025./2026. u organizaciji Zajednice sportskih udruga Velike Gorice i pokroviteljstva Nogometnog saveza Velika Gorica nastavljeno je utakmicama 10. kola na terenu s umjetnom travom u SC Panadić Sport prošle subote (07.02.2026.).
Velika Gorica, 07.02.2026. 19.VMNL-10.kolo. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 07.02.2026. 19.VMNL-10.kolo. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Gorica i Buna igrat će finale u konkurenciji mlađih pionira, a u konkurenciji pionira sastat će se Ban Jelačić 1 i Kurilovec. Vatrogasac je u konkurenciji prstića nanizao 10 pobjeda s gol razlikom 74:2!
Velika Gorica, 07.02.2026. 19.VMNL-10.kolo. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 07.02.2026. 19.VMNL-10.kolo. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 07.02.2026. 19.VMNL-10.kolo. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Liga je organizirana za četiri dobna uzrasta: prstići, početnici, mlađi pioniri i pioniri. Prijavljene su ukupno 44 ekipe: prstići 12, početnici 14 (7+7), mlađi pioniri 10 i pioniri 8 ekipa. Utakmice se igraju sa sastavima 5+1 igrač na terenu, u trajanju od 1×30 minuta. Voditelji Lige: Zlatko Petrac i Stjepan Petrac.
Velika Gorica, 07.02.2026. 19.VMNL-10.kolo. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Nastavak Lige je u subotu, 14. veljače 2026. godine.
Galerija fotografija
19.velikogorička malonogometna liga 2025./2026., 10. kolo