Povežite se s nama

Vijesti

Trebate li magnetsku rezonanciju prostate ili zdjelice, znamo gdje ćete dobiti vrhunsku uslugu uz popust!

Inače, rujan je mjesec svijesti, između ostalog, za rak prostate i rak jajnika.

Objavljeno

na

Ljeto je iza nas i život poprima svoj poznati ritam. Nizat će se dani za danom, neki sretniji, neki manje sretni i tako u krug. Sve dok jednog trenutaka kada se zapitamo jesmo li znali cijeniti ono što smo imali? A imali smo zdravlje.

Upravo zato što je zdravlje uistinu nešto najvažnije, osnova dobrog i sretnog života, trebamo BITI SVJESNI svoje životne dobi, stila života koji je najčešće jako stresan, zagađenosti okoline, bolesti koji se ponavljaju unutar naše obitelji i VAŽNOSTI PREVENTIVNIH LIJEČNIČIH PREGLEDA.

Upravo nam to svaki mjesec putem svojih blogova i akcija poručuje novootvoreni, a već prepoznat po svom odličnom radu, Medicinski centar Gorica. Budući da je rujan mjesec svijesti, između ostalog, za rak prostate i rak jajnika, imaju akciju 15 % popusta na magnetsku rezonanciju (MR) prostate i MR ženske zdjelice.

MR prostate: zašto se radi i kako?

Pregled magnetskom rezonancijom prikazuje detaljne slike organa, mišića, živaca, krvnih žila i ostalih struktura tijela. Za razliku od rendgenskog snimanja ili CT-a, MR za nastanak slike ne koristi ionizirajuće zračenje. MR prostate je ključna metoda dijagnostike za muškarce, osobito kada postoji sumnja na rak prostate.

Za razliku od drugih slikovnih metoda, MR omogućava preciznu procjenu:

· veličine prostate,

· prisutnosti tumora,

· te potencijalnog širenja bolesti na okolne strukture.

MR prostate se preporučuje muškarcima koji imaju povišene vrijednosti PSA (prostata specifičnog antigena), simptome koji mogu ukazivati na probleme s prostatom ili kao dio praćenja već postojećih dijagnoza raka prostate, jer može pomoći u planiranju daljnjeg liječenja, bilo da se radi o operativnim zahvatima ili radioterapiji.

Rak prostate – treći najčešći zloćudni uzrok smrti u muškaraca!

Prema podacima Registra za rak, u 2021. godini rak prostate bio je 9. vodeći uzrok smrti kod muškaraca što ga čini trećim najčešćim zloćudnim uzrokom smrti u muškaraca, nakon raka pluća te raka debelog i završnog crijeva. Ono što se zna je i to da:

· kod gotovo 50 % muškaraca starijih od 70 godina mogu se ustanoviti barem mikroskopski tumori prostate;

· muškarci kojima je netko u obitelji obolio od raka prostate, imaju značajno veći rizik od razvoja bolesti;

· rak prostate u početnoj fazi nema posebnih simptoma i upravo zato je važno da muškarci ozbiljno shvate preventivni pregled urologa;

· kada se rak prostate otkrije u ranom stadiju, postotak izlječenja doseže 98%.

Na stranicama ovog centra saznajemo i više o važnosti preventivnih pregleda prostate za muškarce starije od 40 godina.

Magnetska rezonancija (MR) zdjelice kod žena

MR ženske zdjelice je izuzetno važna slikovna metoda za dijagnosticiranje problema unutar ženskih zdjeličnih organa, uključujući maternicu, jajnike, jajovode i mokraćni mjehur. Najčešće se koristi kod sumnje na tumore, poput raka jajnika ili maternice, ali također može pomoći u dijagnosticiranju endometrioze, fibroida, cista te drugih abnormalnosti zdjeličnih organa.

Prema podacima Registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, od raka jajnika u Hrvatskoj godišnje obolijeva između 400 i 450 žena, dok svake godine umire oko 300 žena. Iako se češće javlja kod starijih žena, u preko trećine slučajeva dijagnosticiran je prije 60-te godine života.

Važno je spoznati da:

• sve su žene u opasnosti od obolijevanja – ako imate jajnik, možete oboljeti od raka jajnika;

• rana dijagnoza znatno poboljšava ženine izglede za preživljavanje;

• mnoge žene pogrešno vjeruju da će PAPA test otkriti rak jajnika.

Kada je riječ o raku jajnika, MR zdjelice omogućava detaljan pregled kako bi se precizno odredila veličina i položaj tumora te njegov mogući utjecaj na okolne organe.

Ova metoda je od velike važnosti u ranoj detekciji bolesti, što omogućuje pravovremeno i uspješnije liječenje. MR zdjelice kod žena je neinvazivan, siguran pregled koji ne koristi ionizirajuće zračenje te je od velikog značaja u situacijama kada su potrebne detaljne informacije o unutarnjim organima.

Pregled se često koristi kao dodatna metoda nakon ultrazvuka ili drugih dijagnostičkih testova. Kao i kod MR prostate, ovo je metoda s visokom razlučivošću koja omogućava liječnicima preciznu dijagnostiku i optimizaciju terapijskog plana.

U Medicinskom centru Gorica čeka vas stručan tim i vrhunski uređaji. Trajanje pregleda za MR prostate kao i MR ženske zdjelice je oko 45 minuta, a redovna cijena je 210 eura. Do kraja rujna možete iskoristite 15 % popusta

Priroda

FOTO Riba crnka dobila edukativnu ploču

Ako koji ribolovac i ulovi crnku na ovom području, znat će ju prepoznati i neozlijeđenu vratiti nazad u njezino prirodno stanište. 

Objavljeno

na

Objavio/la

Jučer je u sklopu projekta „Očuvanje ugrožene i strogo zaštićene vrste ribe crnke na području Jagodnog“, postavljena edukativna ploča na izvorišnom području rijeke Odre kod Donjeg Podotočja.  

Cilj projekta, koji smo predstavili ranije u posebnom članku, kao i postavljene edukativne ploče, jest educirati javnost o važnosti ove malo poznate i ugrožene ribe, koju možemo nazvati i reliktom prošlosti, ali i o važnosti očuvanja rijeke Odre. 

-Naime, kako su već neki čuli, a neki će i pročitati kada posjete izvorište rijeke Odre, crnka je mala ribica crne boje koja obitava u relativno plitkim i malim vodenim površinama, prekrivenima gustom vodenom vegetacijom. Takvo stanište možemo naći na širem području Donjeg Podotočja i Jagodnog, koje je zbog ove vrste i specifičnog staništa uvršteno u ekološku mrežu Europske unije. Zbog karakteristika takvih staništa, poput sporog toka, mulja i visoke vlažnosti, ovakva su područja u prošlosti bila isušivana i uređivana, zbog čega se i brojnost ribe crnke smanjila, te je ona danas ugrožena vrsta – objašnjava Ivan Beno, sveučilišni magistar eksperimentalne biologije s PMF-a, a koji je uključen u projektno istraživanje. 

Inače, ovo područje rijeke Odre pruža stanište i životni prostor mnogim vrstama biljaka i životinja, no također koegzistira s ljudima, stoga je važno obratiti pažnju na neke malo manje poznate, ali jednako važne vrste.  

Postavljanje ove edukativne ploče pokazuje važnosti crnke, ali i njezinog staništa, čime se javnost educira o načinima zaštite, te ako koji ribolovac i ulovi crnku na ovom području, da će ju znati prepoznati i neozlijeđenu vratiti nazad u njezino prirodno stanište. 

Projekt je financiran od strane Grada Velike Gorice, a konstrukciju za edukativnu ploču izradio je Stjepan Đurić. 

Nastavite čitati

Sport

FOTO Mali rukometaši prvi isprobali novu balon dvoranu

Iznad politike – ideju za dvoranu dali Karas i Slojšek. Gradonačelnik najavio još moderniju sportsku dvoranu uz osnovnu školu Kurilovec.

Objavljeno

na

Blagdan svete Lucije i Dan grada obilježen je i svečanim otvaranjem nove sportske ‘balon’ dvorane u Rakarskoj ulici uz rukometni turnir za mlađe dobne kategorije, u organizaciji ŽRK Udarnik i HRK Gorica. 

Mislim da ljepši poklon za sportašice i sportaše ne može biti od predaje vama na upravljanje i na korištenje ovakav jedan prekrasni sportski kompleks, ove balon dvorane. Ali tu nećemo stati, već je projektna dokumentacija gotova i ide se na ishođenje građevinske dozvole za novu, još veću, još moderniju, polivalentnu sportsku dvoranu uz osnovnu školu Kurilovec. Kao Grad, svjesni smo vaših potreba, zato što su ulaganja u sport, ulaganja u obrazovanje, ulaganja u mlade, nešto najljepše i najbitnije za budućnost jednoga grada, a grad Velika Gorica s vama ima zasigurno blistavu budućnost – poručio je gradonačelnik Krešimir Ačkar i zajedno sa sportašima otvorio novi sportski objekt. 

Foto: Sanjin Vrbanus

Ovo je prijeko potrebni trenažni objekt, u kojem će svoje mjesto za rad s mladima naći naši gorički klubovi. 

-Prije svega, hvala Gradskoj upravi na čelu sa našim gradonačelnikom, zamjenikom Karasom, pročelnicom i svima onima koji su pridonijeli tome da imamo ovakav prekrasan objekt. Nadam se da će vrlo skoro vrijeme pokazati da ovakva dvorana donosi zamah velikogoričkog sporta i da će iznjedriti nove rukometaše, košarkaše, odbojkaše i sve ostale sportaše koji će s ponosom nositi grb našeg grada, a u budućnosti biti i reprezentativci Hrvatske – poručio je Goran Kovačić, predsjednik Zajednice sportskih udruga grada Velike Gorice. 

Foto: Sanjin Vrbanus

A evo kako je krenula inicijativa i ideja o novoj trenažnoj dvorani… 

– Samo ove godine smo u Velikoj Gorici otvorili nekoliko objekata, ali mi ni jednom prilikom nije srce bilo puno kao danas. Danas sam najsretniji zbog ove dvorane i ovom prilikom htio bih spomenuti i zahvaliti kolegi Damiru Slojšeku jer je to bila naša zajednička inicijativa. Prije četiri godine na početku prvog mandata našli smo se ne kao političari, nego kao sportaši. On ispred Ženskog rukometnog kluba Udarnik, a ja ispred hrvatskog rukometnog kluba Gorica i pokrenuli ovu inicijativu. Krenuli smo prvo da natkrijemo samo jedno igralište u Kurilovcu ili negdje u Gorici, a došli smo do ove dvorane gdje imamo tri igrališta. Gradonačelnik je objeručke prihvatio našu ideju i pokazao da nije bitno tko je na vlasti ili u oporbi, nego da se sve prave ideje podržavaju – ispričao je zamjenik gradonačelnika Neven Karas. 

Foto: Sanjin Vrbanus

Ovo je značajan sportski i rekreacijski napredak, s tri igrališta i prostorom za mlade sportaše, što je vrijedan iskorak za lokalni sport.   

Dodajmo kako ŽRK Udarnik ujedno obilježava 25 godina djelovanja i uspješno se natječe u drugom rangu hrvatskog ženskog seniorskog rukometa. 

FOTO galerija:

FOTO: Sanjin Vrbanus

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Večeras svi na Magazin na Radićev trg!

Početak koncerta je u 20 sati.

Objavljeno

na

Grad Velika Gorica ove godine slavi svoju veliku obljetnicu 30 godina od osnutka Grada, a vrhunac proslave je večerašnji veliki koncertom na otvorenom, na Trgu Stjepana Radića. 

Jedna od najdugovječnijih i najpopularnijih pop-grupa – Magazin, čiji je nastup najavljen od 20 sati, imala je više pjevačica kroz svoju povijest, a neke od najpoznatijih su Majda Šoletić, Lidija Horvat-Dunjko, Ljiljana Nikolovska, Danijela Martinović, Maja Blagdan, Jelena Rozga i Andrea Šušnjara, a najnoviji glavni vokal grupe je 23-godišnja Splićanka Lorena Bućan. 

Od bezvremenskih hitova poput “Put Putujem,” “Kokolo,” i “Piši mi”, Magazin će sve okupljene podsjetiti i na novija izdanja kao i novi singl Kao žena ženi koji su izbacili u studenom. 

Koncert je poklon Grada Velikogoričankama i Velikogoričanima te njihovim gostima, u povodu Dana Grada. 

Nastavite čitati

Vijesti

Vatrogasci na intervenciji u Kolarevoj – izbavljaju dijete iz stana

Opreza nikad dosta!

Objavljeno

na

Da nam vatrogasci “čuvaju leđa” i kad nije u pitanju opasnost od požara, dokaz je i današnja situacija iz ulice Slavka Kolara u Velikoj Gorici.

Naime, Županijski vatrogasni operativni centar dobio je poziv upomoć stanara da je u jednom stanu ostalo zaključano dijete, te je potrebno provaliti vrata stana.

Foto: Mile Šola

Na adresu je došla i policijska patrola, a kako je intervencija u tijeku, još ne znamo detalje i okolnosti.

Jedan od zaključaka je da je možda došlo do gubitka ključeva od vrata stana nakon što je odrasla osoba izašla, te je dijete ostalo zaključano do dolaska vatrogasaca…

Nastavite čitati

Vijesti

DAN GRADA Čin počasti i zahvalnosti svima koji su život dali za domovinu

Poginulim braniteljima pijetet u ime Grada dali su gradonačelnik Krešimir Ačkar, zamjenik Neven Karas i predsjednik Gradskog vijeća Darko Bekić.

Objavljeno

na

Objavio/la

Izaslanstvo Grada Velike Gorice, jutros je u povodu Dana grada, položilo vijence kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima Domovinskog rata na platou ispred velikogoričkog gradskog groblja.

Foto: Sanjin Vrbanus

Čin počasti i zahvalnosti svima koji su život dali za domovinu, održan je uz članove počasnog voda Turopoljskog banderija. 

Foto: Sanjin Vrbanus

Poginulim braniteljima pijetet u ime Grada dali su gradonačelnik Krešimir Ačkar, zamjenik Neven Karas i predsjednik Gradskog vijeća Darko Bekić, a pridružili su se članovi gradskih stranačkih izaslanstava, te brojni predstavnici udruga, članovi obitelji poginulih branitelja, vatrogasci i policija.

FOTO galerija:

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Nastavite čitati

Reporter 455 - 17.11.2025.

Facebook

Izdvojeno