Povežite se s nama

Vijesti

Tambure iz Buševca sviraju se u cijelom svijetu, a dovoljno su dobre i za predsjednike

Obitelj Katulić ima najdugovječniju radionicu tambura u Hrvatskoj, a u najboljim vremenima instrumenti koje izrađuju hranili su četiri obitelji

Objavljeno

na

Bisernice, bračevi, bugarije i basevi koje izrađuje obitelj Katulić mogu se čuti u cijelom svijetu, od Australije i Europe do Kanade i SAD-a. Prve tambure na Muzičkoj akademiji, s kojima je u Zagrebu i započeo studij ovog instrumenta, upravo su iz ove radionice u Buševcu, a jedan njihov instrument najvjerojatnije je i danas u sefu – u posebnoj prostoriji Banskih dvora u kojoj se nalaze predsjednički pokloni.

– Izradili smo jako lijepu tamburicu kao poklon bivšem predsjedniku Ivi Josipoviću prigodom jednog posjeta Velikoj Gorici. To je onaj poklon koji je on morao ostaviti u zbirci poklona jer je vrijedniji od 500 kuna – priča nam Marinko Katulić koji već 26 godina izrađuje tamburaške instrumente.

4.11.2020. Buševec – Marinko Katulić već 26 godina izrađuje tamburice. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Bez obzira na broj instrumenata, a radi se o stotinama, možda i tisućama njih, i to tko im je vlasnik, pa bio on i predsjednik, jedna je tambura Marinku ipak najdraža.

– Postoji jedan instrument koji sam napravio sinu. Od jednog jako rijetkog drveta – ptičjeg javora. To je jedna jako dobra i rijetka tambura, a rađena je 20-ak godina. Svaku godinu nešto. Dok nije došla na red da ju završim. Poklonio sam mu je za vjenčanje i to nam je ‘dežurna’ tambura u kući jer, nećete vjerovati, zna se dogoditi da imamo feštu, a da nemamo na čemu zasvirati – ispričao nam je Marinko i objasnio svoju duboku vezu s tamburicama koja je duga već 50 godina.

– Tambura je od kolijevke do groba. U novije vrijeme, kad se dijete rodi svira tamburaš, sve životne prigode prate tamburaši, i taj jedan emotivni trenutak – kada su sprovodi, opet su tu tamburaši – kaže Marinko koji je svirati tamburicu počeo u petom razredu osnovne škole, nastavio u Ogranku seljačke sloge u Buševcu te svirački staž završio kao profesionalni glazbenik u Ansamblu Lado.

4.11.2020. Buševec – Marinko Katulić već 26 godina izrađuje tamburice. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Onda je krenuo u proizvodnju. Instrumente radi ručno, od početka do kraja. Puno strpljenja i ljubavi potrebno je da se izradi dobar instrument. Graditelj mora ujedno biti i umjetnik, dati instrumentu ‘ono nešto’ po čemu će biti prepoznatljiv i poseban jer takvi su, na kraju, i umjetnici za koje ih izrađuje.

– Kad vidim svoje instrumente na televiziji, odmah ih prepoznam, znam iz koje godine bi mogli biti, kada su ih kupili. Na stotine društava smo opremili kroz sve ove godine i te tambure se još uvijek sviraju – kaže vlasnik Obrta Forte.

– Ako ne volite taj posao i ako se apsolutno ne posvetite tome, teško ovo možete raditi. U početku radite 10 do 12 sati. Stvaranje rukama je stvar vježbe, ali morate imati volje. Moju prvu tamburu i dalje ‘vuče’ moj unuk po radionici. Sigurno je tu negdje. I još je u sviračkom stanju – priča Marinko i objašnjava kako je uspio toliko dugo uspješno opstati kao graditelj tambura: “Ja mislim da netko tko ne svira teško može napraviti kvalitetan tonski instrument. Može tehnički sve biti savršeno, ali ako nemaš u uhu i ne čuješ, onda je to sasvim druga stvar.”

4.11.2020. Buševec – Marinko Katulić već 25 godina izrađuje tamburice. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Osim što tehnički mora biti dobra, tambura mora biti i lijepa. Zanimalo nas je, stoga, smatra li se Marinko obrtnikom ili umjetnikom?

– Mislim da je to objedinjeno. Ima dosta toga umjetničkoga u izradi tambura. Prije svega, kad glazbenik gleda instrument on ga promatra tonski, ali gleda se i ljepota. Koliko uspijete taj umjetnički dio nametnuti u izradi instrumenta, toliko ste prihvatljiviji tržištu i to neki prepoznaju, a neki ne – smatra Katulić koji svakodnevno u svojoj radionici izrezuje oblike instrumenata, savija drvo, lijepi ga, brusi, lakira…

4.11.2020. Buševec – Marinko Katulić već 26 godina izrađuje tamburice. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Marinko, njegov sin Vedran i još jedan zaposleni graditelj paralelno rade 10-ak tambura i vjerojatno su, uvjeren je ovaj Buševčan, jedina radionica u Hrvatskoj koja u kraće vrijeme može napraviti instrumente potrebne cijelom jednom orkestru. Trenutno izrađuju 12 tambura za orkestar iz Benkovca.

– Radimo po narudžbi, kako tko ima želju i mislim da možemo sve napraviti. Nismo imali potrebe uvođenja CMC strojeva u radionu jer smo si prilagodili dosta alata da možemo ručno napraviti, a ionako je pao interes – objašnjava nam ovaj zaljubljenik u tamburašku glazbu i instrumente.

– Na početku smo bili sami. Počeli smo službeno 1994. godine i po aktivnom stažu smo najstarija radionica u Hrvatskoj, koliko ja znam. Radimo sve vrste tamburaških instrumenata, servisiramo, proizvodimo etuie, odnosno torbe za nošenje koje čuvaju instrumente – kaže Marinko i prisjeća se i boljih dana za graditelje tambura.

4.11.2020. Buševec – Marinko Katulić već 26 godina izrađuje tamburice. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Nekada je ova radionica hranila četiri obitelji, a Marinko je posjećivao hrvatske festivale diljem svijeta. Tamo bi u trenu rasprodao sve što su napravili te instrumente nerijetko još morao slati iz Hrvatske. I danas te iste tambure sviraju Hrvati na gotovo svim kontinetima.

– U najboljim vremenima, oko 2000. godine, izrađivali smo oko 150 tambura godišnje, što je 10-ak mjesečno. Tada smo imali još dva zaposlena i tambura je hranila, što nije ni jedna radionica u Hrvatskoj, četiri obitelji – prisjeća se Katulić i objašnjava kako je pandemija koronavirusa jako utjecala na posao.

– U ovo vrijeme društva ne djeluju aktivno, nema proba i nastupa, ne djeluju ansambli, profesionalni muzičari ostali su bez gaža, ne sviraju, nema svatova, nema veselica, a sve to neposredno utječe na naš posao jer smo vezani uz ljude koji sviraju – priča Marinko kojemu je najveća želja da ga posluži zdravlje i da nastave raditi te da, na kraju, njegov sin nastavi posao.

– Želja mi je da napravimo čim više dobrih tambura i uveseljavamo ljude. Kad ih kupe i kad sviraju na njima – zaključuje Katulić.

Kako bilo, Katulići se ne predaju nego nastavljaju vrijedno izrađivati tambure, pa čak i smišljati nove projekte. U planu im je tako početi izrađivati tambure u koferu s pločicom posvete. Svoj proizvod žele ponuditi gradovima, općinama, ministarstvima koji bi ih onda poklanjali prilikom svojih službenih posjeta. Za razliku od, na primjer, knjiga koje vjerojatno nitko neće pročitati, ovaj poklon bar se može koristiti.

HOTNEWS

FOTO Zdravi ‘Petek’: Građani odradili besplatne preventivne preglede, a evo što savjetuju iz Ljekarni

Sezona je pada imuniteta, prehladi i gripe, a kako bi se zaštitili i spriječili bolesti na vrijeme ono što možemo učiniti za sebe je više se kretati, zdravije hraniti i pojačati osobnu higijenu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Maglovito i prohladno prijepodne nije spriječilo Velikogoričane da posjete jesensko izdanje ‘Petka na Gorice’, a mnogi su željeli iskoristiti priliku besplatnih preventivnih pregleda koje su u Centru za posjetitelje provodile djelatnice Ljekarni Zagrebačke županije.

– Ugodno smo iznenađeni, unatoč jesensko-zimskom vremenu, građani su se u velikom broju odazvali ovim preventivnim pregledima. Ljudi jako lijepo reagiraju i svi smo zadovoljni s cjelokupnim odazivom magistra farmacije Maja Glamuzina iz Ljekarni Zagrebačke županije.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Nudili su se pregledi i savjeti stručnjaka od mjerenja očnog tlaka i pregleda očiju, mjerenje razine šećera u krvi, tlaka, kolesterola i savjeti nutricionista.

– Odlučili smo se za klasičan screening zdravstvenog stanja naših sugrađana, kojima smo izmjerili tlak, šećer u krvi i kolesterol. Dok smo s našim partnerima organizirali neke druge preventivne preglede. Tako je oftalmologinja mjerila očni tlak i općenito savjetovala o zdravlju očiju i vida, a imali smo i provjeru vitamina pa su tu građani mogli dobiti savjete koje dodatke prehrani trebaju koristiti. S duge strane tu je bila i naša kolegica nutricionistica koja je na posebnoj vagi mjerila udio mišićnog i masnog tkiva te vode u tijelu – ističe magistra Glamuzina.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Bila je ovo prilika za mini sistematski pregled, a koji ne rezultiraju uvijek dobrim brojkama.

– Moram priznat da smo imali nekoliko neočekivano visokih rezultata koji su odskakali od normale i šećera i tlaka. Tako da smo ljude uputili da se obrate svojim liječnicima, jer takva stanja zahtijevaju intervenciju, a ljudima na terapijama kojima vrijednosti malo odskaču savjetovali smo im da vode dnevnike samokontrole te da uzimaju terapiju na vrijeme. Dobili su i savjete o promjeni životnih navika jer se njima može napraviti mnogo za zaštitu zdravlja kao i poboljšanja ishoda liječenja – rekla nam je Maja.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

S obzirom na vremenski period red nama je sezona prehlada, gripa i pada imuniteta, pa smo upitali što činiti kako bi bolesti spriječili na vrijeme.

– Važno je dovoljno se kretati, uzimati dovoljno tekućine, ispirati nos nakon boravka u zatvorenim prostorima gdje je puno ljudi, obavezno pranje ruku…to su neke opće higijenske mjere. Svakako treba razmišljati u smjeru što jedemo, neka obroci budu raznovrsni i bogati sezonskim stvarima, poput zelja, mandarina, vitamin C…i na taj način da pospješimo svoje zdravlje – savjetuje magistra farmacije Maja Glamuzina.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Preuređuje se park u Cvjetnom naselju, imat će nove osvijetljene staze

Radovi bi trebali biti gotovi kroz četiri mjeseca.

Objavljeno

na

Ovih dana krenuli su radovi na uređenju parka u Cvjetnom naselju. Uklonjene su dječje sprave za igru, a u tijeku su iskopni radovi za postavljanje parkovne rasvjete. Radovi vrijedni oko 173 tisuće eura izvodit će se u dvije faze.

– Prema Projektu krajobrazne arhitekture, od rujna 2020. godine, izrađenom od Sveučilišta u Zagrebu Agronomskog fakulteta, Zavoda za ukrasno bilje, krajobraznu arhitekturu i vrtnu umjetnost, izvodit će se radovi na izgradnji pješačke staze sa parkovnom rasvjetom – rekli su iz Grada.

Park će uz novu rasvjetu i staze dobiti i zeleni otok u kojem će biti zasađene voćke, a u planu je i postavljanje stola za stolni tenis, antistresne podloge sa svim novim spravama za igranje i vježbanje te svi popratni sadržaji poput klupa, stolova, koševa.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Radove izvodi KODEKS GRADITELJSTVO iz Zagreba s kojim je krajem listopada potpisan i ugovor, a dobili su rok za završetak radova od 130 kalendarskih dana od dana uvođenja u posao.
Inače, projekt je sufinanciran od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u sklopu Javnog poziva za neposredno sufinanciranje provedbe mjera prilagodbe klimatskim promjenama u svrhu jačanja otpornosti urbanih sredina u visini od 80%.

– Želimo da naš “novi” stari park ima sve potrebne sadržaje kako bi se zadovoljile potrebe svih dobnih skupina, a nadasve naše djece i sportaša. Hrvatski velikani zaslužuju napokon dobiti moderan i funkcionalan park sa svim potrebnim za održiv i ugodan život u gradu – kazali su iz Gradske četvrti Hrvatski velikani.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Nastavite čitati

Vijesti

Saznajte sve o burnoutu iz prve ruke stručnjaka Krunoslava Nujića

Održat će predavanje u Područnoj knjižnici Galženica i predstaviti knjigu ‘Burnout: Priča o nama’.

Objavljeno

na

U današnjem društvu burnout je svugdje oko nas i mnoge osobe su direktno ili indirektno povezane s izazovima koje nose stres i burnout. Upravo na ovu temu u Područnoj knjižnici Galženica idući utorak 12. studenoga, Krunoslav Nujić održat će predavanje i tom prilikom predstaviti svoju knjigu ‘Burnout: Priča o nama’.

Kako izgleda burnout iz prve ruke? Što je burnout i zašto do njega dolazi? Koja je razlika između iscrpljenosti i burnouta? Kako nastaje burnout i koji uzroci dovode do njega? Koja je poveznica između burnouta i ljubavi? Kako izbjeći ili se nositi s burnoutom? Koji je širi smisao burnouta i što možemo naučiti iz njega? Koja je uloga poslodavca i društva u tretmanu burnouta?

Ovo su samo neka pitanja na koje knjiga daje odgovore. Knjiga se bavi osvještavanjem dubokih nesvjesnih uzroka koji su u pozadini burnouta. Prebacuje naglasak s vanjskih okolnosti na unutarnju priču pojedinca i sa simptomatskih pokušaja rješenja na rješavanje uzroka koji nas vode prema burnoutu. Daje alate i metode za suočavanje s burnoutom, potiče unutarnju transformaciju i osvještava potrebu za promjenom životnih okolnosti prema izgradnji zrelog i odgovornog života.

– Knjiga je pisana na osnovu osobnog iskustva težeg oblika burnouta, ali ujedno i kroz stručni pogled integrativnog terapeuta. Donosi holističku i inspirativnu priču o nama sagledanu kroz prizmu burnouta i usmjerenu prema našoj istinskoj potrazi za ispunjenjem vlastite svrhe – ističe autor Nujić.

Predavanje počinje u 18:00 sati, a ulaz je slobodan.

 

 

Nastavite čitati

Vijesti

S Trga kralja Petra Krešimira ukraden sivi bicikl

Šteta je 400 eura.

Objavljeno

na

Gorička policija izvijestila je kako je u utorak 5. studenog od 7 do 15 sati ukrade bicikl s Trga Petra Krešimira IV. Bicikl je tamno sive boje u vlasništvu 40-godišnje Velikogoričanke. Šteta je 400 eura.

Foto ilustracija: Pexels/Karim Tabaneh

Nastavite čitati

Vijesti

Iskoristio mrkli mrak i iz torbe 70-godišnje Velikogoričanke ukrao novčanik

Bilo je to u poslijepodnevnim satima na Gradskom groblju.

Objavljeno

na

Uoči blagdana Svih svetih, točnije 30. listopada na Gradskom groblju u Velikoj Gorici nepoznati počinitelj iskoristio je nepažnju 70-godišnje Velikogoričanke. Starija sugrađanka je dok je obilazila posljednja počivališta svojih najmilijih ostavila otvorenu torbu koju je nosila preko ramena. To je uočio lopov koji je vidio priliku i s obzirom da je bio mrak, ukrao joj novčanik s dokumentima i nešto gotovine.

Šteta je oko 100 eura.

 

Nastavite čitati

Reporter 442 - 24.10.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.