Vijesti
Svjetlo dana uskoro će ugledati knjiga Đure Mesića o povijesti Novog Čiča
Mesić se u Novo Čiče doselio prije 17 godina, zavolio novi dom i istražio njegovu povijest.
Objavljeno
prije 3 tjednana
Objavio/la
Mato PavišaĐuro Mesić rodio se 4. veljače 1955. u Požegi gdje je i živio, a u Novo Čiče se doselio 2007. godine u kvart, takozvani “Beverly Hills” (lokalni nadimak autora teksta). Vrlo brzo se asimilirao u sve pore novog društva, a sklon pisanju o minulim vremenima, odlučio je istražiti povijest Župe Svetog Ivana Krstitelja Novo Čiče.
Ideju je dobio spoznajom o pokušaju Nikole Šimca, negdašnjeg predsjednika Mjesnog odbora, da se napiše monografija o Čiču i pripadajućim mjestima Jagodnu, Ribnici, Lazinama Čičkim, Podotočju Donjem i dijelu Poljane Čičke. Nikola je predložio da sve postojeće Udruge župe i društva odvojeno istraže i stave na papir tijek svojeg djelovanja pa da se onda sve objedini.
Nažalost, samo je predstavnik nogometnog kluba Dinama Novo Čiče Mato Paviša odradio posao do kraja pa je na kraju objavljena samostalna knjiga o klubu za razdoblje 1948-1998. Mesić pojašnjava.
– Imam određena iskustva o istraživačkom pisanju jer sam već objavio nekoliko knjiga takve vrste – kaže Mesić.
Sve je vjerojatno krenulo u ugostiteljskom lokalu Dubravka Hrkovca “Kavalir” koji se kroz povijest zvao i “Vaga”, a ima tradiciju više od stoljeća (vidi fotografiju tri, Hrkovac i Mesić)). Zidovi su ukrašeni starim, velikim i kvalitetnim fotografijama o kojima se razgovaralo i tako je sve krenulo.
– Dobio sam najprije podršku predsjednika Vijeća Mjesnog odbora Čedomira Tomašić, a onda i svih udruga i društava Župe koja postoji od 1334. godine, a možda je i malo starija. U knjizi će biti nabrojani i svi župnici od 1501. do danas – otkrio je na početku razgovora Đuro pa nastavio.
– Želim ukratko spomenuti sadržaj knjige i tako zainteresirati mještane, možda će ih nešto privući knjizi. Škola u Novom Čiču je počela s radom 1858. godine o čemu svjedoči puno starih zajedničkih fotografija i popis svih njenih nastavnika – kazao je Mesić.
– Općinsko vatrogasno društvo osnovano je 1893. a Pjevačko i tamburaško društvo Javor tri godine kasnije i trajalo je do 2. svjetskog rata. Lovačko društvo Trčka oformljeno je 1945. godine ispred svih mjesta koje gravitiraju Čiču. Odmah nakon 2. svjetskog rata osnovano je i Kulturno umjetničko društvo Antun Cvetković. Nogomet se u Novom Čiču igrao između dva svjetska rata a djelovala su dva kluba, Športski klub Frankopan i Slavija. Dinamo je formiran 1948. Aktiv žena djelovao je od 1960. pa do Domovinskog rata a Društvo žena od 2018. Umirovljenici su svoju udrugu stvorili 1977. za sve članove nabrojenih mjesta oko Čiča. Od 2004. neko vrijeme postojao je i Veslački klub na lokalnom jezeru, Klub informatičara, Judo klub Kokica od 2010. Kulturno umjetničko društvo Čiče djeluje vrlo uspješno od 2005. i samostalno će objaviti svoju knjigu povodom 20 godina od osnutka, a i tu pomažem. Moram spomenuti i Čičke novosti koje su u izlazile od 2001. godine i bile važan kulturološki kotačić mjesta pa će naći svoje mjesto u knjizi. Sve gore spomenuto je obrađeno u detalje, fotografije su precizno opisane imenima i prezimenima, ima tu mnogo zanimljivih detalja – najavio je autor Đuro Mesić.
U knjizi je predviđena objava više od 250 vrijednih starih fotografija, spominje se proizvodnja mlijeka, transport konjima i biciklima iz Čiča u Zagreb i prodaja u specijaliziranim trgovinama u Ilici i Palmotićevoj, postoji dokumentacija o konjskom tramvaju koji je spajao Novo Čiče i željezničku postaju u Velikoj Gorici.
– Kao predsjednik Vijeća mjesnog odbora Novo čiče upoznat sam s projektom Đure Mesića od samog starta. Vjerujem da knjigu podržavaju sve udruge i društva naše Župe, ali i Grad Velika Gorica na čelu s gradonačelnikom Krešimirom Ačkarom. Bit će to svojevrstan dokument o ovom dijelu Turopolja, ali možda i vrijedan poklon te prozor i van granica Lijepe naše. Naš blagdan i smotra folklora za Ivanje velika je pa i međunarodna manifestacija i prigoda da se predstavimo i dokumentiranom knjigom kao darom. Mesić je uložio mnogo truda, vremena i sredstava, a sada smo mi svi skupa na redu da mu zahvalimo i pomognemo osigurati sredstva za štampanje. Knjiga bi trebala biti promovirana početkom iduće godine – zaključio je na kraju predsjednik Čedomir Tomašić.
Možda vam se sviđa
-
Mraclinski akademik Željko Cvetnić u novoj knjizi opisuje poveznicu svetaca i životinja
-
Momčad Dubrave pobjednik Memorijalnog turnira Zoran Vrhovac u Novom Čiču
-
Startali Dinamovci iz Novog Čiča
-
FOTO Pitanje pobjednika 10.MNL Turopolja i Posavine rješava se u Ribnici
-
FOTO Nastavlja se 10. MNL Turopolja i Posavine u Novom Čiču
HOTNEWS
U Mraclinu pukla cijev, dio mještana bez vode
Sanacija je u tijeku.
Objavljeno
prije 2 satana
20. rujna 2024.Objavio/la
Redakcija CityportalaKako javljaju iz VG Vodoooskrbe u ulici Braće Radića kod kućnog broja 74 u Mraclinu došlo je do puknuća cjevovoda te su korisnici te ulice trenutno bez vode.
– Sanacija je u tijeku te čim se otkloni kvar voda će biti puštena – javljaju iz Vodoopskrbe.
Vijesti
Mraclinski akademik Željko Cvetnić u novoj knjizi opisuje poveznicu svetaca i životinja
Knjiga ‘Sveci, životinje i legende’ jučer je predstavljena u Knjižnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.
Objavljeno
prije 19 satina
19. rujna 2024.Objavio/la
Redakcija CityportalaMraclinski akademik Željko Cvetnić napisao je i izdao novu knjigu ‘Sveci, životinje i legende’ koja je jučer predstavljena u Knjižnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.
Knjigu je objavio Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad HAZU u Velikoj Gorici, a njen sadržaj može se svesti u jednu rečenicu: Svi koji su se nekad pitali zašto pored slika pojedinih svetaca postoje i prikazi nekih životinja, u ovoj će knjizi sigurno naći odgovor.
U knjizi su opisani sveci koji potječu iz okružja Rimokatoličke Crkve, a mnogi su od njih mučenici iz početaka kršćanstva i prije crkvenog raskola (1054.). Gotovo je nemoguće navesti ili opisati sve svece koji su imali bilo kakav dodir sa životinjama. Životinje su bile njihova, pratnja, pomoć ili znak. Bilo je potrebno mnogo truda da se izaberu oni, najvažniji, najzanimljiviji ili najpoznatiji sveci, a lako nije bilo pronaći ni različite životinje koje ih prate i opisati ih prema vrstama.
Tijekom više od dva tisućljeća kršćanstva bilo je mnogo svetaca koji se povezuju sa životinjama, koji su voljeli životinje, spašavali ih, njegovali. S druge strane, mnogim su svecima životinje pomogle. Životinje su vjerni čovjekovi prijatelji, uz njega u svagdašnjem životu. Razlozi su jasni, životinje su s čovjekom iz praktičnih razloga, jer se njima koristio u svakodnevnom radu. Isto tako, može se uočiti da se domaće životinje pojavljuju kao pratnja kod više desetaka svetaca, a najčešće su to konj, magarac, deva, krava, bik, vol, ovca, janje, svinja, pas, guska, goluba i pčele. Često u Svetom pismu, prilikom prispodobe životinje, služe simbolički i putem njih se šalju etičke i moralne poruke.
Dolaskom u crkvu uvijek se na oltarima susrećemo sa svecima, a nerijetko se uz njih nalaze i životinje. Sveci nam rijetko odaju svoja imena, no prema njihovu prikazu, predmetima ili životinjama koje ih prate, zainteresirani promatrač može ustanoviti njihov identitet, naslutiti povijest njihova života i djelovanja.
Foto/izvor: HAZU
Crna kronika
FOTO/VIDEO Užas u Donjem Podotočju, izgorjeli pajceki, pilići i purice
U požaru izgorjeli pilići i purice.
Objavljeno
prije 20 satina
19. rujna 2024.Objavio/la
Redakcija CityportalaDanas nešto prije 14 sati zapalila se štala u dvorištu obiteljske kuće u Donjem Podotočju. Prema dojavi čitateljice od straha su se razbježale životinje kojima na kraju nije bilo spasa.
– Sve je jako puno dima, a vlasnici su u potpunom šoku. U štali su se zapalili pilići, purice, pajceki, poljoprivredni alati i strojevi – kaže nam čitateljica koja se našla na mjestu događaja.
Na terenu su izašli vatrogasci iz Javne vatrogasne postrojbe Velika Gorica s dva vozila i deset vatrogasaca koji su gasili požar, a stigla je i policija. U pomoć su stigli i vatrogasci iz DVD-a Novo Čiče.
Uzrok požara za sada nije poznat, a više će se znati nakon očevida.
Sport
Ikona HNL-a na klupi Gradića! ‘Svlačionica će gorjeti i tresti se od galame…’
Vjeran Simunić (70) naslijedio je Zorana Tomčića na klupi NK Gradića, koji su katastrofalno krenuli u sezonu. U pomoć su pozvali trenera kojem će Gradići biti 44. klub u karijeri (?!), čovjeka koji sa sobom donosi otprilike milijun priča…
Objavljeno
prije 21 satna
19. rujna 2024.Objavio/la
Marko VidalinaKad se prelistavaju povijesne knjige hrvatskog klupskog nogometa, u ovih 30 i nešto godina iza nas, pojedina lica iskaču, odskaču, izdvajaju se… Neki po uspjesima i trofejima, neki po rekordima i posebnim dosezima, a neki po – karizmi! U tu posljednju skupinu definitivno spada Vjeran Simunić (70), ikona HNL-a i, za nas posebno važno, novi trener NK Gradića!
Živopisni trener na ulasku u osmo desetljeće života više ni sam ne zna koliko je klubova vodio tijekom karijere, ali naš izračun će reći da su mu Gradići 44. klub u trenerskoj karijeri?! I to će dovoljno reći o nogometnom putu koji je karizmatični Splićanin ostavio iza sebe. Bio je golman, branio za Hajduk, Zagreb i vinkovački Dinamo, pa otišao u Portugal, Italiju i daleki Japan, gdje je bio pionir po pitanju dolaska europskih nogometaša u tu zemlju.
– Da, bio sam prvi Europljanin koji je otišao u Japan, još 1984. Osvojio sam tamo duplu krunu, bio sam čak i na prijemu kod cara Hirohita. Taj klub danas je poznat kao Tokyo Verdy, imali smo i onda dosta navijača na utakmicama, a danas je sve još popularnije. Tek nakon mene u Japan su došli Pierre Littbarski, Toto Schillaci, kao i Piksi Stojković, koji je tamo postao legenda – ispričao je Vjeran Simunić u velikom razgovoru za Germanijak.
Između vratnica stajao je sve do 40. godine, a onda započeo seriju klubova na čijim je klupama sjedio. Krenuo je u Lipiku i Čazmi, prošao Čakovec, Split, Žrnovnicu, Klis, Stare Perkovce, Zabok, Posušje… Bio je trener mostarskog Zrinjskog kad je 2002. godine došao poziv Stjepana Spajića da preuzme Hrvatski dragovoljac i uključi se u svijet HNL-a. Zadržao se u njemu sljedeće četiri godine, vodio i Kamen Ingrad, Zadar dvaput i Cibaliju, a njegov trenerski put u najvišem rangu našeg nogometa završio je 2005. godine.
– Nazove mene Stjepan Spajić i kaže: ‘Čekam te danas do 17 sati, nisam siguran hoćeš li biti trener ti ili Mile Petković, tko prije dođe!’. Vozio sam za Zagreb preko Bosne, preko nekih planina, ne znam ni sam gdje, već sam raskinuo sa Zrinjskim. Došao sam kod Spajića i kaže on meni: ‘Rođo, imao sam sastanak Upravnog odbora. Stao sam ispred ogledala, pogledao se i rekao da si ti trener Hrvatskog dragovoljca!’ – prepričao je svoj HNL početke Simunić.
Iste sezone i otišao je iz Sigeta, i to u Kamen Ingrad, s kojim je iz lige izbacio upravo Hrvatski dragovoljac, za što ga je predsjednik Vlado Zec nagradio putovanjem na Svjetsko prvenstvo u Japan i Južnu Koreju 2002…
A kad je ispao iz HNL đira, okrenuo se onom niželigaškom, u kojem je dočekao i poziv sa Bruneja. Suludo bogata država željela je razvijati nogomet, a Simunić je tamo, kaže, proveo najljepši dio karijere.
– U Brunej sam došao 2008. preko jednog nigerijskog agenta koji živi u Zagrebu. Bio sam im zanimljiv jer sam spasio Kamen Ingrad, Zadar i Hrvatski dragovoljac od ispadanja, a njima je trebao netko tko će spasiti klub s dna ljestvice malezijske lige. Preuzeo sam ih sedam kola prije kraja na posljednjem mjestu i u tih sedam kola izborio sam ostanak. Produžio sam ugovor, no zbog korupcijske afere prvenstvo je odgođeno za šest mjeseci, tijekom kojih su se posvađali predsjednici saveza pa smo se priključili ligi Singapura – prisjetio se Simunić tih dana, koji je tamo senzacionalno osvojio i kup.
– To je bila potpuna senzacija. I ne samo da smo osvojili Kup nego smo bili pred dvostrukom krunom, sve do pet kola prije kraja, kada su nas potjerali iz lige zbog upletanja vlasti u rad nogometnog saveza. Dvije godine Brunej je bio u nogometnoj izolaciji, a ja sam vodio vijetnamski Ho-Ši-Min. Čim su amnestirani, napustio sam Vijetnam i vratio se dovršiti posao.
Bio je i izbornik Bruneja, a u svim tim godinama u toj posebnoj zemlji ostavio je toliko dubok trag da je dobio i pozivnicu na vjenčanje sultanova sina.
– Bogatstvo sultana vladara Bruneja je nestvarno, mjeri se desecima milijardi dolara, samo palača u kojoj žive ima 1700 soba i garažu sa 7000 automobila. I na vjenčanju je raskoš bila na svakom koraku. Prostor je bio ukrašen milijunima ruža svih boja a posluživala se hrana iz cijeloga svijeta, od iranskog kavijara i aljaških rakova, preko jastoga i japanske Wagyu govedine, do nekoliko vrsta deserata… Sveukupno 18 sljedova, serviranih u posebnom posuđu sa zlatnim i srebrenim priborom za jelo. Doista je nemoguće opisati kako je sve to izgledalo, satima bih mogao pričati o događaju koji ću pamtiti cijeli život. Ovo je vjerojatno najskuplje vjenčanje u povijesti, na kojem su se okupili šeici, sultani i prinčevi iz cijeloga svijeta – opisivao je Simunić.
Nakon povratka iz Azije, Simunić je spremno prihvaćao pozive iz Kaštel Starog, Siska, Imotskog, Zadra, Solina, Viteza, Unešića, Vodica, Postira, Posedarja, Otoka kod Sinja… I nizao klubove.
– Sad kada bi nabrajali sve klubove trebalo bi nam dosta vremena, možda je nekome to čudno, ali volim svoj posao, volim raditi i stalno biti u žrvnju. Gdje god me zovu, ja idem. A stalno me zovu – govori na ovu temu vitalni 70-godišnji trener.
– Uvijek sam se vodio mišlju da je najvažnije stalno raditi, stalno biti u nogometu. Kad bih ispao iz tog ritma, ne bih se osjećao dobro, ja drugačije ne znam. Volim reći da biti trener je slično tome kao da ste liječnik, kirurg. Ako kirurg ne operira nikoga godinu dana, sigurno gubi osjećaj za svoj posao i manje ga kvalitetno radi. Tako je i s trenerima, ako ne radite nigdje duže vrijeme, ispadate iz forme – pojasnio je legendarni Simunić svoju životnu i trenersku filozofiju.
Dok je bio u HNL-u, uzimao je mjeru i najvećima, jer Simunić je kao trener pobjeđivao Dinamo, smjenjivao Hajdukove trenere, ali i vodio utakmicu skriven među navijačima, što se pamti iz ere u Zadru. Dobio je crveni karton, mobitela nije bilo, pa se popeo na tribinu. I vikao igračima što raditi, a za njim su upute ponavljali i navijači… A to je samo jedna od milijun anegdota koje sa sobom u Gradiće donosi šjor Vjeran.
– Nema tog igrača kojem trener ne može ući u glavu. Radim svašta da bi motivirao igrače, da bi iz njih izvukao više nego u tom trenutku mogu dati. Onima koji nisu igrali znao sam davati posebne zadatke koji bi koristili momčadi – govori Simunić pa otkriva neke svoje trikove.
– U drugoligašu Uskoku sam trećem vrataru dao zadatak da bude s navijačima i svaki put kada protivnički trener nešto krene govoriti svojoj momčadi počne svirati s vatrogasnom sirenom. Jednom smo to napravili Elvisu Scoriji dok je vodio Istru, on se digne nešto reći, a sa tribine krene sirena od koje se ne može ništa čuti. Zanimljivo je bilo i u Imotskom, dok je bio u Drugoj ligi, mislim da sam jedini trener kod kojeg je Romano Obilinović uklizavao na zagrijavanju. Zalio bi malo travu ispred klupe i onda im naredio vježbu u kojoj bi im puls skakao na 200. Morali su odraditi nekoliko sprinteva s uklizavanjima prema meni, tako bi im dizao adrenalin. Potom bi ušao u svlačionicu, uvijek sam tražio neki stol kojeg bi mogao baciti, zatresti, tako da probudim vrelu krv u igračima. Kada se borite za svaki bod onda morate sve činiti da igrač vjeruju u tu borbu. U Imotskom smo na stadionu imali reklamu “Volim Imotski”, svi su morali uklizati prema njoj, tko nije uklizao znao je da neće igrati. Također, uvijek govorim igračima da je domaći teren sveta trava, kod kuće se ne smije gubiti utakmice. Jedno je sigurno, gdje god da dođem svlačionica gori i trese se od galame.
Kao trenerske uzore izdvojit će velikane poput Tomislava Ivića, Držaan Jerkovića, Otta Barića i Vlatka Markovića
– Izuzetno je važna kemija u svlačionici, to sam naučio još od Tomislava Ivića. Nakon cijele moje karijere mogu reći da su tri stvari najvažnije za trenere. Prva je da imate kemiju u momčadi, da imate dobar odnos s igračima. Druga je da su igrači kamikaze, da su maksimalno fizički spremni, da mogu poginut za svog trenera. Treća je da momčad na terenu uvijek ima taktičku disciplinu, da je kompaktna i jezgrovita. Sve su moje momčadi takve, da od napadača do stopera postoji kompaktnost – objašnjavao je Simunić.
U svakom slučaju, u nogometne Gradiće stigla je karizma, stiglo je iskustvo, stigle su priče uz koje će biti lijepo provoditi vrijeme. Stigao je Vjeran Simunić, čovjek kojeg su u Singapuru često uspoređivali s Joseom Mourinhom.
– Kažu da imamo isti gard, da sam arogantan i pretjerano samouvjeren. Kako i ne bih bio kad smo im uspjeli odnijeti dva trofeja i naš teren učiniti neosvojivom utvrdom. Prije svake domaće utakmice igračima kažem da na svetog tlu ne smiju izgubiti bodove – poručio je Simunić.
Neka i Gradići postanu neosvojiva utvrda, neka i u Gradićima svlačionica gori i trese se od galame. I od slavlja nakon neophodnih pobjeda, jer ulazak u sezonu je zabrinjavajuće loš. Pet utakmica, pet poraza, četiri postignuta i 23 primljena gola… Idealno za spasitelja poput Vjerana!
HOTNEWS
Tri goričke ulice sutra bez vode, evo koje…
VG Vodoopskrba je za vrijeme dok traju radovi osigurala građanima cisterne s pitkom vodom.
Objavljeno
prije 24 satana
19. rujna 2024.Objavio/la
Redakcija CityportalaDjelatnici VG Vodoopskrbe i sutra nastavljaju s radovima na vodoopskrbnom sustavu. Baš kao i danas, stanovnici dijela Zagrebačke ulice i to kućni brojevi 118,120,120/1,122,124,126 i 128 sutra neće imati vode od 12 do 14 sati.
No, cisterna s vodom nalazit će se na parkiralištu ispred zgrade kod kućnog broja 122.
Vode sutra neće imati i stanovnici u ulici kneza Ljudevita Posavskog od kućnog broja 1 do 35B i Kolodvorskoj ulici kućni broj 38. Vode neće biti od 9 do 13 sati, a cisterna s vodom će se nalaziti ispred kućnog broja 19.
– Opskrba vodom biti će omogućena u najkraćem mogućem roku nakon završetka radova – javljaju iz VG Vodoopskrbe.
Reporter 440 - 29.08.2024.
Izdvojeno
-
Sportprije 21 sat
Ikona HNL-a na klupi Gradića! ‘Svlačionica će gorjeti i tresti se od galame…’
-
Crna kronikaprije 3 dana
Napustio nas je omiljeni pedijatar: Preminuo doktor Miljenko Raos
-
Priča iz kvartaprije 4 dana
Čudesna nedjelja na Udarniku: ‘Ivan je presretan, a mi iz obitelji smo bez riječi…’
-
Crna kronikaprije 20 sati
FOTO/VIDEO Užas u Donjem Podotočju, izgorjeli pajceki, pilići i purice