Povežite se s nama

Vijesti

Svibanj nikada nije bio ovako zabavan, evo što će sve ponuditi Goričanima

Festival igranja, revija dječjih nošnji, FIFA obiteljski turnir, izložbe, Zborovanje izviđača Hrvatske i Festival vještina za život, Sportske igre mladih, koncert Zabranjenog pušenja i radionice vezane uz zaštitu okoliša samo su dio svibanjskog programa

Objavljeno

na

Svibanj – mjesec mladih i obitelji obilježit će se po prvi puta u našem gradu nizom različitih događanja, a tu je i tradicionalna manifestacija VG FEST – festival urbane kulture i kreativnog nereda koji Turistička zajednica grada Velike Gorice organizira od 2013. godine u suradnji s Gradom Velikom Goricom. Zajedno sa Zborovanjem izviđača Hrvatske, ali ostalim događanjima, bit će to programski bogat mjesec.

Mjesec mladih i obitelji započinje mađioničarskim trikovima. U subotu, 13. svibnja, u 9.45 sati na prostoru oko Muzeja Turopolja nastupit će pobjednik 9. sezone Supertalenta Magic Leon. Isti dan na istom mjestu, ali od 10 do 12 sati, počinje Festival igranja koji Turistička zajednica organizira u suradnji s DV Velika Gorica, Centrom Rastimo zajedno i inicijativom The Human Safety Net. Cilj Festivala je podsjetiti roditelje na važnost zajedničke igre s djecom i potaknuti uključivanje roditelja u igru s djecom, pa će tako djeca s roditeljima moći zaigrati 7 igara.

Osim toga, od subote u 11 sati Velikogoričani i njihovi gosti moći će pogledati i izložbu radova iz projekta Zelena optika na temu “Turopoljska podgutnica” i izložbu fotografija “Obiteljska priča”. U sklopu programa Kulturama koji organizira Turistička zajednica Zagrebačke županije, u 11.30 sati iz Centra za posjetitelje Velika Gorica kreće interaktivna interpretacijska šetnja “Čvenk s Augustom Šenoa” u parku oko Muzeja Turopolja i radionica za djecu sa Augustom u glavnoj ulozi.

I nedjelja, 14. svibnja, bit će posvećena obitelji, a Velikogoričane očekuje FIFA obiteljski turnir koji organizira GEEK klub Velika Gorica. Iako je naglasak stavljen na parove iz kruga obitelji, na turnir se možete prijaviti i s najboljim prijateljem. Poslijepodne je pak rezervirano za reviju dječjih narodnih nošnji, a početak je u 17 sati.

– Revija tradicijskog ruha ima cilj što bolje osvijestiti mlade prema tradiciji i baštini, očuvanju starog ruha kao dijelu tradicionalne baštine koju su nam ostavili naši preci u nasljeđe. Često čujemo kako su upravo folkloraši hodajući muzeji koji nas svojim nastupima vraćaju u ljepotu prošlih vremena. Ovom se revijom želimo barem na trenutak vratiti u prošlost, oživjeti vrijeme naših predaka i pokazati samo mali djelić bogatstva Lijepe Naše – kazala je direktorica Turističke zajednice grada Velike Gorice Maja Toth.

Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Brojna događanja Velikogoričane očekuju i od 19. do 21. svibnja. Već u petak u 11 sati bit će svečano otvorenje Plazma sportskih igara mladih.

– Važno je naglasiti kako nikada u svibnju nije bilo toliko događanja kao sada. Voljela bih najaviti najveću manifestaciju, koja će se održati 19. svibnja, a to su Sportske igre mladih koje ćeokupiti više od 2.500 djece u igranju graničara i atletici. Bitno je naglasiti da je to najveća amaterska manifestacija na području cijele Europe – kazala je privremena pročelnica za predškolski odgoj, školstvo i društvene djelatnosti Lana Krunić Lukinić.

Gorica je od 19. do 21. svibnja i domaćin 14. Zborovanja izviđača Hrvatske, godišnjeg nacionalnog okupljanja izviđača iz svih krajeva Lijepe naše. Ove će se godine više od 1000 mladih izviđača okupiti u središtu grada i odmjeriti svoja znanja i vještine u različitim izviđačkim i sportskim disciplinama.

U subotu, 20. svibnja održava se Festival vještina za život, a organizatori su Savez izviđača Hrvatske i Turopoljska udruga skauta Tur.

– Bliži nam se jubilarno 10. izadnje VG FEST-a, koji će okupiti sve željne dobre zabave, plesa, zanimljivih radionica i igara za djecu i odrasle, dobrih predstava, koncerata i glazbe! Posjetitelji će moći uživati u raznim kreativnim, sportskim, plesnim i ekološkim radionicama, radionicama zmajarenja ili oslikavanja lica, naučiti ponešto o ekologiji i recikliranju, saznati koja su to blaga jadranskog podmorja na istoimenoj izložbi na 4 kotača, kupiti knjige po povoljnim cijenama u sklopu akcije „Euro plati knjigu uhvati“, a vrhunac ovog festivala zasigurno će biti veliki koncert grupe Zabranjeno pušenje, koji nas očekuje u subotu 20. svibnja u 20.30 sati – kažu organizatori.

 

Vijesti

Sovice iz Cicibana prošetale Goricom i podigle ekološku svijest građana

Objavljeno

na

Razgovarao: Matko Mihaljević

Ako ste slučajno zaboravili, u srijedu je bio Dan planeta Zemlje. S obzirom na to koliko iz dana u dan sami zagađujemo prirodu, nije na odmet ljude malo češće podsjetiti koliko je važno čuvati naš planet. Djeca iz starije vrtićke skupine „Sovice” velikogoričkog crvenog Cicibana, sa svojim odgajateljicama Paulinom Mihaljević, Monikom Graovac i Suzanom Rajković, osmislili su zaista originalan način kako obilježiti ovaj dan.

Potaknuti razgovorima o važnosti očuvanja prirode i okoliša, mališani su marljivo pripremili eko poruke koje su samostalno osmislili i zapisali. S puno entuzijazma izašli su iz vrtića i zaustavljali prolaznike, dijeleći im svoje poruke o tome kako možemo čuvati naš planet. Njihove riječi bile su jednostavne, ali snažne – podsjetnici da ne bacamo smeće u prirodu, da štedimo vodu, brinemo o biljkama i životinjama te da svi zajedno možemo doprinijeti čišćem i zdravijem okolišu.Ova aktivnost pokazala je koliko je važno od najranije dobi razvijati svijest o očuvanju planeta Zemlje.

Odgajateljica Paulina kaže: “Djeca kroz ovakva iskustva uče odgovornost, brigu za zajednicu i prirodu koja nas okružuje. Upravo takvi mali koraci vode prema velikim promjenama, jer kada djeca usvoje ove vrijednosti, one ostaju s njima cijeli život”.

Poruka „Sovica“ jasna je svima – čuvajmo naš planet jer samo zajedno možemo učiniti svijet ljepšim i boljim mjestom za život.

Bravo za naše goričke mališane i želimo im da poruke koje su sami zapisivali, sami i prakticiraju u svakodnevnom životu.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Učilište koje je generacijama bilo prvi korak u svijet kulture i znanja slavi 66. rođendan

Institucija je osnovana 1960. godine kao Narodno sveučilište općine Velika Gorica.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: POUVG

„Danas slavimo 66 godina postojanja Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica – 66 godina znanja, kulture, kreativnosti i zajedništva! “

Upravo kroz ovu poruku iz Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica obilježavaju značajnu obljetnicu institucije koja već desetljećima oblikuje društveni i kulturni život grada. Tim povodom zahvalili su svima koji su bili dio njihova puta: „Hvala svima vama – polaznicima, posjetiteljima, suradnicima i prijateljima – koji ste dio naše priče i koji s nama već 66 godina stvarate prostor u kojem se uči, istražuje, stvara i uživa.“

Građane su ujedno pozvali da im se pridruže na proslavi. Rođendanski program održat će se u subotu, 25. travnja, s početkom u 10 sati na platou ispred Učilišta.

Mjesto gdje su počinjale brojne životne priče

Za velik broj građana Velike Gorice upravo je ova ustanova bila prostor prvih iskustava  od prvog odlaska u kazalište ili kino, prvog koncerta ili izložbe, ali i prvog susreta s knjigom, glazbom ili stranim jezikom. Ondje su mnogi naučili prve note, zaplesali prve plesne korake, sjeli za upravljač automobila ili slušali program na lokalnoj radio postaji. Neki su upravo u Učilištu objavili svoju prvu knjigu ili postavili svoju prvu izložbu. Institucija je osnovana 1960. godine kao Narodno sveučilište općine Velika Gorica. Tijekom narednih desetljeća više je puta mijenjala naziv – među ostalim nosila je ime Narodno sveučilište „Juraj Kokot“ i Narodno sveučilište Velika Gorica – da bi 11. studenoga 1999. dobila današnji naziv.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

POUVG: Otvoren natječaj za književnu nagradu ‘Albatros 2026.’

Nagrada uključuje novčani iznos od 1.200 eura, diplomu te izdavanje nagrađenog djela.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Letícia Alvares/Pexels

Pučko otvoreno učilište Velika Gorica raspisalo je natječaj za dodjelu književne nagrade “Albatros 2026.”, koja se dodjeljuje s ciljem poticanja novih književnih autora i objave neobjavljenih rukopisa.

Za nagradu se mogu prijaviti neobjavljena djela iz više književnih područja:

  • roman, poezija ili zbirka kratkih priča
  • dramski tekstovi
  • dječja književnost (zbirka priča, zbirka pjesama ili slikovnica)
  • djela zavičajne tematike vezana uz područje Grada Velike Gorice ili Zagrebačke županije (roman, priče ili poezija)

Rukopisi moraju biti neobjavljeni te imati opseg od najmanje 50 do najviše 150 kartica za prozna djela.

Način prijave

Svaki autor dužan je dostaviti:

  • rukopis u tri tiskana primjerka
  • digitalnu verziju teksta na Wordu (CD ili USB memorija)
  • kratki životopis s osobnim podacima (adresa, broj telefona ili mobitela te e-mail)

Odabir i objava rezultata

O dobitniku nagrade odlučuje prosudbeni odbor koji imenuje organizator natječaja. Rezultati će biti objavljeni najkasnije do 1. listopada 2026. godine na službenoj stranici Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica.

Nagrađeno djelo bit će objavljeno u tiskanom izdanju u prosincu 2026. godine, a nagrada uključuje novčani iznos od 1.200 eura, diplomu te izdavanje nagrađenog djela.

Rok za slanje ili osobnu predaju rukopisa je 19. lipnja 2026. godine

Više detalja pročitajte ovdje.

Nastavite čitati

Najave

Besplatna šetnja Zagrebom vodi vas kroz stare priče i jurjevske običaje

Povodom Jurjeva i Noći knjige, organizira se tematska šetnja kroz starozagrebačke i pučke priče.

Objavljeno

na

Objavio/la

23.03.2026., Zagreb - Proljetno uredjenje parkova u Zagrebu koje provode vrijedni djelatnici Zrinjevca svake godine donosi i nove vrste koje privlace pozornost prolaznika. Carska krunica (Fritillaria Imperialis) uz kip Svetog Jurja kod Kamenitih vrata. Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Danas, 23. travnja 2026. u 19:30 sati u središtu Zagreba održat će se besplatna tematska vođena tura “Noć viteza, vatre i zmaja”, koju organizira svima poznata “Purgerica”. Šetnja traje oko sat i 45 minuta, a okupljanje je kod kipa sv. Jurja ispred Kamenitih vrata. Tura je vezana uz obilježavanje Jurjeva i Noći knjige.

Kroz šetnju, obići će se gradske lokacije koje se povezuju s pučkim predajama i mitološkim motivima iz hrvatske tradicije. Organizatori navode kako je inspiriran starim narodnim pričama te književnim radovima autora poput Zdenka Bašića i Ivane Brlić Mažuranić.

Tijekom ture sudionici će se, kako je najavljeno, voditi kroz priče o jurjevskim običajima, simbolici vatre i proljetnim obredima koji su u prošlosti označavali kraj zime. Spominju se i motivi iz narodnih predaja o mitskim bićima i likovima iz slavenske mitologije.

Sudjelovanje je besplatno, no zbog ograničenog broja mjesta, potrebna je rezervacija putem SMS poruke na 0916363661 ili e-maila na [email protected]. Prilikom prijave potrebno je navesti ime, prezime i broj osoba.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Mala djela, velika radost: humanitarna akcija u vrtiću Lojtrica

Ova inicijativa još jednom potvrđuje kako organizirano djelovanje i angažman zajednice mogu donijeti konkretne rezultate i unijeti radost u živote najmlađih

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Dječji vrtić Lojtrica

Ukupno 19 djece iz Centra Slava Raškaj primilo je prigodne darove u humanitarnoj akciji koju su organizirali djelatnici Dječjeg vrtića Lojtrica, obilježavajući pritom Svjetski dan dobrih djela.

Riječ je o globalnoj inicijativi Good Deeds Day koja se od 2007. godine provodi diljem svijeta s ciljem poticanja ljudi na konkretne geste solidarnosti i širenje pozitivnih vrijednosti u zajednici. Upravo tim povodom, zaposlenici vrtićkog objekta u Smendrovićevoj ulici u Velikoj Mlaki odlučili su djelovati zajednički i usmjeriti pomoć onima kojima je najpotrebnija.

Humanitarna akcija bila je usmjerena na prikupljanje stvari prema stvarnim potrebama djece iz Centra. Popis želja sastavili su sami korisnici uz pomoć svojih odgojitelja i učitelja, čime je cijela inicijativa dobila osobniji i neposredniji karakter. Prikupljali su se odjeća, školski pribor, kozmetika i slatkiši.

U provedbi akcije sudjelovali su svi zaposlenici – od odgojitelja i stručnog tima do djelatnika kuhinje i tehničkog osoblja, čime je dodatno naglašena snaga zajedništva unutar ustanove.

Darove je primilo osam djevojčica i jedanaest dječaka, a svako dijete dobilo je poklon od dva darivatelja. Svi prikupljeni paketi pažljivo su pripremljeni i zapakirani u ukrasne kutije, uz poruku:

„Draga djeco, neka vam ovaj dan bude podsjetnik da je dobrota supermoć koju svi imate. Koristite ju svaki dan!“

Ova inicijativa još jednom potvrđuje kako organizirano djelovanje i angažman zajednice mogu donijeti konkretne rezultate i unijeti radost u živote najmlađih, podsjećajući pritom na važnost svakodnevnog činjenja dobrih djela.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno