Povežite se s nama

Vijesti

Svečano imenovan Park Jadranka Cumbaja, heroja s maljutkom

Jadranko je odrastao u Sisačkoj ulici i kao dijete se igrao upravo u parku koji od danas nosi njegovo ime, na vječni spomen i u slavu tog velikogoričkog heroja.

Objavljeno

na

Velikogorički park omeđen Šenoinom, te ulicama Seljine brigade i Antuna Cvetkovića, danas je na svečanoj ceremoniji dobio ime po heroju Domovinskog rata, našem sugrađaninu, Jadranku Cumbaju.

Jadranko je poginuo je u 28-moj godini na početku vojno-redarstvene akcije Oluja, u zoru 4.kolovoza 1995., na petrinjskom bojištu, u Mošćenici, kao pukovnik Hrvatske vojske.

Cumbaj je na bojište otišao na samom početku Domovinskog rata, imao je 24 godine i tada je bio izvrstan student Strojarskog fakulteta. Dragovoljno se javio u Narodnu zaštitu tadašnje mjesne zajednice Stari grad, put ga je vodio do 2. gardijske brigade HV-a Gromovi, a kasnije postaje dio samostalne diverzantske satnije Cobre. Ostaje zapamćen kao izvrstan ‘maljutkaš’, vrsni stručnjak specijalist za rukovanje protuoklopnom raketom s MCLOS navođenjem. Prvi je u Domovinskom ratu uz pomoć termovizijskog sustava tijekom noći uništio neprijateljski tenk M-84 koji se nalazio preko rijeke Kupe. Upravo zbog sposobnosti da ‘jednim prstom vodi raketu do cilja’, kako pričaju njegovi suborci, te pilotske značke koju je imao na beretki, dobiva nadimak Pilot.

Suborci pričaju kako je uništio ukupno 29 neprijateljskih tenkova i oklopnih vozila, a upravo je u Oluji želio tu brojku zaokružiti na 30. Nažalost, iz te se akcije nije vratio živ, poginuo je od posljedica ranjavanja gelerima iz granate.

Jadranko Cumbaj rođen je 13. prosinca 1967. godine u Zagrebu, a živio je i odrastao u obiteljskoj kući u Sisačkoj ulici u Velikoj Gorici, gdje su i danas njegovi roditelji i sestra. Kao dijete proveo je godine igrajući se upravo u parku koji će od danas nositi njegovo ime, na vječni spomen i u slavu heroja s maljutkom.

 

Vijesti

Modularna nastava stiže u strukovne škole, što to znači za učenike i roditelje?

Modul se izvodi onoliko dugo koliko je potrebno da učenici usvoje određena znanja i vještine.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: lil artsy/pexels.com

Mnogi roditelji i učenici susreli su se s pojmom modularne nastave tek na upisima. Mile Živčić, ravnatelj Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih (ASOO) nedavno je gostovao u podcastu kojeg vodi Srednja.hr. Tamo je istaknuo kako se roditelji ne trebaju brinuti.

Reforma strukovnog obrazovanja pokrenuta je nakon gotovo tri desetljeća tijekom kojih se planovi i programi nisu značajnije mijenjali. Kako ističe Živčić, cilj modularne nastave jest stvoriti dinamičniji, fleksibilniji i inovativniji sustav koji bolje odgovara potrebama današnjih učenika, ali i poslodavaca. U izradu reforme uključeni su nastavnici, ravnatelji škola, akademska zajednica i poslodavci, a Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih razvija projekt od 2018. godine. “Strukovnom obrazovanju trebali su novi kurikuli, a uz njih i promjene koje će učenicima donijeti suvremeniji način učenja i stjecanja vještina”, pojašnjava Živčić.

Za razliku od osnovne škole, gdje predmeti traju cijelu nastavnu godinu, modularna nastava donosi drukčiji pristup. Modul se izvodi onoliko dugo koliko je potrebno da učenici usvoje određena znanja i vještine. Tako jedan modul može trajati mjesec dana, drugi tri mjeseca, a neki i cijelo jedno polugodište.

Moduli su zamijenili sve strukovne predmete, ali i dio općeobrazovnih poput Fizike, Kemije, Biologije i Informatike. “Učenike od jeseni čeka njihova škola, učionica, nastavnici i nastava koja bi trebala biti dinamičnija nego što su navikli. Ni roditelji ni učenici ne trebaju se opterećivati terminologijom, to je posao nastavnika i ravnatelja. Za učenike je najvažnije da nastava ostaje nastava, samo organizirana na novi način”, ističe Živčić.

Iako je riječ o velikoj promjeni u obrazovnom sustavu, učenici neće osjetiti radikalni zaokret već postupan prelazak na fleksibilniji model. Obrazovni sustav često ja na meti kritika kao nešto što je zastarjelo i ne ide naprijed. Stoga će biti zanimljivo gledati hoće li ovakvi eksperimenti promijeniti to i otvoriti vrata prema novim idejama za poboljšanje.

Nastavite čitati

Vijesti

Stiže isplata nacionalne naknade! Više od 18 tisuća građana prima novac za srpanj

Od ponedjeljka 18. kolovoza više od 18 tisuća starijih građana dobit će nacionalnu naknadu iz državnog proračuna, a poznati su i uvjeti za ostvarivanje ovog prava.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: pexels.com

Isplata nacionalne naknade za starije osobe za srpanj 2025. počinje u ponedjeljak, 18. kolovoza, za korisnike koji primanja primaju na račune u poslovnim bankama. Naknadu u iznosu od 154,50 eura dobit će 18.855 građana, od čega je više od 80 posto žena. Za isplatu je iz državnog proračuna osigurano gotovo 2,91 milijun eura.

Nacionalna naknada za starije osobe od 1. siječnja ove godine iznosi 154,50 eura. To pravo mogu ostvariti hrvatski državljani stariji od 65 godina koji imaju prebivalište u Republici Hrvatskoj u neprekidnom trajanju od najmanje deset godina neposredno prije podnošenja zahtjeva, uz ispunjavanje dodatnih uvjeta propisanih zakonom.

Među tim uvjetima su:

  • Da korisnik ne prima mirovinu niti je osiguranik obveznog mirovinskog osiguranja
  • Da njegov prihod (ili prihod članova kućanstva po članu) u prethodnoj godini ne prelazi 309 eura mjesečno
  • Da ne prima zajamčenu minimalnu naknadu niti mu je priznato pravo na smještaj prema propisima o socijalnoj skrbi te da nije sklopio ugovor o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju, osim u slučaju pokretanja postupka raskida ili poništenja takvog ugovora

Pravo na nacionalnu naknadu priznaje se od dana podnošenja zahtjeva ako su svi uvjeti ispunjeni. Ako korisnik prima mirovinu ili zajamčenu minimalnu naknadu, pravo može ostvariti od prvog dana nakon prestanka tih isplata.

Zahtjev za ostvarivanje nacionalne naknade može se predati tijekom cijele godine – osobno u područnoj jedinici Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) prema prebivalištu, preporučenom poštom ili elektroničkim putem preko sustava e-Građani.

Nastavite čitati

Vijesti

Šćitarjevo i ove godine organizira tradicionalan doček hodočasnika

Na meniju su mirisni kolači, topli štrukli, piroške, sendviči, svježe voće te topli i hladni napitci poput kave, čaja i vode…

Objavljeno

na

Objavio/la

Mještani Šćitarjeva, udruženi s mjesnim odborom i lokalnim udrugama, ponovno su pokazali svoju gostoljubivost organizirajući tradicionalni doručak za hodočasnike na putu prema Mariji Bistrici. Pripreme su već u punom jeku, a cilj je putnicima namjernicima ponuditi više od samog obroka.

Kao i svake godine, hodočasnike će dočekati bogata ponuda puna domaćih delicija. Na meniju su mirisni kolači, topli štrukli, piroške, sendviči, svježe voće te topli i hladni napitci poput kave, čaja i vode. Organizatori naglašavaju kako je sve pripremljeno s ljubavlju, a posebnu radost im pruža sudjelovanje brojnih volontera. Iako je jezgra organizacijskog tima uigrana, svake se godine pridružuju i novi članovi, što jamči dug život ovoj lijepoj tradiciji.

“Naša je želja da ova tradicija živi još dugo, dugo,” poručuju iz organizacije.

Nastavite čitati

Sport

VIDEO ‘Jelavić mi je prijatelj, momčad mu je opasna, ali mi smo spremni!’

Nogometaši Gorice u subotu od 18.15 sati kreću u svoje treće gostovanje zaredom, ovoga puta kod Lokomotive na Maksimiru. Nema Durakovića i Perića, možda ni Ercega, ali odmah će zato u vatru novi desni bek…

Objavljeno

na

Objavio/la

Kad je 17-godišnji Nikica Jelavić, mladi napadač GOŠK-a iz Gabele, stigao na Poljud u ljeto 2002. godine, u svlačionici ga je dočekao i tri godine stariji Mario Carević. Kratko su igrali zajedno, već u siječnju 2004. Car je otišao u Saudijsku Arabiju i putevi im se nakon toga više nisu sretali. Carević je prošao Njemačku, Belgiju i Izrael, Jelavić svoju priču gradio preko Austrije i Škotske sve do elitnog svijeta Premiershipa, a putevi će im se opet spojiti – ove subote u Maksimiru!

– Poznajemo se, bili smo cimeri, igrali smo skupa… Dobri smo prijatelji – kaže Carević dvadeset i nešto godina poslije.

Gorica će u subotu od 18.15 sati gostovati kod Lokomotive, koju vodi prijatelj i bivši suigrač. Nije to posebno neobična situacija u svijetu HNL-a, često smo gledali te “prijateljske utakmice” na klupama, a to obično znači da jedan drugoga jako dobro poznaju.

– Vidi se njegova ideja u ova prva dva kola, dosta su organizirani defenzivno, kad stanu u ‘petorku’ otraga ne daju ti ni puno dubine ni međuprostora. Dobro se otvaraju, imaju puno dubine, a imaju i tog malog Krivaka, koji ti može napraviti probleme u situacijama jedan na jedan. Dosta su raznovrsni,Antolić, Pajač, Leovac dajustabilnost i iskustvo, a ostatak je dosta mlad i motiviran, imaju dobar balans i zbilja su me ugodno iznenadili – kaže Carević.

Gorica u treće kolo donosi jedan bod, osvojen u Varaždinu, dok se s Poljuda vratila praznih ruku.

– Rekao sam i odmah nakon utakmice da mogu biti djelomično zadovoljan izvedbom, ali ne i rezultatom. To je dosta dobro izgledalo, iako nam fale još neke stvari za nadogradnju, da smo još opasniji po dubini. Radimo na tome i mislim da će to u budućnosti biti bolje. Moramo nastaviti raditi i izvući pouke iz te utakmice. Nažalost, ostali smo s igračem manje, izgubili utakmicu, ali mislim da smo bili dosta dobri to prvo poluvrijeme – pronalazi Carević povod za optimizam.

Lokomotiva iz prva dva kola ima četiri boda, a protivnik tog tipa zahtijevat će i nešto drukčiji pristup.

– Čeka nas jedna drugačija utakmica, drugačiji protivnik, koji je u prva dva kola pokazao da je dobro organiziran u defenzivi i da su u kontranapadu odlični. Morat ćemo biti maksimalno koncentrirani i motivirani, moramo dobro pripremiti utakmicu da bi tu mogli uzeti nešto – kaže trener Gorice.

“Uzeti nešto” u prijevodu znači da ni jedan bod s trećeg uzastopnoga gostovanja ne bi bio loš.

– Svaku utakmicu pripremamo za pobjedu, ali pitanje je je li to svaki put i realnost ili nam nešto ipak fali. A ja mislim da nam u ovom trenutku fali nešto da bi pobjeđivali u kontinuitetu. Mislim da smo i na Poljudu hrabro izlazili, kad smo mogli, visoko, da smo stvarno tražili taj visoki presing i iz tih situacija smo bili opasni. Igrat ćemo i dalje svoju igru, ostavit ćemo te neke generalne principe, ali ćemo se i adaptirati na protivnika, u nekom manjem postotku. I to je kvaliteta, da limitiraš suparnika u njihovim dobrim stvarima i da pokušaš iskoristiti njihove nedostatke, jer svatko ima nedostataka. Mi smo se odmorili i osvježili, spremni smo – ističe Carević.

Od ove utakmice moći će računati i na novoga igrača, 25-godišnjeg Slovenca Žana Trontelja, koji će morati odmah u vatru.

– Hoće, konkurirat će za utakmicu, iako nije na 100 posto. Ta pozicija nam je zbilja bila gorući problem i doveli smo Trontelja, igrača koji je potentan, brz, dobro napada dubinu… Klasične karakteristike za beka. Mislim da će nam stvarno dobro doći, s obzirom na to da smo ostali samo na malom Kasumoviću – zaključio je Carević.

Neće biti na Poljudu isključenog Durakovića, neće biti ni ozlijeđenog Perića, a i dalje je upitan iskusni Erceg. Svi ostali su tu, željni prilike, a prvih 11 moglo bi izgledati ovako nekako:

Matijaš – Josić, Filipović, Leš – Trontelj, Pozo, Pršir, Čabraja – Pavičić, Kavelj – Čuić

Nastavite čitati

CityLIGHTS

FOTO Blagdan Velike Gospe svečano proslavljen u Vukovini

Objavljeno

na

Objavio/la

Blagdan Uznesenja Djevice Marije na nebo, poznatiji kao Velika Gospa, svečano je obilježen danas (petak, 15. kolovoza 2025.) u crkvi Pohoda Blažene Djevice Marije u Vukovini, jednom od najstarijih marijanskih svetišta u ovom dijelu Hrvatske. Uoči blagdana održana je (od 6. do 14. kolovoza) tradicionalna devetnica na čast Majci Božjoj Vukovinskoj, koja je sinoć zaključena procesijom hodočasnika.

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Svetkovinu uznesenja Blažene Djevice Marije, Devetnicu i svečano misno slavlje na Veliku Gospu predstavio je vlč. Damir Ocvirk, župnik Župe sv. Josipa iz zagrebačke Trešnjevke. Središnje svečano euharistijsko slavlje u 11 sati predvodio je pomoćni biskup zagrebački mons. Mijo Gorski.

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nakon završetka svete mise vjernici, posjetitelji i gosti mogli su uživati u uobičajenim vrstama zabave, koje su organizirane za ovakva događanja, praćena tradicionalnom turopoljsko/sajamskom gastronomskom ponudom. U velikim šatorima i na otvorenom bilo je mjesta za sve goste. Djeca (i ona veća) su imala veliki izbor rekvizita za vožnju, roditelji su se rado pridružili.

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Od najranijih dana hrvatske povijesti traje tradicija štovanja Blažene Djevice Marije. Moleći njezin nebeski zagovor, iz zahvalnosti je se časti kao “kraljicu Hrvata” i “najvjerniju odvjetnicu Hrvatske” (fidelissima advocata Croatiae). Najstariji lik Gospe u hrvatskoj umjetnosti – pralik Gospe Velikoga hrvatskog krsnog zavjeta – potječe iz druge polovice 11. stoljeća. Pronađen je u crkvi sv. Marije u Biskupiji kod Knina.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Reporter 451 - 31.07.2025.

Facebook

Izdvojeno