Blagdan Sveta tri kralja ili Bogojavljenje jedan je od najstarijih katoličkih blagdana, a prema događajima opisanim u Evanđelju po Mateju, tri su kralja ili mudraca s Istoka, prateći betlehemsku zvijezdu repaticu, došli u Jeruzalem pokloniti se novorođenom Isusu. Tri kralja zapravo su predstavnici poganskih naroda koje je Bog pozvao u svoje kraljevstvo, time što im je objavio rođenje Spasitelja i na taj način naznačuju da je on Spasitelj za sve ljude.
Kraljevi se prikazuju različite životnu dobi i boje kože i tako predstavljaju razdoblja čovjekova života te predstavljaju tri tada poznata kontinenta, Melkior Europu, Baltazar Afriku, te Gašpar Aziju. Simbolika se nalazi i u darovima koje nose Isusu – mirta je darovana kao čovjeku, aromatična smola tamjan darovana je Isusu kao Bogu, a zlato je dobio kao Kralj.
U našim krajevima svetkovina Bogojavljenja ili Sveta tri kralja obilježena je s nekoliko običaja. Jedan od njih je vezan uz blagoslov vode, odakle i naziv Vodokršće, koji se za ovaj blagdan može čuti na jugu Hrvatske. Dan uoči Sveta tri kralja u crkvi svećenik blagoslivlje vodu, tom bi vodom domaćin poškropio kuću, gospodarske zgrade, polja, voćnjake, vinograde i stoku. Ostatak vode bacio bi se na vatru, jer se posvećena voda nije smjela prolijevati.
U sjeverozapadnoj Hrvatskoj rašireniji je bio križec – tako se nazivao blagoslov kuće od strane svećenika. Za tu bi priliku cijela obitelj bila na okupu, a kuća dobro očišćena kako bi spremno dočekali svećenika. Nakon što bi svećenik blagoslovio kuću i sve ukućane, redovito bi bio počašćen jelom i pićem, te darivan. Prvotno su ti darovi bili u obliku hrane, kolača ili voća, a kasnije, kako se mijenjala ekonomska situacija, taj je dar postao novac, navodi Radio Vatikan.
Sveta tri kralja,Ilustracija/pixabay
Ovaj blagdan ujedno je i titular istoimene župe Donja Lomnica gdje će se obilježiti svečanom svetom misom u 11 sati.
Prva crkva u Lomnici bila je drvena, a prema predaji izgrađena je sredinom 17. stoljeća kao ispunjenje zavjeta žitelja Lomnice nakon pobjede u borbi protiv Turaka. Na istom je mjestu 1778. godine sagrađena zidana crkva, a nakon što se srušio zvonik te crkve sagrađena je 1862. godine današnja crkva. Posljednji put temeljito je obnovljena 2007. godine, a 3. studenog 2007. godine posvetio ju je zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić. Nakon detaljne obnove unutrašnjosti crkvu je na svetkovinu Bogojavljenja 2022. godine blagoslovio pomoćni zagrebački biskup Ivan Šaško.