Povežite se s nama

Vijesti

Sve to je gorička 2021.: Novi gradonačelnik, grad koji buja i rupe na cesti s dobrom svrhom…

Ljeto 2021. bilo je pakleno, vruće za poludjeti, a u mjesecima prije i poslije njega smjestio se cijeli niz događaja i situacija koje će trajno promijeniti izgled ovoga grada i način života u njemu…

Objavljeno

na

Kad se jednom budu listale povijesne knjige, kad neke nove generacije koje dolaze požele doznati kako je život izgledao ovih dana u gradu u kojem žive, u 21. godini 21. stoljeća, naići će na vrlo sadržajne retke. Na opis jedne intrigantne godine u životu grada koji nezaustavljivo buja, na priču u kojoj se isprepliću politika, pandemija, povijesni projekti, sport i zabava. Pa krenimo redom…

Veliki će dio tog teksta biti posvećen čudu zvanom Aglomeracija Velike Gorice. Dugo smo pokušavali poloviti o čemu se to točno radi, iako je riječ o stvari o kojoj se govorilo valjda cijelo desetljeće. Negdje tamo krajem prošle godine i definitivno smo shvatili o koliko se ozbiljnom, ali i opasnom projektu radi, koliki je tu novac u igri, kakve su posljedice moguće ako negdje krene po zlu… Međutim, svim poteškoćama unatoč, radovi su napokon krenuli i u 2021. godini Aglomeracija se i definitivno uselila u naše živote.

Kopanja su krenula na sve strane, zapeti negdje u radovima tijekom vožnje gradskim ulicama postalo je dio svakodnevnice, a podsjetnici da se tu nešto radilo – i da će se još raditi – ostavljeni su nam na nekim lokacijama i u trajno vlasništvo. Podsjetnici u obliku “zakrpanih” cesta, rupa na cestama, nužnih obilazaka, a ima mjesta na kojima su ceste asfaltirane, a možda bi bilo bolje da nisu…

I ljutili su se mnogi, ljute se i dalje, što je zapravo i logično. Radovi na sve strane ometaju svakodnevno funkcioniranje, naravno da nije idealno, no možda je u svemu tome ipak logičnije biti strpljiv. I svjestan o koliko se ovdje velikom i kompliciranom zahvatu radi, koliko je važno da ovo pregrmimo i da dobijemo puno bolje uvjete za život u gradu i okolici. Moglo je sve skupa biti i bolje izvedeno, naravno da je moglo, uvijek može, ali kad jednom sve bude gotovo, generacije koje će čitati ove povijesne retke zapravo će samo zanimati da se – radilo. I kopalo, i zakrpavalo…

Cijelom tom pričom, kao prvi čovjek Grada, rukovodi deseti velikogorički gradonačelnik Krešimir Ačkar. Poznato je lice odavno u gradskoj politici, na čelo Grada došao je nakon što je bio pročelnik i zamjenik gradonačelnika, a veliki iskorak dočekao je u 2021. godini. Nekoliko mjeseci prije nego što je navršio 38 godina zasjeo je u fotelju gradonačelnika šestoga grada u Hrvatskoj i time prihvatio veliki izazov. Uhodavao se kao “v.d.”, pa u svibnju dobio izbore u prvome krugu, za nekoliko desetaka glasova izbjegao je drugi krug s Ivom Jelušićem.

Veliki problemi su ga dočekali, ne samo ta ogromna Aglomeracija, već i oni koji traju već godinama, s grijanjem, sa ZET-om… A svakog dana dolaze i novi izazovi. Grad raste, buja u svakom smislu, stambene zgrade niču na svakom koraku, potpuno se mijenja vizura grada, pa će nove generacije u čitanju ovih redaka sa sjetom gledati u, recimo, fotografije prazne livade uz cestu prema crkvi Sv. Petra i Pavla, ili ulaska u Rakarje u zelenilu, bez trgovačkih centara, kako je to nekad bilo… Od 2021., od godine građevinskog “booma”, više nije.

I sve to, naravno, događa se usred naizgled beskonačne borbe s koronom, iako smo toliko željeli vjerovati da će pandemija ostati zarobljena u onoj ružnoj, potresnoj 2020. Utječe nam i to na živote, društvena događanja stalno “štekaju”, a testiranja, cijepljenja i samoizlacije na trenutke i ubijaju volju za životom… I ne bi se moglo dogoditi ništa bolje od toga da pandemiju barem “zaključamo” u 2021. godini, pa makar je pamtili samo i jedino po tome.

A nećemo. Jer bit će možda negdje zapisano, iako se to u ovom trenutku možda ne čini toliko važnim, i da je ovo godina u kojoj je Velika Gorica dobila svoj skatepark. Najveći u Hrvatskoj, zanimljivo osmišljen i napravljen, brzo je postao okupljalište ogromnog broja velikogoričke djece. Dogodi li se i dogradnja cijelog tog dijela, mogla bi se ova lokacijama u godinama pred nama pretvoriti u ozbiljno okupljalište mlađih generacija, kojima takvih sadržaja uvijek nedostaje. A mladih će – zaključili ste iz one priče o građevinskom “boomu” – biti sve više.

I s tim je možda i najbolje ići prema zaključku ove priče. Velika Gorica, baš kao i svaki drugi grad, ima svoje poteškoće i probleme koje putem treba riješavati, ali Velika Gorica je na dobrom kursu. Okreće se mladima, novim obiteljima, grade se vrtići, možda će i škole, a sve to stane u godinu koja će završiti za nešto više od 24 sata. U goričku godinu mladosti i budućnosti.

I poželjet ćemo još samo da one koje slijede budu još bolje, još uspješnije. S manje rupa na cesti, s još boljom kvalitetom života, s još više sadržaja, s još jačim gospodarstvom. Jer to je logičan put za ovaj i ovakav grad.

HOTNEWS

Poštari i dalje – najtraženiji

Prijavljeno čak 19 slobodnih radnih mjesta.

Objavljeno

na

Objavio/la

Krajem siječnja u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje na području Velike Gorice bilo je 1.000 nezaposlenih osoba, što je za 7,3% više u odnosu na mjesec prije, te za 6,9% manje u odnosu na isti mjesec prošle godine.

Tijekom siječnja zaposlene su 82 osobe iz evidencije Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, a najčešća zanimanja u kojima su osobe zaposlene bila su prodavač, čistač i konobar.

Poslodavci su prijavili 192 slobodna radna mjesta, a najtraženija zanimanja bila su čistač, konobar i poštar, a upravo je za mjesto poštara prijavljeno najviše slobodnih radnih mjesta – čak 19.

Nastavite čitati

Vijesti

70 tisuća eura za programe iz područja poljoprivrede, lovstva i zaštite životinja

Javni natječaj otvoren je do 28. ožujka.

Objavljeno

na

Objavio/la

Za provedbu programa i projekata iz područja poljoprivrede, lovstva i zaštite životinja na području grada Velike Gorice, udrugama je ove godine na raspolaganju iznos od 70 tisuća eura – stoji na službenoj web stranici Grada.

Najmanji iznos koji se može prijaviti i ugovoriti za pojedini program ili projekt je 300 eura, a najveći 13 tisuća eura.

Rok za podnošenje prijedloga na Javni natječaj je 28. ožujka.

Nastavite čitati

Kultura

Nema odmora za “curu s falingom”

“Roža” naše Ane Katulić nakon turske avanture ide u KNAP.

Objavljeno

na

Objavio/la

Nakon gostovanja u Istanbulu na 3. International Women Playwrights Theater Festivalu monodrama Roža (cura s greškom) vraća se po aplauz u domaće kazalište.

Na zagrebačkoj Peščenici, u Kazalištu KNAP, čeka vas iskrena priča o životu Rože Brezovićeve, (anti)junakinje pripovijetke Slavka Kolara “Svoga tela gospodar” koju su adaptirali i na scenu postavili Žak Branko Valenta i Ana Katulić.

-Kolareva Roža u projektu zrcali aktualnu situaciju i anomalije u hrvatskom društvu kojima svjedočimo a u kojem je položaj žene ugroženiji no ikad. Ne romantiziramo i ne osuđujemo, već pozivamo na konstruktivni dijalog i iznalaženje rješenja – poručuju autori.

Njihova Roža nije heroina novog doba, već tiha snaga svojeg vremena čiji su snovi satkani od želje za humanošću, za priznavanjem i traženjem ispravnih ljudskih odnosa i ponašanja.
Ne težimo li tome svi?

Kolareva “šepava” Roža imala je san u kojem je za sreću dovoljan prstohvat čarobne prašine, a kojeg duo Katulić-Valenta vješto dekonstruiraju. Doznajte kako i  “bezecirajte’ svoje mjesto 5. ožujka od 20 sati putem ulaznice.hr.

Ideja i koncept: Ana Katulić
Autorski tim: Žak Branko Valenta, Ana Katulić
Izvedba: Ana Katulić
Kostimografija: Matej Vuković
Glazba: Ivan Grobenski
Scenski pokret: Mia Štark
Dizajn vizuala: K.A.
Produkcija: Štoos teatar 2024.

  • U predstavi je korištena glazba voklanog ansambla Lado/ Ladarice: Turopoljski svati (Božo Potočnik), te Turopoljski drmeš (Dražen Kurilovčan). 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Kapetanov dres u rukama naše Tonke

Nogometašica Gorice dobila poklon koji će zauvijek pamtiti!

Objavljeno

na

Objavio/la

Jučerašnju utakmicu 25. kola La Lige između Real Madrida i Girone na Santiago Bernabéu cijelog će života pamtiti jedna mlada Hrvatica. I to ne bilo koja, već nogometašica Ženskog nogometnog kluba Gorica, Tonke Pavišić.

Nakon što je odgledala utakmicu s hrvatskom trobojnicom u rukama u kojoj je svjedočila maestralnim golu Luke Modrića za vodstvo Reala, upravo naš kapetan došao je do tribina i Tonki u ruke predao svoj dres!

Bio je to trenutak na kojem joj zavidi navijački svijet, jer dobiti dres jednog od najboljih nogometaša svijeta i to još osobno, ravno je zgoditku na lutriji.

Video: ŽNK Gorica

A tako se, sudeći po video snimci koju je objavio njen klub, Tonka zaista i osjećala.

A kako i ne bi. Luka je idol. Kapetan. Predvodnik Hrvatske reprezentacije koji i na pragu 40.-te zabija golove kao da ima energije za još jednu karijeru.

Inače, ovo je hrvatskom kapetanu bio 43. gol u dresu Real Madrida.

Nastavite čitati

HOTNEWS

U Pokupskom netko otrovao pse i mačke?!

Pripazite na svoje ljubimce da nehotice ne pojedu otrov.

Objavljeno

na

U samom centru Općine Pokupsko otkriveno je namjerno trovanje pasa i mačaka, doznajemo iz Općine, koja je danas na svojoj društvenoj mreži objavila apel prema stanovnicima.

-Općina Pokupsko zgrožena je nedavnim trovanjem pasa i mačaka u samom centru općine te najoštrije osuđuje taj nehumani čin. Potaknuti ovim nemilim događajem apeliramo na sve vlasnike da svoje kućne ljubimce drže i brinu o njima sukladno propisima o zaštiti životinja – poručili su.

Inače, Zakonom o zaštiti životinja i Odlukom o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama i divljim životinjama, propisano je da se kućni ljubimci mogu kretati javnim površinama pod nadzorom posjednika, na povodcu ili uz primjenu druge opreme koja onemogućava nekontrolirano kretanje javnim površinama. U slučaju pasa, mora ga se držati u dvorištu, vrtu, odnosno drugom ograđenom prostoru, na način koji će spriječiti psa da izađe na javne površine bez povodca i nadzora, dok je Komunalni redar dužan provoditi nadzor te ukoliko utvrdi kršenje odredbi,  novčanom kaznom kaznit će vlasnika.

Osim toga, trovanje  životinja zabranjeno je Zakonom o zaštiti životinja a propisana kazna za fizičke osobe je od 1.300 do 2.000 eura. Također, trovanje je kažnjivo i Kaznenim zakonom koji propisuje kaznu zatvora do dvije godine, odnosno do tri godine ako je kazneno djelo počinjeno iz koristoljublja.

-Nadamo se kako će počinitelj ovog kaznenog dijela biti pronađen i najoštrije kažnjen, a sve vlasnike kućnih ljubimaca molimo za odgovorno i sigurno držanje svojih životinja- stoji u apelu Općine.

Za sada još uvijek nije poznato kome su i zašto životinje smetale, zašto bi netko namjerno podmetao otrov, što ujedno i zabrinjava i izaziva zgražanje.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.