Povežite se s nama

Kultura

Sve ‘O štetnosti duhana’ u novoj predstavi Štoos teatra, a premijera je u petak u knjižnici Galženica

Ulaz je besplatan, a mjesto je potrebno rezervirati na e-mail: [email protected].

Objavljeno

na

Štoos teatar poziva u petak na premijeru nove predstave, predavanja, jedne šale u jednom činu prema tekstu Čehova ‘O štetnosti duhana’,

– Cigarete su nekad reklamirali liječnici, političari, pjevači i filmske zvijezde. U Kanadi je na svakoj cigareti ispisano upozorenje o štetnosti duhana, a u Kini ne znaju ni kako izgleda cigareta. Postavlja se očito pitanje, čemu slušati suhoparno znanstveno predavanje o štetnosti ove grozote. Ovog nekoć, neizostavnog modnog dodatka, ove strahovite pošasti. Nameće se i pitanje zašto gledati 1 547 glumca u 2 345. izvedbi ove znamenite Čehovljeve šale? Odgovor je jasan. Jer tolikim naivcima, jadnicima, izgubljenim dušama i sirotanima ovoga svijeta, još nije jasno zašto ne treba pušiti. Stoga pozivamo sve na jednu, friško svježu, organski iscijeđenu i novo novcatu lekciju – poručuje Luka Kuzmanović koji igra u glavnoj ulozi.

Premijera će u petak biti u 19:30 sati u prostorijama knjižnice Galženica. Ulaz je besplatan, a mjesto je potrebno rezervirati na e-mail: [email protected]

 

 

HOTNEWS

Ne drveni već digitalni! Mraclinci našli način kako sačuvati čardak od zuba vremena

Sada imaju jedinstven suvenir koji kombinira bogatu kulturnu baštinu s najnovijim tehnologijama, ali i mali leksikon čardaka.

Objavljeno

na

U Mraclinu su članovi KUD-a Dučec pronašli način kako da tradicionalni drveni čardak – simbol Turopolja, sačuvaju od zuba vremena i istovremeno mladima približe nove tehnologije i pobude interes za STEM zanimanja.

Foto: Josip Kos

U srcu Turopolja, u Mraclinu, nedavno je završen projekt razvoja jedinstvenog suvenira koji kombinira bogatu kulturnu baštinu s najnovijim tehnologijama. Ovaj suvenir, koji prikazuje turopoljski čardak, daleko je više od obične uspomene – on je digitalno čudo koje povezuje tradiciju i modernu tehnologiju kroz 3D print.

– U Mraclinu je nekada bilo najviše čardaka. Sa svojim karakterističnim vanjskim stepeništem kojim se dolazi na gajnk (balkon) i ukrašenim ogradama čardaci predstavljaju prava umjetnička djela majstora tesara. Danas se čardaci više ne grade te polako izumiru, a kako bi ih zaštitili od zaborava u Mraclinu su osmislili jedinstven suvenir – 3D printani čardak – ističu iz KUD-a Dučec te dodaju kako je vizija bila stvoriti suvenir koji ne samo da predstavlja Mraclin i Turopolje, već služi i kao alat za edukaciju i inspiraciju.

Foto: Josip Kos

– Ovaj suvenir je razvijen korištenjem suvremenih tehnologija 3D oblikovanja i proizvodnje, omogućavajući ljubiteljima kulture i tehnologije da ga putem poveznice www.mraclin.hr/mraclinski-digitalni-suvenir preuzmu i izrade svoju figuru bilo gdje u svijetu. Jednostavan za preuzimanje i izradu, ovaj 3D model turopoljskog čardaka prilagođen je radu s bilo kojim 3D printerom. To ga čini savršenim za STEM edukaciju (znanost, tehnologija, inženjerstvo, umjetnost i matematika), jer potiče djecu i mlade da se upuste u svijet digitalne proizvodnje dok uče o svojoj kulturnoj baštini – dodaju iz Dučeca.

Foto: Josip Kos

Tako postoje različiti modeli, različitih kombinacija boja, za različite uzraste i ukuse. Od prvobitnog modela razvijeno je nekoliko različitih verzija – privjesak, figura i slagalica. Svaki model nosi sa sobom dio čarolije turopoljskih čardaka i svoju kombinaciju boja, omogućujući ljudima svih uzrasta da se povežu s ovom bogatom tradicijom na svoj način.

Autor ovih modela je magistar umjetnosti Leo Vukelić, pod smjernicama i idejom voditelja projekta Josipa Kosa, te posebnih članova tima za
kulturu Ratka Cvetnića i Matije Kosa.

Foto: Josip Kos

Za vrijeme ovogodišnjih Vidovih dana, uz predstavljanje čardaka kao digitalnog suvenira, KUD Dučec je predstavio i knjigu “Čardak – mraclinska povijest i naslijeđe”. Radi se o malom “leksikonu čardaka” u kojem je u desetak poglavlja ta turopoljska korablja, kako ju je zvao Matko Peić, opisana kroz različita motrišta: i kao građevinski dragulj, i povijesni spomenik, dio šireg eko-sustava Turopolja, ali prije svega kao svojevrsna “posuda za život” u kojoj su rasle i stasavale generacije naših predaka, od kojih bi se i danas imalo štošta naučiti.

Foto: Josip Kos

Projekt je dobio financijsku potporu Zagrebačke županije kroz sredstva osigurana za projekte neprofitnih udruga kao i podršku MO Mraclin te Grada Velike Gorice kod izrade spomenute knjige.

– Ova podrška omogućila je ostvarenje ove turističke, kulturne i tehnološke vizije i urodila nečim doista jedinstvenim na tržištu suvenira. Pozivamo sve znatiželjnike i ljubitelje kulture da preuzmu i izrade figuru čardaka i ponosno nose dio Turopolja sa sobom, gdje god se nalazili. Za sve koji pak nemaju 3D printer ili ih zanima knjiga kao i ostale izvedbe suvenira, neka se jave na email [email protected]. – pozivaju iz Dučeca.

Nastavite čitati

Kultura

Vodstvo za kraj: Autori izložbe u Galženici upoznat će vas sa životom Julija Knifera, cijenjenog hrvatskog slikara

Dobrodošla su i djeca i odrasli, a izložba se sastoji od ilustracija iz slikovnice o životu i djelu Julija Knifera.

Objavljeno

na

Sutra je zadnji dan izložbe ‘U ritmu meandra s Julijem Kniferom’ , a tim povodom dvoje autora, spisateljica Sanja Lovrenčić i likovni umjetnik Dominik Vuković – provest će posjetitelje kroz osobit svijet koji su dočarali zajedničkom slikovnicom te ispripovijedati ponešto o vlastitom iskustvu susreta s Kniferovom umjetnošću. Ove godine obilježava se stota godišnjica rođenja i dvadeseta godišnjica smrti jednog od najcjenjenijih i najutjecajnijih hrvatskih slikara.

Riječ je o izložbi koja predstavlja petu slikovnicu u seriji “Hrvatski likovni umjetnici” koju su realizirali Sanja Lovrenčić i Dominik Vuković. Serija je nastavljena 2024. godine s novom slikovnicom posvećenom jednom od najznačajnijih hrvatskih umjetnika 20. stoljeća, Juliju Kniferu.

Slikovnica “U ritmu meandra s Julijem Kniferom” koristi tekst i dvadesetak ilustracija kako bi na djeci prilagođen način ispričala priču o nastanku osnovnog i prepoznatljivog motiva Kniferove umjetnosti – meandra. Kroz autorove bilješke, djeci se približava i ideja o „anti-slici“. Osim toga, uspostavljen je i dijalog između Knifera i umjetnika koji su utjecali na njega ili mu bili bliski tijekom stvaralačkog vijeka.

Posjetitelji će imati priliku razgledati i kupiti istoimenu slikovnicu, a početak je sutra u 19 sati.

 

Nastavite čitati

Kultura

Zavirite večeras u buševsku kapelicu i poslušajte koncert ansambla INTERArcT

Uz kapelu u Mlaki kapela u Buševcu najvrjednija je drvena sakralna građevina.

Objavljeno

na

Kapela sv. Ivana Krstitelja u Buševcu bila je uzorak za niz drvenih kapela izgrađenih u Turopolju i Pokuplju, a večeras će u njoj u sklopu Festivala drvenih kapela Sancta Barbara nastupiti novoosnovani ansambl INTERArcT.

Troje glazbenika u sastavu Ana Benić Šalinović na flauti, Parvaz Salimov na violi i Milica Pašić na harfi izvest će djela poznatih skladatelja poput Duboisa, Glucka, Dvořáka, Elgara, Debussijani i Joliveta.

Inače, ova buševska kapelica uz Kapelu sv. Barbare u Velikoj Mlaki, najvrjednija je drvena sakralna građevina. Prva drvena kapela sagrađena je 1668. godine, a 1768. godine sagrađena je nova lađa te je stara kapela postala svetište novoj. Sve je izvedeno na tradicionalni način, a posebno je vrijedno pučko barokno slikarstvo 17. stoljeća na drvenoj oplati svetišta, kao i barokni glavni oltar, djelo radionice Mihaela Komersteinera.

Koncert u Buševcu počinje u 20 sati.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Plesni klub Barbara višestruki pobjednik na Europskom prvenstvu mažoretkinja

Objavljeno

na

Objavio/la

Mažoretkinje Plesnog kluba Barbara (Velika Mlaka) natjecale su se prošlog vikenda (29.-30. lipnja 2024.) na Europskom prvenstvu mažoretkinja u Pančevu (Srbija). Prvenstvo je održano u organizaciji Europske asocijacije mažoret timova (EMTA), Saveza mažoretkinja Srbije i Kluba mažoretkinja ”Pančevačke lavice”.

Pančevo,29.-30.06.2024. Europsko prvenstvo mažoretkinja EMTA-e. Foto: PK Barbara

Pančevo,29.-30.06.2024. Europsko prvenstvo mažoretkinja EMTA-e. Foto: PK Barbara

Barbarice su se natjecale u sva tri dobna razreda i izvele ukupno 22 koreografije: seniorke (6), juniorke (6) i kadetkinje (10). Ponovo su dokazale svoju visoku kvalitetu i osvojile su 21 medalju: 13 zlatnih (kadetkinje 8, juniorke 4, seniorke 1), 5 srebrnih (seniorke 2, juniorke 2, kadetkinje 1) i 3 brončane (seniorke 2, kadetkinje 1). Samo jedna koreografija nije nagrađena medaljom, osvojeno je 6.mjesto.

Pančevo,29.-30.06.2024. Europsko prvenstvo mažoretkinja EMTA-e. Foto: PK Barbara

Pančevo,29.-30.06.2024. Europsko prvenstvo mažoretkinja EMTA-e. Foto: PK Barbara

Nastup u Pančevu bio je zadnji u nizu od pet velikih nastupa u prvoj polovici 2024. godine. Slijedi zasluženi odmor, a pripreme za jesenske nastupe počinju sredinom idućeg mjeseca.

Pančevo,29.-30.06.2024. Europsko prvenstvo mažoretkinja EMTA-e. Foto: PK Barbara

Pančevo,29.-30.06.2024. Europsko prvenstvo mažoretkinja EMTA-e. Foto: PK Barbara

Klub se i ovom prigodom zahvaljuje svojim najvjernijim navijačima i najvećim sponzorima – roditeljima odnosno obiteljima članica PK Barbara.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Duo Alhambra oživjet će glazbom Kapelu sv. Barbare u Brestu Pokupskom

Drugi je dan 6. Festivala drvenih kapela Sancta Barbara, a koncert počinje u 20 sati.

Objavljeno

na

Nakon odličnog otvorenja 6. Festivala drvenih kapela Sancta Barbara u Kapeli sv. Barbare u Velikoj Mlaki koncertom sjajnog baroknog ansambla Ars Longa, večeras se imate prilke uputiti u Brest Pokupski i uživati u koncertu Dua Alhambra.

Mladi glazbenici Divna Šimatović na gitari i Abdul-Aziz Hussein na klarinetu u Kapeli svete Barabare izvest će djela hrvatskih skladatelja Tomislava Uhlika, Ivane Kiš, Ante Grgina, Slavka Fumića te argentinskog skladatelja Astora Piazzolle.

Inače, Brest Pokupski spominje se još u izvornoj pripovijest iz 16. stoljeća (opisuje presudnu bitku s Turcima) koju je pod nazivom “Cvijeta Brestovskova ili Krv za krv” napisao Zvonimir Pužar, a na području sela pronađeni su ostaci kaštela Brest iz 1580. godine.

U selu je sačuvano dvadesetak tradicijskih pokupskih kuća, od kojih je Etno kuća Jurinec u gradskome vlasništvu, ali joj je potrebna sanacija zbog značajnih oštećenja u Domovinskom ratu. Na južnom dijelu sela, prema Petrinji, nalazi se mjesno groblje i kapela Svete Barbare izgrađena prije 350 godina, a u potpunosti srušena granatiranjem iz okupirane Petrinje 1991. godine te obnovljena nakon rata.

– Koncertom u obnovljenoj Kapeli sv. Barbare u Brestu Pokupskom želimo prezentirati i promovirati vrijedne oltare spašene iz stare drvene kapelice uništene u Domovinskom ratu, a koji datiraju iz 1673. godine i dio su najvrjednije sakralne baštine Sisačke biskupije – ističu organizatori.

Koncert počinje u 20 sati, a ulaz je slobodan.

Nastavite čitati

Reporter 438 - 20.06.2024.

Facebook

Izdvojeno