Hrvatska udruga za turizam i ruralni razvoj “Klub članova Selo”, 28. veljače, dodijelila je 70 povelja i posebnih priznanja, u sklopu nacionalne nagrade “Suncokret ruralnog turizma Hrvatske – Sunflower Award”, koja se održava već desetu godinu. Opatijski hotel Royal bio je domaćin događanja, a predsjednica Udruge, Dijana Katica, ovom je prigodom obilježila i 25. godišnjicu djelovanja Udruge. Ukupno je prijavljen 161 kandidat iz 18 hrvatskih županija, a po prvi put, pod pokroviteljstvom Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, pridružuje se i 16 prijavitelja iz Bosne i Hercegovine. Suorganizator događanja bila je Primorsko-goranska županija, budući da su prošle godine najveći broj nagrada osvojili kandidati iz ove županije. Do samoga kraja natjecanje je bilo vrlo neizvjesno između Zagrebačke županije, najmnogobrojnije po broju osvojenih priznanja (7) i Osječko-baranjske županije (6) no zbog većeg broja zlatnih priznanja i povelja, kao i šampionske titule Zlatni suncokret, koju je osvojila Općina Kneževi Vinogradi, sljedeći izbor za nagradu Suncokret održat će se u Osječko-baranjskoj županiji.
Priznanje Suncokret ruralnog turizma Hrvatske projekt je u sklopu kojeg se jednom godišnje ocjenjuju i predstavljaju tradicijski sadržaji, čuva izvornost te povezuju sudionici ruralnoga turizma, a dodjeljuje se u osam kategorija: turistička seljačka gospodarstva, tradicijska domaćinstva, tradicijska gastronomija, vinski i craft turizam, aktivni turistički sadržaji u ruralnom prostoru, ruralno turistički projekti, kao i oni koji imaju zaštićene i marketinške oznake. Uz jednu šampionsku nagradu dodijeljene su zlatne, srebrne i brončane povelje te posebna priznanja, podijeljena po kategorijama.
Iz Zagrebačke županije nagrađeni su…
Zlatnu povelju u kategoriji Turistička seljačka gospodarstva dobio je samoborski Seljački turizam Mlin iz bajke. Zlatnu povelju u kategoriji Craft turizam osvojila je velikogorička Destilerija Brigljević. Srebrnu povelju u kategoriji Vinski turizam dobila je Vinarija Litterarii iz kurije Nespeš, a brončanu povelju u kategoriji Ruralno turistički projekti osvojio je KUD Čiče iz Novog Čiča. Nadalje, posebno priznanje za njegovanje tradicije u proizvodnji kukuruznog kruha i medenjaka u kategoriji Tradicijska gastronomija dobio je OPG Robić, a posebno priznanje za tradicionalnu proizvodnju kruha i očuvanje autohtonog kolača rudarska greblica u kategoriji Tradicijska ruralna gastronomija dobila je Pekarnica Nikl iz Samobora. Posebno priznanje za očuvanje tradicionalne proizvodnje prirodnih rakija u kategoriji Craft turizam dobila je kušaonica rakija Hedonica – OPG Mahović iz Samobora.
– Ponosna sam što od samih početaka i nastanka ruralnog turizma u našoj zemlji podupirem i savjetujem ljude, koji u ovaj segment turizma tek ulaze. Isto tako drago mi je što su naš rad prepoznali i u Bosni i Hercegovini te izrazili želju da i oni sudjeluju u izboru – kazala je predsjednica Hrvatske udruge za turizam i ruralni razvoj Kluba članova “Selo” Dijana Katica.
Predstavljeno je i novo priznanje: Nagrada dr. sc. Eduard Kušen, za poseban doprinos razvoju i promociji ruralnog turizma. Naime, pokojni dr. sc. Kušen u velikoj je mjeri pridonio promicanju znanja i istraživanja značajnih za razvoj ruralnog turizma. Nagrada će se dodjeljivati jednom godišnje osobama, udrugama, OPG-ima, pružateljima usluga, turističkim zajednicama i ostalim institucijama, koje su u svom radu uložile izvanredne napore i trud, dale značajan doprinos, ostvarile postignuća u razvoju i promociji ruralnog turizma te unapređenju ruralnih područja Republike Hrvatske.
Tekst je dio programskog sadržaja “Moja županija”, nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom.