Studijsko putovanje u okviru projekta ”Participativno upravljanje prirodnim resursima” u Bolognu u organizaciji Udruge gradova u Republici Hrvatskoj realizirano je od 05. do 07. listopada 2016. Studijska grupa bila je sastavljena od 45 osoba, a u šarolikom sastavu nalazili su se načelnici općina, voditelji ureda, više stručne savjetnice, viši referenti, projektna direktorica, upravitelji, studentice, novinari, snimatelji, fotoreporteri. Većinom su to bili djelatnici javnih ustanova i udruga koje se bave zaštitom okoliša i upravljanjem prirodnih resursa. Jedini koji nije krenuo na put u Italiju, nažalost iz zdravstvenih razloga, bio je Marko Ercegovac, savjetnik iz Udruge gradova u Republici Hrvatskoj i glavni operativac u pripremama za odlazak u Bolognu.
Park i voćnjak – građani u glavnim ulogama
Osnovni cilj putovanja bilo je upoznavanje modela suradnje između građana Bologne i gradskih vlasti u upravljanju javnim površinama. Službeni dio studijskog putovanja otvoren je (četvrtak, 6. listopada) prezentacijom projekta ”Bologna, sharing city”, a predavač je bio Roberto Diolaiti, pročelnik gradskog odjela Grada Bologne za okoliš, energiju i urbanu regeneraciju. Nakon toga uslijedio je posjet parku dei Giardini (prezenter Stefano Barati) i Voćnom parku (temperamentno izlaganje Erike Luciani). Glavna značajka za park dei Giardini vezana je isključivo za građane koji žive u njegovoj blizini i koji su od zapuštenog krajolika napravili prekrasno mjesto za odmor i rekreaciju. Sagradili su objekt na kojem su instalirani samoodrživi fotonaponski moduli, a na umjetnom jezeru plivaju razne vrste pataka i crni labudovi. Voćni park je uredila i originalnim vrtnim garniturama, uglavnom, ukrasila mladež, koja u svojem ponašanju ”iskače” iz uobičajenog ritma svakodnevice, ali uspješno uspostavlja balans ponašanja sudjelujući u volonterskom uređivanju parka odnosno uzgajanju raznih vrsta voća.
Volonteri i dijabetičari – prvorazredna suradnja
Poslijepodne istog dana posjetili smo park Lungoreno, a o revitalizaciji poveće površine govorili su Ester Ercolessi i Moreno Scagliarini uz asistenciju Roberta Diolaitia. Na početku parka je igralište za najmlađe s uobičajenim rekvizitima i višenamjensko asfaltno igralište (košarka, odbojka, mali nogomet), na koje se nastavlja nekoliko stotina metara duga zelena površina, preko koje prolazi visokonaponski dalekovod, i koja doseže sve do rijeke i pod pravim kutom se nastavlja još nekoliko stotina metara sve do mosta. To je pravi raj za rekreativne trkače i šetače. Uz park se nalazi se i jednokatna kuća u kojoj je smještena Associazione per l’aiuto ai giovani diabetici di Bologna (diabetes type 1) – Udruga mladih dijabetičara, koja upravlja jednim dijelom parka (taj dio je ograđen, ali još nije u potpunosti uređen). Prema riječima voditelja udruge, ovdje se radi o perfektnom primjeru voluntarističkog rada (građani su u izgradnju kuće i njeno kompletno opremanje investirali 250.000 eura – bespovratno!). Uključivanje mladih dijabetičara kao volontera u ovaj projekt pokazalo se kao pun pogodak.
Komunalni povrtnjak i Udruga Kilowatt
Trećeg dana boravka u Bologni (petak, 7. listopada) posjetili smo prijepodne veliki centralni gradski park Margherita na čijem je sjevernom rubu smješten komunalni povrtnjak ”Le Serre dei Giardini Margherita”. O povrtnjaku su pripovijedali Samanta Musaro, Nicoletta Tranquillo i Enrico iz Udruge Kilowatt, koja ima blizu stotinu članova različitih dobnih skupina, u rasponu od studenata do umirovljenika. Zajednička im je karakteristika naučiti kako uzgajati povrće te od njega načiniti jelo. Povrtnjak ima svoje otvorene i zatvorene dijelove, kompletna ponuda uključuje ne samo restoran, nego i mogućnost da zainteresirani sami spravljaju jela na licu mjesta. Tu je još manji prostor za održavanje glumačkih i glazbenih priredbi te vrtić za najmlađe. Najkraće rečeno, Kilowatt ima multiprojekt na dijelu gradskog parka i nesmetano ga sprovodi u djelo s dozvolom gradskih vlasti.
Voditeljica Darija i vozači
U Italiju smo putovali u aranžmanu s turističkom agencijom Kompas, bili smo smješteni u hotelu SAV (****). Voditeljica je bila Darija, koja je godinama djelatnica u turističkoj branši, njena frizura ponajviše nalikuje frizuri rimskih imperatora, srećom, ne ponaša se imperatorski. Svoj posao obavlja sjajno, njena kratka prezentacija talijanske povijesti bila je više edukativna nego nametljiva, poznaje Grad Bolognu bolje nego netko od nas vlastiti dnevni boravak. Prevodila je s talijanskog i engleskog, s vozačima na karti grada tražila najkraći put do restorana gdje smo ručali odnosno večerali, autorica je i novog prometnog termina: ”diskretno desno” (u prijevodu: skretanje poludesno). Dva vozača (spoj iskustva i mladosti) nisu probili planiranu satnicu niti za minutu, put Velika Gorica – Bologna (preko Ljubljane) dug 525 km, s dva zaustavljanja, prevalili za nešto malo više od 6 sati. Pri povratku bili su jednako brzi. Respekt.
Dvogodišnji projekt
Participativno upravljanje prirodnim resursima je projekt čiji je nositelj Društvo za oblikovanje održivog razvoja (DOOR), a partneri su mu Udruga gradova u Republici Hrvatskoj, Grad Velika Gorica, Održivi razvoj zajednice (ODRAZ) i Zelena mreža aktivističkih grupa (ZMAG). Vrijednost projekta je 208.195 eura, a izvor financiranja su EU IPA 2012 (85%) i partneri. Trajanje projekta je od studenog 2015. do studenog 2017. Cilj projekta je ojačati sposobnosti lokalnih organizacija civilnog društva za suradnju s jedinicama lokalne samouprave u provedbi javnih politika vezanih za upravljanje javnim dobrima i prirodnim resursima. Studijsko putovanje je jedan od načina upoznavanja s primjerima dobre prakse u inozemstvu.
galerija fotografija