Povežite se s nama

Vijesti

Studije dokazale štetnost konzumacije e-cigareta

Mnogi se tješe kako je e-pušenje sigurnije od tradicionalnog, no zapravo ono nije bez rizika, jer i e-cigarete obično sadrže nikotin. Povećava rizik od srčanog udara i razvoja depresije, a gdje je posebno ugrožena skupina mladež

Objavljeno

na

Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) objavio je u srijedu da su 153 slučaja teške bolesti pluća, prijavljena u posljednja dva mjeseca, možda povezana s elektronskim cigaretama. Nijedan oboljeli u 16 saveznih država nije umro, a radi se uglavnom o tinejdžerima i mlađim punoljetnicima. Ranije ove godine, američka je Agencija za hranu i lijekove upozorila je na potencijalne probleme s e-cigaretama nakon što je dobila prijave o zdravstvenim problemima ljudi koji ih koriste.

Mnogi se tješe kako je e-pušenje sigurnije od tradicionalnog, no zapravo ono nije bez rizika, jer i e-cigarete obično sadrže nikotin! Znanstvenici sa eminentnog instituta u Stockholmu otkrili su da „postoji značajan rast otkucaja srca i povećanja krvnog tlaka“ kod onih koji koriste e-cigarete s nikotinom. Istraživanje je također pokazalo da kod onih koji puše e-cigarete s nikotinom (za razliku od onih koji ne koriste nikotin) postoji tri puta veća opasnost od „zadebljanja i suženja arterija“, zbog čega je i veća opasnost od srčanih oboljenja, nepravilnog rada srca, visokog krvnog tlaka, zatajenja srca i moždanog udara.

Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo na službenim stranicama naglasili su važnost informiranja po pitanju mogućih posljedica nepovoljnih po zdravlje konzumenta e-cigareta.

– Pušenje i uporaba duhana su, poglavito zbog zdravstvenih rizika, često predmet znanstvenih istraživanja i rasprava. Radi cjelovitog pristupa neophodno je informirati se i o sustavu elektroničke dostave nikotina ili, popularno, e-cigaretama i razmatrati i njihove zdravstvene učinke. Aerosoli iz e-cigareta nisu samo „vodena para“, kako se često tvrdi u promidžbenim materijalima, već predstavljaju i ozbiljnu opasnost za zdravlje, posebno djece, adolescenata i trudnica – ističu na službenoj web stranici HZJZ.

 

Vijesti

Brzo rješenje – Reciklažno dvorište Velika Gorica ponovno otvoreno

Objavljeno

na

Objavio/la

Reciklažno dvorište Velika Gorica ponovno je otvoreno nakon kraćih poteškoća i već danas radi prema redovnom radnom vremenu, izvijestila je VG Čistoća.

“Poštovani korisnici, obavještavamo vas da je Reciklažno dvorište Velika Gorica očišćeno i ponovno otvoreno za zaprimanje otpada. Rad dvorišta sad se odvija prema redovnom radnom vremenu. Hvala na razumijevanju i strpljenju”, poručuju iz VG Čistoće.

Podjećamo, jutros je došlo do zatvaranja zbog problema uzrokaavnih snijegom, a svi građani bili su upućeni odnositi otpad na Reciklažno dvorište Mraclinska Dubrava.

Nastavite čitati

Vijesti

Hladnoća ne popušta! HZJZ upozorava na opasnosti niskih temperatura

Snijeg i niske temperature i dalje pogađaju Hrvatsku…

Objavljeno

na

Objavio/la

Snijeg je prekrio dijelove Hrvatske, a temperature su ove zime pale i do -14 °C. Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) upozorava građane da niske temperature mogu ozbiljno ugroziti zdravlje, od ozeblina i smrzotina do pothlađenosti koja u ekstremnim slučajevima može biti opasna po život.

Kako prenosi Večernji.hr, HZJZ preporučuje da izlazak na hladnoću bude ograničen na nužne situacije, uz praćenje vremenske prognoze i upozorenja o niskim temperaturama. Važno je odjenuti slojevitu, toplu odjeću koja zadržava toplinu, vunu, polipropilen ili svilu te zaštititi glavu, ruke i stopala. Kapu koja prekriva uši, rukavice i topla, vodootporna obuća smatraju se ključnim u prevenciji ozljeda od hladnoće, dok šalom preko usta treba smanjiti udisanje hladnog zraka, posebno kod osoba sa srčanim i plućnim problemima.

Osobama s kroničnim bolestima, posebno kardiovaskularnog i respiratornog sustava, savjetuje se izbjegavanje izlazaka u rano jutro i kasno navečer. Uz to, HZJZ upozorava na opasnost od klizavih površina i povećan rizik od padova. Teži fizički poslovi i aktivnosti koje ubrzavaju disanje također se ne preporučuju. Stručnjaci pozivaju građane da prate bližnje koji većinu vremena provode sami i po potrebi im pomognu.

U slučaju simptoma pothlađivanja ili ozeblina, trnjenje, gubitak osjeta prstiju, blijeda koža ili bo, HZJZ savjetuje brzo pronalaženje toplog prostora, skidanje vlažne odjeće i postupno zagrijavanje osobe umotavanjem u deke. Topli napitci poput čaja ili juhe mogu pomoći, ali izravno izlaganje jakom izvoru topline treba izbjegavati. Ako je stanje ozbiljno, preporučuje se kontakt s Hitnom medicinskom službom (194) ili Centrom za žurne službe (112).

Nastavite čitati

Vijesti

Policija zaustavila preprodaju droge u Velikoj Mlaki – pronađene veće količine marihuane i amfetamina

U stanu u Velikoj Mlaki policija je pronašla više od 170 grama različitih droga i vagu, a osumnjičeni je završio u pritvoru.

Objavljeno

na

Objavio/la

U stanu kuće u Velikoj Mlaki uhićen je 34-godišnjak kojeg policija sumnjiči da je nabavljao i preprodavao marihuanu, amfetamin i hašiš, a nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja predan je pritvorskom nadzorniku.

Kako izvještava Policijska uprava zagrebačka, do osumnjičenog su došli operativnim radom, a sumnje su potvrđene pretragom stana koji koristi. Policajci su ondje pronašli ukupno 76,3 grama marihuane pakirane u tri paketa, 80,6 grama amfetamina također u tri pakiranja te 17,2 grama smole konoplje u jednom pakiranju. Uz drogu je pronađena i digitalna vaga s tragovima opojnih sredstava.

Prema sumnjama policije, 34-godišnjak je drogu nabavljao na zasad neutvrđen način, skrivao je u stanu te je potom preprodavao na ilegalnom tržištu, čime je prekršio odredbe Zakona o suzbijanju zlouporabe droga. Nakon dovršetka kriminalističkog istraživanja protiv osumnjičenog je podnesena kaznena prijava Općinskom državnom odvjetništvu u Novom Zagrebu.

Nastavite čitati

Sport

Petarda Taxi Bračića i glatka pobjeda Gorenc Transporta u 1/16 finala na 33. Kup HVIDR-a

Danas je na rasporedu novih pet utakmica šesnaestine finala

Objavljeno

na

Objavio/la

Na 33. Kup HVIDR-a u Sportskoj dvorani Srednje strukovne škole u Velikoj Gorici jučer (utorak, 06. siječnja 2026.) je odigrano pet utakmica 1/16 finala. Zanimljive i efikasne utakmice, postignuto je 23 gola na 6 utakmica.

33. Kup HVIDR-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

33. Kup HVIDR-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Najuvjerljiviji dojam bila je predstava sastava Taxi Bračića, ne samo zbog visoke pobjede, nego i zbog igre odnosno nadmoći koja je pokazana na parketu. ”Taksisti” su svi redom aktivni nogometaši u goričkim klubovima, tjelesno su spremni i čestim izmjenama drže visoki ritam utakmice.

33. Kup HVIDR-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Na sličan način su i Gorenc Transporti riješili prolazak u osminu finala, golovima Grdenića i Galovića u prvom poluvremenu, a J.Kovačić je početkom drugog dijela postavio konačni rezultat.

Danas (srijeda, 07.01.2026.) na programu je novih pet utakmica šesnaestine finala, početak je u 17:30 sati.

Galerija fotografija:

33.Kup HVIDR-a 2025. (28.12.2025. – 11.01.2026.)

Rezultati 1/16 finala (06.01.2026.): Crofna – Turbina 2:4 (Baf, N.Tolj-ag / Kramarić 2, Kelava, N.Tolj), CB Scotch CB Passage – Gorenc Transporti 1:3 (Mikulin / Grdenić, Galović, Kovačić), Bau Elektro – CB Concordia Pizza Factory 2:4 (Panadić, Đurašić / Pavić, Kestić, Kos, Prenkpalaj), Taxi Bračić – Oštri Ćošak 5:0 (Lovrić, Harambšić, Matić, Vojnović, Glavić-ag), Elektroluč Solar – Kos Prijevoz 0:2 (Drezga, Beloša-Fijan).

Nastavite čitati

Vijesti

Izložba malih životinja otkazana zbog lošeg vremena

Objavljeno

na

Velika Gorica ostaje bez najavljene izložbe malih životinja jer je Udruga uzgajatelja malih životinja Turopolje, koja se trebala održati od 9. do 11. siječnja.

Podsjećamo, izložba je trebala okupiti oko 600 životinja i oko 40 uzgajatelja te nagraditi one najbolje.

Razlog otkazivanja su nepovoljni vremenski uvjeti, a organizatori su potvrdili kako se manifestacija, nažalost, neće održavati ni tijekom cijele izložbene sezone 2025./26.

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno