Povežite se s nama

Zanimljivosti

Što je treći mirovinski stup i isplati li se uopće štedjeti u njemu?

Prema službenim podacima Hanfe, krajem ožujka 2025. godine otvoreni dobrovoljni mirovinski fondovi imali su 423.304 člana, dok je u zatvorenim fondovima bilo dodatnih 49.986 članova. Ukupno to čini više od 473.000 građana koji štede u trećem stupu.

Objavljeno

na

Foto: pexels.com

Više od 473.000 građana Hrvatske krajem ožujka 2025. štedjelo je u trećem mirovinskom stupu, pokazuju podaci Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa), prenosi Mirovina.hr. Iako je riječ o dobrovoljnom obliku štednje za starost, udio zaposlenih koji se odlučuju za ovu opciju iznosi oko 27 %. Unatoč porastu broja članova fondova, broj isplata mirovina iz trećeg stupa u stalnom je padu.

Treći mirovinski stup predstavlja dodatnu, dobrovoljnu štednju za starost koju građani mogu sami ugovarati i prilagođavati prema svojim mogućnostima. Dinamiku uplata, način i rokove isplate određuju sami štediše, a za uplate se ostvaruju državni poticaji, kao i određeni prinos. No, unatoč pogodnostima, treći stup još uvijek ne koristi većina građana Hrvatske.

Prema službenim podacima Hanfe, krajem ožujka 2025. godine otvoreni dobrovoljni mirovinski fondovi imali su 423.304 člana, dok je u zatvorenim fondovima bilo dodatnih 49.986 članova. Ukupno to čini više od 473.000 građana koji štede u trećem stupu.

Taj udio mogao bi biti i veći kada bi se iz ukupnog broja zaposlenih isključile specifične skupine poput umirovljenika i stranih radnika. Važno je napomenuti i da osobe koje nisu zaposlene također mogu samostalno uplaćivati sredstva u ovaj oblik štednje.

Iako broj ljudi u trećem stupu raste u odnosu na početak 2024. kada ih je bilo oko 443.000 (sada ih je 30.000 više), broj isplata iz trećeg stupa već godinama opada. Krajem 2019. godine zabilježeno je oko 7.900 isplata, dok je taj broj do kraja 2023. pao na 4.100. Hanfa nije iznijela podatke o prosječnom iznosu ovih isplata, budući da on ovisi o planu isplate koji štediša sam određuje. Među mogućnostima je i jednokratna isplata dijela sredstava.

Usporedi li se broj isplata s ukupnim brojem umirovljenika u Hrvatskoj, kojih je oko 1,2 milijuna, isplate iz trećeg stupa čine vrlo mali udio. Razlog za to djelomično leži u činjenici da u trećem stupu uglavnom štede mlađe generacije koje do mirovine još nisu stigle.

Jedna od pogodnosti trećeg stupa je i mogućnost korištenja mirovine već od 50. godine života, za one koji su štednju ugovorili do kraja 2018. godine ili od 55. godine za ostale, bez obzira na formalni odlazak u mirovinu. Uz to, moguće je jednokratno podići do 30 posto ukupno ušteđenih sredstava.

Još jedna važna stavka jest nasljednost. U slučaju smrti člana fonda, sredstva na njegovom osobnom računu u potpunosti su nasljediva. Ako je ugovorena privremena isplata iz imovine fonda, nasljednici i dalje imaju pravo na jednokratnu isplatu prema uvjetima ugovora.

Foto: Alesia Kozik/pexels.com

Što je treći mirovinski stup i kome se isplati?

Treći mirovinski stup zapravo obuhvaća dva tipa fondova, otvorene i zatvorene. U otvorene se može uključiti svaki građanin, dok su zatvoreni fondovi rezervirani za zaposlenike određenih organizacija koje svojim radnicima nude ovu štednju kao dodatnu pogodnost.

Sredstva uplaćena u treći stup smatraju se privatnim vlasništvom člana, bez obzira na to uplaćuje li ih sam ili to čini njegov poslodavac. Osim fleksibilnosti, dodatni poticaj za štednju dolazi u obliku državnih i poreznih olakšica.

Poslodavci imaju mogućnost uplaćivati do 55,36 eura mjesečno (odnosno 796,34 eura godišnje) kao priznati porezni trošak, dok zaposlenici mogu ostvariti državni poticaj u iznosu od 15 posto na uplate do 663,61 eura godišnje. To u praksi znači maksimalni godišnji poticaj od 99,54 eura.

Unatoč pogodnostima, broj građana uključenih u treći stup nije velik. Razlozi se kreću od nedostatka informacija, do činjenice da mnogima nakon pokrivanja osnovnih životnih troškova ne preostaje dovoljno za štednju. Ipak, mirovinska društva nude kalkulatore na svojim internetskim stranicama, koji mogu pomoći građanima da lakše procijene dugoročne koristi.

Prema primjeru kalkulatora Erste Plavog, uz uplate od 100 eura mjesečno, godišnji prinos od 5 % i državni poticaj, kroz 20 godina štednje moguće je akumulirati 43.776 eura. Od toga, 24.000 eura su izravne uplate korisnika, dok ostatak čine prinosi i poticaji.

Treći stup nudi niz pogodnosti, no i dalje ostaje manje iskorišten oblik štednje. Ključ njegove isplativosti leži u dugoročnosti i ranom početku.

Zanimljivosti

„Vrati me i vratit ću se 20 puta”, evo zašto je važno reciklirati pivsku staklenu ambalažu

Pivska boca koja se može ponovno koristiti i do 20 puta smanjuje emisije stakleničkih plinova i do 85 % u odnosu na jednokratne boce.

Objavljeno

na

Objavio/la

Grupacija proizvođača piva Hrvatske gospodarske komore (HGK) pokrenula je drugo izdanje kampanje „Vrati me“, s ciljem podizanja svijesti o važnosti korištenja povratne pivske staklene boce. Kampanja je predstavljena u Hrvatskoj, a naglašava kako se jedna boca može ponovno upotrijebiti i do 20 puta, čime se smanjuju emisije CO₂ i količina staklenog otpada. Ovim potezom, proizvođači žele potaknuti građane i partnere na održivije navike te doprinijeti zaštiti okoliša kroz kružno gospodarstvo.

Povratna staklena ambalaža prepoznata je kao jedan od najodrživijih ambalažnih izbora u industriji pića. Pivska boca koja se može ponovno koristiti i do 20 puta smanjuje emisije stakleničkih plinova i do 85 % u odnosu na jednokratne boce. Upravo zbog tih prednosti, Grupacija proizvođača piva HGK pokrenula je drugo izdanje kampanje “Vrati me”, s naglaskom na ekološku održivost.

„Smatramo da proizvodnja piva treba imati pozitivan utjecaj na ljude i planet. Mali, ali važan korak u tome je i povratna pivska staklena ambalaža, koja omogućava višekratnu upotrebu, smanjenje otpada te značajno smanjenje emisije CO₂ u proizvodnom procesu. Ulaganjem u održiva rješenja poput ovoga želimo potaknuti svoje kupce i partnere i zajedno graditi bolji i čišći svijet za buduće generacije”, poručio je Miroslav Holjevac, predsjednik Grupacije proizvođača piva HGK.

Podaci pokazuju kako je u Hrvatskoj godišnje zabilježeno 81 .118 tona otpadnog ambalažnog stakla. Od toga, čak 77 .874 tone odnosi se na jednokratnu staklenu ambalažu, dok na povratnu staklenu ambalažu koja je završila svoj ciklus otpada tek 3 .244 tone, što je manje od 4 %. To dodatno potvrđuje važnost podizanja svijesti o prednostima povratne ambalaže i potrebe za promjenom navika.

Korištenje povratnih boca ne smanjuje samo količinu otpada, već i potrebu za sirovinama potrebnima za proizvodnju novih boca. Time se čuvaju prirodni resursi poput pijeska i sode.

Nakon konzumacije, pivska povratna boca se ne odbacuje, već se vraća u trgovinu, a potom u punionicu. Tamo prolazi detaljan proces čišćenja i kontrole, industrijsku dezinfekciju, te inspekciju s pomoću kamera i infracrvenih zraka, kojom se provjeravaju njezine dimenzije, dno, grlo i stijenke. Ako nema oštećenja, boca se ponovno puni i vraća na tržište, u trgovine ili ugostiteljske objekte. Taj kružni proces može se ponoviti i do 20 puta. Više informacija o ekološkim i drugim prednostima povratne pivske boce dostupno je na službenoj web stranici kampanje.

Glavni cilj je skrenuti pozornost na konkretne prednosti korištenja povratne pivske staklene ambalaže. Podacima i naglaskom na kružni sustav korištenja boca, proizvođači žele potaknuti širu primjenu održivih rješenja u industriji pića i doprinos smanjenju ambalažnog otpada u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Otkriveno koje su zemlje najopasnije za turiste, pogledajte na kojem je mjestu Hrvatska

Novo globalno istraživanje otkriva šokantne podatke o sigurnosti putovanja. Filipini, Kolumbija i Meksiko među najrizičnijima unatoč milijunima turista godišnje.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Porapak Apichodilok/pexels.com

Filipini su proglašeni najopasnijom zemljom na svijetu za turiste, pokazuje novo istraživanje koje je provela platforma za financijske usporedbe HelloSafe koju prenosi Index.hr. Analiza, objavljena u lipnju 2025., obuhvatila je 35 sigurnosnih kriterija u više od stotinu zemalja diljem svijeta, a Filipini su se na dnu ljestvice našli zbog visoke razine nasilja, čestih prirodnih katastrofa i ograničene medicinske infrastrukture.

Istraživanje je provedeno globalno, a cilj mu je bio upozoriti putnike na rizike koji se ne vide uvijek u promotivnim brošurama, ali mogu imati ozbiljne posljedice po sigurnost.

Filipini, koji su na samom dnu ljestvice sigurnosti, prema izvještaju su suočeni s nizom rizika koji putovanje u ovu zemlju čine iznimno rizičnim. Među glavnim čimbenicima navodi se prisutnost oružanih skupina u južnim regijama poput Mindanaa, kao i učestali slučajevi krađa, otmica i prijevara u većim gradovima, uključujući Manilu i Cebu.

Zemlja se nalazi unutar tzv. Pacifičkog vatrenog prstena, što znači da je izložena čestim potresima, erupcijama vulkana i tsunamijima. Uz to, Filipine redovito pogađaju tajfuni i poplave, osobito tijekom sezone od lipnja do studenog. Ograničen pristup zdravstvenim uslugama u ruralnim područjima te rizik od bolesti poput denga groznice i malarije dodatno utječu na ukupnu ocjenu sigurnosti.

Na drugom mjestu ljestvice najopasnijih zemalja nalazi se Kolumbija, koja se visoko rangirala zbog razine nasilja u društvu. Unatoč tome, zemlju je tijekom 2024. godine posjetilo 6,2 milijuna stranih turista, što je porast od gotovo 30 % u odnosu na 2022.

Treću poziciju zauzima Meksiko. Iako se suočava s visokom stopom nasilja, u 2024. godini privukao je oko 45 milijuna međunarodnih posjetitelja. Među najposjećenijim destinacijama istaknuti su Cancun, Tulum i Playa del Carmen.

Na popisu deset najopasnijih zemalja našle su se i Indija, Rusija, Jemen, Somalija, Iran i Sirija.

S druge strane, istraživanje je pokazalo da su Island, Singapur i Danska najsigurnije destinacije za međunarodne putnike. U top 5 najsigurnijih ušle su još Austrija i Švicarska, a među deset najboljih nalaze se i Češka, Slovenija, Finska, Irska i Mađarska.

Tvrtka HelloSafe, koja stoji iza istraživanja, u komentaru navodi: „Sigurnost zemlje i osjećaj sigurnosti često su ključni kriteriji za međunarodne putnike. Rezultati ponekad proturječe prethodnim pretpostavkama.“

Na europskoj razini, među manje sigurnim zemljama istaknute su Grčka i Francuska. Rusija i Ukrajina ocijenjene su kao najopasnije europske destinacije, dok je Ujedinjeno Kraljevstvo također ušlo među deset najmanje sigurnih u Europi.

Sjedinjene Američke Države zauzele su 14. mjesto na ljestvici najopasnijih zemalja svijeta.

Hrvatska se prema istraživanju nalazi na 15. mjestu najsigurnijih zemalja. Slovenija je deveta, Crna Gora 35., a Srbija 54.

Ranije ove godine i platforma World of Statistics proglasila je Hrvatsku najbezopasnijom zemljom za hodanje sam noću  i to drugu godinu zaredom. Prema njihovim podacima, Francuska, Bjelorusija i Belgija ocijenjene su kao najnesigurnije za kretanje nakon mraka.

Istraživanje platforme HelloSafe još jednom potvrđuje koliko sigurnosni uvjeti mogu varirati među popularnim turističkim destinacijama. Iako zemlje poput Filipina, Kolumbije i Meksika bilježe milijune dolazaka godišnje, putnici bi trebali biti svjesni potencijalnih rizika i pripremiti se sukladno lokalnim uvjetima.

Hrvatska se, kao i naši susjedi Slovenija i Mađarska, pozicionirala visoko na ljestvici sigurnosti, što dodatno potvrđuje status naše države kao jedne od najpoželjnijih i najsigurnijih europskih destinacija za turiste.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Matura iz hrvatskog jezika pred vratima! Hoće li se ponoviti prošlogodišnji rezultati?

Na državnoj maturi iz hrvatskog jezika prošle je godine palo čak 22,4 % učenika, a hoće li ovogodišnji maturanti uspjeti popraviti situaciju?

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: David Jolić/cityportal.hr

Maturanti u cijeloj Hrvatskoj 16. i 17. lipnja polažu ispit državne mature iz hrvatskog jezika, a upravo taj predmet redovito izaziva najviše brige, piše Studentski.hr. Prošle je godine zabilježen najlošiji prosjek u posljednjih 12 godina, čak 22,4 % učenika palo je ispit, dok ih je gotovo petina na eseju dobila nula bodova.

Ispit iz hrvatskog jezika piše se u dva dijela. u ponedjeljak, 16. lipnja, pristupnici rješavaju test koji obuhvaća čitanje, književnost i hrvatski jezik te pišu sažetak. Dan kasnije, u utorak 17. lipnja, slijedi pisanje školskog eseja.

Za prolaz iz hrvatskog jezika nužno je zadovoljiti prag prolaznosti u sve tri cjeline, test, sažetak i esej. Cjelina „Čitanje, književnost i hrvatski jezik“ donosi najviše bodova, ukupno 62, sažetak nosi 18 bodova, a esej 30 bodova. Prag prolaznosti ove je godine snižen na 30 %, dok je za ocjenu „odličan“ potrebno ostvariti 85 % ukupne riješenosti ispita.

I sažetak i esej neće se uopće vrednovati u nekoliko specifičnih slučajeva, na koje pristupnici trebaju posebno paziti.

Sažetak neće biti ocijenjen ako:

  • Nije odgovoreno na zadane smjernice (mora se ostvariti barem jedan bod u sastavnici sadržaj).
  • Tekst nije unutar dopuštenog broja riječi (dozvoljeno je odstupanje od 10 %).
  • Rukopis je potpuno nečitak.
  • Tekst je napisan velikim tiskanim slovima.

Isti kriteriji vrijede i za esej, s time da za vrednovanje mora biti ostvaren barem jedan bod u sastavnici središnja tvrdnja.

Prema podacima Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, prošle je godine ispit iz hrvatskog jezika pisalo 27.045 učenika, a njih 4769 (17,6 %) dobilo je nula bodova na eseju. Prosječna ocjena bila je 2,85, što je znatan pad u odnosu na godinu prije (3,10). Riječ je o najnižoj prosječnoj ocjeni još od početka državne mature.

Ipak, ovi rezultati ne trebaju obeshrabriti ovogodišnje maturante kojima je ovaj period stresan sam po sebi. Premda su prošlogodišnji rezultati bili lošiji u odnosu na prethodne godine, to ne znači da ove godine mora biti isto. Zato svim maturantima želimo sreću na nadolazećim ispitima i nadamo se da će uspjeti u poboljšanju rezultata.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Sve više umirovljenika bira dio obiteljske mirovine, evo i zašto

Mogućnost uzimanja dijela obiteljske mirovine uz vlastitu sve je popularnija među umirovljenicima.

Objavljeno

na

Objavio/la

Sve manje umirovljenika odlučuje se za klasičnu obiteljsku mirovinu, pokazuju najnoviji podaci Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Kako piše Poslovni.hr, broj korisnika obiteljske mirovine pao je sa 180.962 koliko ih je bilo 2022. godine na 156.397 danas, što je smanjenje od 24.565 osoba. Razlog tome je sve češće korištenje isplativije opcije, uzimanje dijela obiteljske mirovine uz vlastitu, koju najviše koriste žene.

Prema podacima Zavoda, prosječna obiteljska mirovina iznosi 498,66 eura, a žene čine čak 92 % svih korisnika. No, trend se mijenja, broj korisnika obiteljske mirovine pada upravo zbog sve većeg broja onih koji biraju uzimanje dijela mirovine preminulog supružnika.

U svibnju je tu opciju koristilo ukupno 112.734 osoba, a njihov broj stalno raste. Od toga je 92.131 žena, dok je muškaraca znatno manje, 20.603. Žene, koje u prosjeku žive dulje i često nasljeđuju veće mirovine svojih partnera, češće koriste ovu opciju.

Dio obiteljske mirovine računa se u iznosu od 27 % mirovine pokojnog supružnika i moguće ga je primati tek nakon navršenih 65 godina života. S druge strane, klasična obiteljska mirovina može se ostvariti već s 50 godina, ali čini 77 % mirovine pokojnog partnera.

Stručnjaci ovu opciju opisuju kao svojevrsni „zaštitni mehanizam u starosti“, jer omogućava korisnicima da zadrže svoju mirovinu, a uz to dobiju i dio mirovine preminulog supružnika, što za mnoge predstavlja financijski isplativije rješenje.

Pad broja korisnika klasične obiteljske mirovine tako izravno pokazuje kako se mirovinski sustav mijenja, a novi model sve više postaje dominantan.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Nova prijevara! SMS-om traže podatke kartice, Pošta upozorava – ne nasjedajte

Iz Hrvatske pošte ističu kako njihove službene obavijesti uvijek sadrže broj pošiljke koji se može provjeriti putem sustava za praćenje.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Tim Samuel/pexels.com

Hrvatska pošta upozorava građane na novu internetsku prijevaru koja se širi putem SMS poruka, prenosi Index.hr. U porukama se korisnike obavještava o navodnoj nemogućnosti dostave paketa zbog netočne adrese, a poruka uključuje poveznicu na koju se ne bi trebalo klikati. Prevara se temelji na lažnom predstavljanju uime Hrvatske pošte, a cilj joj je krađa novca.

Prevaranti koriste sumnjive internetske adrese koje nisu povezane sa službenom domenom Hrvatske pošte – posta.hr, često su prisutne gramatičke pogreške, a poveznice vode na stranice koje traže podatke bankovne kartice i CVC/CVV broj. I samo jedan od tih elemenata dovoljan je za sumnju u autentičnost poruke.

Iz Hrvatske pošte ističu kako njihove službene obavijesti uvijek sadrže broj pošiljke koji se može provjeriti putem sustava za praćenje na ovoj adresi. Ako korisnik primi poruku u isto vrijeme kada očekuje paket, riječ je o slučajnosti, a podatke o pošiljci mogu provjeriti samo pošiljatelj i primatelj koji imaju broj pošiljke i ako je usluga praćenja aktivirana.

Naglašava se i da Hrvatska pošta nikada ne traži dodatno plaćanje putem SMS poruka. Sve novčane transakcije vezane uz dostavu moguće su isključivo poštaru prilikom dostave, u poštanskom uredu ili na paketomatu.

„Korisnicima savjetujemo da se jave policiji ako su bili žrtva internetske prijevare, a najbolja prevencija svakako je obraćanje pozornosti na detalje u poruci“, poručuju iz Hrvatske pošte.

Nastavite čitati

Reporter 448 - 14.05.2025.

Facebook

Izdvojeno