Povežite se s nama

HOTNEWS

Stiže novac iz NPPO-a za dogradnju škola, za 20 projekata već je dobivena suglasnost na idejno rješenje

Premijer prvi ugovor dodijelio za rugvičku školu.

Objavljeno

na

Jednosmjenska nastava u svim osnovnim školama cilj je kojem se sve više približava Zagrebačka županija. Da bi se to i ostvarilo potrebno je povećati kvadraturu škola za veći broj učionica, što uskoro očekuje OŠ Rugvica.
Naime, prva sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti danas je zamjeniku župana Ervin Kolarecu uručio premijer Andrej Plenković, a ugovor o dogradnji rugvičke škole vrijedan je 6,3 milijuna eura.

-Zagrebačka županija uz OŠ Rugvica, prijavila je još i izgradnju nove osnovne škole u Dugom Selu, izgradnju sportske dvorane i dogradnju PŠ Strmec te izgradnju nove škole i sportske dvorane u Kominu. Vjerujem da ćemo se ubrzo ponovno naći u ovakvoj prigodi i dobiti sredstava i za te investicije – rekao je Kolarec, dodavši kako je s ciljem postizanja jednosmjenske nastave Zagrebačka županija na NPOO prijavila ukupno 26 školskih objekta, od kojih je za 20 do sada dobivena suglasnost resornog ministarstva na idejno rješenje.

-Trenutačno našu školu u dvije smjene pohađa više od 620 učenika u 34 razredna odjeljenja i dogradnjom će se uvelike poboljšati kvaliteta obrazovanja. Naime, projektom je predviđena izgradnja osam velikih i dvije manje učionice na nešto više od dvije tisuće metara kvadratnih – istaknuo je ravnatelj OŠ Rugvica Robert Munđer.

Osim za OŠ Rugvica, u sklopu svečanosti u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu dodijeljeno je još 11 ugovora za projekte izgradnje, rekonstrukcije i opremanja osnovnih škola za potrebe rada u jednoj smjeni i cjelodnevne škole u vrijednosti 83,3 milijuna eura.

HOTNEWS

Grad Velika Gorica u borbi protiv ilegalnog otpada iz Zagreba

Vlasnici odlagališta uništili barijere, prijete komunalnim redarima, ne boje se ni policije!

Objavljeno

na

Objavio/la

Prava drama odvijala se jutros na području Velike Gorice tijekom nove akcije usmjerene na sprječavanje dovoza ilegalnog otpada. Grad Velika Gorica po drugi je puta postavio betonske barijere, prekopao prometnice na područjima Mičevca, Ščitarjeva i Kosnice, koje pojedine građevinske tvrtke koriste za dovoženje otpada s područja Zagreba, kako bi ga ilegalno bacili na privatne parcele.

Nažalost, samo dva sata nakon postavljanja barijera, iste su uništene i nasilno uklonjene pomoću buldožera, a kako se neslužbeno doznaje, inicijator toga je jedan od vlasnika zemljišta, koji je izazvao incident s komunalnim redarima i tijekom postavljanja istih. Na dojavu je reagirala i policija dolaskom, no, izgleda da se pojedinci ne boje ni policije, a kako neslužbeno doznajemo upravo je on nastavio s prijetnjama i komunalni redarima na terenu, a potom se uputio i u Gradsku upravu gdje je nastavio s prijetnjama.

Po svemu sudeći, „posao“ s ilegalnim otpadom je prilično unosan za pojedince, koji, podsjetimo, nisu prezali ni od povlačenja pištolja na komunalne redare.

Ova borba, saznajemo iz Grada, neće prestati jer je cilj zaštititi građane Velike Gorice od ilegalnog odbacivanja otpada i zagađivanje vode i tla. Do sada je grad reagirao postavljanjem kamera, zatvaranjem prometnica, podizanjem kaznenih prijava, prijavama inspektoratu, ali i DORH-u.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Koji su uzroci vašeg išijasa ili bolova u zglobovima – brzo ćete saznati napravite li magnetsku rezonancu!

Jeste li kad osjetili snažnu, probadajuću bol koje se spušta niz nogu? Vjerojatno je riječ o išijasu! Ako vam bliska osoba s kojom živite doslovno plače od bolova, vjerujete, išijas i te kako može boljeti! Intenzitet boli ovisi o količini pritiska na živac. Što uzrokuje bol i radi li se o išijasu, vrlo jednostavno otkriva magnetska rezonanca koja je važna za dijagnostiku i određivanje terapije

Objavljeno

na

U Medicinskom centru Gorica svim umirovljenicima daruju trajni popust od 15% na sve medicinske slikovne pretrage pa tako i na magnetsku rezonancu. Na koji način MR potvrđuje što uzrokuje išijas kao i bolove u zglobovima, saznajte u članku nastao u suradnji s ovim centrom.

 

IŠIJAS ILI LUMBOISCHIALGIA – INTENZIVNA BOL

Išijas je intenzivna bol u području donjeg dijela leđa i gluteusa koja se širi duž zahvaćene noge, ponekad sve do stopala. Uzrok boli je iritacija korijena ishijadičnog živca, lat. nervus ischiadicus, najvećeg živca u ljudskom tijelu koji ide od donjeg dijela kralježnice preko gluteusa kroz svaku nogu.

Glavni simptom išijasa tj. lumboischialgije je upravo ta snažna, probadajuća bol koja se može osjetiti kao električni udar ili žarenje koje se od donjeg dijela leđa i gluteusa spušta niz nogu. Bol može biti iznimno jaka i ometati svakodnevne aktivnosti, a intenzitet ovisi o količini pritiska na živac.

Ostali simptomi išijasa uključuju:

  • utrnulost i trnce u nozi,
  • slabost mišića u zahvaćenoj nozi,
  • osjećaj hladnoće ili pečenja,
  • bol u bedrima i stopalu

U čak 90% slučajeva uzrok išijasa su degenerativne promjene u donjem dijelu kralježnice, uključujući ponajprije herniju diska, a tu su i suženje spinalnog kanala – stenoza i spondilolistezu (pomicanje kralješka).

Išijas se često javlja kod osoba starije životne dobi zbog degenerativnih promjena na kralježnici, poput trošenja intervertebralnih diskova, smanjenja elastičnosti ligamenata te već spomenutog suženja spinalnog kanala. Znači, s godinama, kralješci i okolne strukture postaju skloniji promjenama koje mogu uzrokovati pritisak na ishijadični živac.

Važno je reći kako ostali uzroci pritiska na ishijadični živac mogu biti ozljede, tumori, ciste i upalne promjene okolnih tkiva, što je i te kako važno na vrijeme dijagnosticirati.

Liječenje išijasa ovisi o težini simptoma i uzroku. U akutnoj fazi primjenjuje se simptomatska terapija za ublažavanje boli, dok kronični išijas zahtijeva aktivan pristup kroz medicinske vježbe i fizikalnu terapiju.

Pravovremena dijagnostika omogućuje ciljanu terapiju i smanjuje rizik od komplikacija. I tu dolazimo do magnetske rezonance kojom ćemo brzo saznati radi li se o išijasu. U praksi, liječnici često prvo preporučuju fizikalni pregled i RTG, a tek ako simptomi traju ili se pogoršavaju, upućuju na MR.

 

MAGNETSKA REZONANCA DETEKTIRAT ĆE UZROK IŠIJASA

Za razliku od drugih metoda snimanja, MR omogućuje neinvazivnu, detaljnu i preciznu dijagnozu stanja poput išijasa, bolova u zglobovima i drugih mišićno-koštanih bolesti. Omogućuje liječnicima da ciljano odrede terapiju i spriječe daljnje komplikacije.

Zašto? Zato što je magnetska rezonanca jedina metoda koja može jasno prikazati leđnu moždinu, živčane korijene i okolne strukture.

Rengen (RTG) i CT (kompjuterizirana tomografija) mogu prikazati kosti, ali ne mogu otkriti promjene na mekom tkivu poput upale živaca što je ključno za potvrdu dijagnoze i početak pravog liječenja išijasa.

 

MAGNETSKA REZONANCA VAŽNA ZA DIJAGNOSTIKU UZROKA BOLOVA U ZGLOBOVIMA

Osobama starije životne i zglobovi zadaju također velike probleme. Uzroci boli mogu biti različiti, što možete vidjeti prema dolje izdvojenim primjerima, ali kod svakog je i dalje magnetska rezonanca važna za dijagnostiku.

  • OSTEOARTRITIS (ARTROZA) – kronična bolest zglobova karakterizirana postupnim propadanjem hrskavice, što dovodi do boli, ukočenosti i smanjene pokretljivosti. MR je jedina dijagnostička metoda koja prikazuje stanje hrskavice, zglobne tekućine i upalne procese.
  • REUMATOIDNI ARTRITIS – autoimuna bolest koja uzrokuje kroničnu upalu zglobova što može dovesti do deformacija i oštećenja. MR otkriva upalu sinovijalne membrane i promjene na mekim tkivima.
  • OŠTEĆENJA LIGAMENATA I TETIVA – nastaju zbog preopterećenja, ozljeda ili degenerativnih promjena, uzrokuju bol i smanjenu funkciju zgloba. MR prikazuje istegnuća i upalne procese.

 

MR KORISNA U PROCJENI KOMPLIKACIJA UZROKOVANIH OSTEOPOROZOM

Osim navedenih primjera, MR je također korisna metoda u procjeni komplikacija uzrokovanih osteoporozom poput prijeloma kralježaka.

Osteoporoza je bolest obilježena smanjenjem gustoće kostiju, zbog čega one postaju porozne i jedna je od najčešćih bolesti starije populacije.

Padovi su glavni mehanizam nastanka prijeloma kod osoba starije životne dobi: godišnje padovi zahvate 30% osoba starijih od 65 godina i čine jedan od glavnih uzroka morbiditeta i mortaliteta.

Kako nam MR pomaže? Na primjer, ako osoba ima bolove u leđima, a postoji sumnja na osteoporotski prijelom, magnetska rezonancija može prikazati postoji li svježi prijelom i razlikovati ga od starijih prijeloma kao i pomoći u razlikovanju osteoporotskih prijeloma od tumorskih lezija.

Bol nam govori da s našim tijelom nešto nije u redu, ona je će ponekad šaptati, ponekad vikati, a i vrištati. Važno je ne ignorirati bol, već ju shvatiti ozbiljno i nastojati pronaći glavni uzrok te na njega utjecati.

Medicinski centar Gorica ističe važnost pravovremene dijagnostika za očuvanje zdravlja te upravo zato umirovljenicima, kao našoj brojnoj, a najosjetljivijoj društvenoj skupini, daruje 15% popusta na sve medicinske slikovne pretrage.

Popust se odnosi na rendgenske preglede (RTG), magnetsku rezonancu (MR), mamografiju (MMG), kompjuteriziranu tomografiju (CT/MSCT) te virtualnu kolonoskopiju. Više detalja o akciji saznajte na njihovoj web stranici.

Foto: Medicinski centar Gorica

Nastavite čitati

HOTNEWS

Goričani će prvi u Hrvatskoj dobiti alate za upravljanje osobnim financijama

Ciklus radionica u Poduzetničkom inkubatoru organizira nevladina inicijativa Mladi i poduzetni.

Objavljeno

na

Izazovna financijska vremena nose sa sobom i pronalazak rješenja za bolje gospodarenje našim novcem, kako bi bili otporniji na izazove. Naime, podaci govore da bi prosječan Hrvat nakon izostanka samo jedne mjesečne plaće mogao preživjeti svega mjesec dana, dok je europski standard gotovo šest mjeseci.

Vođeni tom problematikom i s ciljem građanima Velike Gorice osigurati informacije i rješenja kako bolje upravljati osobnim financijama Grad Velika Gorica osigurao je besplatne radionice. Time je postala prvi Grad u Hrvatskoj koji organizirano radi na financijskoj pismenosti svojih građana.

Edukacije provodi nevladina inicijativa Mladi i poduzetni u suradnji s Ustanovom za obrazovanje odraslih Adrianus, uz financijsku podršku Grada Velike Gorice, te će tijekom cijele godine biti održano 12 radionica u VG Poduzetničkom inkubatoru.

– Smatramo da je ova tema zaista potrebna i važna i o kojom je potrebno osvijestiti naše građane, posebice mlađe generacije. Razlog tome je što takve vještine ne učimo u školi, a kad izađemo iz sustava obrazovanja ulazimo u realni sektor, počinjemo zarađivati a nitko nam prethodno nije objasnio pametnog raspolaganja novcem, upozorio nas na rizike, ali zamke, posebice u online kupnji – upozorio je Domagoj Ilečić, pročelnik Upravnog odjela za poduzetništvo, investicije i fondove EU Grada Velike Gorice, te dodao kako Grad na ovaj način pruža potporu građanima u financijskoj otpornosti.

Sanela Dropulić, idejna začetnica projekta i jedna od predavačica, pozvala je sve Velikogoričane da se prijave online prijavnicom jer je ovo idealna prilika da u svojoj blizini dođete do korisnih informacija koje vam mogu promijeniti kompletnu percepciju vaših financija.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

– Prijave su već krenule i interes građana je već sada velik. Mi smo tu da damo praktične savjete kako bolje upravljati novcem, otkriti načine štednje i na koji način vam novac bježi a da to ni ne primjećujete – pozvala je Dropulić.

– Ova interaktivna predavanja otvorit će vam oči po pitanju psihologije novca i trošenja istog – istaknuo je Tomo Rajić, predsjednik inicijative Mladi i poduzetni, te dodao kako njihova platforma nudi mentorske i edukativne sadržaje s aktualnim temama poput kriptovaluta.

Jedan od predavača je poduzetnik Matija Drakšić, koji se nadovezao na psihološki aspekt upravljanja novcem.

– Dakle, oko 50 posto financijske pismenosti vezana je uz psihologiju novca ili kako znamo reći – mindset, a znamo da je teško odoljeti marketinškim trikovima koji nas navode na što veću potrošnju, često onoga što nam uopće nije potrebno. Zato su teme radionica životne, poput one „Kako s jednom plaćom preživjeti cijeli mjesec – najavio je Drakšić.

Građani se na besplatne radionice mogu prijaviti ovdje.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Velika Gorica prva od velikih gradova u trci za Zero Waste certifikat

Cilj je postići rezultate poput europskih metropola poput Barcelone i Münchena.

Objavljeno

na

Objavio/la

U Velikoj Gorici su se unazad nekoliko godina dogodile značajne promjene u načinima zbrinjavanja otpada čime je unaprjeđen sustav gospodarenja otpadom, kao što je novo suvremeno reciklažno dvorište i odvojeno prikupljanje otpada čime se Velikogoričanima olakšalo zbrinjavanje otpada, a ujedno se i smanjila količina otpada.

Novi korak Grada Velike Gorice je pristupanje mreži Zero Waste Europe, odnosno kroz petogodišnje razdoblje dobivanje certifikata Zero Waste grad. Tim su povodom gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar, direktor VG Čistoće Ivan Rak i koordinator mreže Zero Waste gradova Marko Košak, danas potpisali odluku o implementaciji strategije maksimalnog smanjenja otpada.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

– Važnost ovog koraka za naš grad i građane je činjenica da smo na putu da stanemo uz bok velikim europskim gradovima poput Barcelone i Münchena, koji su prepoznati kao europski predvodnici u gospodarenju otpadom. Ova odluka je strateški iskorak i snažna obaveza prema našim građanima, budućim generacijama i Europskoj uniji kojoj pripadamo. Ovo nije samo simboličan čin, već i jamstvo da ćemo i dalje predano raditi za čišći i zdraviji život građana Velike Gorice – rekao je gradonačelnik.

Inače, Zero Waste certifikat u Hrvatskoj imaju samo općine na otoku Krku, grad Prelog i nekoliko međimurskih općina, istaknuo koordinator mreže Zero Waste Europe, Marko Košak.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

–Ova mreža ima sjedište u Bruxellesu i okuplja stručnjake iz različitih zemalja s fokusom na prevenciju nastanka otpada, ponovnu uporabu i recikliranje. Velika Gorica je u tom pogledu ostvarila iznimne korake u sustavu gospodarenja otpadom koje provodi VG Čistoća. Velika Gorica je prvi veliki grad koji podnosi ovu kandidaturu. To su veliki uspjesi koje nemaju brojni gradovi u Hrvatskoj i zato je sljedeći logičan korak pridruživanje mreži Zero Waste gradova. Tome svjedočim i sam, jer sam od prije dvije godine stanovnik Velike Gorice i vidim da je reforma sustava gospodarenja otpadom uspjela – potvrdio je Košak.

Dobivanje certifikata obvezuje Grad na 65 posto odvojeno prikupljenog otpada i smanjenje količine miješanog otpada sa 137 kg na 100 kg po stanovniku. Također, VG Čistoća će osigurati da se u Velikoj Gorici primijene modeli ponovne uporabe i smanjenja nastanka otpada.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

–Stopa razvrstavanja otpada u Velikoj Gorici danas je nešto više od 40 posto, dok smo 2021. godine bili na 15 posto. Također, uvođenjem novog sustava na odlagalištu smo smanjili i količine otpada između 20 i 25 posto. Osim toga, u planu nam je otvaranje centra za gospodarenje otpadom kojim ćemo smanjiti otpad na odlagalištu od 70 do 80 posto, te će tada na odlagalištu završiti samo inertni otpad koji nema neugodnih mirisa. Daljnjom edukacijom građana i uz podršku Grada namjeravamo kroz pet godina doći do cilja, što zahvaljujem gradonačelniku jer ima sluha za očuvanje okoliša i postizanje visoke kvalitete života u našem gradu – poručio je direktor VG Čistoće Ivan Rak.

Nastavak zajedničke suradnje donosi pridržavanje preporuka na putu do definiranih ciljeva, kako bi Velika Gorica stekla uvjete za punopravnu certifikaciju.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Tjedan medijske pismenosti u Velikoj Gorici: Naša djeca su digitalni urođenici

97 % predškolaca je u svakodnevnom kontaktu s različitim tehnologijama.

Objavljeno

na

U povodu nacionalnog Tjedna medijske pismenosti u organizaciji Saveza društava “Naša djeca” Hrvatske i u suradnji s Društvima “Naša djeca” Crikvenica i Ivanić-Grad te Gradom Velika Gorica, u velikogoričkom Pučkom otvorenom učilištu održana je interaktivna panel rasprava s temom “Medijska pismenost za najmlađe”.  

Tim stručnjaka iz područja novinarstva, odgoja i obrazovanja za medijsku pismenost, djece i roditelja, razgovarao je o izazovima medijskog odgoja a svoj doprinos dale su predavačice Višnja Biti, novinarka i autorica, te Gorana Dojčinović i Alma Čakmazović iz agencije Re:public. 

Foto: SanjinVrbanus/Cityportal

Kako potaknuti roditelje i obrazovne djelatnike u podučavanju djece medijskoj pismenosti, objasnila je glavna tajnica Saveza društava Naša djeca, Snježana Krpes.  

– Današnji predškolci, i to njih čak 97 posto u svakodnevnom je kontaktu s različitim tehnologijama, od mobitela, laptopa ili video igrica, a podaci govore da djeca konzumiraju medijski sadržaj u prosjeku 3 sata tijekom vikenda. No, mediji prvenstveno služe informiranju, edukaciji i zabavi, a na odraslima je da zajedno s djetetom stvore ravnotežu – rekla je Krpes, dodavši kako projekt “Medijska pismenost za najmlađe” upozorava kako medijsku pismenost treba podučavati od najranije dobi. 

Tako je uoči panela na istu temu u Dječjem vrtiću “Lojtrica” u Velikoj Mlaki održana radionica. 

Foto: SanjinVrbanus/Cityportal

Zaista je čast što se ovakav događaj odvija u našem gradu, a posebice je pozitivno što su uključena djeca različitih dobnih skupina. Time dajemo na značaju mladima kao ravnopravnim članovima društva jer je i njihov glas važan. Također, digitalna i medijska pismenost dio su nacionalnog kurikuluma, koji nalaže da od najranije dobi uključimo medijsku pismenost. Razlog je što je tehnologija, internet, mediji dostupni sve mlađoj djeci koja su digitalni urođenici, te je važno  osvijesti ih koliki je utjecaj na njihov razvoj – istaknula je Petra Gotal, savjetnica za predškolski odgoj, djecu i mlade Grada Velike Gorice, koji je bio partner u organizaciji panela. 

Foto: SanjinVrbanus/Cityportal

Zaključak panel rasprave je potreba provođenja zajedničkog vremena roditelja i djece u praćenju medijskih sadržaja, praćenje dobne oznake u medijskim sadržajima, provjera sadržaja prije nego li ga pogledaju djeca i uputiti ih na primjerenost, a svoja iskustva podijelili su i učenici 7. i 8. razreda velikogoričkih osnovnih škola. 

Također, zaključeno je, da je roditeljima i odgajateljima potrebna kontinuirana podrška u jačanu digitalnih vještina, jer je to jedini način prepoznavanja rizika i upotrebe pozitivnih strana tehnologije. 

Foto: SanjinVrbanus/Cityportal

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.