Povežite se s nama

Vijesti

Stepenica više: Promicanje dojenja uz Koordinacijski tim

Objavljeno

na

Andreja Filija, specijalistica pedijatrije i neonatologinja

Andreja Filija, specijalistica pedijatrije i neonatologinja

Dojenje je praktična vještina, slično kao učenje plivanja – najvažniji su promatranje, iskustvo, praksa i podrška, smatraju stručnjaci. Upravo je s tim ciljem oformljen Koordinacijski tim za promicanje dojenja na području Zagrebačke županije . Na konstituirajućoj sjednici za predsjednicu tima jednoglasno je izabrana doktorica Andrea Filija, specijalistica pedijatrije i neonatologinja.

„Naš je cilj da što više mladih žena doji djecu, te da se upoznaju sa svim prednostima majčinog mlijeka. Sve naše ispostave prema donesenom planu imati će standardizirane tečajeve, koji će biti isti, odnosno dostupni svim trudnicama.“ – najavila je doktorica Filija. Koordinacijski tim se usuglasio da će koristiti već postojeće projekte poput „10 koraka do uspješnog dojenja“, trudničke tečajeve i grupe za potporu dojenju, ali će i inicirati nove. „Dojenje moramo sustavno poticati, jer nutritivna vrijednost majčinog mlijeka ne može se mjeriti sa zamjenskom hranom .” – poručuje Filija.

 

Inače, prednosti majčinog mlijeka su višestruke: dojena djeca su manje podložna autoimunim bolestima, alergije su rjeđe, a i samim činom dojenja stvara se posebna veza između djeteta i majke.

Vijesti

Stižu srpanjske mirovine! Evo kada i tko može očekivati povećanje

Isplate kreću ovaj petak, a najniže mirovine rastu zahvaljujući novom zakonu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Lukasz Radziejewski/pexels.com

U petak, 8. kolovoza 2025., počinje isplata mirovina za srpanj korisnicima koji primanja ostvaruju putem računa u poslovnim bankama. Uz redovnu isplatu, dio umirovljenika može očekivati i povećanje i to bez potrebe za dodatnim zahtjevima, temeljem novog Zakona o mirovinskom osiguranju.

Riječ je o korisnicima najnižih mirovina, kojima je Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO) automatski, po službenoj dužnosti, odredio novu, višu svotu. Povećanje se temelji na izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju (Narodne novine 96/25), koji je stupio na snagu 1. srpnja ove godine.

Prema novim pravilima, najniža mirovina sada iznosi 106 % aktualne vrijednosti mirovine, u skladu s člankom 87. zakona. HZMO je ovu promjenu proveo bez donošenja pojedinačnih rješenja, što znači da korisnici ne moraju poduzimati nikakve dodatne korake da bi ostvarili pravo na viši iznos.

Za sva dodatna pojašnjenja građani se mogu obratiti HZMO-u putem telefona 01/45 95 011 i 01/45 95 022, dostupnima radnim danom od 8 do 16 sati ili posjetiti službenu internetsku stranicu.

Nastavite čitati

Moja županija

Zagrebačka županija i EU partneri u energetskoj obnovi škole u Ivanić-Gradu

OŠ Đure Deželića prolazi temeljitu energetsku obnovu vrijednu 2,4 milijuna eura, uz potporu EU i Zagrebačke županije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Dražen Kopač

U Ivanić-Gradu traje sveobuhvatna energetska obnova Osnovne škole Đure Deželića, vrijedna više od 2,4 milijuna eura. Projekt sufinancira Europska unija kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti, a dio sredstava dolazi iz Zagrebačke županije. Završetak radova očekuje se do kraja godine. Rekonstrukcija bi trebala donijeti više od 78 % uštede energije za grijanje i gotovo potpuno smanjenje emisije CO₂, dok će škola dobiti novo ruho, izvana i iznutra.

Riječ je o kompleksnom građevinskom zahvatu koji uključuje zamjenu dotrajale vanjske stolarije, postavljanje nove fasade s mineralnom vunom, spuštene protupožarne stropove, ventilacijski sustav i obnovu unutarnjih zidova. Istovremeno se radi na rekonstrukciji ravnih krovova, a na krovištu će niknuti sunčana elektrana snage 25 kW, s ukupno 76 fotonaponskih modula.

Foto: Dražen Kopač

Od strojarskih i elektro radova, ugrađuju se dizalice topline tipa zrak/voda, multi-split sustav grijanja i hlađenja, te energetski učinkovitija rasvjeta. Upravljanje cijelim sustavom bit će automatizirano i dostupno za daljinsko praćenje. Ukratko, škola će disati novim, digitalno kontroliranim plućima.

Dodatna vrijednost projekta vidi se i u obnovljenim pristupnim rampama, novom hortikulturnom uređenju te punionici za električne automobile.

Foto: Dražen Kopač

Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.415.780 eura. Od toga je 901.134 eura bespovratnih sredstava osigurano iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, dok ostatak financira Zagrebačka županija iz vlastitog proračuna. Ova škola jedna je od osam javnih zgrada na području županije koje prolaze sličnu obnovu, ukupne vrijednosti preko 21 milijun eura.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Vijesti

Dan pobjede u Velikoj Gorici! Mraclin, Kuče i Rakitovec odaju počast braniteljima

Organiziraju se prigodna okupljanja kako bi se odala počast braniteljima i obilježila 30. obljetnica Oluje.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto:pexels.com

U utorak, 5. kolovoza, mještani Kuča, Mraclina i Rakitovca obilježit će Dan pobjede i domovinske zahvalnosti te Dan hrvatskih branitelja. Svečanosti će se održavati tijekom cijelog dana, a cilj je odati počast svima koji su sudjelovali u stvaranju i obrani Republike Hrvatske.

U Mraclinu se sve počinje već u 8:00 sati, okupljanjem kod biste Tomislava Hrkovca. Ondje će se položiti vijenac u znak sjećanja na hrvatske branitelje, a posebnu težinu ima i činjenica da se ove godine obilježava točno 30 godina od oslobodilačka operacije.

Nadalje, u Kučama će se komemoracija održati u 10:30 sati u Parku hrvatskih branitelja. Organizatori pozivaju sve mještane da se pridruže i zajedno zapale svijeće te polože vijence.

Dan će završiti okupljanjem u Rakitovcu, gdje je svečanost predviđena za 18:00 sati ispred vatrogasnog doma. Uz Mjesni odbor, u organizaciji sudjeluju i Udruga žena “Naš Rakitovec” te DVD Rakitovec.

Kroz simbolične geste i zajednička okupljanja, mještani će još jednom izraziti zahvalnost svim hrvatskim braniteljima i podsjetiti na važnost dana koji je obilježio put do slobode.

Nastavite čitati

Vijesti

Zračna luka Zagreb smanjila emisije za 81,6 % i dobila međunarodni certifikat

Stjecanjem certifikata razine 4, Međunarodna zračna luka Zagreb svrstala se u red najnaprednijih zračnih luka u svijetu kada je riječ o klimatskoj odgovornosti.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zračna luka Zagreb - Zagreb Airport/FB

Međunarodna zračna luka Zagreb dobila je certifikat razine 4 Airport Carbon Accreditation, međunarodno priznanje koje dodjeljuje Airports Council International, zbog značajnog smanjenja emisija i strateškog pristupa dekarbonizaciji. Proces dobivanja uključivao je široki set mjera za smanjenje ugljičnog otiska, uključujući obnovljive izvore energije, energetsku učinkovitost i suradnju s partnerima.

Stjecanjem certifikata razine 4, Međunarodna zračna luka Zagreb svrstala se u red najnaprednijih zračnih luka u svijetu kada je riječ o klimatskoj odgovornosti. Od 2018., kada je počela sustavna provedba mjera, emisije izravnih i neizravnih izvora (Scope 1 i 2) smanjene su za impresivnih 81,6 %.

Plan do 2050. godine uključuje nastavak ovakvih poduhvata. Cilj je smanjiti ukupne emisije za 70,48 %, a to će se ostvariti kroz čitav niz mjera, kao što su zamjena klasične rasvjete LED tehnologijom, proširenje solarne infrastrukture, obnova zgrada s velikim toplinskim gubicima, korištenje vodikovih sustava umjesto dizelskih generatora te poboljšanje sustava za upravljanje potrošnjom energije.

Poseban naglasak stavljen je na vozni park. Više od 64 % flote planira se zamijeniti električnim i niskougljičnim vozilima, čime bi se emisije dodatno smanjile za gotovo 800 tona CO₂. U partnerstvu s Institutom Hrvoje Požar izrađena je studija energetske obnove za pet objekata, koja predviđa godišnju uštedu od najmanje 67,6 tona CO₂, dok je 2025. u pogon puštena solarna elektrana snage 250 kW, s planovima proširenja.

Zračna luka napravila je veliki iskorak prema održivijem poslovanju. Dobivanje certifikata ACI razine 4 potvrda je da ozbiljno shvaća klimatske izazove i aktivno radi na smanjenju emisija. Iako je pred njom još dug put do potpune dekarbonizacije, dosad postignuti rezultati pokazuju da se promjene događaju i da su moguće.

Nastavite čitati

Vijesti

BUŠ-KUŠ ponovno spaja film, hranu dobru zabavu, evo što vas čeka u Buševcu

Mexican party, domaće pivo, kokteli i projekcija filma čiji naslov ostaje tajna.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Turistička Zajednica Velike Gorice/pexels.com

Etno zadruga Buševec i ove godine donosi omiljenu ljetnu manifestaciju BUŠ-KUŠ, koja će se održati u petak, 8. kolovoza 2025., s početkom u 20 sati. Mjesto radnje je Buševac, a razlog okupljanja je dobra hrana, piće i film pod zvijezdama. Kako? Uz Mexican party, domaće pivo, koktele i projekciju filma čiji naslov ostaje tajna.

Oni koji su barem jednom prisustvovali BUŠ-KUŠ večeri znaju da mogu očekivati autentičan ambijent Turopolja, druženje na otvorenom i dobro osmišljeni gastro-kulturni program.

Sve kreće uz zvukove ljetnog ritma i mirise tortilja, uz nezaobilazno Turopoljsko pivo i koktele.

Prvi dio večeri, zamišljen kao Mexican party, savršeno spaja južnoameričke okuse s lokalnim šarmom, dok drugi dio, od 22 sata rezerviran za filmsku projekciju pod zvjezdanim nebom.

Nastavite čitati

Reporter 451 - 31.07.2025.

Facebook

Izdvojeno