Povežite se s nama

Obrazovanje

Slučaj “Online nastava”: Roditelji u problemima, škole s različitim rješenjima…

Pet velikogoričkih škola prešlo je na online nastavu, što je donijelo nezadovoljstvo dijela roditelja, u prvom redu koji nemaju rješenje što s djecom u situaciji kad nemaju pravo na bolovanje. Naravno da ima argumenata i “pro” i “contra”…

Objavljeno

na

Jedna za drugom, kao na traci, velikogoričke osnovne škole u posljednja su dva-tri dana prelazile na online nastavu. Borba protiv ove iscrpljujuće pandemije duga je i zamorna, niti jedno rješenje u toj borbi već odavno ne prolazi bez prilično glasnog drugog mišljenja, a ništa drukčije nije ni u slučaju velikogoričkog osnovnoškolstva. Roditelji su, naime, ljutiti. I zbunjeni, jer ne razumiju tko, zašto i kako donosi odluke…

S jedne strane, sasvim je logično da dio škola odlučuje boriti se s koronom online nastavom kao krajnjom opcijom, ovoga puta na samo tjedan dana, ali s druge je strane i lako objašnjivo što zatvaranje škola mnogima donosi probleme. Ako je dijete zaraženo, ako je u samoizolaciji, roditelj i može dobiti bolovanje, ali ako je zdravo dijete doma, jedina opcija je – godišnji odmor. Za one koji ga mogu dobiti, naravno. Komplikacija maksimalna i zato se može razumjeti i ljutnja, i protesti, i pitanja koja se postavljaju.

Jedno od njih je i tko, odnosno na temelju čega, donosi odluke ide li pojedina škola na online ili ne. Najjednostavniji odgovor bio bi da to čine ravnatelji, ali češće je tu riječ o puno širem dogovoru na razini škole. Jasno određenih kriterija na razini države nema, svaka škola donosi odluku na temelju preporuka iz HZJZ-a, pa se u ovom našem, goričkom slučaju dogodilo da imamo nekoliko različitih pogleda na problematiku.

OŠ Eugena Kumičića, OŠ Nikole Hribara, OŠ Velika Mlaka, OŠ Eugen Kvaternik i OŠ Novo Čiče tako će ovaj tjedan biti na online nastavi, dok ostale škole još nisu donijele takvu odluku. Po nekoliko razreda je u izolaciji i u ostalim školama, ali u njima je donesena odluka da će škola funkcionirati kao i dosad dok god ima razreda koji nisu “zahvaćeni”. Jedan od ravnatelja, doznajemo, stava je da će se škola odvijati normalno pa makar i s jednim jedinim učenikom…

– Vrte se brojke, koliko je zaražene djece i zaraženih razreda, ali to zapravo i nije ključno. Ti podaci se ionako stalno mijenjaju, ovdje je bitno ono što bi se dogodilo za tjedan dana da nismo sad djecu poslali kući na ovih nekoliko dana. Zaraženih bi bilo puno više i napravili bismo si puno veći problem. Uostalom, i velik dio nastavnika nam je u samoizolacijama, praktički je nemoguće organizirati zamjene… – objašnjavaju nam iz škola koje su se odlučile za online nastavu.

Foto: Zagrebačka županija

Zvuči, složit ćemo se, kao argumenti koji stoje. I svi će, iz svih škola, reći da razumiju roditelje, da su im jasne frustracije ljudi kojima ovakve odluke donose probleme u svakodnevnom životu, ali i da vjeruju kako je ovo najbolja odluka u ovom trenutku. Unatoč svim argumentima s druge strane, koji dolaze i dolazit će. Od onih da su djeca u školama, u kojima nemaju doticaj ni s kim izvan svog razreda, čak i sigurniji nego ovako, kad moraju vrijeme provoditi s bakama, djedovima ili rođacima, pa do onih koji govore da se može i drukčije, jer škola na Kajzerici radi i dalje iako je od 12 razreda u samoizolaciji njih čak devet!

U svakom slučaju, neće biti onako loše kao što je bilo u proljeće 2020. godine, svi ističu da je riječ o privremenom i kratkotrajnoj mjeri, da će se djeca vrlo brzo vratiti u školske klupe. A u djeci je, naravno, i ključ priče… Jer koliko god je teško roditeljima, koliko god je komplicirano ravnateljima, najgore je u svemu ovom klincima.

I to, na početku i na kraju svake ovakve priče, ne smijemo zaboraviti.

Gospodarstvo

Obrtnici u šoku – kurikularna reforma ukida tražena zanimanja

Obrtnička komora Zagreb upozorava: Interes učenika za pojedina strukovna zanimanja nikad nije bio veći, a kurikulum ih ukida.

Objavljeno

na

Objavio/la

Kurikularna reforma strukovnog obrazovanja izazvala je nezadovoljstvo kod hrvatskih obrtnika.
Pred otvaranjem 10. Zagrebačkog obrtničkog sajma, krajem siječnja, strahovito je odjeknula informacija kako od sljedeće školske godine više neće biti upisa za pojedina zanimanja.

Dio tih zanimanja je deficitaran na tržištu rada i vlada veliki interes među mladima za upis tih programa.

Nismo li naučili da su deficitarna zanimanja okosnica funkciranja svakodnevice?

Uzmimo na primjer zanimanje bravar ili tokar. Riječ je o industrijskim i proizvodnim zanimanjima. Prošle godine popunjena su sva upisna mjesta za bravara, a to zanimanje se nalazi i u preporuci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za upis i stipendiranje u školskoj godini 2025./2026. na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije. Od iduće godine neće se upisivati niti fotografi, iako su prošle školske godine popunjena sva upisna mjesta. Za jedno mjesto natjecalo se čak pet učenika.

Foto: Cityportal

– To je paradoks. Izgleda da državne institucije nisu koordinirane po ovom pitanju. Preporuke HZZ-a za područje Grada Zagreba i Zagrebačke županije jasno kažu za koje obrazovne programe treba povećati broj mjesta za upis, kao i broj stipendiranih učenika. S druge strane Ministarstvo obrazovanja donosi odluku da ta ista zanimanja ukidaju. Zanimljivo je za istaknuti kako zanimanja autoelektričar, pediker i plinoinstalater prošle godine nisu bila na popisu deficitarnih zanimanja. Ove godine su se našla, a mi ih ukidamo – upozorila je Antonija Tretinjak, potpredsjednica Udruženja obrtnika grada Zagreba.

Foto: HOK Zagreb/Antonija Tretinjak

Oprezno sa praćenjem zahtjeva tržišta

Do ukidanja pojedinih programa obrazovanja došlo je i spajanjem srodnih zanimanja. Tako su automehaničari i autoelektričari spojeni u jedinstveno zanimanje automehatroničar ili autolakireri i autolimari u zanimanje serviser karoserije motornih vozila.

– Mi se slažemo ta treba pratiti zahtjeve tržišta i napredak tehnologije koji nose potrebu za novim zanimanjima, kao i spajanjem postojećih, ali tu treba biti oprezan. Uzmimo na primjer zanimanje plinoinstalater. Zagrebačka i Krapinsko-zagorska županija upisale su prošle godine više od planiranog broja učenika, zbog velikog interesa. Svi znamo koliko je to odgovoran posao i nepojmljivo je tu struku pripajati monterima strojarskih instalacija. Bojimo se da u određenim zanimanjima djeca neće dobiti potrebno specifično znanje i specijalizaciju – istaknula je Tretinjak.

Foto: Cityportal

Naukovanje isključivo u licenciranim radionicama

Još jedan problem vezan uz obrazovanje za strukovna zanimanja, upozoravaju iz Obrtničke komore Zagreb, jest odnedavna dozvola da se naukovanje učenika obavlja i u nelicenciranim radionicama. Tu dolazimo do drugog problema, da se kvaliteta tog dijela obrazovanja stavlja pod veliki upitnik.

– Hrvatska obrtnička komora inzistira na tome da naukovanje u programima u kojima se djeca školuju po jedinstvenom modelu obrazovanja moraju provoditi licencirani majstori. Kao prvo poslodavac mora imati majstorsku diplomu iz dotičnog zanimanja, što jamči kvalitetu i prijenos znanja. Osim toga, tu je niz drugih stvari koje licencirani obrtnik mora zadovoljiti da bi mogao provoditi naukovanje. Po novom modelu roditelji neće imati nikakav sustav na koji se mogu osloniti, a kao roditelju sigurno vam nije svejedno da li vam dijete provodi vrijeme kod nekoga tko je provjeren ili ga šaljete negdje gdje nema nadzora – upozorila je potpredsjednica Udruženja obrtnika grada Zagreba.

Foto: Cityportal

Obrtnike se nije pitalo?

Doznajemo i kako kroz e-Savjetovanja predstavnici Hrvatske obrtničke komore nisu bili involvirani u proces kurikularne reforme strukovnog obrazovanja, a ono što je i predloženo od HOK-a, nije u potpunosti usvojeno.

Možda ovih problema ne bi bilo da su u kreiranju nacrta sudjelovali sami obrtnici i da su se u toj fazi poslušali njihovi prijedlozi – zaključuju u Hrvaskoj obrtničkoj komori Zagreb.

Ostaje nam nadati se da će obrazovanje za zanimanja koja su nam prijeko potrebna u svakodnevnom životu, ipak dobiti svoje mjesto u kurikulumu, jer ćemo u suprotnom jedino moći zapjevati stihove poznate pjesme: …gdje je nestao čovjek?

Nastavite čitati

Moja županija

FOTO Učenici Srednje strukovne škole Velika Gorica pobjednici Međužupanijskog natjecanja u disciplini ”Kućne instalacije”

Objavljeno

na

Objavio/la

Međužupanijsko natjecanje učenika u disciplini ”Kućne instalacije” u organizaciji Srednje strukovne škole Velika Gorica (SSŠVG) održano je danas (petak, 21.02.2025.) u holu Srednjih škola u Velikoj Gorici. Ravnatelj škole domaćina natjecanja Miroslav Antolčić u kratkom govoru pozdravio je natjecatelje i mentore, članove Prosudbenog povjerenstva i predstavnike sponzora natjecanja te otvorio natjecanje.

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Sve ih je u kraćem obraćanju pozdravio i Damir Zvonar, viši stručni savjetnik za strojarstvo, brodogradnju i metalurgiju te natjecateljima poželio uspješno rješenje zadanog praktičnog zadatka.

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Sudjelovalo je 11 ekipa (po 2 člana) iz 11 srednjih strukovnih škola iz 6 županija i Grada Zagreba. Izrada praktičnog zadatka (specifikacija i praktični dio) trajala je od 09:30 do 14:30 sati. Devet ekipa uspjele su u tom vremenu kompletno uraditi praktični zadatak.

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Prema ocjenama Prosudbenog povjerenstva prva tri mjesta su osvojili: 1. mjesto – Antonio Lozić i Petar Burazor, 67 bodova (Srednja strukovna škola Velika Gorica), mentor Tomislav Cerovski; 2. mjesto – Marko Uroić i Kruno Hruškar, 59 bodova (Srednja škola Bedekovčina),  mentor Nenad Pavetić; 3. mjesto – Luka Oršuš i Borna Sakač, 51 bod (Graditeljska škola Čakovec), mentor Josip Horvat. Dvije prvoplasirane ekipe plasirale su se na Državno natjecanje.

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Članovi Prosudbenog povjerenstva bili su: Ivan Barać, dipl.ing. strojarstva, nastavnik SSŠVG-a, predsjednik, Željko Šimunek, dipl.ing. strojarstva, nastavnik predstavnik partnerske škole Vrbovec i Davor Družijanić, predstavnik obrtnika Zagrebačke županije.

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nagrade za tri prvoplasirane ekipe dodjeljivali su predstavnici sponzora, kao i prigodne darove za sve ekipe. Tvrtke pokrovitelji natjecanja: ENISON, TE-CE i DAIKIN.

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Voditeljica natjecanja bila je Ivana Opetuk. Za sve sudionike natjecanja organiziran je zajednički ručak u maloj sportskoj dvorani SSŠVG-a.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

HOTNEWS

S gotovo 290 tisuća eura Županija sufinancira boravak djece u vrtićima

Maksimalan iznos potpore po djetetu je do 1.000 eura.

Objavljeno

na

Kako bi omogućila bolju kvalitetu predškolskog odgoja i obrazovanja na ruralnom području Zagrebačka županija iz godine u godinu pomaže svojim općinama u financiranju boravka djece u predškolskim ustanovama.

Za tu je namjenu ove godine osigurala iznos od 283.800 eura.

Pravo prijave na županijski natječaj imaju jedinice lokalne samouprave s područja Zagrebačke županije svrstane od I. do IV. skupine razvijenosti.

  • Intenzitet potpore:

– do 100% po polazniku programa predškolskog odgoja i  obrazovanja jedinici lokalne samouprave I. i II. skupine razvijenosti

– do 80% po polazniku programa predškolskog odgoja i obrazovanja jedinici lokalne samouprave III. skupine razvijenosti

– do 60% po polazniku programa predškolskog odgoja i obrazovanja jedinici lokalne samouprave IV. skupine razvijenosti

Javni natječaj za dodjelu sredstava otvoren je do 13. ožujka.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Velikogorički student Bono Šerić ambasador je Student Future Day-a

Bono: Nakon faksa vraćam se ostvariti karijeru u svoj grad koji ima visoku kvalitetu života

Objavljeno

na

Objavio/la

U posljednjih 20 godina održavanja, više od pet tisuća studenata sudjelovalo je na događaju Student Future Day, u organizaciji Zagrebačke škole ekonomije i managementa. Ovaj tradicionalni sajam karijera, koji će se ove godine održati u ožujku, pokrenut je na inicijativu studenata koji dobivaju priliku predstaviti se uspješnim poslodavcima.

Među njima je i 21-godišnji velikogorički student Bono Šerić, koji je ujedno i ambasador događaja, i po treći će puta biti dijelom dvodnevne razmjene iskustava i znanja te novih prilika za praksu i zapošljavanje s više od 30 vodećih hrvatskih i globalnih kompanija.

Bono se, kaže, nakon završenog fakulteta vraća u Veliku Goricu.

– Sretan sam da kao ambasador ovog događaja mogu predstavljati i svoj grad. Ja se definitivno vidim u Velikoj Gorici, tamo sam se rodio i planiram tamo živjeti. Gorica je u zadnjih par godina postala grad koji se brzo razvija, a kvaliteta života je visoka. Inače, na samom događaju vlada zdrava konkurencija među studentima, ali isto tako vlada i konkurencija među tvrtkama – kaže Bono.

Foto: ZSEM

Njegova uloga je da aktivno sudjeluje u organizaciji i promociji ovog sajma, radi na povezivanju studenata i poslodavaca, vodi Speed networking grupu i pomaže tvrtkama tijekom događaja. Također, ovo mu je prilika da izoštri svoje organizacijske i komunikacijske vještine, stekne iskustvo u suradnji s poslovnim sektorom, što mu u konačnici otvara vrata buduće karijere.

– Mnoge kompanije redovito se vraćaju, prepoznajući vrijednost ovog događanja u pronalasku kvalitetnih kandidata, dok nam se svake godine pridružuju i nove tvrtke koje žele uspostaviti suradnju sa studentima ZŠEM-a. Tvrtke dolaze iz različitih sektora, pružaju studentima širok spektar mogućnosti za stručne prakse i zapošljavanje – istaknula je koordinatorica događaja, Lucija Drmač.

Impresivan je podatak je da se 94% diplomiranih studenata zaposli unutar prve godine nakon završetka studija, što potvrđuje uspješnost ovog projekta u povezivanju studenata s poslodavcima. Odaziv poslodavaca na Student Future Day je svake godine iznimno velik, e riječ je o 30-ak vodećih kompanija koje aktivno traže mlade talente.

Foto: ZSEM

– Velika je prednost što se kao ambasador možeš povezati s jako puno kompanija, cijeli dan si s njima, pomažeš im i stvaraš networking. Također, imaš brzinske razgovore s gotovo svim kompanijama. Svatko dobije jednaku priliku da u jednakom vremenu odradi razgovor s svakom prisutnom kompanijom –dodao je Bono, koji je upravo na ovom događaju dobio praksu u Kauflandu u kojem je ostao dvije godine.

Studenti i predstavnici tvrtki pozvani su na Student Future Day, ove godine 06. i 11. ožujka u dvoranama Zagrebačke škole ekonomije i managementa.

Nastavite čitati

Obrazovanje

Nova edukacija za softver testere uz mjesečnu naknadu

Prijave su otvorene do 21. veljače.

Objavljeno

na

Objavio/la

Poduzetnički inkubator očekuje 15.-tu generaciju polaznika #StartupVG IT akademije, koja nezaposlenim osobama pruža priliku za stjecanje traženih vještina u IT sektoru, a besplatan polugodišnji program edukacije za softver testere omogućuje Grad Velika Gorica, u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje i IT tvrtkama.

Idealna je to prilika za stjecanje novih znanja, namijenjena nezaposlenim osobama u evidenciji HZZ-a, koje će za vrijeme trajanja edukacije primati mjesečnu naknadu u visini minimalne plaće, uz pokrivene troškove prijevoza.

Uvjet za upis je srednja stručna sprema, s time da prednost imaju kandidati s višom i visokom stručnom spremom te oni s iskustvom u radu s nekim poslovnim softverom.

Polaznike očekuje stjecanje praktičnog iskustva na stvarnim projektima, uz podršku iskusnih mentora i stručnjaka iz industrije, a učit će osnove manualnog i automatiziranog testiranja, raditi s alatima poput JIRA-e, Seleniuma i Postmana te pisati testne slučajeve i bug reportove.

Edukacija će se održavati u Poduzetničkom inkubatoru u Velikoj Gorici, prijave su otvorene do 21. veljače a početak programa planiran je krajem ožujka.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.