Čuvati običaje i tradiciju punih sto godina nije mala stvar, a jedni od rijetkih kojima je to pošlo za rukom je Ogranak Seljačke sloge Buševec. I baš ova 2020. godina trebala je biti posebna, slavljenička, prepuna događanja kojima bi proslavili svoj 100-ti rođendan, ali, nažalost zbog situacije s koronom puno toga što nisu uspjeli realizirati ove godine, bit će prebačeno na sljedeću godinu.
– Manifestacije koje smo morali prebaciti u 2021. godinu su između ostalih cjelovečernji koncert svih generacija OSS Buševec, Međunarodni dječji folklorni festival “Dječje igre”, Svečana sjednica i centralna proslava koja je trebala biti održana 28.06.2020. na dan zaštitnika Buševca Sv.Ivana Krstitelja, tu je i Turopoljska svadba (koja se održava svake pete godine), nastup na VI. Svjetskoj Folklorijadi u Ufi – Rusiji (Republika Baškortostan) gdje smo među 90 zemalja iz cijeloga svijeta trebali predstavljati Hrvatsku, a to je inače svojevrsna folklorna olimpijada. Sljedeće godine očekuju nas i Dani smijeha u Buševcu (posvećeni dramskoj djelatnosti), te božićni koncerti – pobrojao je manifestacije Ogranka koje u ovoj godini nisu realizirali, ali bi trebali u sljedećoj, predsjednik Nenad Rožić.
Usprkos situaciji, kako kaže, godinu nisu protratili. Do prvog vala pandemije pripremili su cjelovečernji koncert svih generacija folkloraša OSS Buševec i nažalost morali ga otkazati. Uvježbali su i vrlo zahtjevnu novu koreografiju Podravine (plesovi Hrvata u Mađarskoj). Ogrankaše smo u veljači gledali u emisiji HTV-a Dobro jutro Hrvatska gdje su vrhunski predstavili svoje društvo, cijelo mjesto i naše lijepo Turopolje. Napravili su i novu Svečanu zastavu društva i izradili spomen čavliće za nju.
– Čim se situacija smirila u svibnju smo ponovno krenuli s probama svih sekcija, nastupi su bili vrlo rijetki ali smo ipak uspjeli nastupiti sa dramskom i folklornom sekcijom na Međunarodnoj smotri folklora u Zagrebu koja je bila posvećena 100. obljetnici seljačkih sloga. Vokalna i tamburaška sekcija su pripremile pjevanu misu koju smo izveli na dan zaštitnika našega mjesta Sv Ivana Krstitelja u Buševcu, a koja je bila prenošena na HTV 1. Izradili smo i spomenik “Turopoljski mladečki” koji je posvećen 100-toj obljetnici OSS Buševec i zaštitni znak je našeg mjesta, te ga svečano otvorili 28.lipnja – kaže Rožić.
U međuvremenu im je odobren Europski projekt Buš Eko?!, to je prvi Europski projekt koji je doveden u Buševec u visini od skoro 2.000,000 kuna, a pripremili su ga zajedno s nositeljem projekta agencijom DOOR i partnerima REGEA i Gradom Velika Gorica. Program je to koji će trajati u periodu do svibnja 2022 godine.
-Također smo paralelno snimali i scene za film o 100 godina OSS Buševec. Film je u međuvremenu montiran i čeka svečanu sjednicu da ga možemo prikazati. Priprema se i nova Monografija društva koja će izaći iz tiska nakon obilježavanja 100-te obljetnice – ističe Rožić.
U jesenskom periodu organizirali su 18.Međunarodni festival tradicijskih glazbala, doduše samo s našim grupama, ali s puno inozemnih instrumenata i na vrlo visokom nivou. Nakon tog festivala organizirali su i 23.Smotru kazališnih amatera Zagrebačke županije na kojoj su nastupile 4 dramske grupe sa područja naše županije, a najbolji su bili glumci iz PAX-a Samobor. Ovdje nije kraj svim aktivnostima ogrankaša, tiskali su ove godine knjigu pjesama “Turopolje plemenito” Stjepana Detelića-Banskog, a glumci su počeli sa uvježbavanjem nove dramske predstave “Prodani dedek”.
– Uspjeli smo tokom godine i završiti ogradu u Etno zadruzi Buševec, te složiti nadstrešnicu na komorki. Namjestili smo tri objekta sa stvarima; čardak, komorku i štalu. Sad naše zaštićeno kulturno dobro ima svoj konačan izgled i još nam je potrebno malo da ga u potpunosti uredimo. Otkupili smo Turopoljske, Posavske i Prigorske narodne nošnje, te nabavili dude za koreografiju Podravine – kaže Rožić.
Aktivni su i virtualno, te putem internet stranice www.oss-busevec.hr i Facebooka ažurno obavještavaju sve članove i simpatizere o svojem radu, te su tako za Božić pripremili jednu retrospektivu dosadašnjih Božićnih koncerata.
– Sudjelovali smo na jako puno online seminara i za kraj godine možemo se pohvaliti da smo jučer s našom turopoljskom/buševskom ženskom narodnom nošnjom osvojili prvu nagradu na natjecanju u izradi rekonstruiranih narodnih nošnji “Obnavljamo baštinu” koje je organizirao KUC Travno i KUD “Lovor” Trnjani – ponosno ističe Rožić.
Neodlazak na festivale i nastupe svakako ima demotivirajući utjecaj na ljude, ali svi članovi Ogranka su svjesni da će kao društvo sve učiniti, naravno, čim to uvjeti dozvole da sve grupe imaju dovoljno atraktivnih gostovanja na kojima će moći prikazati sve što vrijedno rade cijele godine. Garanciju za to daje i dosadašnja aktivnost koja svake godine broji između 50 i 60 nastupa tijekom godine.
– Budući da nismo imali previše prekida smatramo da ova situacija neće imati utjecaja na budući rad društva, tim više što su naši članovi jako motivirani da prikažemo sve što smo pripremali za Svečani cjelovečernji koncert. Glumci jedva čekaju da premijerno prikažu novu predstavu, a kruna svega bi nam trebao biti nastup na VI. Svjetskoj Folklorijadi u Ufi – Rusija koja će se održati u periodu od 02-10.07.2021.
Neke od planova za 2021. godini već smo otkrili na početku ovog teksta, a kako ističe predsjednik Rožić, želja je da svakom od 200-tinjak aktivnih članova osiguraju uvjete za daljni rad i nastupe koji su im nagrada za njihov trud i rad.
– Svakako nam je cilj da putem projekta Buš Eko?! uređenjem dvorane i pomoćnih prostorija popravimo uvjete za rad svim našim grupama, te da konačno za javnost otvorimo našu Etno Zadrugu Buševec.
Na Matineju za umirovljenike dolazi film “Vojvoda” s Jimom Broadbentom, Helen Mirren, Fionnom Whitehead i Matthewom Goodem u glavnim ulogama. Radnja filma smještena je u 1961. kada Kempton Bunton, 60-godišnji taksist, krade Goyin portret Vojvode od Wellingtona iz Nacionalne galerije u Londonu. Kempton nakon toga šalje informaciju o povratu slavne slike pod uvjetom da vlada uloži više u skrb za starije osobe – nakon čega predvodi kampanju s ciljem pružanja usluge besplatne televizije umirovljeničkoj populaciji. Ono što se zatim događa postaje legendom.
Ovu kriminalističku komediju s biografskim elementima umirovljenici mogu pogledati besplatno u petak, 27. siječnja u 11 sati u kinu Gorica.
Velikogorički Ogranak Matice hrvatske poziva zainteresirane na svečanu promociju ‘Rječnika buševskoga govora’ autora Ivana Rožića ovog petka, 27.siječnja u Domu kulture u Buševcu s početkom u 19 sati. Novi je to korak u afirmaciji naše kajkavštine nastao u želji da narodni govori ne budu ‘pastorčad hrvatske znanosti i kulture’, kako kaže naš istaknuti kajkavolog dr. sc. Mijo Lončarić, a znamo što je jezik značio u prošlosti za hrvatski narod.
Autor ovog specifičnog rječnika, Ivan Rožić, je na 150 stranica prikupio čak četiri tisuće riječi, a jedan od motiva za objavu ovog specifičnog rječnika našao je u mlađim generacijama.
– Ovaj rječnik je, kao što mu i naslov kaže, rječnik buševskoga govora, to je izgovorni rječnik kao dopuna kajkavskom rječniku koji se izrađuje. Naime, kajkavski jezik kao i svi drugi ima svoje podgovore, drugačije je u Buševcu ili Lomnici, imaju svoje karakteristike, pa to treba zabilježiti, jer se sve polako zaboravlja. To je vrsta poddijalekta i treba ga sačuvati za neke buduće govornike. Potaknuo me i rad naše dramske sekcije, gdje smo mladim glumcima trebali približiti taj izgovor – rekao nam je.
Rožić podsjeća i kako je vrlo detaljan prikaz razlika u izgovoru po pojedinim mjestima dao Antun Šoljan u knjizi ‘Turopoljski govori’.
– On je podijelio kajkavske govore Turopolja u tri grupe – istočna mjesta uz rijeku Odru, zapadna su Vukomeričke gorice, te središnja u koju spadaju mjesta od Velike i Male Mlake, do Buševca i Lekenika, to je neka gruba podjela na razlike u govoru. Recimo mraclinski će se reći taška, a mi ćemo reći toška, to su neke razlike.
‘Rječnik buševskoga govora’ u izdanju velikogoričkog Ogranka Matice hrvatske moći će se nabaviti u Domu kulture u Buševcu, a u programu promocije uz autora sudjeluju Ana Plehinger, Stjepan Rendulić, Stjepan Detelić Banski, Ankica Vnučec i Siniša Belošević.
Na Radićevom trgu postavljene skulpture Miroslav Krleža i Golubica
Skulpture su djelo kipara Mladena Mikulina, a postavljene su kao najava njegove izložbe koja će se u Galeriji Galženici otvoriti 27. siječnja. Tom prigodom ćete moći vidjeti i novu posmrtnu masku poznatog glazbenika Jima Morrisona, prije nego završi na krajnjoj destinaciji, na poznatom pariškom groblju Pere Lachaise.
U sklopu izložbe kipara Mladena Mikulina koja će se u Galeriji Galženici otvoriti 27. siječnja u 19 sati, dvije skulpture postavljene su izvan galerije, na prostor Trga Stjepana Radića. Radi se o skulpturi „Miroslav Krleža“ koja prikazuje književnika kako sjedi, a druga je skulptura „Golubica“, izrađena od nehrđajućeg čelika, doznajemo iz Galerije Galženica.
Ovogodišnja Noć muzeja u Galeriji Galženica bit će posvećena upravo ovom umjetniku, koji je autor više javnih skulptura u Hrvatskoj, osobito u Zagrebu (Spomenik fra Grgi Martiću (1994.), Hrvatski sokol u Maksimiru (1996.), Čovjek s kolutom (2003.) i Velikoj Gorici (Ptica, na zemlji, 1988.), Stjepan Radić (1999.), Kalvarija (2002.), Franjo Tuđman (2005.), Golubica, spomenik palim braniteljima Velike Gorice (2008.), Franjo pl. Lučić (2009.).
Foto: U sklopu izložbe kipara Mladena Mikulina, na Trgu Stjepana Radića postavljene dvije skulpture – ‘Miroslav Krleža’ i ‘Golubica’/ Galerija Galženica
Izložba će pružiti presjek Mikulinovog opusa, od ranijih radova nastalih u drugoj polovici 1980-ih, pa sve do onih recentnijeg datuma.
– Zanimljivost iz njegove karijere je kako je 1981. godine, prije upisa na Likovnu akademiju, izradio kamenu bistu poznatog glazbenika Jima Morrisona, koja je uz dopuštenje konzervatora bila postavljena na grob slavnog glazbenika u pariškom groblju Pere Lachaise. Skulptura je nakon nekoliko godina ukradena, a Mikulin je za grob izradio novu posmrtnu masku čije postavljanje na grob glazbenika je u završnoj fazi. Prije putovanja posmrtne maske Jima Morrisona u Pariz, biti će izložena na ovoj izložbi u Galeriji Galženica – najavljuje Tea Gudek Šnajdar, voditeljica Galerije Galženica
Svečano otvorenje izložbe Mladena Mikulina biti će u petak, 27. siječnja u 19 sati, a izložbu možete razgledati do 24.ožujka. Ulaz je besplatan.
Foto: U sklopu izložbe kipara Mladena Mikulina, na Trgu Stjepana Radića postavljene dvije skulpture – ‘Miroslav Krleža’ i ‘Golubica’/ Galerija Galženica
Hrvatsko muzejsko društvo organizira tradicionalnu manifestaciju Noć muzeja, koja će diljem zemlje biti održana ovog petka, 27. siječnja, a u koju se iz godine u godinu uključuje sve više muzeja, arhiva, knjižnica, galerija, obrazovnih institucija, udruga i gradova. Ovogodišnja tema je ‘Muzeji su važni!’.
– U vremenu kada se događaju nesagledive promjene u svim sferama života i rada, od dramatičnih klimatskih promjena, pandemije Covida 19, koji su utjecali i utječu na ukupne socijalne, ekonomske i svake druge segmente života, tako i do katastrofalnog potresa koji je pogodio Zagreb, Sisak, Petrinju, dodatno je pojačao osjećaj nesigurnosti. Također, moguće katastrofalne posljedice rata na europskom kontinentu, neminovno mijenjaju postavljene prioritete društava u cjelini i svakog pojedinca.
Zadnjih godina porasla je svijest o važnosti održivog razvoja, kroz očuvanje prirode, društva i ljudske civilizacije, koja je ovim pojavama nepovratno ugrožena. U svim ovim procesima, muzeji imaju svoju važnu ulogu, imaju moć. Nova definicija muzeja objavljena uz Međunarodni dan muzej 18. svibnja 2022. godine, potvrđuje ovo određenje – odgovornost muzejske zajednice za prirodne, kulturne i ekonomske procese u društvu, za očuvanje materijalne i nematerijalne baštine za budućnost, za izgradnju zajednice i pojedinca – poruka je Hrvatskog muzejskog društva povodom ovogodišnje manifestacije.
Muzej Turopolja pripremio je bogat program. Službeni dio programa manifestacije počinje u 18h, a završava u 23h.
18 – 23h / stalni postav (prvi kat muzeja) i izložba „Svije(s)t baštine“ (prizemlje muzeja)
18 – 19h / predstava „Lektira na oko“ Ane Katulić i Anite Pukanić
19 – 20h / radionica „Dođi, vidi, izumi!“ logopedskog kabineta Jezičak, namijenjena predškolskom uzrastu i djeci razredne nastave
20 – 21h / koncert učenika Umjetničke škole Franje Lučića
21 – 22h / projekcije kratkih filmova i video spotova
114.Turopoljski fašnik: Turistička zajednica otkriva novosti i poziva na sudjelovanje
Do 1.veljače možete prijaviti sudjelovanje za Mali fašnik, a do 8.veljače za Veliku fašničku povorku. Za sve dodatne informacije tu su i kontakti: tzvg@tzvg.hr ili telefon 01 6222 378.
Najduži mjesec u godini, kako se slikovito opisuje siječanj, uskoro će zamijeniti onaj po danima i doista najkraći, a s veljačom nam stiže i fašničko veselje. Iz Turističke zajednice Velike Gorice svakodnevno nam stižu novosti s priprema 114. po redu Turopoljskog fašnika, koji će započeti preuzimanjem ključeva Grada, 3. veljače. Kako bi nam veselje što duže potrajalo, prvog vikenda, 11. veljače, održat će se Dječji fašnik na Tuđmancu, a onaj za odrasle uz željno iščekivanu veliku fašničku povorku stiže nam 18.veljače, a velika završnica uz spaljivanje fašnika bit će 21. veljače.
– U suradnji s Gradom nastojat ćemo da ovogodišnji fašnik bude veseli, razigrani, šareni, bogatog programa, na tragu onih prije korone. Ugostit ćemo susjede iz okolice, a nadamo se i goste iz susjednih država. Pridružit će nam se i djeca iz SOS Dječjeg Lekenik – rekla je direktorica TZ Velike Gorice, Maja Toth.
Zaštitni znak ovogodišnjeg Turopoljskog fašnika bit će sasvim nova slastica – krafnoled.
– To je ideja našeg dizajnera Gorana Štimca. Krafnoled je jedinstveni proizvod koji se može kupiti i naći samo u Velikoj Gorici u vrijeme fašnika.
Kao i svake godine organizatori će nagraditi najkreativnije grupe i pojedince, a prijave su još uvijek otvorene – do 1.veljače možete prijaviti sudjelovanje za Mali fašnik, a do 8.veljače za Veliku fašničku povorku. Za sve dodatne informacije tu su i kontakti: tzvg@tzvg.hr ili telefon 01 6222 378.
Koristimo kolačiće na našoj web stranici kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamteći vaše postavke i ponovne posjete. Klikom na "Prihvati sve" pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak. Pročitaj više
Ova web stranica koristi kolačiće kako bi poboljšala vaše iskustvo dok se krećete kroz web stranicu. Od toga, kolačići koji su kategorizirani prema potrebi pohranjuju se u vašem pregledniku jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovu web stranicu. Ovi kolačići bit će pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti te kolačiće. Ali odustajanje od nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Potrebni kolačići su apsolutno neophodni za pravilno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići anonimno osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice.
Kolačić
Trajanje
Opis
cookielawinfo-checkbox-advertisement
1 year
Postavljen od strane dodatka GDPR Cookie Consent, ovaj kolačić se koristi za bilježenje pristanka korisnika za kolačiće u kategoriji "Oglasi".
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
Ovaj kolačić postavlja dodatak GDPR Cookie Consent. Kolačić se koristi za pohranu privole korisnika za kolačiće u kategoriji "Analitika".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
Kolačić je postavljen GDPR pristankom za kolačiće kako bi se zabilježio pristanak korisnika za kolačiće u kategoriji "Funkcionalni".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
Ovaj kolačić postavlja dodatak GDPR Cookie Consent. Kolačići se koriste za pohranu privole korisnika za kolačiće u kategoriji "Potrebno".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
Ovaj kolačić postavlja dodatak GDPR Cookie Consent. Kolačić se koristi za pohranu privole korisnika za kolačiće u kategoriji „Ostalo.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
Ovaj kolačić postavlja dodatak GDPR Cookie Consent. Kolačić se koristi za pohranu privole korisnika za kolačiće u kategoriji "Izvedba".
CookieLawInfoConsent
1 year
Bilježi zadano stanje gumba odgovarajuće kategorije i status CCPA. Radi samo u koordinaciji s primarnim kolačićem.
PH_HPXY_CHECK
session
Ovaj kolačić se koristi za spremanje informacija o trenutnoj sesiji.
viewed_cookie_policy
11 months
Kolačić postavlja dodatak GDPR Cookie Consent i koristi se za pohranu je li korisnik pristao na korištenje kolačića. Ne pohranjuje nikakve osobne podatke.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija poput dijeljenja sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanja povratnih informacija i drugih značajki trećih strana.
Kolačić
Trajanje
Opis
sb
2 years
Facebook koristi ovaj kolačić za kontrolu svojih funkcionalnosti, prikupljanje jezičnih postavki i dijeljenje stranica.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa uspješnosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Kolačić
Trajanje
Opis
_first_pageview
10 minutes
Ovo je kolačić sesije postavljen tijekom prvog prikaza stranice pri svakom posjetu. Ovaj kolačić se koristi za snimanje određenih kodova na prvom prikazu stranice te za povećanje brzine web stranice.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji komuniciraju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju podataka o metričkim podacima o broju posjetitelja, stopi napuštanja početne stranice, izvoru prometa itd.
Kolačić
Trajanje
Opis
__gads
1 year 24 days
Kolačić __gads, koji postavlja Google, pohranjuje se u domeni DoubleClick i prati koliko puta korisnici vide oglas, mjeri uspjeh kampanje i izračunava njen prihod. Ovaj kolačić može se čitati samo s domene na kojoj su postavljeni i neće pratiti nikakve podatke tijekom pregledavanja drugih web stranica.
_ga
2 years
Kolačić _ga, koji instalira Google Analytics, izračunava podatke o posjetiteljima, sesijama i kampanji, a također prati upotrebu web-mjesta za analitičko izvješće web-mjesta. Kolačić anonimno pohranjuje podatke i dodjeljuje nasumično generirani broj za prepoznavanje jedinstvenih posjetitelja.
_ga_X0GX60BKEF
2 years
Ovaj kolačić postavlja Google Analytics.
_gat_UA-218993438-1
1 minute
Varijacija kolačića _gat koju postavljaju Google Analytics i Google Tag Manager kako bi vlasnicima web-mjesta omogućili praćenje ponašanja posjetitelja i mjerenje izvedbe web-lokacije. Element uzorka u nazivu sadrži jedinstveni identifikacijski broj računa ili web-mjesta na koje se odnosi.
_gid
1 day
Instaliran od strane Google Analyticsa, _gid kolačić pohranjuje informacije o tome kako posjetitelji koriste web stranicu, istovremeno stvarajući analitičko izvješće o izvedbi web stranice. Neki od podataka koji se prikupljaju uključuju broj posjetitelja, njihov izvor i stranice koje posjećuju anonimno.
_jsuid
1 year
Ovaj kolačić sadrži nasumični broj koji se generira kada posjetitelj prvi put posjeti web stranicu. Ovaj kolačić se koristi za identifikaciju novih posjetitelja web stranice.
cluid
1 year
Ovaj kolačić se koristi za web stranice koje imaju više domena za identifikaciju istog posjetitelja na više domena.
CONSENT
2 years
YouTube postavlja ovaj kolačić putem ugrađenih youtube-videozapisa i registrira anonimne statističke podatke.
iutk
5 months 27 days
Ovaj kolačić koristi Issuu analitički sustav za prikupljanje informacija o aktivnostima posjetitelja na proizvodima Issuu.
Reklamni kolačići koriste se za pružanje posjetiteljima relevantnih oglasa i marketinških kampanja. Ovi kolačići prate posjetitelje na web mjestima i prikupljaju informacije za pružanje prilagođenih oglasa.
Kolačić
Trajanje
Opis
fr
3 months
Facebook postavlja ovaj kolačić kako bi korisnicima prikazao relevantne reklame praćenjem ponašanja korisnika na webu, na stranicama koje imaju Facebook pixel ili Facebook društveni dodatak.
mc
1 year 1 month
Quantserve postavlja mc kolačić za anonimno praćenje ponašanja korisnika na web stranici.
test_cookie
15 minutes
Test_cookie postavlja doubleclick.net i koristi se za određivanje podržava li korisnikov preglednik kolačiće.
VISITOR_INFO1_LIVE
5 months 27 days
Kolačić koji postavlja YouTube za mjerenje propusnosti koji određuje hoće li korisnik dobiti novo ili staro sučelje playera.
YSC
session
YSC kolačić postavlja Youtube i koristi se za praćenje pregleda ugrađenih videa na Youtube stranicama.