Povežite se s nama

Kultura

Slaviti stoti rođendan u 2020. godini prava je pustolovina, najbolje to znaju ovi čuvari tradicije i običaja

Snimljen je i film o 100 godina Ogranka.

Objavljeno

na

Čuvati običaje i tradiciju punih sto godina nije mala stvar, a jedni od rijetkih kojima je to pošlo za rukom je Ogranak Seljačke sloge Buševec. I baš ova 2020. godina trebala je biti posebna, slavljenička, prepuna događanja kojima bi proslavili svoj 100-ti rođendan, ali, nažalost zbog situacije s koronom puno toga što nisu uspjeli realizirati ove godine, bit će prebačeno na sljedeću godinu.

– Manifestacije koje smo morali prebaciti u 2021. godinu su između ostalih cjelovečernji koncert svih generacija OSS Buševec, Međunarodni dječji folklorni festival “Dječje igre”, Svečana sjednica i centralna proslava koja je trebala biti održana 28.06.2020. na dan zaštitnika Buševca Sv.Ivana Krstitelja, tu je i Turopoljska svadba (koja se održava svake pete godine), nastup na VI. Svjetskoj Folklorijadi u Ufi – Rusiji (Republika Baškortostan) gdje smo među 90 zemalja iz cijeloga svijeta trebali predstavljati Hrvatsku, a to je inače svojevrsna folklorna olimpijada. Sljedeće godine očekuju nas i Dani smijeha u Buševcu (posvećeni dramskoj djelatnosti), te božićni koncerti – pobrojao je manifestacije Ogranka koje u ovoj godini nisu realizirali, ali bi trebali u sljedećoj, predsjednik Nenad Rožić.

Usprkos situaciji, kako kaže, godinu nisu protratili. Do prvog vala pandemije pripremili su cjelovečernji koncert svih generacija folkloraša OSS Buševec i nažalost morali ga otkazati. Uvježbali su i vrlo zahtjevnu novu koreografiju Podravine (plesovi Hrvata u Mađarskoj).  Ogrankaše smo u veljači gledali u emisiji HTV-a Dobro jutro Hrvatska gdje su vrhunski predstavili svoje društvo, cijelo mjesto i naše lijepo Turopolje. Napravili su i novu Svečanu zastavu društva i izradili spomen čavliće za nju.

– Čim se situacija smirila u svibnju smo ponovno krenuli s probama svih sekcija, nastupi su bili vrlo rijetki ali smo ipak uspjeli nastupiti sa dramskom i folklornom sekcijom na Međunarodnoj smotri folklora u Zagrebu koja je bila posvećena 100. obljetnici seljačkih sloga. Vokalna i tamburaška sekcija su pripremile pjevanu misu koju smo izveli na dan zaštitnika našega mjesta Sv Ivana Krstitelja u Buševcu, a koja je bila prenošena na HTV 1. Izradili smo i spomenik “Turopoljski mladečki” koji je posvećen 100-toj obljetnici OSS Buševec i zaštitni znak je našeg mjesta, te ga svečano otvorili 28.lipnja – kaže Rožić.

U međuvremenu im je odobren Europski projekt Buš Eko?!, to je prvi Europski projekt koji je doveden u Buševec u visini od skoro 2.000,000 kuna, a pripremili su ga zajedno s nositeljem projekta agencijom DOOR i partnerima REGEA i Gradom Velika Gorica. Program je to koji će trajati u periodu do svibnja 2022 godine.

-Također smo paralelno snimali i scene za film o 100 godina OSS Buševec. Film je u međuvremenu montiran i čeka svečanu sjednicu da ga možemo prikazati. Priprema se i nova Monografija društva koja će izaći iz tiska nakon obilježavanja 100-te obljetnice  – ističe Rožić.

U jesenskom periodu organizirali su 18.Međunarodni festival tradicijskih glazbala, doduše samo s našim grupama, ali s puno inozemnih instrumenata i na vrlo visokom nivou. Nakon tog festivala organizirali su i 23.Smotru kazališnih amatera Zagrebačke županije na kojoj su nastupile 4 dramske grupe sa područja naše županije, a najbolji su bili glumci iz PAX-a Samobor. Ovdje nije kraj svim aktivnostima ogrankaša, tiskali su ove godine knjigu pjesama “Turopolje plemenito” Stjepana Detelića-Banskog, a glumci su počeli sa uvježbavanjem nove dramske predstave “Prodani dedek”.

– Uspjeli smo tokom godine i završiti ogradu u Etno zadruzi Buševec, te složiti nadstrešnicu na komorki. Namjestili smo tri objekta sa stvarima; čardak, komorku i štalu. Sad naše zaštićeno kulturno dobro ima svoj konačan izgled i još nam je potrebno malo da ga u potpunosti uredimo. Otkupili smo Turopoljske, Posavske i Prigorske narodne nošnje, te nabavili dude za koreografiju Podravine – kaže Rožić.

Aktivni su i virtualno, te putem internet stranice www.oss-busevec.hr i Facebooka ažurno obavještavaju sve članove i simpatizere o svojem radu, te su tako za Božić pripremili jednu retrospektivu dosadašnjih Božićnih koncerata.

– Sudjelovali smo na jako puno online seminara i za kraj godine možemo se pohvaliti da smo jučer s našom turopoljskom/buševskom ženskom narodnom nošnjom osvojili prvu nagradu na natjecanju u izradi rekonstruiranih narodnih nošnji “Obnavljamo baštinu” koje je organizirao KUC Travno i KUD “Lovor” Trnjani – ponosno ističe Rožić.

Neodlazak na festivale i nastupe svakako ima demotivirajući utjecaj na ljude, ali svi članovi Ogranka su svjesni da će kao društvo sve učiniti, naravno, čim to uvjeti dozvole da sve grupe imaju dovoljno atraktivnih gostovanja na kojima će moći prikazati sve što vrijedno rade cijele godine. Garanciju za to daje i dosadašnja aktivnost koja svake godine broji između 50 i 60 nastupa tijekom godine.

– Budući da nismo imali previše prekida smatramo da ova situacija neće imati utjecaja na budući rad društva, tim više što su naši članovi jako motivirani da prikažemo sve što smo pripremali za Svečani cjelovečernji koncert. Glumci jedva čekaju da premijerno prikažu novu predstavu, a kruna svega bi nam trebao biti nastup na VI. Svjetskoj Folklorijadi u Ufi – Rusija koja će se održati u periodu od 02-10.07.2021.

Neke od planova za 2021. godini već smo otkrili na početku ovog teksta, a kako ističe predsjednik Rožić, želja je da svakom od 200-tinjak aktivnih članova osiguraju uvjete za daljni rad i nastupe koji su im nagrada za njihov trud i rad.

– Svakako nam je cilj da putem projekta Buš Eko?! uređenjem dvorane i pomoćnih prostorija popravimo uvjete za rad svim našim grupama, te da konačno za javnost otvorimo našu Etno Zadrugu Buševec.

Kultura

Smijeha u Buševcu neće neostajati! U jednoj večeri pogledajte čak tri kajkavske komedije

Program počinje u subotu u 18 sati.

Objavljeno

na

Objavio/la

Ogranak Seljačke sloge Buševec vikend je posvetio kazališnoj umjetnosti, nakon što u petak predstavu ‘odrade’ profesionalci, Filip Detelić i Borko Perić, u subotu na scenu stupaju kazalištarci amateri.

Ovogodišnje 19. izdanje susreta pučkih kazališta kajkavskog govornog područja ‘KAJ-BUŠ’ na daske Doma kulture dovodi tri kajkavske komedije i jednu lutkarsku predstavu. Program u subotu 23. studenoga počinje u 18 sati predstavom ‘Šnajderica Mica’ zabočke Dramske udruge KAJ.

“Šnajderica Mica” dugi niz godina uspješno vodi svoju krojačku radnju, no sa padom tekstilne industrije prisiljena je potražiti novi izvor prihoda a spas vidi u svojoj kćeri Ljiljani. No, u njezine planove neplanirano se upletu dugogodišnje mušterije Vera i Violeta.

Zatim u 19:20 sati na scenu stupaju glumci iz Kulturno-umjetničke udruge ‘Lipa’ iz Donjeg Mihaljevca koji će za ovu prigodu izvesti ‘Ljubav s dva lica’.

– Ljubav ima dva lica… stoga se osobe prilagođavaju i mijenjaju prema vlastitom interesu, u nadi da će svatko za sebe izvući korist – stoji u opisu predstave.

Posljednja predstava na buševskim Danima smijeha počinje u 20:40 sati, a izvest će ju dramska skupina KUD-a ‘Naša lipa’ iz Tuhelja. Riječ je o predstavi ‘Tak je kak je’ nastaloj prema radiokomedijama književnika Ratka Bjelčića.

Kroz četiri priče ispričane su komične situacije iz svakodnevnog života, a komičnost povećavaju neočekivani raspleti. Sadržaji priča dotiču sfere ljudske naivnosti, lakovjernosti, licemjerja s prisutnim predrasudama, stereotipima i drugim pojavnostima kojima čovjek pada u zamku vlastitih nesavršenosti.

Nedjelja 24. prosinca, rezervirana je za djecu i lutkarsku predstavu ‘Peća i vuk’ Bjelovarskog kazališta. Predstava počinje u 11 sati.

Inače, svrha ovog susreta u Buševcu, kao i djelovanja svih ovih kazališnih amatera, je očuvanje kajkavskog govora, a u Ogranku smatraju kako je upravo kazalište najbolji način za to.

– Dvorana se grije, a ulaz na sve predstave je slobodan. Izaberite si nešto i navratite ovaj vikend u Buševec. Trostruka doza smijeha je zagarantirana – pozivaju Ogrankaši.

Nastavite čitati

Kultura

Početkom prosinca stiže Kerempuh s predstavom ‘Ja od jutra nisam stao’

Osigurao je i naracija audiodeskripcije uživo kao pomoć i podrška slijepim i slabovidnim osobama.

Objavljeno

na

U Veliku Goricu 2. prosinca stiže Satiričko kazalište Kerempuh s predstavom ‘Ja od jutra nisam stao’ za koju ulaznice možete nabaviti već od danas na blagajni Učilišta ili online. Predstava počinje u 20 sati u Dvorani Gorica.

Dramski tekst “Ja od jutra nisam stao” uspješne dramatičarke i spisateljice Une Vizek, prvonagrađen na natječaju Marin Držić za 2017. godinu, praizveden je u ožujku 2019. godine u Satiričkom kazalištu Kerempuh u režiji Nane Šojlev.

Una Vizek progovara o rodnoj problematici, ali uz bitan sadržajni zaokret – stereotipizirane muške i ženske rodne uloge obrću se na duhovit, apsurdan i nekonvencionalan način, dok uvriježeni klišeji o dinamici muško-ženskih odnosa podliježu satiričkoj oštrici.

U ozračju ženske dominacije i muške submisivnosti, bezimeni muškarci, svedeni tek na brojeve, vrte se u zatvorenim, cikličkim dijalozima i situacijama u okviru opuštenog netipičnog muškog druženja gdje propitkuju svoj položaj u intimnim vezama i na širem društvenom planu, a pritom čeznu za promjenama i afirmacijom.

Poigravajući se s predrasudama i društvenim očekivanjima, Ja od jutra nisam stao Une Vizek pitkim se i nepretencioznim izrazom dotiče neprijeporno aktualnih rodnih pitanja.

U predstavi igraju Jerko Maričić, Marko Makovičić, Ozren Opačić, Hrvoje Kečkeš, Ornela Vištica i Linda Begonja.

Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, Pučko učilište osigurao je i naraciju audiodeskripcije uživo kao pomoć i podrška slijepim i slabovidnim osobama.

Nastavite čitati

Kultura

Priznanje za goričku kustosticu Maju Ergović i Sanju Lončar za izložbu o graditeljskoj baštini Turopolja

Dobile su Posebno priznanje u kategoriji za istraživački rad koji je rezultirao izložbom.

Objavljeno

na

Na Svečanoj dodjeli Godišnjih nagrada Hrvatskog muzejskog društva, održanoj 15. studenog u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu, dodijeljene su nagrade projektima realiziranim u 2023. godini.

U kategoriji za provedeni istraživački rad koji je rezultirao izložbom, ocjenjivački sud dodijelio je Posebno priznanje našoj višoj kustosici dokumentaristici Maji Ergović (Muzej Turopolja) i izv. prof. dr. sc. Sanji Lončar (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju) za izložbu “Planjke-vugli-cifre”!

Izložba je rezultat projekta “Ruralno graditeljstvo na području Turopolja” koji je pod vodstvom Maje Ergović i Sanje Lončar proveden tijekom 2022. i 2023. godine.

Izložba se konceptualno sastojala od dvije cjeline koje su publici predstavile bogatu graditeljsku baštinu Turopolja.

U prvoj tematskoj cjelini govori se o kontinuitetu dokumentiranja drvene arhitekture na području Turopolja, Posavine, Pokuplja i Vukomeričkih gorica, donosi izbor starije dokumentacije nastale od 19. st. do suvremenosti i nove dokumentacije nastale tijekom 2022. i 2023. godine, dok se u drugoj cjelini predstavljaju alati i tehnike izrade drvenih kuća i ukrasa, povezivanje procesa dokumentiranja i dokumentacije o drvenoj arhitekturi sa srednjoškolskim i visokim obrazovanjemvideo materijal i edukativni sadržaj za posjetitelje.

Inače, gorička publika izložbu je mogla vidjeti u Muzeju Turopolja od 7. prosinca 2023. do 19. svibnja 2024. godine.

Nastavite čitati

Kultura

“Nakupi se čovjeku” izložba instalacija goričkog kipara Mateja Vukovića

Izložba ostaje otvorena za posjetitelje do 23. prosinca.

Objavljeno

na

Galerija Galženica ugošćuje novog umjetnika s novom izložbom. Ovoga puta prostor galerije ispunit će instalacije goričkog umjetnika Mateja Vukovića. Riječ je o samostalnoj izložbi kipara pod nazivom “Nakupi se čovjeku”,

– Izložba u Galeriji Galženica već svojim nazivom konotira stanje i osjećaje koji obuzimaju umjetnika, ali su i odraz generacijskog, a i šireg, općeljudskog duha vremena. Prezasićenost informacijama i aktivnostima, ubrzan stil života, gomilanje predmeta, brojni izazovi kojima smo svakodnevno izloženi kao i mnogi osobni doživljaji i emotivna stanja kojih se želimo osloboditi, sve je to Matej Vuković sublimirao u prostorno-specifičnu ambijentalnu instalaciju koja ispunjava izložbeni prostor. Sastoji se od readymade predmeta (vodovodne cijevi) i skulpturalnih elemenata koji fragmentima ili cjelinom stvaraju narative koji specifičnom atmosferom aktiviraju pažnju, osjećaje i tokove misli promatrača – navodi Nataša Ivančević, kustosica i autorica predgovora u katalogu izložbe.

Organizatorica i producentica izložbe je Antonia Vodanović.

Izložba će biti otvorena za posjetitelje do 23. prosinca, a otvorenje je u petak u 19 sati.

 

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Vokalnoj skupini iz Šiljakovine srebro s državnog susreta u Đurđevcu

Uz tamburašku pratnnju nastupile su u kategoriji malih vokalnih sastava i komornih zborova, a izvele su pet tradicijskih pjesama.

Objavljeno

na

Srebrna plaketa s 21. Susreta hrvatskih malih vokalnih sastava koja je proteklog vikenda održana u Domu kulture u Đurđevcu otišla je u ruke Ženske vokalne skupine Folklornog ansambla ‘Šiljakovina’.

Djevojke iz Šiljakovine predstavile su se tradicijskim pjesmama iz Gabele, Donje Stubice i Vukomeričkih gorica, a za nastup ih je pripremio i uvježbao Tomislav Habulin. Zajedno s tamburašima, nastupile su u kategoriji malih vokalnih sastava i komornih zborova u konkurenciji od šest sastava.

Osim FA “Šiljakovina” u konkurenciji su bili Ženski vokalni sastav “Đurđevčice” KUD-a “Petar Preradović” iz Đurđevca, Ženska vokalna skupina KUU-a “Veseli Međimurci” iz Čakovca, Ženski vokalni sastav “Kraluž” KUD-a “Posavina” iz Budaševa, Ženska vokalna skupina “Zipka” KUD-a “Marof” iz Novog Marofa, Vokalni ansambl “Samoborka” iz Samobora i Folklorna družina “Vuga” iz Karlovca.

Stručno povjerenstvo u sastavu Ivan Ivančan, Irena Miholć i Luka Vukšić je nastup ženske vokalne skupine ocijenilo s 88,33 bodova što im je donijelo srebrnu plaketu.

Čestitamo!

 

Nastavite čitati

Reporter 442 - 24.10.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.