Čuvati običaje i tradiciju punih sto godina nije mala stvar, a jedni od rijetkih kojima je to pošlo za rukom je Ogranak Seljačke sloge Buševec. I baš ova 2020. godina trebala je biti posebna, slavljenička, prepuna događanja kojima bi proslavili svoj 100-ti rođendan, ali, nažalost zbog situacije s koronom puno toga što nisu uspjeli realizirati ove godine, bit će prebačeno na sljedeću godinu.
– Manifestacije koje smo morali prebaciti u 2021. godinu su između ostalih cjelovečernji koncert svih generacija OSS Buševec, Međunarodni dječji folklorni festival “Dječje igre”, Svečana sjednica i centralna proslava koja je trebala biti održana 28.06.2020. na dan zaštitnika Buševca Sv.Ivana Krstitelja, tu je i Turopoljska svadba (koja se održava svake pete godine), nastup na VI. Svjetskoj Folklorijadi u Ufi – Rusiji (Republika Baškortostan) gdje smo među 90 zemalja iz cijeloga svijeta trebali predstavljati Hrvatsku, a to je inače svojevrsna folklorna olimpijada. Sljedeće godine očekuju nas i Dani smijeha u Buševcu (posvećeni dramskoj djelatnosti), te božićni koncerti – pobrojao je manifestacije Ogranka koje u ovoj godini nisu realizirali, ali bi trebali u sljedećoj, predsjednik Nenad Rožić.
Usprkos situaciji, kako kaže, godinu nisu protratili. Do prvog vala pandemije pripremili su cjelovečernji koncert svih generacija folkloraša OSS Buševec i nažalost morali ga otkazati. Uvježbali su i vrlo zahtjevnu novu koreografiju Podravine (plesovi Hrvata u Mađarskoj). Ogrankaše smo u veljači gledali u emisiji HTV-a Dobro jutro Hrvatska gdje su vrhunski predstavili svoje društvo, cijelo mjesto i naše lijepo Turopolje. Napravili su i novu Svečanu zastavu društva i izradili spomen čavliće za nju.
– Čim se situacija smirila u svibnju smo ponovno krenuli s probama svih sekcija, nastupi su bili vrlo rijetki ali smo ipak uspjeli nastupiti sa dramskom i folklornom sekcijom na Međunarodnoj smotri folklora u Zagrebu koja je bila posvećena 100. obljetnici seljačkih sloga. Vokalna i tamburaška sekcija su pripremile pjevanu misu koju smo izveli na dan zaštitnika našega mjesta Sv Ivana Krstitelja u Buševcu, a koja je bila prenošena na HTV 1. Izradili smo i spomenik “Turopoljski mladečki” koji je posvećen 100-toj obljetnici OSS Buševec i zaštitni znak je našeg mjesta, te ga svečano otvorili 28.lipnja – kaže Rožić.
U međuvremenu im je odobren Europski projekt Buš Eko?!, to je prvi Europski projekt koji je doveden u Buševec u visini od skoro 2.000,000 kuna, a pripremili su ga zajedno s nositeljem projekta agencijom DOOR i partnerima REGEA i Gradom Velika Gorica. Program je to koji će trajati u periodu do svibnja 2022 godine.
-Također smo paralelno snimali i scene za film o 100 godina OSS Buševec. Film je u međuvremenu montiran i čeka svečanu sjednicu da ga možemo prikazati. Priprema se i nova Monografija društva koja će izaći iz tiska nakon obilježavanja 100-te obljetnice – ističe Rožić.
U jesenskom periodu organizirali su 18.Međunarodni festival tradicijskih glazbala, doduše samo s našim grupama, ali s puno inozemnih instrumenata i na vrlo visokom nivou. Nakon tog festivala organizirali su i 23.Smotru kazališnih amatera Zagrebačke županije na kojoj su nastupile 4 dramske grupe sa područja naše županije, a najbolji su bili glumci iz PAX-a Samobor. Ovdje nije kraj svim aktivnostima ogrankaša, tiskali su ove godine knjigu pjesama “Turopolje plemenito” Stjepana Detelića-Banskog, a glumci su počeli sa uvježbavanjem nove dramske predstave “Prodani dedek”.
– Uspjeli smo tokom godine i završiti ogradu u Etno zadruzi Buševec, te složiti nadstrešnicu na komorki. Namjestili smo tri objekta sa stvarima; čardak, komorku i štalu. Sad naše zaštićeno kulturno dobro ima svoj konačan izgled i još nam je potrebno malo da ga u potpunosti uredimo. Otkupili smo Turopoljske, Posavske i Prigorske narodne nošnje, te nabavili dude za koreografiju Podravine – kaže Rožić.
Aktivni su i virtualno, te putem internet stranice www.oss-busevec.hr i Facebooka ažurno obavještavaju sve članove i simpatizere o svojem radu, te su tako za Božić pripremili jednu retrospektivu dosadašnjih Božićnih koncerata.
– Sudjelovali smo na jako puno online seminara i za kraj godine možemo se pohvaliti da smo jučer s našom turopoljskom/buševskom ženskom narodnom nošnjom osvojili prvu nagradu na natjecanju u izradi rekonstruiranih narodnih nošnji “Obnavljamo baštinu” koje je organizirao KUC Travno i KUD “Lovor” Trnjani – ponosno ističe Rožić.
Neodlazak na festivale i nastupe svakako ima demotivirajući utjecaj na ljude, ali svi članovi Ogranka su svjesni da će kao društvo sve učiniti, naravno, čim to uvjeti dozvole da sve grupe imaju dovoljno atraktivnih gostovanja na kojima će moći prikazati sve što vrijedno rade cijele godine. Garanciju za to daje i dosadašnja aktivnost koja svake godine broji između 50 i 60 nastupa tijekom godine.
– Budući da nismo imali previše prekida smatramo da ova situacija neće imati utjecaja na budući rad društva, tim više što su naši članovi jako motivirani da prikažemo sve što smo pripremali za Svečani cjelovečernji koncert. Glumci jedva čekaju da premijerno prikažu novu predstavu, a kruna svega bi nam trebao biti nastup na VI. Svjetskoj Folklorijadi u Ufi – Rusija koja će se održati u periodu od 02-10.07.2021.
Neke od planova za 2021. godini već smo otkrili na početku ovog teksta, a kako ističe predsjednik Rožić, želja je da svakom od 200-tinjak aktivnih članova osiguraju uvjete za daljni rad i nastupe koji su im nagrada za njihov trud i rad.
– Svakako nam je cilj da putem projekta Buš Eko?! uređenjem dvorane i pomoćnih prostorija popravimo uvjete za rad svim našim grupama, te da konačno za javnost otvorimo našu Etno Zadrugu Buševec.
Europska asocijacija mažoret timova (EMTA) utemeljena je 2015. godine, dvije godine nakon osnivanja Hrvatskog udruženja mažoret timova (HUMT). Članice EMTA-a bile su udruge odnosno savezi mažoretkinja iz Hrvatske, Slovenije, Crne Gore, Srbije i Bosne i Hercegovine.
Velika Gorica, 02.07.2025. EMTA. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 02.07.2025. EMTA. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 02.07.2025. EMTA. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Aktivnost EMTA-a bila je skoro cijelo desetljeće skromna, jer je i broj timova izvan Hrvatske bio skroman, tako da je Državno prvenstvo HUMT-a bilo kvalitetnije, brojnije i atraktivnije od europske smotre. Velika promjena u EMTA-a dogodila se početkom ove 2025. godine.
Velika Gorica, 02.07.2025. EMTA. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 02.07.2025. EMTA. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 02.07.2025. EMTA. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Promjena je zapravo započela u rujnu 2024. na Mediteranskom kupu Grada Novigrada-Cittanova na kojem je sudjelovala i predstavnica Švicarske Karolina Doruch-Nastya. Kako je Nastya bila predsjednica mažoret asocijacije ne samo u Švicarskoj nego i u Poljskoj te u kontaktu s asocijacijom u Francuskoj bila je skoro idealna sa suradnju s EMTA-om.
Velika Gorica, 02.07.2025. EMTA. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 02.07.2025. EMTA. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Predsjednik EMTA-e Vlado Palac predložio je Nastyi suradnju i to je realizirano u vrlo kratkom roku. Nove članice EMTA-e postale su nacionalne asocijacije iz Švicarske, Poljske, Francuske, Njemačke i Češke. Izgledno je da će jedanaesta članica EMTA-e biti iz Mađarske.
Velika Gorica, 02.07.2025. EMTA. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 02.07.2025. EMTA. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Na ovogodišnjem 12. državnom prvenstvu mažoretkinja HUMT-a (Crikvenica, 23.-25.05.2025.) održana je i redovna sjednica Skupštine EMTA-e na kojoj su sudjelovali i predstavnici njenih novih članica. Dogovorena je daljnja suradnja i održana je prezentacija predstavnika Francuske o izboru mjesta za Europsko prvenstvo 2026. u Francuskoj. Predstavnici svih asocijacija predstavili su se sa zastavama svojih zemalja u Gradskoj sportskoj dvorani u Crikvenici.
Velika Gorica, 02.07.2025. EMTA. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 02.07.2025. EMTA. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Europsko prvenstvo mažoretkinja EMTA-e ove godine biti će održano u Novigradu (rujan 2025.). Planirana je i 21. sjednica Skupštine EMTA-e na kojoj će biti precizirane njene glavne aktivnosti u idućoj 2026. godini.
Kulturno-umjetničko društvo “Nova zora” iz Donje Lomnice ove će godine predstavljati Zagrebačku županiju na prestižnoj folklornoj manifestaciji, 59. Đakovačkim vezovima. Priliku za sudjelovanje zaslužili su pobjedom na gradskoj smotri te plasmanom na županijsku, nakon čega ih je stručni žiri predložio za nastup u Đakovu.
Predstavit će se s izvornom točkom pod nazivom “Suživot fraljica iz kurije Modić Bedeković sa mještanima Donje Lomnice dvadesetih godina prošlog stoljeća”. Točka prikazuje svakodnevicu i međusobne odnose tadašnjih stanovnika Donje Lomnice i gospođa iz kurije Modić-Bedeković, sagrađene 1806. godine, koja je nekad bila središte kulturnog života mjesta.
KUD “Nova zora” u Đakovo putuje u nedjelju, 6. srpnja 2025., u ranim jutarnjim satima. Sudjelovat će u svečanoj povorci koja započinje u 8:30 sati, a kod svečane lože izvest će jednu pjevačku točku, s obzirom na vremensko ograničenje zbog snimanja Hrvatske radiotelevizije. Glavni nastup planiran je oko 12 sati u Strossmayerovom parku.
Na smotri, uz odraslu skupinu, nastupit će i srednja dječja skupina KUD-a, koja je također predložena za odlazak na državnu smotru. Voditelji su Antun Leinveber (plesna skupina odraslih), Zoran Jakunić i Ivan Gledec (tamburaši), te Blaženka Horvat Smolković (dječja skupina).
“S ponosom ćemo predstaviti naše mjesto, naš grad i Zagrebačku županiju”, poručuju iz KUD-a.
Galerija Trumbetaš koja djeluje pri Pučkom otvorenom učilištu Velika Gorica raspisala je natječaj za izlaganje u 2026. godini, usmjeren prema izlaganju neafirmiranih i manje afirmiranih likovnih umjetnika, likovnih amatera, ali i izložbama u organizaciji udruga te obrazovnih ustanova s područja grada Velika Gorica.
Umjetnici mogu podnijeti jedan prijedlog za izlaganje, a udruge, umjetničke organizacije, obrazovne ustanove maksimalno do tri prijedloga.
U organizaciji Hrvatskog sabora kulture i uz domaćinstvo Ogranka Seljačke sloge Buševec održana je 25. Županijska smotra koreografiranog folklora.
Dvoranom Gorica Pučkog otvorenog učilišta u Velikoj Gorici, orile su se pjesme i plesovi iz svih krajeva Hrvatske, čime su društva s područja Zagrebačke županije pokazale, ne samo da njeguju lokalno tradicijsko nasljeđe, već su izuzetni i u prezentaciji drugih hrvatskih narječja.
Foto: Sanjin Vrbanus
Sudionike i goste u ime Grada Velike Gorice pozdravila je vijećnica Gradskog vijeća Zlatica Krznarić, inače dugogodišnja kulturna djelatnica iz Donje Lomnice.
– Grad Velika Gorica prepoznat je kao dobar domaćin svima, pa tako i našim dragim folklorašima iz svih dijelova županije. Veseli nas da imamo ovakav festival folklora u našem gradu, da naša županija pokaže s kojim bogatstvom raspolaže – rekla je Krznarić i poželjela sudionicima uspješnu večer na pozornici.
Foto: Sanjin Vrbanus
Tako je Smotru otvorio FA Sveta Nedelja s koreografijom “Kre Mure, globoke vode” iz Sjevernog Međimurja, nakon čega se dugoselski KUD Preporod predstavio koreografijom “Žnjačice pred ižum” iz Zagrebačkog prigorja, KUD Sveta Jana iz Gorice Svetojanske odlučio se za “Homou balo – linđo”, tradicionalnu koreografiju karakterističnu za dubrovačko područje, a članovi KUD-a Stupnik za bilogorsku koreografiju “Alaj nam se kolo razigralo”.
KUD Stari grad Lukavec ostao je “svoj na svome” i izveo koreografiju turopoljsku pjesme ”Selo moje.”
KUD Bratinečko srce iz Bratine podsjetilo je na svoj kraj koreografijom “Da ja imam kola okovana”, folkloraši iz Križa koreografijom su dočarali obližnju Moslavinu dok su domaćini, OSS Buševec Smotru zatvorili s koreografijom pod nazivom “Ribica mi plava” – Međimurje.
Foto: Sanjin Vrbanus
Županijska Smotra održana je pod pokroviteljstvom Zajednice Kulturno umjetničkih udruga Zagrebačke županije.
– Ova Smotra pokazala je kvalitetu naših društava koja njeguju folklorni izričaj i glazbeno nasljeđe svih krajeva Hrvatske, tako da time zaista možemo biti ponosni. Folkloraši su promotori Zagrebačke županije, gdje god da nastupaju, čime ističu naš identitet. Vjerujem da će pobjednici Smotre također biti uspješni i na Susretima Hrvatskih folklornih ansambala – poručio je, u ime Zagrebačke županije, zamjenik župana Ervin Kolarec.
Dodajmo kako je tročlani žiri u sastavu Irena Miholić, Katarina Bušić i Tvrtko Zebec najbolju ocjenu dao Ogranku seljačke sloge Buševec i poslao ih, kao predstavnike Zagrebačke županije, na 32. Susrete Hrvatskih folklornih ansambala koji će se održati u Čakovcu. Čestitamo!
Foto: OSS Buševec
*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom
U Galeriji Galženica, u sklopu skorašnjeg zatvaranja skupne izložbe 2. Velikogorički salon pod nazivom „Košmari ustraju, ali ustrajemo i mi!” , 04. srpnja u 19 sati održava se besplatno vodstvo izložbom za građane Jozefina Ćurković, autorica i kustosica izložbe, te performans velikogoričke izvedbene umjetnice Ane Katulić „Ekologija uma / Ecology of the Mind”.
O izložbi: Velikogorički salon, trijenalna manifestacija vizualnih umjetnika/ca, ove godine predstavila je svoje drugo izdanje prema kustoskoj koncepciji Jozefine Ćurković „The horrors persist, but so do we!” / „Košmari ustraju, ali ustrajemo i mi!”. Izložba donosi radove 12 vizualnih umjetnika/ca: Nataše Devčić, Marijane Stanić, Marije Lovrić Rajačić, Hane Hanak, Martine Miholić, Ane Katulić, Tare Stanić, Sare Pukanić, Mateja Vukovića, Željke Kaurić, Mirne Nestić i Mihaela Frančića.
Izložba se fokusira na nelagodna afektivna, ali i difuzna osjećajna stanja u kojima popuštamo vlastitim slabostima. Pitanja od kojih polazi su kako, zašto i kada zapadamo u područje „niske frekvencije”? Kako se odnosimo prema tim porivima: udovoljavamo li im, potiskujemo ih ili strateški kontroliramo i zašto? Mogu li, primjerice, ponašanja poput tračanja, opsesivnog praćenja i kratkotrajno nekontrolirano ugađanje za pojedince imati iscjeliteljski učinak? Do koje nam je mjere (i je li uopće) prihvatljiva ideja da je put do samoostvarenja djelomično popločen narcisoidnim preuzimanjem „glavne uloge” nauštrb svih koji nam se nađu na putu? Nadalje, mijenja li se naše poimanje ideja empatije, solidarnosti, srama (osobnog, društvenog, klasnog), susramlja, zavisti, samosažaljenja, tjeskobe? Naposljetku, je li čežnja za dekadentnim i neprimjerenim prijeteći simptom društvene apatije ili je pak strategija pregovaranja sa stvarnošću čiji je cilj učiniti je manje negativnom?
O performansu: Olga Vidačević probudila se jednog jutra ne znajući tko je. Sjela je za računalo, izguglala vlastito ime – ali ništa nije pronašla. Ne postoji. Ili možda postoji – u nečijoj glavi? Je li ona umjetna tvorevina? Ili umjetnica? Olga Vidačević ponekad sama sebi govori na engleskom, ponekad na hrvatskom. Često naglas izgovara koliko je sati, koja je temperatura i kolika je vlažnost zraka. Izmišlja poslovice, razvija metode, pjevuši pop pjesme i promatra muhe u letu. „Ekologija uma / Ecology of the Mind” istražuje međuovisnost elemenata koji oblikuju naš misaoni okoliš, s naglaskom na odnosu svjesnog i nesvjesnog, na procesima koji se odvijaju u stanjima između sna i budnosti. Metodologija rada temelji se na autoričinu bilježenju prvih jutarnjih misli i rečenica, koje kroz izmišljenu personu Olge Vidačević, pokušava racionalizirati, očuvati ih i pročistiti mentalni i fizički prostor od suvišnosti. U tom procesu brišu se granice između stvaralačkog impulsa i ludila i postavlja pitanje: je li ih ikad moguće jasno razlučiti. Gdje je granica stvaranja i gubitka kontrole? Kako oponašanjem i razumijevanjem naše podsvijesti možemo održavati mentalnu higijenu i stvoriti prostor za nove ideje i kreacije?