Povežite se s nama

Kultura

Školskoj knjižnici u Pokupskom Pučko otvoreno učilište darovalo knjige

Škola je pretrpjela oštećenja u potresu, pa su iz Učilišta željeli razveseliti djecu novim naslovima

Objavljeno

na

Pučko otvoreno učilište Velika Gorica posjetilo je potresom pogođenu Osnovnu školu Pokupsko, koja je ove godine proslavila 180 godina rada. Tom prilikom su Dražen Kurilovčan, voditelj odjela kulture i Stipo Bilić, voditelj izdavaštva, tamošnjoj knjižnici uručili donaciju izabranih naslova Biblioteke Albatros. Knjige je preuzela Štefica Facko Vrban, ravnateljica škole, istaknuvši kako će one obogatiti biblioteku škole te će ih učenici sa zanimanjem čitati.

– Želja nam je bila u “Godini čitanja” razveselite male čitatelje i unijeti malo vedrine u živote tamošnjeg stanovništva – kazali su iz Pučkog otvorenog učilišta.

Inače, iz škole su gostima otkrili kako je inicijativu za gradnju pokrenuo župnik Ivan Kralj 1834. godine, a gradnja je započela 1839. Sav crijep i cigla izrađivani su na biskupskom imanju u Brkiševini. Nakon prvog snažnog potresa 1909. godine, učitelj Antun Arnold, koji je u školi radio 44 godine otvorio je veliku knjižnice s 1.000 naslova te poštanski ured koji je radio prije nego onaj u Velikoj Gorici. Naime, Pokupsko je tada bilo vrlo razvijeno s obzirom na to da se nalazi između dva velika grada Siska i Karlovca i dok su robe putovale plovnim putem, odnosno rijekom Kupom, Pokupsko je imalo veliki značaj.

U potresu 29. prosinca koji je bio doista jak, škola je pretrpjela oštećenja, no nakon sanacije štete, krenula je s nastavom 18. siječnja.

Kultura

KUD Čiče poziva na obilazak, etno radionice i reviju haljina povodom Dana europske baštine

Za sve radionice potrebne su prijave putem maila [email protected].

Objavljeno

na

U Novom Čiču će se drugu godinu za redom održati Dani europske baštine i to u prostorijama Edukativno kulturnog centra Novo Čiče. Kroz subotu, 12. listopada, održat će se obilazak Edukativno kulturnog centra Novo Čiče te upoznavanja s aktivnosti i djelatnostima Kulturno-umjetničkog društva „ČIČE“ Novo Čiče nakon čega slijede radionice.

Obilazak Centra počinje u 9 sati, a nakon toga će se održati prikaz tkanja platna i prebora na dasku uz mogućnost da se sudionici i sami okušaju, radionica tradicionalnog turopoljskog veza, radionica izrade minijaturnih suvenira – turopoljskih plemenitaških poculica te radionica izrade turopoljske podgutnice. Za sve radionice potrebne su prijave putem maila [email protected].

Dan nakon, u nedjelju 13. listopada, će KUD „ČIČE“ Novo Čiče u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Velike Gorice održati reviju etno haljina izrađenih na tkalačkom stanu te ukrašenih vezom. Revija će se održati u Parku plemenite opčine turopoljske s početkom u 14 sati.

Organizator navedenih aktivnosti je Kulturno umjetničko društvo “ČIČE” Novo Čiče u suradnji s Gradom Velika Gorica i TZ grada Velike Gorice.

Ove godine se kulturna manifestacija Dani europske baštine u Velikoj Gorici 2024. održava se na nizu lokacija na širem području grada sve do 27. listopada 2024.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO ‘Gozbom’ otvoreno drugo izdanje Oglede festivala, evo što vas čeka večeras

Festival traje još danas i sutra.

Objavljeno

na

U četvrtak, 3. listopada, u Velikoj Gorici je održano svečano otvorenje 2. Oglede festivala, koji će trajati sve do 5. listopada i uključivati niz inovativnih izvedbi suvremenih umjetnika. Festival je otvoren u Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja happeningom “Gozba” Ljiljane Mihaljević, koja je privukla brojne posjetitelje.

– Iako je ovaj festival osmišljen kao festival u javnom prostoru, na kišu nismo mogli utjecati. No kiša je zapravo dobra metafora i ovog festivala, ali i umjetnosti same. To je često nešto novo, nepoznato, možda stvara određeni strah, nelagdu ili otpor jer moramo izaći iz svoje zone komfora. No sve nas to nagrađuje i nadograđuje – rekla je Ana Katulić, organizatorica Oglede festivala te je zahvalila svima koji su pomogli i podržali ovaj projekt.

Foto: Matej Marjanović

Interaktivna instalacija Ljiljane Mihaljević koja je popratila otvorenje 2. Oglede festivala je metafora suvremenog potrošačkog društva. Sama instalacija je tražila od publike da sudjeluje u događanju na razne načine. Uz visoko postavljen stol prepun hrane, posjetitelji su morali pronalaziti kreativne načine da se domognu slastica, što je za cilj imalo izazivanje promišljanja o socijalnim preprekama koje se događaju u našem društvu.

Foto: Matej Marjanović

Petra Gotal, u ime Grada Velike Gorice je pozvala sve da se pridruže i u nastavku programa.

– Ovaj festival je toliko autentičan i odražava temelj Turopolja, naše tradicije na nov način. Čestitam svim sudionicima i onima koji su omogućili da se Festival održava – izjavila je.

Foto: Matej Marjanović

Program se nastavlja i danas. U Centru za posjetitelje u 18:30 sati održat će se interaktivna debata Debatnog kluba Velika Gorica na tezu “Participacija građana u urbanizaciji: ZA/PROTIV, a u 19:30 slijedi kazališna predstava Teatra Verrdi „Kronika nestajanja“ u Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja.

Foto: Matej Marjanović

Foto: Matej Marjanović

Foto: Matej Marjanović

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Dođite na ‘Gozbu’: Raskošan stol, hrana i piće čekaju vas u Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja

Večeras u 18 sati počinje drugo izdanje Oglede festivala u Velikoj Gorici.

Objavljeno

na

Festival Oglede pozivaju vas večeras na ‘Gozbu’. U Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja na adresi Šetalište Franje Lučića 15 bit će raskošno postavljen švedski stol s puno hrane i pića koji će biti ponuđeni posjetiteljima. Riječ je o umjetničkoj instalaciji autorice Ljiljane Mihaljević koji je zapravo rebus – metafora suvremenog društva u kojem prevladava oku vidljivo obilje koje nije dohvatno svima.

No u svemu postoji i jedna ‘caka’. Stol je dužine šest i visine 1.80 metara pa je hrana izvan dohvata ruke i posjetitelj moraju naći način kako da se domognu ukusnih zalogaja.

U suvremenom potrošačkom društvu pružaju nam se brojne mogućnosti da iskoristimo ponude koje se prostiru pred nama. Taj raskošni stol je svima ponuđen, ali samo se najspretniji mogu domoći njegova sadržaja. Svi imamo uvid u njegovu ponudu, ali mnogi i uz tu ponudu ostanu gladni, jer, kao što znamo, stol je prilično visok, gotovo nedohvatan.

Foto Ante Lucić

– Gozba je na neki način psiho-socijalni pokazatelj snalažljivosti pojedinca (publike) u svladavanju prepreka (visina stola) da bi došao do željenog cilja ( hrana i piće) te kako se kulturološka uvjetovanost prostora u kojem živi odražava na njegovo ponašanje – ističu organizatori.

Ovom izvedbom ujedno i počinje drugo izdanje Oglede festivala, a organizatori poručuju da će se program festivala održati prema planiranom, ali će se mijenjati lokacije događanja zbog kiše. Stoga ih pratite na njihovim društvenim mrežama i službenoj stranici festivala.

Večerašnja gozba počinje u 18 sati.

Foto Kan

Nastavite čitati

Kultura

Poznati ilustrator Zdenko Bašić predstavit će svoj rad na Matičinom četvrtku

Najnoviji mu je projekt Muzej zaboravljenih priča nedavno otvoren u Zagrebu.

Objavljeno

na

Novo izdanje Matičina četvrtka bit će itekako zanimljivo. U goste stiže poznati ilustrator Zdenko Bašić, inače idejni autor Perunfesta i Muzeja zaboravljenih priča u Zagrebu.
Zdenko će sutra u Područnoj knjižici Galženica predstaviti svoj rad. Ovaj nagrađivani autor, uz ilustriranje, bavi se animiranim filmom i režijom.

Svoje ilustracije je izlagao na samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i inozemstvu. On je pisac koji piše neobične priče o starim gradovima i kaštelima koje prate mitovi, legende, tajne i predaje koje se prenose s koljena na koljeno među lokalnim stanovništvom.

U suradnji s Muzejom Turopolja 2017. organizira prvi “Perunfest”, festival zaboravljenih narodnih priča i predaja, a za novootvoreni Muzej Zaboravljenih Priča u Zagrebu, kažu da je kuća čudesa iz hrvatskih narodnih predaja, jedinstveno mjesto gdje se bogata nematerijalna baština Hrvatske predstavlja kroz autorski koncept Zdenka Bašića.

Uz Bašića, sugovornica na ovom zanimljivom događanju bit će gorička savjetnica za kulturu Vesna Župetić.

Druženje počinje sutra u 19 sati u Područnoj knjižnici Galženica.

Photo: Robert Anic/PIXSELL

Nastavite čitati

HOTNEWS

Počinje Oglede festival: Dođite na ‘Gozbu’ u Park Plemenite opčine turopoljske

Riječ je o raskošno postavljenom švedskom stolu dužine 6 metara i visine 1.80 metar, a koji je pun hrane i pića koji su ponuđeni posjetiteljima. Riječ je o instalaciji umjetnice Ljiljane Mihaljević.

Objavljeno

na

Svega nekoliko dana do početka Oglede festivala izvedbenih umjetnosti i suvremenih praksi, koji će se održati od ovog četvrtka – 3. do 5. listopada u Velikoj Gorici. Iako vremenska prognoza nije  ohrabrujuća, možda ipak organizatore i posjetetlje obraduje lijepo vrijeme. Ali ako i ne, organizatori imaju alternativu.

– Ovogodišnji program oživjet će lokacije u Parku Plemenite Općine Turopoljske i novootvorenom Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja, okupljajući umjetnike i performere kroz niz interaktivnih i inovativnih izvedbi. U slučaju kiše otvorenje neće biti odgođeno, već će, kao i kod drugih izvedbi na otvorenom, doći do promjena lokacija – ističu organizatori festivala.

Svečano otvorenje bit će u četvrtak, 3. listopada, u 18 sati u Parku Plemenite opčine turopoljske, nakon čega će publika imati priliku sudjelovati u happeningu i instalaciji “Gozba” renomirane umjetnice Ljiljane Mihaljević.

– „Gozbu“ predstavlja raskošno postavljen švedski stol dužine 6 metara i visine 1.80 m. Stol je pun hrane i pića koji su ponuđeni posjetiteljima. Ali hrana je izvan dohvata ruke i posjetitelji moraju naći način kako da se domognu ukusnih zalogaja. U suvremenom potrošačkom društvu pružaju nam se brojne mogućnosti da iskoristimo ponude koje se prostiru pred nama. Taj raskošni stol je svima ponuđen, ali samo se najspretniji mogu domoći njegova sadržaja. Svi imamo uvid u njegovu ponudu, ali mnogi i uz tu ponudu ostanu gladni, jer, kao što znamo, stol je prilično visok, gotovo nedohvatan – stoji u opisu događanja.

„Gozba“ je rebus – metafora našeg suvremenog društva u kojem prevladava oku vidljivo obilje koje nije dohvatno svima. Gozba je na neki način psiho-socijalni pokazatelj snalažljivosti pojedinca (publike) u svladavanju prepreka (visina stola) da bi došao do željenog cilja ( hrana i piće) te kako se kulturološka uvjetovanost prostora u kojem živi odražava na njegovo ponašanje.

U slučaju kiše ovaj se događaj prebacuje u Interpretativni centar Muzeja Turopolja u Velikoj Gorici na adresi Šetalište Franje Lučića 15.

Prvi dan festivala donosi jedinstveni umjetnički doživljaj, postavljajući visoka (doslovno) očekivanja za naredne dane ispunjene interaktivnim performansima i tematskim radionicama.

Nastavite čitati

Reporter 441 - 26.09.2024.

Facebook

Izdvojeno