Sad već tradicionalno, svake godine europarlamentarka Marijana Petir, uz pokroviteljstvo Jutarnjeg lista, organizira izbor za najboljeg mladog poljoprivrednika godine. Ocjenjivački sud odabrao je desetoricu najboljih, među kojima je i Nikola Tretinjak, 23-godišnjak iz Bapče, mjesta u blizini Velike Gorice, koji je za Jutarnji ispričao svoju priču…
– Moji su se bavili poljoprivredom otkako znam za sebe, a ja sam im pomagao još kao osnovac, zanimali su me traktori i mehanizacija i sve što ima veze s tim, pa tako i rad na polju. Uglavnom smo radili s korjenastim povrćem, radilo se na veliko i radilo se dobro, pa smo krenuli i u druge kulture. No tada je uslijedio golemi pad, jer nam je jedan veliki kupac ostao dužan 100.000 eura. Dogodilo se to u trenutku kada sam trebao odlučiti što ću biti kad odrastem i zbog toga sam krenuo u školu za automehaničara, jer je moja budućnost kao poljoprivrednika postala upitna – ispričao je Nikola za Jutarnji.
Radio je kao automehaničar, okušao se u tom poslu, ali brzo je shvatio da je bolje vratiti se korijenima.
– Nikad nisam prestao pomagati roditeljima, a u jednom trenutku opet je sve krenulo, počeli smo raditi za Spar s mladim lukom, otvarala su se nova tržišta, trebali smo radnike… Malo sam razmislio i zaključio da bi bilo bolje da se vratim kući i radim za sebe nego za drugoga – kazao je Nikola.
I nije požalio. Iako mu radni dan počinje buđenjem usred noći, već oko 3.30 sati, iako prvo vozi povrće na veletržnicu, zatim majku na Dolac, pa po ambalažu i kući. Prije nego radnici dođu na polje, mora napraviti i plan rada za taj dan, a onda kreće… Navodnjavanje plastenika, priprema zemlje, održavanje strojeva, kultiviranje, sadnice kelja, zelene salate, mrkve i mladog luka, da bi već u 10 počele dolaziti korekcije narudžbi, pa još i sva ta silna papirologija, odlazak po majku, povratak na polje, zalijevanje, kultiviranje… Oko 22 sata završava radni dan, a već nakon nekoliko minuta Nikola “pada u nesvijest” od umora. Nije baš život koji bi si poželio prosječan 23-godišnjak, ali on je sretan.
– Iako ima trenutaka kada me posao jednostavno slomi, poklekneš i kažeš: e, više stvarno ne mogu. Dogodi se tuča pa ti uništi pola svega što u tom trenutku moraš brati, mučiš muku dok se probijaš na tržište, imaš sto problema. Ali trebaš stisnuti zube i krenuti dalje, ne samo okrenuti stranicu, nego prije toga istrgnuti onu staru. Kažu stari vrtlari ovako: ako imaš meko srce, brzo poklekneš. Zato u ovom poslu moraš biti čvrst kao kamen, kad te udari, stisni zube, jer ćeš se samo tako moći obraniti od novog udarca – rekao je Nikola u svom predstavljanju za Jutarnji.
S roditeljima i petnaestak radnika obrađuje 14 hektara zemljišta, uzgajaju gotovo svo povrće, a jedan hektar je pod plastenicima, na poljima oko obiteljske kuće. OPG čiji je nositelj povrćem opskrbljuje nekoliko trgovačkih lanaca, na godinu plasira oko 300 tona svojih proizvoda. I u ovoj fazi najveći mu je problem pronaći dovoljno radne snage.
– Početkom sezone treba nam barem petero ljudi, a na njezinu vrhuncu i triput više. Ne znam što se dogodilo, ali radnika više jednostavno nema. Pokušavali smo ih prije uvesti iz Bosne, no sada smo se okrenuli Srbiji, odakle nam ih za sezonu dolazi 12. Osiguravamo im smještaj i topli obrok, a s prekovremenim satima mogu zaraditi do šest tisuća kuna. Mislim da je to pristojno za naše prilike, a za njihove odlično – govori Nikola.
Djevojka Matea, piše Jutarnji, stanuje svega 300 metara od njega, ali zbog svih tih obaveza zna se dogoditi da se ne vide po dva tjedna.
– Osim kad prolazim pokraj njezine kuće na traktoru pa joj mahnem – kaže Nikola i dodaje:
– Kad se nađemo u večernjim satima u kafiću, uglavnom zadrijemam ili joj dosađujem svojim pričama i problemima. Trudim se to izbjegavati, ali već u četvrtoj rečenici sam na zelenoj salati i mladom luku. Stvarno ima dobre živce. Rekla mi je da joj je već pun kufer, pa će mi dolaziti pomoći pisati račune i ponude, jer je to jedini način da budemo skupa – otkrio je Nikola.
Ima još puno planova, smišlja kako još povećati i razviti posao kojim se bave, a u svemu tome mogla bi pomoći i eventualna pobjeda u izboru za mladog poljoprivrednika godine. Osim 15 tisuća kuna, koje za pobjednika osigurava glavni sponzor Erste banka, nagrada za deset najboljih bit će i put u Bruxelles, odnosno posjet Europskom parlamentu, na koji će zastupnica Marijana Petir povesti svih deset najboljih.
Za našeg Nikolu možete glasovati OVDJE i tako mu pomoći da dođe do pobjede.