Povežite se s nama

HOTNEWS

Prvo obrazovno razdoblje za učenike uskoro završava, a evo kako je izgledalo u jednoj od najvećih goričkih škola

Drugo obrazovno razdoblje počinje 18.siječnja 2021. godine.

Objavljeno

na

Prije negoli je startala ova školska godina bilo je puno buke u javnom prostoru treba li početi online, redovno, a govorilo se i o kombinaciji to dvoje. A kad se ipak krenulo na način da učenici fizički idu u svoje škole, tada su krenule prognoze koliko će sve to biti održivo. Najčešća prognoza koja se znala čuti bila je dva tjedna.

Osnovna škola Eugena Kumičića prva je škola u Velikoj Gorici koja se suočila s problemima, a potvrdila je to i ravnateljica Snježana Ruklić.

-Da, Kumičić je prva škola na području grada Velike Gorice koja se suočila s problemima pojave koronavirusa unatoč svim epidemiološkim mjerama koje provodimo u školi. Već početkom listopada krenulo je sa šest pozitivnih učitelja, a odmah i dva razreda predmetne nastave. Prema odluci epidemiologa osam učitelja moralo je samoizolaciju. Od njih osam, sedam ih je bilo iz jednog turnusa predmetne nastave. Redovnu nastavu u tom turnusu više nije bilo moguće organizirati pa smo prešli na nastavu na daljinu. Tih dana je bilo vrlo naporno iako smo scenarij prelaska na nastavu na daljinu imali od samog početka ove školske godine. U svakoj takvoj situaciji ne možete planom pokriti sve moguće situacije koji se mogu pojaviti. Takve nepredviđene probleme rješavali smo u hodu. Pokušavali smo pronaći rješenja tako da opterećenje učenika bude što manje, a da se postigne što više ishoda učenja nekih predmeta. Kao i inače u životu, kad prvi put prolazite neku situaciju treba puno energije i vremena. Nažalost period koji je slijedio do kraja polugodišta je te situacije pretvorio u svakodnevnu rutinu.

Nakon što se ta situacija smirila, kao bomba odjeknula je vijest da razredna nastava prelazi na online nastavu. Nezadovoljstvo roditelja širilo se društvenim mrežama. Koliko je odluka bila opravdana i bi li je ponovila, upitali smo ravnateljicu.

-Dio roditelja razredne nastave je bio jako nezadovoljan kad je epidemiološka služba odlučila da cijela razredna nastave prijeđe online na dva tjedna. Moram priznati da u neku ruku razumijem roditelje i da odluka nije bila laka. Ima dosta roditelja koji nemaju bake i djedove (ili neku drugu povjerljivu osobu) kojoj može povjeriti čuvanje djeteta za vrijeme dok je dijete trebalo biti u školi. Neki roditelji imaju takvo radno vrijeme da ih nema do ranih večernjih sati doma. Roditelji dolaze umorni kući, a onda još moraju pomoći djeci u rješavanju zadataka. Uzrast djece razredne nastave od 1. do 4. razreda ne mogu odraditi online nastavu bez pomoći roditelja. I to je jedno dodatno opterećenje za roditelje. Uz to odluka je donesena u kasnim popodnevnim satima te se neki roditelji nisu uspjeli organizirati. S druge strane, kao učitelju i ravnatelju, zdravlje djece mi je na prvom mjestu. Mislim da je bolje  hladno puhati, nego gasiti vatru. U ovakvim situacijama ću svakako uvijek poslušati preporuke stručnjaka. Bez obzira na pritiske roditelja i medija u tim danima, opet bih napravila isto.

S novom školskom godinom stiglo je puno toga novog. Ulasci u školu s nekoliko strana, nema miješanja razreda, prehrana u razredu, obavezno nošenje maski. Nema izleta, odlazaka u kazalište, ove generacije dosta propuštaju.

-Djeca su se navikla na pravila ulaska i izlaska iz škole, nastave bez zvona itd. Vrlo rijetko ih treba upozoriti. Jedino što mi je žao da zbog epidemioloških uvjeta nismo u mogućnosti osigurati prehranu u kuhinji one kvalitete kakvu smo imali prije pandemije. Izvanučionička i terenska nastava ne odvija se u vrijeme pandemije i to učenicima jako nedostaje. Osim nastavnih sadržaja koji se usvajaju kroz ovaj oblik nastave za socijalizaciju učenika još je bitnije druženje izvan učionice. To je škola za život. Učenje kroz zabavu i međusobno druženje.– kaže Ruklić.

 

Je li se na radu i znanju djece odrazila online nastava u prošloj školskoj godini?

-Online nastava ma kako dobro bila organizirana ne može zamijeniti nastavu uživo. Online nastava pretpostavlja neke faktore kao što su digitalna opremljenost i snalaženje u digitalnom okruženju. Osim toga učenik da bi bio uspješan u online nastavi mora biti savjestan, organiziran i motiviran za takav oblik učenja. I uza sve to učenik će povremeno trebati pomoć i podršku roditelja. Online nastava ostavila je traga u znanju učenika. Trebat će puno više napora i strpljenja u kasnijem školovanju da bi se ti nedostaci nadoknadili.-ističe Ruklić.

Sve ovo vrlo je izazovno, i svaka podrška dobro dođe, pogotovo ona od roditelja čija djeca pohađaju Kumičić.

-Sigurno ima onih roditelja od kojih imam izuzetno veliku podršku, ali vjerojatno ima i onih koji me ne podržavaju. Do sada sam, uz podršku stručne službe, uspješno rješavala sve probleme s roditeljima. Uglavnom uvijek uspijemo naći neko rješenje. Suradnja sa vijećem roditelja u vrijeme prije pandemije bila je vrlo dobra. Organizirali smo zajedno nekoliko uspješnih humanitarnih akcija. Te aktivnosti mi u radu jako nedostaju. Roditelji su uz učenike i učitelje treći stup škole. Uvijek ih treba uvažiti i saslušati.

Prateći ovu situaciju, nameću se pitanja kako je biti na čelu škole u ovakvim uvjetima i kako izgleda njen radni dan?

-Inače je ravnatelj zahtjevno zanimanje. U školi u kojoj imate gotovo tisuću učenika i dva puta toliko roditelja svakodnevno prolazite i rješavate vrlo čudne i često nerazumljive situacije. Kao matematičar ću reći da je to statistički normalno. Kad si čovjek u glavi posloži ciljeve i prioritete u poslu kojeg radi onda se i lakše snalazi u svakoj od tih situacija. Moram istaknuti da bez obzira na službeno radno vrijeme ja nemam radnog vremena. Uvijek se pokušavam prilagoditi potrebama učenika, učitelja i roditelja pa mi se često događa da sam u školi od 8 do 20 sati, a kad imamo radove u školi i subotom i nedjeljom. Svoje radno mjesto ne shvaćam kao položaj svojevrsnog vladanja nego usluge onima zbog kojih škola postoji, a to su prije svega učenici.

 

I ovaj završni tjedan prije zimskih praznika, nastava je online, i čestitke će, nažalost ići tako, a evo i poruke ravnateljice Snježane Ruklić za kraj.

-Prije svega svim učenicima, njihovim roditeljima i učiteljima želim čestit i blagoslovljen Božić i nadasve zdravu, uspješnu i sretnu Novu 2021. godinu. Želim svima nama puno strpljenja i motiviranosti za rad i vjerujem da ćemo sve probleme uspjeti riješiti.  A moja najveća želja je da mi se svi učenici, učitelji i ostali djelatnici živi i zdravi vrate u školu 18. siječnja 2021.

HOTNEWS

Godina dana Arrive u gradu! Vizual dobio nagradu, putnici puni hvale

Nema kašnjenja, kaže Mara iz Peternaca koja svakodnevno putuje na posao

Objavljeno

na

Objavio/la

Prošla je godina dana od kada je javni prijevoz u Velikoj Gorici preuzeo prijevoznik Arriva, koji je zahvaljujući Gradu Velikoj Gorici, sa svojih 16 linija na području grada i prigradskih naselja, svim korisnicima omogućio besplatan javni prijevoz.

01.srpnja 2024. godine Velikogoričani su ga s nestrpljenjem dočekali, jer su osim besplatne vožnje, ponudili povezanost do pojedinih dijelova grada koji prije nisu imali direktne linije.

Foto: Cityportal

Također, korisnici su sudjelovali i u odabiru vizuala autobusa, koji su prepoznatljivi, zaštitnim znakom Grada, koji je nedavno dobio i priznanje Turističke zajednice Zagrebačke županije nagradom „Ruža Zagrebačke županije“.

U međuvremenu je Grad bio otvoren za sugestije građana o linijama i voznom redu, te je sve došlo na svoje, a kako smo danas doznali na licu mjesta na jednoj od vrlo prometnih linija, korisnici su itekako zadovoljni.

Foto: Gianna Kotroman

– Ja sam jako zadovoljna, vozači su susretljivi i pristojni, pričekaju nas minutu ako slučajno kasnimo, jer su svjesni da ćemo u protivnom zakasniti na posao. To je ljudskost. Inače, vožnja nam je ugodna, klimatizirano je i to nama putnicima puno znači po ovim ljetnim vrućinama. Autobusi su uvijek čisti, voze redovno, bez kašnjenja  – ispričala nam je Mara Jukić iz Peternaca koja svakodnevno putuje na posao Arrivinom rutom od Novog Čiča do Velike Gorice ili Ogulinca, gdje presjeda na ZET koji je vozi do Zagreba, budući da radi na Trgu bana Jelačića.

Foto: Gianna Kotroman

S njom su se složile i njezine suputnice koje svakodnevno susreće u autobusu. Kažu kako je imati besplatnu liniju, stvarno pohvalno za Grad, a posebice kada su i autobusi novi i moderni.

Nastavite čitati

HOTNEWS

PRESS Velika Gorica domaćin 11. Europskog prvenstva Moto Gymkhana!

Natjecanje u spretnoj i sigurnoj vožnji, koji je najbliži moto slalomu, na područje grada dovodi 82 natjecatelja iz 17 zemalja.

Objavljeno

na

Velika Gorica, odnosno poligon u Mičevcu od 11. do 13. srpnja bit će domaćin 11. Europskog prvenstva Moto Gymkhana.

Naime, moto gymkhana je sport koji je najbliži moto slalomu, natjecanje u spretnoj i sigurnoj vožnji gdje se na štoperici mjeri vrijeme prolaska kroz poligon koji je zamišljen i kojeg vozači nisu vidjeli do tog dana.

Foto: Moto Gymkhana Croatia

Osim vještine upravljanja motociklom, vozač mora zapamtiti poligon u roku od 45 minuta koliko je predviđeno za to na europskoj razini – objasnio je na konferenciji za medije Željko Marinović, predsjednik Moto Gymkhana Hrvatska.

–Vozači moraju proći cijeli poligon bez greške, a svaka greška se kažnjava sekundama. No, ovo natjecanje je više od spretne vožnje, jer vozači doslovce prkose pravilima fizike. Vrlo je atraktivno i za odrasle i za djecu, a prijavljeno je  82 natjecatelja iz 17 zemalja – rekao je Marinović.

Foto: Moto Gymkhana Croatia

Inače, Marinović i njegov tim ovu su disciplinu doveli iz Japana 2018.godine. U petak su neslužbeni treninzi, u subotu službeni, ali nitko još uvijek neće vidjeti poligon na kojem će se natjecati.

Staza će biti nacrtana i čuvana, 45 minuta prije natjecanja će se otvoriti koverta i tek onda će natjecatelji vidjeti stazu. Nakon toga imaju tih 45 minuta kako bi zapamtili sve smjerove poligona. Kroz poligon se prolazi dva puta, prvi je u jutarnjim satima, drugi u poslijepodnevnim.

Foto: Moto Gymkana Croatia

Podršku cijelom natjecanju dao je Grad Velika Gorica. Gradonačelnik Krešimir Ačkar:

–Ovaj događaj daje dodatnu dimenziju našem gradu, jedan dodatan sadržaj kako za sugrađane tako i za posjetitelje, jer će nam doći u goste ljudi iz svih dijelova Hrvatske i drugih zemalja. Znamo da će u tom periodu natjecatelji dovesti i svoje obitelji koje će trenutak iskoristiti za upoznavanje našega kraja, tako da će grad biti pun života – istaknuo je Ačkar.

Biti domaćin jednog ovakvog natjecanja, pozicionira Zagrebačku županiju kao poželjnu turističku destinaciju.

–Velika Gorica već se pozicionirala kao predvodnik po gospodarstvu u Zagrebačkoj županiji, već i po turizmu, čemu značajno doprinose velike međunarodne manifestacije poput ove, koje u grad dovode posjetitelje iz cijele Europe i šire. Tu je važan faktor sinergija – Županije s gradovima i organizatorima, jer time odašiljemo najljepšu pozivnicu u sve krajeve svijeta. Ne smijemo zaboraviti ni lokalnu korist ovog događanja, od OPG-ova koji će prodati svoje proizvode, smještajni objekti koji će ponuditi noćenja, restorani u kojima će posjetitelji probati našu hranu…Ako uzmemo u obzir da jedan takav turist potroši 100 eura dnevno, a prosjek na razini države je od 50 do 70 eura, onda vidimo razmjere profita za zajednicu – objasnila je Ivana Alilović, direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije.

Organizatori su pripremili i niz popratnih sadržaja za cijelu obitelj, a ulaz za sve posjetitelje je besplatan.

Dodajmo kako je u svega nekoliko godina Moto Gymkhana klub Croatia postao predvodnik u ovom sportu na globalnoj razini, i po broju članova i po sadržajnosti te kvaliteti organizacije natjecanja. Inače imaju oko 120 članova koji imaju od 18 do čak 68 godina, koliko ima najstarija članica iz Zagreba.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

HOTNEWS

Na+30 : Radnice VG Komunalca neumorne u uređivanju grada

Treba im „skinuti kapu“, jer sunce nemilosrdno prži…

Objavljeno

na

Objavio/la

Ljetna žega nimalo ne ide na ruku ni gradskom zelenilu, koje teško podnosi visoke temperature zraka, poput ruža i hortenzija.

Grad Velika Gorica s vatrogascima je već dogovorio redovito zalijevanje posađenih sadnica drveća, kako bi se dobro ukorijenile i ne bi osušile, a svoj doprinos daju ovih dana i radnice VG Komunalca koje smo zatekli u uređivanju Trga Plemenite opčine Turopoljske kod Muzeja Turopolja.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Kažu nam, vruće je, ali moramo maknuti suhe grane i korov oko ruža i hortenzija bez obzira na to, jer grad mora izgledati uredno, posebice uži centar.

Ljetne vrućine i nedostatak vlage uzrokovale su brže sušenje trajnica, stoga će djelatnice ovih dana dati sve od sebe da ih uredno okopaju i maknu dotrajale dijelove.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Iako je to njihov posao, zaista im treba „skinuti kapu“, jer sunce nemilosrdno prži…

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Nastavite čitati

HOTNEWS

MINISTRICA U VELIKOJ GORICI Obišla lokaciju buduće Dnevne bolnice i gradske zdravstvene ustanove

Grad Velika Gorica pokrenuo je korake za prenamjenu prostornog plana, a koji će biti gotov do kraja godine.

Objavljeno

na

Objavio/la

Lokaciju buduće Dnevne bolnice u Velikoj Gorici danas je u društvu gradonačelnika Krešimira Ačkara obišla ministrica zdravstva Irena Hrstić – objavili su iz Grada Velike Gorice.

Gradonačelnik Ačkar tom je prilikom naglasio važnost ovog strateškog projekta uvrštenog u Program Vlade Republike Hrvatske, koji predstavlja značajan iskorak za zdravstveni sustav grada Velike Gorice i šireg područja Zagrebačke županije, odnosno za gotovo 76 tisuća stanovnika Velike Gorice, kao i stanovnika okolnih općina koje gravitiraju gradu.  

Istaknuo je da su analize i istraživanja provedena na lokalnoj razini pokazala kako je upravo dostupnost medicinskih usluga jedan od najizraženijih prioriteta građana.

Dodao je kako će izgradnja dnevne bolnice omogućiti pružanje niza zdravstvenih usluga na lokalnoj razini, čime će se značajno smanjiti potreba za odlascima u zagrebačke bolnice, a time i smanjiti pritisak na već opterećeni zdravstveni sustav glavnog grada. 

Dogovoreno je kako će formirana radna skupina, koju čine predstavnici Grada i stručnjaci iz zdravstvenog sektora, definirati konkretne faze projekta, izraditi vremenski okvir provedbe kao i odrediti medicinske djelatnosti koje će buduća bolnica obuhvaćati.

Paralelno s tim, Ministarstvo zdravstva pokrenut će izradu idejnog projekta, čime se ulazi u početnu fazu konkretne realizacije. 

Grad Velika Gorica pokrenuo je korake za prenamjenu prostornog plana za potrebe izgradnje buduće dnevne bolnice, a koji će biti gotov do kraja godine.

Riječ je o parceli površine gotovo 50 tisuća četvornih metara, smještenoj uz Aveniju Pape Ivana Pavla II., u neposrednoj blizini budućeg nogometnog kampa Hrvatskog nogometnog saveza. Ministrica Hrstić i gradonačelnik Ačkar također su obišli i gorički Dom zdravlja kao i hitnu medicinsku službu.  

Dnevna bolnica u Velikoj Gorici pacijentima će nuditi širok spektar najpotrebnijih medicinskih usluga, uključujući specijalističke ambulante, malu kirurgiju i druge dijagnostičke i terapijske postupke koji su standardni u sklopu dnevnih bolnica.  

Ovo će biti prva takva ustanova u Zagrebačkoj županiji koja će omogućiti veću dostupnost i kvalitetu zdravstvene zaštite, te je konkretan korak u smjeru decentralizacije zdravstvene skrbi, ravnomjernijeg razvoja regija i izgradnje sustava koji je prilagođen stvarnim potrebama građana. 

(Foto: Grad Velika Gorica)

Nastavite čitati

HOTNEWS

Od danas na plac kod muzeja – Savjet zbog vrućina: Odradite kupnju ranim jutrom

Prodavači zadovoljni, kupci se privikavaju.

Objavljeno

na

Objavio/la

Do kraja ljeta gorička tržnica smještena je u samom centru Velike Gorice, kod Muzeja Turopolja.

Razlog su radovi na rekonstrukciji nadstrešnice na lokaciji tržnice u Školskoj ulici, tako da su već jutros prodavači bili spremni dočekati mušterije na novoj, privremenoj lokaciji.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

–Na našoj tržnici prodajemo već 32 godine i bez obzira što smo od danas na novoj lokaciji, ljudi nas pronalaze. No, prvi je dan, naravno da su neki previdjeli informaciju da su radovi na staroj lokaciji, no došetali su ovdje u centar i rekla bih da će sve funkcionirati kao i na matičnom mjestu. Parking je blizu, dostupni smo, jedino ćemo vjerojatno zbog ljetne žege završiti s prodajom ranije u danu – ispričala nam je jutros Slađana Glavaš iz obrta Tropic, koja svakodnevno snabdijeva kupce svježim voćem i povrćem.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Početkom tjedna je obično manje prodavača na štandovima, no za vikend su svi i tada je ponuda izvanredna; od egzotičnog i sezonskog voća, raznog povrća, jaja te mliječnih domaćih proizvoda.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

–Kroz tjedan će se puniti svi štandovi tako da će do vikenda biti „full puno“, jedina razlika, osim lokacije, jest ta što svaki dan odvozimo svu robu i idući dan punimo opet štandove. No, to je sad zbog vrućina i poželjno. Većina Velikogoričana kupnju obavi prije podne, a sa svježim namirnicama opet smo tu drugoga dana od ranoga jutra. Mogu reći da sam zadovoljna, nismo otišli daleko od stare lokacije, kupci ne prigovaraju previše i svi ćemo kroz tjedan dana prilagoditi – dodala je Slađana.

FOTO galerija:

 

Nastavite čitati

Reporter 450 - 26.06.2025.

Facebook

Izdvojeno