Povežite se s nama

HOTNEWS

Prvo obrazovno razdoblje za učenike uskoro završava, a evo kako je izgledalo u jednoj od najvećih goričkih škola

Drugo obrazovno razdoblje počinje 18.siječnja 2021. godine.

Objavljeno

na

Prije negoli je startala ova školska godina bilo je puno buke u javnom prostoru treba li početi online, redovno, a govorilo se i o kombinaciji to dvoje. A kad se ipak krenulo na način da učenici fizički idu u svoje škole, tada su krenule prognoze koliko će sve to biti održivo. Najčešća prognoza koja se znala čuti bila je dva tjedna.

Osnovna škola Eugena Kumičića prva je škola u Velikoj Gorici koja se suočila s problemima, a potvrdila je to i ravnateljica Snježana Ruklić.

-Da, Kumičić je prva škola na području grada Velike Gorice koja se suočila s problemima pojave koronavirusa unatoč svim epidemiološkim mjerama koje provodimo u školi. Već početkom listopada krenulo je sa šest pozitivnih učitelja, a odmah i dva razreda predmetne nastave. Prema odluci epidemiologa osam učitelja moralo je samoizolaciju. Od njih osam, sedam ih je bilo iz jednog turnusa predmetne nastave. Redovnu nastavu u tom turnusu više nije bilo moguće organizirati pa smo prešli na nastavu na daljinu. Tih dana je bilo vrlo naporno iako smo scenarij prelaska na nastavu na daljinu imali od samog početka ove školske godine. U svakoj takvoj situaciji ne možete planom pokriti sve moguće situacije koji se mogu pojaviti. Takve nepredviđene probleme rješavali smo u hodu. Pokušavali smo pronaći rješenja tako da opterećenje učenika bude što manje, a da se postigne što više ishoda učenja nekih predmeta. Kao i inače u životu, kad prvi put prolazite neku situaciju treba puno energije i vremena. Nažalost period koji je slijedio do kraja polugodišta je te situacije pretvorio u svakodnevnu rutinu.

Nakon što se ta situacija smirila, kao bomba odjeknula je vijest da razredna nastava prelazi na online nastavu. Nezadovoljstvo roditelja širilo se društvenim mrežama. Koliko je odluka bila opravdana i bi li je ponovila, upitali smo ravnateljicu.

-Dio roditelja razredne nastave je bio jako nezadovoljan kad je epidemiološka služba odlučila da cijela razredna nastave prijeđe online na dva tjedna. Moram priznati da u neku ruku razumijem roditelje i da odluka nije bila laka. Ima dosta roditelja koji nemaju bake i djedove (ili neku drugu povjerljivu osobu) kojoj može povjeriti čuvanje djeteta za vrijeme dok je dijete trebalo biti u školi. Neki roditelji imaju takvo radno vrijeme da ih nema do ranih večernjih sati doma. Roditelji dolaze umorni kući, a onda još moraju pomoći djeci u rješavanju zadataka. Uzrast djece razredne nastave od 1. do 4. razreda ne mogu odraditi online nastavu bez pomoći roditelja. I to je jedno dodatno opterećenje za roditelje. Uz to odluka je donesena u kasnim popodnevnim satima te se neki roditelji nisu uspjeli organizirati. S druge strane, kao učitelju i ravnatelju, zdravlje djece mi je na prvom mjestu. Mislim da je bolje  hladno puhati, nego gasiti vatru. U ovakvim situacijama ću svakako uvijek poslušati preporuke stručnjaka. Bez obzira na pritiske roditelja i medija u tim danima, opet bih napravila isto.

S novom školskom godinom stiglo je puno toga novog. Ulasci u školu s nekoliko strana, nema miješanja razreda, prehrana u razredu, obavezno nošenje maski. Nema izleta, odlazaka u kazalište, ove generacije dosta propuštaju.

-Djeca su se navikla na pravila ulaska i izlaska iz škole, nastave bez zvona itd. Vrlo rijetko ih treba upozoriti. Jedino što mi je žao da zbog epidemioloških uvjeta nismo u mogućnosti osigurati prehranu u kuhinji one kvalitete kakvu smo imali prije pandemije. Izvanučionička i terenska nastava ne odvija se u vrijeme pandemije i to učenicima jako nedostaje. Osim nastavnih sadržaja koji se usvajaju kroz ovaj oblik nastave za socijalizaciju učenika još je bitnije druženje izvan učionice. To je škola za život. Učenje kroz zabavu i međusobno druženje.– kaže Ruklić.

 

Je li se na radu i znanju djece odrazila online nastava u prošloj školskoj godini?

-Online nastava ma kako dobro bila organizirana ne može zamijeniti nastavu uživo. Online nastava pretpostavlja neke faktore kao što su digitalna opremljenost i snalaženje u digitalnom okruženju. Osim toga učenik da bi bio uspješan u online nastavi mora biti savjestan, organiziran i motiviran za takav oblik učenja. I uza sve to učenik će povremeno trebati pomoć i podršku roditelja. Online nastava ostavila je traga u znanju učenika. Trebat će puno više napora i strpljenja u kasnijem školovanju da bi se ti nedostaci nadoknadili.-ističe Ruklić.

Sve ovo vrlo je izazovno, i svaka podrška dobro dođe, pogotovo ona od roditelja čija djeca pohađaju Kumičić.

-Sigurno ima onih roditelja od kojih imam izuzetno veliku podršku, ali vjerojatno ima i onih koji me ne podržavaju. Do sada sam, uz podršku stručne službe, uspješno rješavala sve probleme s roditeljima. Uglavnom uvijek uspijemo naći neko rješenje. Suradnja sa vijećem roditelja u vrijeme prije pandemije bila je vrlo dobra. Organizirali smo zajedno nekoliko uspješnih humanitarnih akcija. Te aktivnosti mi u radu jako nedostaju. Roditelji su uz učenike i učitelje treći stup škole. Uvijek ih treba uvažiti i saslušati.

Prateći ovu situaciju, nameću se pitanja kako je biti na čelu škole u ovakvim uvjetima i kako izgleda njen radni dan?

-Inače je ravnatelj zahtjevno zanimanje. U školi u kojoj imate gotovo tisuću učenika i dva puta toliko roditelja svakodnevno prolazite i rješavate vrlo čudne i često nerazumljive situacije. Kao matematičar ću reći da je to statistički normalno. Kad si čovjek u glavi posloži ciljeve i prioritete u poslu kojeg radi onda se i lakše snalazi u svakoj od tih situacija. Moram istaknuti da bez obzira na službeno radno vrijeme ja nemam radnog vremena. Uvijek se pokušavam prilagoditi potrebama učenika, učitelja i roditelja pa mi se često događa da sam u školi od 8 do 20 sati, a kad imamo radove u školi i subotom i nedjeljom. Svoje radno mjesto ne shvaćam kao položaj svojevrsnog vladanja nego usluge onima zbog kojih škola postoji, a to su prije svega učenici.

 

I ovaj završni tjedan prije zimskih praznika, nastava je online, i čestitke će, nažalost ići tako, a evo i poruke ravnateljice Snježane Ruklić za kraj.

-Prije svega svim učenicima, njihovim roditeljima i učiteljima želim čestit i blagoslovljen Božić i nadasve zdravu, uspješnu i sretnu Novu 2021. godinu. Želim svima nama puno strpljenja i motiviranosti za rad i vjerujem da ćemo sve probleme uspjeti riješiti.  A moja najveća želja je da mi se svi učenici, učitelji i ostali djelatnici živi i zdravi vrate u školu 18. siječnja 2021.

HOTNEWS

VIDEO/FOTO Školarci iz Ščitarjeva pomeli fašničku konkurenciju

Turopoljska mitologija ipak prevagnula u odluci.

Objavljeno

na

Objavio/la

Fašničkoj princezi gotovo da je pala kruna s glave u zanosu plesa, no imala je čvrstu voditeljsku podršku partnera Gusara koji je uspijevao balansirati situacijom…

Na koncu je sve dobro završilo, jer su klinci pod maskama bili pravi profesionalci, a strogi žiri se držao pravila k’o Princ Fašnik ključeva grada. Pod budnim okom Pajceka, Luka i Žira, dok doduše nisu imali prste u krafnama, nagrade su otišle u prave ruke. – doznajemo iz pouzdanog izvora.

No, najbolje da započnemo izvještaj sa Video atmosferom:

I dalje vlada Fašnička Republika na ulicama grada, tako da su mnoge goričke obitelji subotnji sunčan dan iskoristile za šetnju pod maskama, ali i za baciti oko na pozornicu na Tuđmancu. Voditeljski par u prepunom fašničkom šatoru prozivao je – školarce! Ovoga puta, ne za ocjenu u imeniku, već za aplauz i ocjenu žirija, koji je imao što i vidjeti.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Na drugi dan Dječjeg izdanja 116. Turopoljskog fašnika predstavili su se Ronioci, Španjolke, čarobna šuma, oblaci s duginim bojama, likovi iz bajki…s originalnim krinkama, šivanim kostimima i rekvizitima, no najbolji kostimirani nastup imala je skupina “Moguti” iz OŠ Ščitarjevo, koji su sa sobom donijeli i cijelu šumu!

Foto:Sanjin Vrbanus/Cityportal

Iza pobjednika na rang listi stali su školarci iz Pokupskog te s bajkom o Petru Panu osvojili drugo mjesto, dok su svi ostali bili treći. Dodijeljene su nagrade i najboljim solo maskama kao i parovima.

Više u foto galeriji:

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Obrtnici u šoku – kurikularna reforma ukida tražena zanimanja

Obrtnička komora Zagreb upozorava: Interes učenika za pojedina strukovna zanimanja nikad nije bio veći, a kurikulum ih ukida.

Objavljeno

na

Objavio/la

Kurikularna reforma strukovnog obrazovanja izazvala je nezadovoljstvo kod hrvatskih obrtnika.
Pred otvaranjem 10. Zagrebačkog obrtničkog sajma, krajem siječnja, strahovito je odjeknula informacija kako od sljedeće školske godine više neće biti upisa za pojedina zanimanja.

Dio tih zanimanja je deficitaran na tržištu rada i vlada veliki interes među mladima za upis tih programa.

Nismo li naučili da su deficitarna zanimanja okosnica funkciranja svakodnevice?

Uzmimo na primjer zanimanje bravar ili tokar. Riječ je o industrijskim i proizvodnim zanimanjima. Prošle godine popunjena su sva upisna mjesta za bravara, a to zanimanje se nalazi i u preporuci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za upis i stipendiranje u školskoj godini 2025./2026. na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije. Od iduće godine neće se upisivati niti fotografi, iako su prošle školske godine popunjena sva upisna mjesta. Za jedno mjesto natjecalo se čak pet učenika.

Foto: Cityportal

– To je paradoks. Izgleda da državne institucije nisu koordinirane po ovom pitanju. Preporuke HZZ-a za područje Grada Zagreba i Zagrebačke županije jasno kažu za koje obrazovne programe treba povećati broj mjesta za upis, kao i broj stipendiranih učenika. S druge strane Ministarstvo obrazovanja donosi odluku da ta ista zanimanja ukidaju. Zanimljivo je za istaknuti kako zanimanja autoelektričar, pediker i plinoinstalater prošle godine nisu bila na popisu deficitarnih zanimanja. Ove godine su se našla, a mi ih ukidamo – upozorila je Antonija Tretinjak, potpredsjednica Udruženja obrtnika grada Zagreba.

Foto: HOK Zagreb/Antonija Tretinjak

Oprezno sa praćenjem zahtjeva tržišta

Do ukidanja pojedinih programa obrazovanja došlo je i spajanjem srodnih zanimanja. Tako su automehaničari i autoelektričari spojeni u jedinstveno zanimanje automehatroničar ili autolakireri i autolimari u zanimanje serviser karoserije motornih vozila.

– Mi se slažemo ta treba pratiti zahtjeve tržišta i napredak tehnologije koji nose potrebu za novim zanimanjima, kao i spajanjem postojećih, ali tu treba biti oprezan. Uzmimo na primjer zanimanje plinoinstalater. Zagrebačka i Krapinsko-zagorska županija upisale su prošle godine više od planiranog broja učenika, zbog velikog interesa. Svi znamo koliko je to odgovoran posao i nepojmljivo je tu struku pripajati monterima strojarskih instalacija. Bojimo se da u određenim zanimanjima djeca neće dobiti potrebno specifično znanje i specijalizaciju – istaknula je Tretinjak.

Foto: Cityportal

Naukovanje isključivo u licenciranim radionicama

Još jedan problem vezan uz obrazovanje za strukovna zanimanja, upozoravaju iz Obrtničke komore Zagreb, jest odnedavna dozvola da se naukovanje učenika obavlja i u nelicenciranim radionicama. Tu dolazimo do drugog problema, da se kvaliteta tog dijela obrazovanja stavlja pod veliki upitnik.

– Hrvatska obrtnička komora inzistira na tome da naukovanje u programima u kojima se djeca školuju po jedinstvenom modelu obrazovanja moraju provoditi licencirani majstori. Kao prvo poslodavac mora imati majstorsku diplomu iz dotičnog zanimanja, što jamči kvalitetu i prijenos znanja. Osim toga, tu je niz drugih stvari koje licencirani obrtnik mora zadovoljiti da bi mogao provoditi naukovanje. Po novom modelu roditelji neće imati nikakav sustav na koji se mogu osloniti, a kao roditelju sigurno vam nije svejedno da li vam dijete provodi vrijeme kod nekoga tko je provjeren ili ga šaljete negdje gdje nema nadzora – upozorila je potpredsjednica Udruženja obrtnika grada Zagreba.

Foto: Cityportal

Obrtnike se nije pitalo?

Doznajemo i kako kroz e-Savjetovanja predstavnici Hrvatske obrtničke komore nisu bili involvirani u proces kurikularne reforme strukovnog obrazovanja, a ono što je i predloženo od HOK-a, nije u potpunosti usvojeno.

Možda ovih problema ne bi bilo da su u kreiranju nacrta sudjelovali sami obrtnici i da su se u toj fazi poslušali njihovi prijedlozi – zaključuju u Hrvaskoj obrtničkoj komori Zagreb.

Ostaje nam nadati se da će obrazovanje za zanimanja koja su nam prijeko potrebna u svakodnevnom životu, ipak dobiti svoje mjesto u kurikulumu, jer ćemo u suprotnom jedino moći zapjevati stihove poznate pjesme: …gdje je nestao čovjek?

Nastavite čitati

HOTNEWS

S gotovo 290 tisuća eura Županija sufinancira boravak djece u vrtićima

Maksimalan iznos potpore po djetetu je do 1.000 eura.

Objavljeno

na

Kako bi omogućila bolju kvalitetu predškolskog odgoja i obrazovanja na ruralnom području Zagrebačka županija iz godine u godinu pomaže svojim općinama u financiranju boravka djece u predškolskim ustanovama.

Za tu je namjenu ove godine osigurala iznos od 283.800 eura.

Pravo prijave na županijski natječaj imaju jedinice lokalne samouprave s područja Zagrebačke županije svrstane od I. do IV. skupine razvijenosti.

  • Intenzitet potpore:

– do 100% po polazniku programa predškolskog odgoja i  obrazovanja jedinici lokalne samouprave I. i II. skupine razvijenosti

– do 80% po polazniku programa predškolskog odgoja i obrazovanja jedinici lokalne samouprave III. skupine razvijenosti

– do 60% po polazniku programa predškolskog odgoja i obrazovanja jedinici lokalne samouprave IV. skupine razvijenosti

Javni natječaj za dodjelu sredstava otvoren je do 13. ožujka.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Općina Orle: Imamo zeleno svjetlo za prijavu na stambeno zbrinjavanje

Broj zainteresiranih je zaista zadovoljavajući, kreće priprema za prijavu

Objavljeno

na

Objavio/la

Završila je anketa Općine Orle o interesu za stambeno zbrinjavanje mladih osoba i obitelji. Kako doznajemo u Općini, broj zainteresiranih zaista veseli, budući da je interes u anketi izrazilo 58 mladih, odnosno obitelji.

Inače, anketa je odredila količinu potrebe za stanovima i omogućila Općini Orle da pristupi programu Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, koje pomaže u izgradnji i obnovi stambenih jedinica u državnom vlasništvu na potpomognutim područjima Republike Hrvatske.

– Riječ je o programu namijenjenom našim mladim zaposlenim stanovnicima do 45 godina, kao i mladim obiteljima koje će dobiti i posebne uvjete, poput povoljne cijene najma stana. Namjera nam je da zadržimo mlade ljude, omogućimo im razlog za ostanak ali i da potaknemo doseljavanje na područje općine – istaknuo je načelnik Ervin Vujica.

Foto: Igor Đuran

Nastavite čitati

HOTNEWS

Skije i čašu pod ruku i – na Sljeme

Na ispijanje vrhunske kapljice na 1000 metara nadmorske visine zove TZ Zagrebačke županije

Objavljeno

na

Opet nešto novo i inovativno iz Turističke zajednice Zagrebačke županije! Osmislila je zanimljiv vikend program na Vidikovcu, koji očarava panoramskim pogledom sa Sljemena.

Foto: Cityportal

Dakle, u subotu 23. veljače od 13 sati počinje Ski & Wine fest, a skijate li ili ne, možete uživati u dobrom društvu uz ispijanje vrhunskih vina poznath vinara poput obitelji Tomac,Šember, Dobra Berba, Philipecz, Jagunić i Kos, i to u ambijentu koji nije uobičajen za eno događanja.

Zato će uživanje u vinu dobiti sasvim novu dimenziju, ne samo zbog snježne destinacije nego i činjenice da  činite dobro djelo.

Foto: Bolnica Bistra

Naime ovaj event Zajednica organizira u suradnji s Hrvatskom udrugom ljubitelja skijanja i snowboardanja a posvećen je podršci Specijalnoj bolnici Bistra, koja brine o djeci s najtežim zdravstvenim stanjima iz cijele Hrvatske, a kojoj će prikupljena sredstva u humanitarnoj tomboli omogućiti bolju kvalitetu njege i skrbi.

Zbog specifičnosti lokacije, brojnih sadržaja od 13 do 16 sati, broj sudionika je ograničen, pa je dolazak potrebno unaprijed potvrditi putem [email protected]ili +385 (1) 4873 665.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.