Povežite se s nama

HOTNEWS

Protesti, konferencije za medije i česte stanke obilježile početak sjednice Gradskog vijeća

Asfaltna baza trebala bi uskoro doći na dnevni red goričkog predstavničkog tijela

Objavljeno

na

Početak 3. sjednice Gradskog vijeća protekao je u znaku Strabagove asfaltne baze u Donjoj Lomnici. Vezano za ovaj problem odmah na početku sjednice održane su čak dvije press konferencije. Prvu je sazvao Klub vijećnika SDP-a i HSS-a, nakon što se Klub HDZ-a, HSLS-a i HSU-a negativno izjasnio o uvrštavanju u dnevni red točke o asfaltnoj bazi. HDZ-ov Darko Bekić ovako je obrazložio razloge odbijanja SDP-ovog prijedloga.

12.10.2017. Velika Gorica – 3. sjednica Gradskog vijeća. Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

„Ova tema je izrazito važna da bi se stavila na dnevni red na ovakav način. Predlažemo da se ta točka stavi na sljedeću sjednicu Gradskog vijeća te da na nju budu pozvani predstavnici Mjesnog odbora, Strabaga te ministar zaštite okoliša i predstavnici Ministarstva graditeljstva. Dobit ćemo i potrebne materijale, a i rasprava će biti kvalitetnija“, istaknuo je Bekić.

Šimunić: „U povijesti Velike Gorice nismo imali ovakvu situaciju u kojoj bi bunt građana mogao eskalirati u jako ozbiljnu situaciju“

Sve to bilo je neprihvatljivo Damiru Šimuniću koji se ispred svoga kluba obratio novinarima.
„U povijesti Velike Gorice nismo imali ovakvu situaciju u kojoj bi bunt građana mogao eskalirati u jako ozbiljnu situaciju. Upravo zbog protesta zakazanog za 15. listopada, Gradsko vijeće je danas trebalo dobiti informaciju i raspraviti o ovom problemu. SDP će stati uz mještane Donje Lomnice i pružiti im podršku, ali ne možemo spriječiti izgradnju asfaltne baze. Gradu ostaje pokušaj nagodbe sa Strabagom, a ako treba da se podigne i kredit za to, samo da se prekine izgradnja“, rekao je Šimunić na konferenciji za novinare.

12.10.2017. Velika Gorica – 3. sjednica Gradskog vijeća. Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

Šef goričkog SDP-a upozorio je i na neke nepravilnosti u Studiji utjecaja na okoliš iz 2010. godine.

„Nedostaje nekoliko elemenata koji su namjerno ili nenamjerno izostavljeni iz nje. Stara je sedam godina i trebalo je napraviti njezinu reviziju, a nova studija sigurno ne bi dozvolila izgradnju asfaltne baze. Na dnevnoj bazi bi kroz Lomnicu trebalo prolaziti najmanje 200 kamiona, a u neposrednoj blizini se nalazi se vodocrpilište. Samo jedna kap ulja može zatrovati tisuću litara vode. Pitanje asfaltne baze je ozbiljan ekološki problem, koji može izazvati ekološki incident neslućenih razmjera“, dodao je Šimunić. Otkrio je kako SDP podržava najavljeni prosvjed te kako će i sam u njemu sudjelovati.

Nakon što je većina predvođena HDZ-om odbacila velikom većinom glasova odbila Šimunićev prijedlog, on je zatražio da se najkasnije za mjesec dana održi tematska sjednica o ovom problemu. HDZ-ovci su pak odgovorili svojom konferencijom za medije. Na njoj je gradonačelnik Dražen Barišić iznio svoju stranu priče.

Barišić: „Od 2009. godine, kada smo došli na vlast, vodimo politiku čistih ruku i to ćemo činiti i ubuduće“

„Mislim da je jasno i evidentno da mi nikad nismo bili protiv naših građana. Od 2009. godine, kada smo došli na vlast, vodimo politiku čistih ruku i to ćemo činiti i ubuduće. Otvoreni smo za sve građanske inicijative i dijalog. Danas ste mogli primijetiti svojevrsnu politizaciju i estradizaciju problema asfaltne baze u Donjoj Lomnici, koju od proljeća predvodi SDP i HSS. To je svojevrsno političko sponzorstvo stranaka koje su se stavile u prvi plan, želeći na toj temi zaraditi političke bodove“, istaknuo je gradonačelnik.

Kako kaže, ne slaže se s načinom na koji se pokušava prikazati ovaj problem, ali se slaže s time da se problem asfaltne baze stavi kao točka dnevnog reda sjednice Gradskog vijeća.

12.10.2017. Velika Gorica – 3. sjednica Gradskog vijeća. Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

„Želimo pomoći našim građanima u Donjoj Lomnici te progovoriti o svemu onome što se događalo i proceduralno i kronološki od samog početak pa do današnjih dana. To nije samo problem asfaltne baze i Strabaga kao investitora, to je problem prostora koji je desetljećima onečišćavan od Industrogradnje te štetnim utjecajem buke i onečišćenjem od zrakoplova. Problem treba gledati puno šire i zbog toga želimo da se objavi sva dokumentacija te pozivamo sve aktere koji su bili dionici ovog projekta od samog početka da ne skrivaju dokumentaciju. Posebice Lomničane koji su svojom prodajom zemlje doveli Strabag u Donju Lomnicu. Vrijeme je da se stvari stave na stol i istina kaže ljudima“, poručio je Barišić.

Donja Lomnica glavna tema i aktualnog sata

I aktualac se nastavio u istom tonu. HDZ-ovog Milivoja Dijaneževića zanimalo je li stigao odgovor iz Ministarstva zaštite okoliša o mogućnosti revizije Studije te što je s primjedbama koje su uložene 2010. godine tijekom javne rasprave.

12.10.2017. Velika Gorica – 3. sjednica Gradskog vijeća. Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

„Odgovor iz ministarstva stigao je prije neki dan i u njemu kažu da nema nikakve zakonske mogućnosti tražiti obnovu Studije te da su njome propisane sve mjere zaštite okoliša koje investitor treba poštivati. Zamolit ćemo ministra da dođe na sjednicu Gradskog vijeća i objasni situaciju. Od 82. godine postoji urbani plan. Građani Donje Lomnice sudjelovali su u svim izmjenama prostornog plana od 1995., 2000.,2006., 2008. i 2015.. Nikad se nije podnio zahtjev da se iz prostornog plana makne industrijska zona i tako spriječi dolazak Strabaga. Devet vlasnika prodalo je svoju zemlju znajući da će se na njoj graditi asfaltna baza za 10 milijuna kuna“, odgovorio je Barišić.

MOST-ovci upozorili na kršenje Poslovnika

Poslije aktualnog sata, u nastavku sjednice konferenciju je održao i Klub vijećnika MOST-a. Kako kažu, cilj im je bio upozoriti na kršenje Poslovnika Gradskog vijeća Grada Velike Gorice, kojim se onemogućava rad oporbe u ovom tijelu.

12.10.2017. Velika Gorica – 3. sjednica Gradskog vijeća. Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

„Prekršen je članak 128 o upisivanju za aktualni sat. Prema Poslovniku dovoljno je doći sat vremena prije početka sjednice i upisati se. Mi smo došli sat i deset minuta prije, a već je 12 vijećnika bilo upisano. To su mahom ljudi iz redova vladajućih. Ponavljanjem pitanja s prethodnih sjednica, onemogućavaju nam da postavimo pitanja. Ponovno je zlorabljen institut aktualnog sata da se izigra oporba te se izbjegne rasprava o problemu asfaltne baze u Donjoj Lomnici. Nismo dobili ni odgovore s prethodne sjednice. Bili smo u tajništvu Gradskog vijeća deset dana prije ove sjednice i pitali gdje su odgovori na naša vijećnička pitanja, a odgovor je bio da su kod gradonačelnika i čekaju njegov potpis. Do dana današnjeg mi te odgovore nismo dobili“, upozorio je Marko Šimac iz MOST-a.

12.10.2017. Velika Gorica – 3. sjednica Gradskog vijeća. Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

Prosvjed ispred Pučkog otvorenog učilišta

Vijećnike su ispred Pučkog otvorenog učilišta dočekali aktivisti inicijative “Stop asfaltnoj bazi u Lomnici”. Iskoristili su priliku pozvati sugrađane na veliki prosvjed koji će se u nedjelju održati na Trgu Stjepana Radića. Kako kažu, želja im je bila upozoriti lokalne političare, ali i Goričane o opasnosti koju sa sobom nosi izgradnja sporne asfaltne baze.

HOTNEWS

Stiglo prometno rješenje: Jedan semafor postavljen, drugi u najavi

U planu je postavljenje i semafora na raskrižju Ulice Franje Boška Kirinčića s Ulicom 153. brigade

Objavljeno

na

Objavio/la

Poslovnu zonu Meridian 16, jednu od najvećih poslovnih zona u Hrvatskoj, prepoznali su brojni investitori. U njoj trenutačno posluje desetak velikih tvrtki i logističkih centara koji se bave transportom robe, a u kojima je zaposleno oko 1.500 radnika. Svoje projekte realizira još nekoliko prepoznatljivih tvrtki, a kada bude popunjena u cijelosti, u njoj će biti zaposleno gotovo 3 tisuće ljudi.

Velik broj zaposlenika, kao i kamioni koji gravitiraju prema poslovnoj zoni donose i veći promet koji se odvija na istočnoj obilaznici Velike Gorice, stoga je zbog sigurnosti svih sudionika u prometu bilo nužno postavljanje semafora i nove prometne signalizacije.

Konkretno, riječ je o raskrižju državne ceste D31 i Poslovne zone Vukovinsko polje, odnosno skretanje za Zelenu aleju, gdje su značajnu ugrozu za promet predstavljali lijevi skretači prema poslovnoj zoni, osobito tegljači i kamioni zbog tromosti velikih vozila kao i činjenice da se regulacija prometa odvijala samo putem horizontalne i vertikalne signalizacije. Upravo iz tog razloga nužna je bila semaforizacija spomenutog raskrižja što je napravljeno uz koordinaciju sa semaforiziranim raskrižjem D31-Stjepana Fabijančića Jape. Također je uvedeno i ograničenje brzine na 60 km/h. Nova regulacija prometa omogućuje sigurnije i nesmetano skretanje ulijevo prema industrijskoj zoni, kao i napuštanje raskrižja za sve sudionike u prometu, uključujući i pješake.

Foto: Semafor na skretanju za Zelenu aleju

Također, Grad Velika Gorica od Hrvatskih cesta zatražio je i semaforizaciju raskrižja Ulice Franje Boška Kirinčića s Ulicom 153. brigade. Naime, kako se u neposrednoj blizini planira izgradnja nove osnovna škola u Kurilovcu, postava semafora je jedan od nužnih elemenata za normalno i sigurno odvijanje cjelokupnog prometa, ali i zbog pristupa novom reciklažnom dvorištu.

Do postave semafora, za koje je potrebno izraditi projektno tehničku dokumentaciju i ishoditi dozvole za gradnju, Grad uz nadzor Hrvatskih cesta planira privremeno priključenje na Ulicu 153. brigade po izradi privremene regulacije prometa, a do konačnog rješavanja u vidu semaforizacije. U tijeku je postupak dobivanja uporabne dozvole za ovu prometnicu koja se izdaje pri nadležnom Ministarstvu prometa.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Velikogorički poduzetnici prvi u Zagrebačkoj županiji po broju zaposlenih i ostvarenim prihodima

U 2023. godini naši poduzetnici ostvarili su dobit od čak 164 milijuna eura

Objavljeno

na

Objavio/la

Prema najnovijoj analizi Fine, porastao je broj zaposlenih u Velikoj Gorici u odnosu na 2022. godinu, dok su velikogorički poduzetnici u 2023. godini ostvarili i konsolidiranu neto dobit od 164 milijuna eura, što je rast od 15,5 posto u odnosu na godinu prije. Naime, poduzetnici Velike Gorice njih 2.187, imali su 22.707 zaposlenih, što je povećanje broja zaposlenih za 1,6% u odnosu na 2022. godinu.

S ostvarenih 3,1 milijardu eura prihoda u 2023. godini udio poduzetnika Velike Gorice u ukupnim prihodima Zagrebačke županije, koji iznose 13,1 milijardu eura, bio je 23,5%. Velikogorički poduzetnici u 2023. godini iskazali su rast ukupnih prihoda i rashoda od 13,1% u odnosu na 2022. godinu. Udio poduzetnika sa sjedištem u Velikoj Gorici u 2023. godini u broju poduzetnika Zagrebačke županije bio je 19,8%, u broju zaposlenih 27,8%, u ukupnim prihodima 23,5%, u ukupnim rashodima 23,4%, u dobiti razdoblja 22,6% i u gubitku razdoblja 11,4%.

Grad Velika Gorica, sjedište Zagrebačke županije, među županijskim središtima je po broju poduzetnika na 8. mjestu, a na razini RH na 9. mjestu. Po broju zaposlenih i ukupnim prihodima na razini RH je na 5. mjestu, a prema neto dobiti na 6. mjestu. Među poduzetnicima sa sjedištem u Velikoj Gorici, na prvom mjestu po visini ostvarenih ukupnih prihoda i 2023. godini bilo je društvo LIDL HRVATSKA d.o.o. k.d. s 1,2 milijarde eura ostvarenih ukupnih prihoda koje je ostvarilo i najveću dobit razdoblja u iznosu od 56,6 milijuna eura.

Druga po visini ostvarenih ukupnih prihoda u 2023. godini bila je HP – HRVATSKA POŠTA d.d. s 269,8 milijuna eura, što je 8,7% ukupnih prihoda svih poduzetnika Velike Gorice.

Prosječna mjesečna neto plaća obračunata zaposlenima kod poduzetnika sa sjedištem u Velikoj Gorici u 2023. godini iznosila je 1.166 eura i bila je 11,9% viša u odnosu na prosječnu mjesečnu neto plaću obračunatu zaposlenima kod poduzetnika na području Zagrebačke županije (1.042 eura) te 13,5% viša od prosječne neto plaće zaposlenih kod svih poduzetnika Republike Hrvatske (1.028 eura).

Gledajući rang listu gradova i općina Zagrebačke županije, poduzetnici Velike Gorice su na prvom su mjestu po broju poduzetnika (2.187), broju zaposlenih (22.707), ukupnim prihodima (3,1 milijarda eura), dobiti razdoblja (185,4 milijuna eura) i neto dobiti (164 milijuna eura) te na drugom mjestu prema gubitku razdoblja (21,4 milijuna eura).

Nastavite čitati

Crna kronika

FOTO VIJEST Noćas provaljeno u benzinsku u Lekeniku

Što je i koliko ukradeno, bit će poznato nakon očevida

Objavljeno

na

Objavio/la

Razbijena vrata, navučene trake i policijski kombi…prizor je to kojeg su mnogi jutros vidjeli prolazivši uz Ininu benzinsku postaju u Lekeniku.

Provala se dogodila tijekom noći. Što je sve ukradeno, zasad nije poznato. Policija i dalje obavlja očevid, nakon kojeg će biti poznato više detalja.

Foto: Matea Brenčić/cityportal.hr

Nastavite čitati

HOTNEWS

U obnovu ide Ulica Kovači u Velikoj Mlaki

Grad intenzivno ulaže u prometnu infrastrukturu i sigurnost svojih građana

Objavljeno

na

Objavio/la

Kako bi se život građana Velike Gorice i okolnih naselja učinio ugodnijim i sigurnijim, u tijeku je intenzivno razdoblje ulaganja u poboljšanje komunalne infrastrukture. Na pojedinim gradskim ulicama i prometnicama radovi su u punom jeku. Primjerice, Jelačićeva ulica u Kurilovcu te Ulica Augusta Šenoe uz obilaznicu u Velikoj Gorici trenutačno su u fazi obnove. Svakako jedan od ključnih projekata u nadolazećem razdoblju je rekonstrukcija Ulice Kovači u Velikoj Mlaki čijom će se obnovom riješiti povijesni problem, ali i ostvariti dugogodišnja želja svih mještana.

Ova prometnica ima izuzetno važnu ulogu za lokalnu zajednicu, jer povezuje Veliku Mlaku s Velikim Poljem te osigurava pristup ključnim institucijama poput Dječjeg vrtića Lojtrica, Osnovne škole Velika Mlaka, crkve i nogometnog igrališta gdje trenira oko 200 djece. Projekt obuhvaća obnovu prometnice u dužini od 530 metara, od Zamlačke do Smendrovićeve ulice, uključujući rekonstrukciju križanja sa Zamlačkom ulicom. Planirana je izgradnja kolnika za dvosmjeran promet širine od 5,5 do 7 metara, oborinske odvodnje te pješačke staze širine do 2 metra, čime će se značajno povećati sigurnost svih mještana. Također, predviđena je i zamjena vodoopskrbne mreže.

Procijenjena vrijednost radova iznosi oko 1.042.500,00 eura s PDV-om, od čega je za izgradnju prometnice s oborinskom odvodnjom predviđeno 880 tisuća eura, a za rekonstrukciju javne vodoopskrbe 162.500,00 eura. Rok za izvođenje radova je 150 dana. Trenutačno je u tijeku postupak javne nabave za odabir izvođača, a početak radova kreće nakon potpisa ugovora s izvođačem i uvođenja u posao od strane nadzornog inženjera.

Korak je to prema modernizaciji lokalne infrastrukture i sigurnijem prometovanju, posebno u dijelovima grada i okolice gdje postoji intenzivna potreba za obnovom. Velika Gorica tako nastavlja s razvojem kako bi svojim građanima osigurala još bolju kvalitetu života.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Ove godine skoro 800 tisuća eura za natječaje i javne pozive

Većina njih bit će raspisano u prvom tromjesečju

Objavljeno

na

Objavio/la

Grad Velika Gorica objavio je Plan natječaja i javnih poziva koje će raspisati tijekom ove godine. Tako će kroz 11 natječaja dodijeliti čak 798 tisuća eura. Najviše natječaja, njih 8, raspisat će Upravni odjel za predškolski odgoj, školstvo i društvene djelatnosti vrijednih 658 tisuća eura.

Upravni odjel za prostorno planiranje, graditeljstvo i zaštitu okoliša putem natječaja dodijelit će 20 tisuća eura, Upravni odjel za gospodarski razvoj, poljoprivredu i fondove EU raspisat će natječaj vrijedan 70 tisuća eura, a Služba gradske uprave Javni poziv u vrijednosti od 50 tisuća eura.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.