Povežite se s nama

HOTNEWS

Protesti, konferencije za medije i česte stanke obilježile početak sjednice Gradskog vijeća

Asfaltna baza trebala bi uskoro doći na dnevni red goričkog predstavničkog tijela

Objavljeno

na

Početak 3. sjednice Gradskog vijeća protekao je u znaku Strabagove asfaltne baze u Donjoj Lomnici. Vezano za ovaj problem odmah na početku sjednice održane su čak dvije press konferencije. Prvu je sazvao Klub vijećnika SDP-a i HSS-a, nakon što se Klub HDZ-a, HSLS-a i HSU-a negativno izjasnio o uvrštavanju u dnevni red točke o asfaltnoj bazi. HDZ-ov Darko Bekić ovako je obrazložio razloge odbijanja SDP-ovog prijedloga.

12.10.2017. Velika Gorica – 3. sjednica Gradskog vijeća. Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

„Ova tema je izrazito važna da bi se stavila na dnevni red na ovakav način. Predlažemo da se ta točka stavi na sljedeću sjednicu Gradskog vijeća te da na nju budu pozvani predstavnici Mjesnog odbora, Strabaga te ministar zaštite okoliša i predstavnici Ministarstva graditeljstva. Dobit ćemo i potrebne materijale, a i rasprava će biti kvalitetnija“, istaknuo je Bekić.

Šimunić: „U povijesti Velike Gorice nismo imali ovakvu situaciju u kojoj bi bunt građana mogao eskalirati u jako ozbiljnu situaciju“

Sve to bilo je neprihvatljivo Damiru Šimuniću koji se ispred svoga kluba obratio novinarima.
„U povijesti Velike Gorice nismo imali ovakvu situaciju u kojoj bi bunt građana mogao eskalirati u jako ozbiljnu situaciju. Upravo zbog protesta zakazanog za 15. listopada, Gradsko vijeće je danas trebalo dobiti informaciju i raspraviti o ovom problemu. SDP će stati uz mještane Donje Lomnice i pružiti im podršku, ali ne možemo spriječiti izgradnju asfaltne baze. Gradu ostaje pokušaj nagodbe sa Strabagom, a ako treba da se podigne i kredit za to, samo da se prekine izgradnja“, rekao je Šimunić na konferenciji za novinare.

12.10.2017. Velika Gorica – 3. sjednica Gradskog vijeća. Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

Šef goričkog SDP-a upozorio je i na neke nepravilnosti u Studiji utjecaja na okoliš iz 2010. godine.

„Nedostaje nekoliko elemenata koji su namjerno ili nenamjerno izostavljeni iz nje. Stara je sedam godina i trebalo je napraviti njezinu reviziju, a nova studija sigurno ne bi dozvolila izgradnju asfaltne baze. Na dnevnoj bazi bi kroz Lomnicu trebalo prolaziti najmanje 200 kamiona, a u neposrednoj blizini se nalazi se vodocrpilište. Samo jedna kap ulja može zatrovati tisuću litara vode. Pitanje asfaltne baze je ozbiljan ekološki problem, koji može izazvati ekološki incident neslućenih razmjera“, dodao je Šimunić. Otkrio je kako SDP podržava najavljeni prosvjed te kako će i sam u njemu sudjelovati.

Nakon što je većina predvođena HDZ-om odbacila velikom većinom glasova odbila Šimunićev prijedlog, on je zatražio da se najkasnije za mjesec dana održi tematska sjednica o ovom problemu. HDZ-ovci su pak odgovorili svojom konferencijom za medije. Na njoj je gradonačelnik Dražen Barišić iznio svoju stranu priče.

Barišić: „Od 2009. godine, kada smo došli na vlast, vodimo politiku čistih ruku i to ćemo činiti i ubuduće“

„Mislim da je jasno i evidentno da mi nikad nismo bili protiv naših građana. Od 2009. godine, kada smo došli na vlast, vodimo politiku čistih ruku i to ćemo činiti i ubuduće. Otvoreni smo za sve građanske inicijative i dijalog. Danas ste mogli primijetiti svojevrsnu politizaciju i estradizaciju problema asfaltne baze u Donjoj Lomnici, koju od proljeća predvodi SDP i HSS. To je svojevrsno političko sponzorstvo stranaka koje su se stavile u prvi plan, želeći na toj temi zaraditi političke bodove“, istaknuo je gradonačelnik.

Kako kaže, ne slaže se s načinom na koji se pokušava prikazati ovaj problem, ali se slaže s time da se problem asfaltne baze stavi kao točka dnevnog reda sjednice Gradskog vijeća.

12.10.2017. Velika Gorica – 3. sjednica Gradskog vijeća. Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

„Želimo pomoći našim građanima u Donjoj Lomnici te progovoriti o svemu onome što se događalo i proceduralno i kronološki od samog početak pa do današnjih dana. To nije samo problem asfaltne baze i Strabaga kao investitora, to je problem prostora koji je desetljećima onečišćavan od Industrogradnje te štetnim utjecajem buke i onečišćenjem od zrakoplova. Problem treba gledati puno šire i zbog toga želimo da se objavi sva dokumentacija te pozivamo sve aktere koji su bili dionici ovog projekta od samog početka da ne skrivaju dokumentaciju. Posebice Lomničane koji su svojom prodajom zemlje doveli Strabag u Donju Lomnicu. Vrijeme je da se stvari stave na stol i istina kaže ljudima“, poručio je Barišić.

Donja Lomnica glavna tema i aktualnog sata

I aktualac se nastavio u istom tonu. HDZ-ovog Milivoja Dijaneževića zanimalo je li stigao odgovor iz Ministarstva zaštite okoliša o mogućnosti revizije Studije te što je s primjedbama koje su uložene 2010. godine tijekom javne rasprave.

12.10.2017. Velika Gorica – 3. sjednica Gradskog vijeća. Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

„Odgovor iz ministarstva stigao je prije neki dan i u njemu kažu da nema nikakve zakonske mogućnosti tražiti obnovu Studije te da su njome propisane sve mjere zaštite okoliša koje investitor treba poštivati. Zamolit ćemo ministra da dođe na sjednicu Gradskog vijeća i objasni situaciju. Od 82. godine postoji urbani plan. Građani Donje Lomnice sudjelovali su u svim izmjenama prostornog plana od 1995., 2000.,2006., 2008. i 2015.. Nikad se nije podnio zahtjev da se iz prostornog plana makne industrijska zona i tako spriječi dolazak Strabaga. Devet vlasnika prodalo je svoju zemlju znajući da će se na njoj graditi asfaltna baza za 10 milijuna kuna“, odgovorio je Barišić.

MOST-ovci upozorili na kršenje Poslovnika

Poslije aktualnog sata, u nastavku sjednice konferenciju je održao i Klub vijećnika MOST-a. Kako kažu, cilj im je bio upozoriti na kršenje Poslovnika Gradskog vijeća Grada Velike Gorice, kojim se onemogućava rad oporbe u ovom tijelu.

12.10.2017. Velika Gorica – 3. sjednica Gradskog vijeća. Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

„Prekršen je članak 128 o upisivanju za aktualni sat. Prema Poslovniku dovoljno je doći sat vremena prije početka sjednice i upisati se. Mi smo došli sat i deset minuta prije, a već je 12 vijećnika bilo upisano. To su mahom ljudi iz redova vladajućih. Ponavljanjem pitanja s prethodnih sjednica, onemogućavaju nam da postavimo pitanja. Ponovno je zlorabljen institut aktualnog sata da se izigra oporba te se izbjegne rasprava o problemu asfaltne baze u Donjoj Lomnici. Nismo dobili ni odgovore s prethodne sjednice. Bili smo u tajništvu Gradskog vijeća deset dana prije ove sjednice i pitali gdje su odgovori na naša vijećnička pitanja, a odgovor je bio da su kod gradonačelnika i čekaju njegov potpis. Do dana današnjeg mi te odgovore nismo dobili“, upozorio je Marko Šimac iz MOST-a.

12.10.2017. Velika Gorica – 3. sjednica Gradskog vijeća. Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

Prosvjed ispred Pučkog otvorenog učilišta

Vijećnike su ispred Pučkog otvorenog učilišta dočekali aktivisti inicijative “Stop asfaltnoj bazi u Lomnici”. Iskoristili su priliku pozvati sugrađane na veliki prosvjed koji će se u nedjelju održati na Trgu Stjepana Radića. Kako kažu, želja im je bila upozoriti lokalne političare, ali i Goričane o opasnosti koju sa sobom nosi izgradnja sporne asfaltne baze.

HOTNEWS

Grad objavio Javni poziv za potporu pedijatrima

Grad će isplatiti 1.200 eura mjesečno neto za pedijatre koji rade puno radno vrijeme, dok će pedijatri zaposleni na nepuno radno vrijeme moći ostvariti potporu od 600 eura mjesečno.

Objavljeno

na

Objavio/la

Grad Velika Gorica odlučno je krenuo u rješavanje jednog od ključnih problema koji već neko vrijeme zabrinjava roditelje, a to je nedostatak pedijatara. Svojom proaktivnom politikom donio je novu mjeru financijske potpore namijenjenu upravo liječnicima i liječnicama pedijatrijske medicine

Kako je i ranije najavljeno, raspisan je Javni poziv za ostvarivanje prava na namjensku potporu za 2025. godinu, koji je namijenjen pedijatrima koji već rade u goričkom Domu zdravlja, ali i budućima.

Grad će isplatiti 1.200 eura mjesečno neto za pedijatre koji rade puno radno vrijeme, dok će pedijatri zaposleni na nepuno radno vrijeme moći ostvariti potporu od 600 eura mjesečno.

–Zdravlje djece prioritet je svakog odgovornog društva, a naš zadatak kao lokalne vlasti, jest stvoriti uvjete u kojima će pedijatri poželjeti raditi i ostati ovdje. Ovim javnim pozivom želimo jasno poručiti da je Velika Gorica grad koji brine o svojim najmlađima i koji aktivno ulaže u zdravstveni sustav – poručio je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Javni poziv otvoren je za sve zainteresirane doktore medicine specijaliste pedijatrije koji rade u pedijatrijskim ordinacijama Doma zdravlja Zagrebačke županije, Ispostavi Velika Gorica, kao i za one koji obavljaju privatnu praksu u ordinacijama u zakupu Doma zdravlja.

Trenutačno, Velika Gorica ima potrebu za šest pedijatara, što je optimalan broj  gledajući broj malih pacijenata, a mjera bi trebala rasteretiti postojeće pedijatare, smanjiti vrijeme čekanja u čekaonicama, ali i stres koji roditelji i djeca doživljavaju tijekom posjeta pedijatru. Dodajmo kako će situaciju u zdravstvenim ambulantama uskoro olakšati i dolazak nove pedijatrice.

–Zahvalan sam našim pedijatricama na njihovom nesebičnom trudu, predanosti i brizi koju svakodnevno pružaju našim najmlađima. Svjesni smo koliko su preopterećene i koliko izazova nosi njihovo zanimanje, a naš doprinos je upravo ova mjera kojoj je cilj olakšati im posao – dodao je Ačkar.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Preokret na crpkama! Dizel jeftiniji od benzina, cijene zaključane do svibnja

U obrazloženju Vlade navodi se kako se mjere uvode radi zaštite građana i gospodarstva, ali i kako bi se suzbio rast inflacije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal.hr

Vozači diljem Hrvatske ovih dana mogu natočiti gorivo po cijenama koje nisu vidjeli godinama. Litra benzina trenutačno stoji 1,38 eura (nekadašnjih 10,40 kuna), dok je dizel još jeftiniji — 1,28 eura (bivših 9,64 kune), prenosi Večernji.hr. Posljednji put takve su cijene zabilježene u lipnju 2021. godine.

Glavni razlog povoljnijeg točenja leži u odluci Vlade da ponovno ograniči cijene goriva, a mjere će vrijediti najmanje do 6. svibnja. Ovakvo fiksiranje cijena prvi put je uvedeno početkom 2022. godine, kao reakcija na nagli rast cijena energenata prouzročen globalnim poremećajima, prije svega ratom u Ukrajini i posljedičnom energetskom krizom.

U obrazloženju Vlade navodi se kako se mjere uvode radi zaštite građana i gospodarstva, ali i kako bi se suzbio rast inflacije. Gorivo, naime, ima značajan utjecaj na opći indeks cijena jer se njegovo poskupljenje brzo prelijeva na ostale proizvode i usluge.

Trenutačni model regulacije temelji se na ograničavanju marži i redovitom ažuriranju cijena svakih 2 tjedna. Prilikom izračuna u obzir se uzima kretanje cijena na Mediteranskom tržištu te tečaj američkog dolara. Ipak, regulacija se odnosi isključivo na osnovna goriva, dok se cijene premium goriva formiraju slobodno.

Osim Hrvatske, i druge europske zemlje su pokušavale intervenirati. Mađarska je neko vrijeme imala fiksne cijene, ali je od toga odustala zbog nestašica. Slovenija i Francuska koristile su subvencije i porezne olakšice, dok je Njemačka privremeno snizila poreze na gorivo tijekom 2022. godine.

Na pad cijena utjecala su i tržišna kretanja. Cijena barela nafte posljednjih mjeseci pala je ispod 70 dolara, u odnosu na 133 dolara u ožujku 2022. Uz to, stabilizirani globalni transportni lanci, povoljan tečaj eura i uvoz dizela iz SAD-a, Bliskog istoka i Indije dodatno su snizili cijene.

Zanimljiv je i trenutačni omjer cijena. Dizel je, što je rijetkost, jeftiniji od benzina. To se objašnjava smanjenom potražnjom za loživim uljem nakon zime, kao i povećanom dostupnošću dizela na europskom tržištu. S druge strane, cijena aditiva za benzin porasla je, što dodatno povećava njegovu cijenu.

Bez vladine intervencije, benzin bi danas bio skuplji za tri centa, a dizel čak za 11 centi po litri.

Nastavite čitati

Crna kronika

U prometnoj nesreći na A3 dvije poginule osobe – kolona duga 10 kilometara

Trećoj osobi pružena liječnička pomoć.

Objavljeno

na

Danas oko 9 sati na autocesti A3, smjer istok, kod račvanja s autocestom A4 (odvajanje za Varaždin), dogodila se prometna nesreća u kojoj su sudjelovala tri vozila.

U prometnoj nesreći dvije osobe su smrtno stradale dok je trećoj osobi pružena liječnička pomoć.

Policijski očevid je u tijeku, a na mjestu događaja promet je obustavljen te se odvija obilazno uz regulaciju policijskih službenika.

Kako doznajemo kolona automobila duga je 10-tak kilometara.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Županija gradovima i općinama osigurala 3,8 milijuna eura za realizaciju 108 projekata

Samo za projekte iz domene prometa i komunalne infrastrukture dodijeljeno 1,5 milijuna eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Predstavnici gradova i općina danas su u prostorijama Zagrebačke županije preuzeli ugovore ukupne vrijednosti 3,8 milijuna eura, čime će biti omogućena realizacija čak 108 projekata na području županije.

Na taj način Županija potvrđuje svoju dugogodišnju viziju ravnomjernog razvoja svih svojih dijelova – istaknuo je prilikom uručivanja ugovora župan Stjepan Kožić.  

Foto: Zagrebačka županija

– Riječ je o projektima iz domene prometa i komunalne infrastrukture, opremanja poduzetničkih zona, financiranja EU projekata te razvoja infrastrukture u našim ruralnim područjima. Time nastavljamo kvalitetnu suradnju općina, gradova i Županije na kojoj leži realizacija čak 462 projekta u protekle četiri godine, a za koje je Županija dodijelila 12,7 milijuna eura. Uz pomoć ovogodišnjih 3,8 milijuna eura ostvarit ćemo zajednički cilj – povećanje kvalitete života svih stanovnika na području županije – rekao je Kožić.  

Foto: Zagrebačka županija

Bespovratne potpore osiguravaju snažan gospodarski zamah na području cijele županije. 

 – Kontinuitet ulaganja u poduzetničke zone, stvorili smo poželjna mjesta za investiranje u kojima posluju brojne strane i domaće tvrtke, a čiji uspješni rezultati poslovanja doprinose činjenici da je Zagrebačka županija danas najrazvijenija županija u Hrvatskoj – dodao je župan. 

Foto: Zagrebačka županija

Dodajmo kako je najviše sredstava, odnosno 1,5 milijuna eura, dodijeljeno kroz Upravni odjel za promet i komunalnu infrastrukturu, a radi se o 29 projekata kojima se sufinancira izgradnja i održavanje objekata i uređaja komunalne infrastrukture.  

Nadalje, za 36 projekta u gospodarstvu dodijeljeno je 1,2 milijuna eura, od čega je 510 tisuća eura za opremanje poduzetničkih zona te nešto više od 715 tisuća eura za izradu projektne dokumentacije i sufinanciranje EU projekata. Za 43 projekta gradnje i uređenja infrastrukture na ruralnom području izdvojeno je nešto više od milijun eura. 

Foto: Zagrebačka županija

U ime svih općina i gradova riječima hvale obratio se načelnik Općine Pisarovina Tomo Kovačić. Podsjetio je na važnost postizanja jednake kvalitete života na ruralnom području, u odnosu na urbani dio županije. 

Foto: Zagrebačka županija

–Sa svojim dugogodišnjim načelničkim stažem od 30 godina mogu svjedočiti velikim ulaganjima Zagrebačke županije na svim poljima, a posebno ističem na financijsku podršku u opremanju naših poduzetničkih zona koje privlače investitore i time osiguravaju prosperitet. Apostrofiram ravnomjeran razvoj naše županije upravo zbog sredstava koje se usmjeravaju u pravom smjeru, jer na taj način je općinama puno lakše ostvariti ciljeve i projekte na ruralnom području – naglasio je Kovačić.

Foto: Zagrebačka županija

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

HOTNEWS

Pokupsko i Kravarsko među najboljim općinama u povlačenju EU sredstava!

Analiza četverogodišnjeg razdoblja izrađena je temeljem kompozitnog indeksa.

Objavljeno

na

Foto: hbor.hr

Portal Načelnik.hr objavio je listu općina koje su tijekom protekle četiri godine povukle najviše EU sredstava za svoje projekte. Sukladno podacima Ministarstva financija, hrvatske općine u četiri protekle godine iz EU fondova povukle su preko 370 milijuna eura, dvostruko više nego u prethodnom mandatu!

– Za razliku od uobičajenih godišnjih analiza kad izlazimo s Top 10 listama najučinkovitijih po ostvarenom udjelu EU sredstava i po povučenim sredstvima ‘per capita’, mandatne analize odlučili smo temeljiti na kompozitnom indeksu u kojem smo u ovom izračunu objedinili navedena dva pokazatelja, i dobili deset na tom polju najuspješnijih općina u razdoblju 2021. – 2024. godine,  bazirajući poredak na podacima Ministarstva financija – navodi portal.

Na listi 10 najboljih općina nalaze se i općine u velikogoričkoj okolici, a to su Općina Pokupsko, koja je zauzela visoko 2. mjesto, te Općina Kravarsko koja je po povučenim EU sredstvima 6. općina u Republici Hrvatskoj.

Lista općina:

  1. Općina Perušić (Ivica Turić)
  2. Općina Pokupsko (Božidar Škrinjarić)
  3. Općina Gornja Stubica (Jasmin Krizmanić)
  4. Općina Veliko Trgovišće (Robert Greblički)
  5. Općina Krapinske Toplice (Gordana Jureković)
  6. Općina Kravarsko (Vlado Kolarec)
  7. Općina Brodski Stupnik (Goran Jelinić)
  8. Općina Lećevica (Ante Baran)
  9. Općina Brdovec (Alen Prelec)
  10. Općina Sukošan (Ante Martinac)

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno