Povežite se s nama

Vijesti

Projekt EDSIPI@ učenicima će olakšati mobilnost

Objavljeno

na

 

Strojarska i prometna škola Varaždin sa svojim partnerima (Školom za cestovni promet Zagreb, Srednjom školom Zlatar, Srednjom strukovnom školom Velika Gorica i Strojarskom tehničkom školom Fausta Vrančića) od svibnja prošle godine provodi projekt „Engleski i njemački u strojarstvu i prometu interaktivno –EDSIPI@“.

 

Cilj je podići razinu specifičnih znanja i kompetencija učenika za strani jezik u struci. Interdisciplinarni tim izradio je nove nastavne materijale uz pomoć poduzetnika iz tvrtki KOS TRANSPORTI, AP VARAŽDIN, ITAS IVANEC, CENTROMETAL MACINEC i KOSTWEIN VARAŽDIN, uvažavajući preporuke i zahtjeve s kojima se na tržištu susreću vezano za korištenje stranih jezika u strojarstvu te prometu i logistici. Izrađeni su priručnici za strojarstvo te promet i logistiku na engleskom i njemačkom jeziku (u papirnatom i digitalnom obliku); on-line sadržaji; izrađena je on-line platforma s interaktivnim komunikacijskim sustavom za učenje i distribuciju nastavnih materijala; nabavljeno 169 tableta za održavanje suvremene nastave stranog jezika u struci, a sada kreće i edukacija nastavnika za rad s novim materijalima. U Strojarskoj i prometnoj školi u Varaždinu 19.02.2016. održana je prva od četiri planirane edukacije tijekom koje su nastavnici partnerskih škola upoznati s načinima korištenja novih nastavnih materijala i suvremenih tehnologija kako bi u svojim školama mogli uspješno provoditi nastavu stranog jezika u struci. Preostale tri edukacije održat će se u periodu od 24. do 26. veljače 2016. godine. Online učenje odnosi se na posebnu online okolinu u kojoj se poučava i uči s pomoću računala kao medija za komuniciranje. Metoda poučavanja i učenja uz korištenje interaktivnih sadržaja i četiri ključne vrste interakcije koje se pri tom razvijaju: učenik – online interaktivni komunikacijski sustav, učenik – sadržaj, učenik – učenik i učenik – nastavnik, temelj su za razvoj suradničkog učenja i predstavljaju budućnost sustava obrazovanja. Nakon što nastavnici savladaju potrebna znanja, provest će pilot projekt edukacije 300-tinjak učenika u svojim školama.

 

Učenici koji se obrazuju za zanimanja tehničar cestovnog prometa, vozač motornog vozila, tehničar za vozila i vozna sredstva, strojarski računalni tehničar te automehatroničar, po završetku srednjoškolskog strukovnog obrazovanja imat će specifična znanja stranog jezika s područja strojarstva te prometa i logistike, što će im olakšati mobilnost, upoznavanje s novim i suvremenim tehnologijama te unaprijediti rad u struci.

 

Projekt sufinancira EU iz Europskog socijalnog fonda u sklopu programa Razvoj ljudskih potencijala 2007- 2013., sheme za dodjelu bespovratnih sredstava – Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama u skladu s promjenjivim potrebama tržišta rada / gospodarstva- faza II. Vrijednost projekta je 1.957.413,03 kn, od čega 1.729.434,13 kn ili 88,4% predstavlja financijsku potporu Europske Unije, u skladu s ugovorom sklopljenim s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta kao posredničkim tijelom razine 1 i Agencijom za strukovno obrazovanje  i  obrazovanje  odraslih  kao  posredničkim  tijelom  razine  2.  Preostalih  227.978,90  kn financira Strojarska i prometna škola Varaždin i njezini partneri. Projekt će trajati 12 mjeseci (od 05. svibnja 2015. do 05. svibnja 2016. godine).

 

Galerija fotografija:

Vijesti

SOS Dječje selo Lekenik dobilo solarne panele – uštede bi mogle doseći više od milijun eura

Do kraja godine selo bi moglo postati potpuno energetski neovisno.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: SOS Dječje selo Lekenik

SOS Dječje selo Lekenik u Hrvatskoj dobilo je prve solarne panele koji će napajati Društveni centar i dječji vrtić. Solarni sustav snage 100 kilovata pušten je u trajni pogon, a njegovim radom grijanje, rasvjeta, kuhinja i utičnice sada koriste isključivo sunčevu energiju. Projekt realizira Zelena energetska zadruga (ZEZ) u suradnji s SOS Dječjim selom Hrvatska, Raiffeisen bankom, Biomasa grupom i Kufner grupom.

Prva faza projekta, koja uključuje panele na Društvenom centru, već je dovršena, a u drugoj fazi planira se postavljanje dodatnih 250 kW na krovove svih petnaest kuća u kojima žive SOS mame i djeca. Kada se druga faza završi, ukupna instalirana snaga bit će 350 kW, što će Lekenik učiniti prvim solarnim dječjim selom u Hrvatskoj.

Projekt, vrijedan 340.000 eura, omogućit će značajne uštede. SOS Dječje selo dosad je na energiju trošilo više od 80.000 eura godišnje. Očekuje se da će kroz životni vijek sustava od 25 godina uštede doseći oko 1,17 milijuna eura, koji će biti usmjereni na skrb i edukaciju djece.

 

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Velika Gorica domaćin simpozija o sigurnosti hrane i zaštiti potrošača

Objavljeno

na

Objavio/la

Sutra će se u dvorani Pučkog otvorenog učilišta održati simpozij na temu Sigurnost hrane i zaštita potrošača u organizaciji Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad HAZU u Velikoj Gorici i Prehrambeno biotehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Događaj okuplja stručnjake kako bi raspravljali o najnovijim istraživanjima i trendovima u sigurnosti hrane. Pojedina predavanja govorit će o prisutnosti mikotoksina (otrovne tvari koje proizvode određene vrste plijesni, a imaju toksičan učinak na ljude i životinje) te percepciji i mišljenju potrošača. Najviše će se pozornosti pridati samoj sigurnosti hrane i zaštiti potrošača

Predavanja će držati dr. sc. Ana Vulić i dr. sc. Božica Solomun Kolanović s Hrvatskog veterinarskog instituta, dr. sc. Saša Drakula s Prehrambeno biotehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Dunja Šafarić, mag. ing. techn. aliment iz Perutnine Ptuj.

Simpozij završava otvorenom raspravom u kojoj će sudionici moći postavljati pitanja stručnjacima, a ovaj događaj pruža priliku za bolje razumijevanje kako znanost i regulativa štite potrošače, ali i kako sami možemo biti pažljiviji pri izboru hrane koju konzumiramo.

Nastavite čitati

Vijesti

Evakuacija s Bliskog istoka – danas dva zrakoplova stižu u Zračnu luku

Jedan stiže popodne, drugi pred ponoć.

Objavljeno

na

Objavio/la

01.07.2025., Velika Gorica - Croatia Airlines (CA) i Medjunarodna zracna luka Zagreb (MZLZ) obiljezili su uvodjenje pet novih ovosezonskih linija CA Zagreba sa Hamburgom, Madridom, Milanom, Pragom i Bukurestom docekom putnika s prvog leta Hamburg-Zagreb obavljenog novim zrakoplovom Airbus A220. Photo: Davor Puklavec/PIXSELL

U Zračnu luku Zagreb bi danas trebala sletjeti dva zrakoplova s evakuiranim hrvatskim državljanima i putnicima drugih nacionalnosti s Bliskog istoka, neslužbeno doznaje N1. Prvi avion iz Dubaija očekuje se oko 13:30 po hrvatskom vremenu, dok bi drugi, u organizaciji Croatia Airlinesa, trebao stići kasno navečer.

U prvom zrakoplovu nalazi se 39 hrvatskih državljana, ali i putnika iz više drugih zemalja. Drugi zrakoplov, u vlasništvu Croatia Airlinesa, trebao bi sletjeti između 23 sata i ponoći u zagrebačku zračnu luku. Prema neslužbenim informacijama, njime će u Hrvatsku stići ranjive skupine te hrvatski državljani.

Evakuacija se provodi zbog eskalacije oružanih sukoba na Bliskom istoku koji uključuju SAD, Izrael i Iran. Zbog intenzivnih raketnih napada i nestabilne sigurnosne situacije, okolne su zemlje postale izravno ugrožene, o čemu smo pisali ranije.

 

Nastavite čitati

Moja županija

Veliki iskorak Zagrebačke županije: održiva destinacija sada na srebrnoj razini!

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: TZZŽ

Zagrebačka županija ostvarila je međunarodno priznanje za svoju politiku održivog razvoja i postignuća u upravljanju destinacijom. Putem Turističke zajednice Zagrebačke županije i kroz program Green Destinations Awards dodijeljena joj je Silver Green Destinations Award razina priznanja.

Time je potvrđena izvrsnost djelovanja Zagrebačke županije.

Potrebno je naglasiti mjerljiv napredak u odnosu na 2024. godinu, kada je Zagrebačka županija prvi put stekla Bronze razinu.

– Napredak s Bronze na Silver razinu u relativno kratkom razdoblju potvrđuje da smo održivost ugradili u strateško upravljanje destinacijom. Sustavno radimo na jačanju suradnje na svim razinama: od lokalnih turističkih zajednica i kulturnih društava do županijskih institucija i gospodarstva – rekla je direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije Ivane Alilović.

Najviša ocjena ostvarena je u području Kulture i Tradicije (8,3), a visoke ocjene ostvarene su i u segmentima Društvene Dobrobiti (7,8) te Prirode i krajolika (7,5).

Green Destinations Award predstavlja važan korak kojim se Zagrebačka županija dodatno pozicionira kao destinacija koja održivost temelji na dokazima, transparentnosti i kontinuiranom unapređenju.

Zagrebačka županija, prema izvješću auditora, održivost smatra dugoročnim razvojnim procesom. Također su dane preporuke za budućnost, najviše u području okoliša i klimatskih politika, koje će biti jedan od prioriteta u sljedećem razdoblju.

Više informacija na službenoj stranici TZZŽ-a, klikom OVDJE.

Nastavite čitati

Vijesti

Cijena nafte raste: ‘Mislim da sada plaćamo najveće cijene goriva što svakako utječe na budžet svake obitelji’

Objavljeno

na

Objavio/la

Napetosti između Sjedinjenih Američkih Država, Izraela i Irana dodatno su se zaoštrile, što je uzrokovalo snažne reakcije na svjetskim energetskim tržištima.

Utjecaj tih događaja već je vidljiv i u Hrvatskoj, gdje su promjene osjetne ponajviše na benzinskim postajama. Kako navodi portal 24sata, litra Eurosupera 95 trenutačno se prodaje za oko 1,46 eura, što je najviša cijena u proteklih godinu dana. Eurodizel stoji oko 1,48 eura po litri, što je najskuplja razina u posljednje dvije godine. Eskalacija na Bliskom istoku ozbiljno je poremetila jedan od najvažnijih pravaca za transport nafte – Hormuški tjesnac. Riječ je o uskom morskom prolazu između Irana i Omana kojim se svakodnevno odvija ogroman dio svjetske trgovine energentima. Prema podacima EIA, procjenjuje se da kroz Hormuški tjesnac prolazi oko 20 milijuna barela nafte dnevno, što predstavlja otprilike petinu globalne potrošnje nafte.

Pogoršanje sigurnosnih okolnosti u regiji potaknulo je dio međunarodnih brodara i energetskih kompanija da privremeno izmijene svoje plovne pravce te izbjegnu prolazak kroz to područje. Neizvjesnost dodatno produbljuju poruke iz Teherana o mogućoj blokadi tjesnaca, što na energetskim tržištima pojačava zabrinutost zbog opskrbe i potiče rast cijena nafte.

Problemi s poskupljenjem goriva ne utječu samo na promet, već i na svakodnevni život građana. Naš sugrađanin Nikola tako ističe: ” Mislim da sada plaćamo najveće cijene goriva što svakako utječe na budžet svake obitelji jer danas je auto neophodan za život. Smatram da neće biti u redu ako se poskupljenje goriva ponovo odrazi na povećanje cijena hrane i osnovnih potreba budući da je već sada sve teže podmiriti sve mjesečne troškove”. 

 

Nastavite čitati

Reporter 457 - 26.02.2026.

Facebook

Izdvojeno