ktc
Povežite se s nama

Vijesti

Projekcije za sve generacije u Kinu Gorica!

Projekcije kreću danas, a naslovi i žanrovi su raznoliki. Zaigrajte i nagradnu igru na facebook stranici Pučkog otvorenog učilišta, jer za neke od filmova dijele se besplatne karte

Objavljeno

na

Kino Gorica nakon uskršnjih praznika dovelo je zanimljive naslove na svoje filmsko platno. Izbora ima za apsolutno sve dobne skupine, od djece do umirovljenika! Tako već od danas možete pogledati neke od niže ponuđenih naslova.

GOSPODIN LINK: U POTRAZI ZA SKRIVENIM GRADOM – Riječ je o animiranom sinkroniziranom filmu u režiji Chrisa Butlera. Link je 2,4 metara visok, 286 kilograma težak i pokriven krznom. Ali ne dopustite da vas izgled zavara … on je zabavan, sladak ali i jako usamljen. Gospodin Link angažira neustrašivog istraživača Sir Lionela Frosta da ga odvede na putovanje kako bi pronašao svoje davno izgubljene rođake u bajkovitoj dolini Shangri-La.
Projekcije: 25., 26., 28. i 30. 4., te 1. 5. u 18:00

OSVETNICI: ZAVRŠNICA – za ljubitelje akcije i SF-a, naslov sa zvučnim imenima svijeta glume: Bradley Cooper, Brie Larson, Chris Hemsworth i Scarlett Johansson. Nastavak je na film Osvetnici: Rat beskonačnosti (2018.). Nakon razornih događaja svemir je u ruševinama. Uz pomoć preostalih saveznika, Osvetnici se ponovno okupljaju kako bi poništili Thanosove postupke i vratili red u svemir.
Projekcije: 25. i 1. 5. u 20:00; 2., 3., 4. i 7. u 21:00

POSLIJE SVEGA je romantično-erotski film. Prvi je to dio serijala o ljubavi i strasti dvoje mladih koja ne priznaje granice, snimljenog prema bestseleru spisateljice Anne Todd koji je proglašen novom globalnom senzacijom poput Twilight sage i trilogije Pedest nijansi sive. U središtu radnje je vrijedna studentica Tessa, koja točno zna što želi postići i koji put treba slijediti. No, sve će se raspasti kao kuća od karata kada Tessa upozna tajanstvenog Hardina Scotta.
Projekcije: 26., 28. i 30. 4. u 20:00

Tu je i matineja za umirovljenike u petak u 11 sati. Ulaz je besplatan, a naslov iste je BENOV POVRATAK.  Riječ je o drami, a glavne uloge su Julia Roberts, Lucas Hedge i Courtney B. Vance. Na Badnje jutro, 19-godišnji Ben Burns na iznenađenje svoje obitelji neočekivano dolazi. Njegova majka Holly oduševljena je ponovnim susretom sa sinom, ali ju brine mogućnost da se Ben ponovno ne upusti u svijet droge, dok njegova sestra Ivy i očuh Neal strahuju da će im se životi u potpunosti uzburkati kao što je to uvijek slučaj s Benovim povratkom. Tijekom sljedeća dvadeset i četiri sata nove istine biti će otkrivene, a majčina neupitna ljubav za njezinim sinom biti će testirana do krajnjih granica…

Za neke od ovih naslova Pučko otvoreno učilište  dijeli besplatne ulaznice na Facebook stranici, zaigrajte nagradnu igru i možda baš Vi budete sretni dobitnik!

CityLIGHTS

Učilište koje je generacijama bilo prvi korak u svijet kulture i znanja slavi 66. rođendan

Institucija je osnovana 1960. godine kao Narodno sveučilište općine Velika Gorica.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: POUVG

„Danas slavimo 66 godina postojanja Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica – 66 godina znanja, kulture, kreativnosti i zajedništva! “

Upravo kroz ovu poruku iz Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica obilježavaju značajnu obljetnicu institucije koja već desetljećima oblikuje društveni i kulturni život grada. Tim povodom zahvalili su svima koji su bili dio njihova puta: „Hvala svima vama – polaznicima, posjetiteljima, suradnicima i prijateljima – koji ste dio naše priče i koji s nama već 66 godina stvarate prostor u kojem se uči, istražuje, stvara i uživa.“

Građane su ujedno pozvali da im se pridruže na proslavi. Rođendanski program održat će se u subotu, 25. travnja, s početkom u 10 sati na platou ispred Učilišta.

Mjesto gdje su počinjale brojne životne priče

Za velik broj građana Velike Gorice upravo je ova ustanova bila prostor prvih iskustava  od prvog odlaska u kazalište ili kino, prvog koncerta ili izložbe, ali i prvog susreta s knjigom, glazbom ili stranim jezikom. Ondje su mnogi naučili prve note, zaplesali prve plesne korake, sjeli za upravljač automobila ili slušali program na lokalnoj radio postaji. Neki su upravo u Učilištu objavili svoju prvu knjigu ili postavili svoju prvu izložbu. Institucija je osnovana 1960. godine kao Narodno sveučilište općine Velika Gorica. Tijekom narednih desetljeća više je puta mijenjala naziv – među ostalim nosila je ime Narodno sveučilište „Juraj Kokot“ i Narodno sveučilište Velika Gorica – da bi 11. studenoga 1999. dobila današnji naziv.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

POUVG: Otvoren natječaj za književnu nagradu ‘Albatros 2026.’

Nagrada uključuje novčani iznos od 1.200 eura, diplomu te izdavanje nagrađenog djela.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Letícia Alvares/Pexels

Pučko otvoreno učilište Velika Gorica raspisalo je natječaj za dodjelu književne nagrade “Albatros 2026.”, koja se dodjeljuje s ciljem poticanja novih književnih autora i objave neobjavljenih rukopisa.

Za nagradu se mogu prijaviti neobjavljena djela iz više književnih područja:

  • roman, poezija ili zbirka kratkih priča
  • dramski tekstovi
  • dječja književnost (zbirka priča, zbirka pjesama ili slikovnica)
  • djela zavičajne tematike vezana uz područje Grada Velike Gorice ili Zagrebačke županije (roman, priče ili poezija)

Rukopisi moraju biti neobjavljeni te imati opseg od najmanje 50 do najviše 150 kartica za prozna djela.

Način prijave

Svaki autor dužan je dostaviti:

  • rukopis u tri tiskana primjerka
  • digitalnu verziju teksta na Wordu (CD ili USB memorija)
  • kratki životopis s osobnim podacima (adresa, broj telefona ili mobitela te e-mail)

Odabir i objava rezultata

O dobitniku nagrade odlučuje prosudbeni odbor koji imenuje organizator natječaja. Rezultati će biti objavljeni najkasnije do 1. listopada 2026. godine na službenoj stranici Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica.

Nagrađeno djelo bit će objavljeno u tiskanom izdanju u prosincu 2026. godine, a nagrada uključuje novčani iznos od 1.200 eura, diplomu te izdavanje nagrađenog djela.

Rok za slanje ili osobnu predaju rukopisa je 19. lipnja 2026. godine

Više detalja pročitajte ovdje.

Nastavite čitati

Najave

Besplatna šetnja Zagrebom vodi vas kroz stare priče i jurjevske običaje

Povodom Jurjeva i Noći knjige, organizira se tematska šetnja kroz starozagrebačke i pučke priče.

Objavljeno

na

Objavio/la

23.03.2026., Zagreb - Proljetno uredjenje parkova u Zagrebu koje provode vrijedni djelatnici Zrinjevca svake godine donosi i nove vrste koje privlace pozornost prolaznika. Carska krunica (Fritillaria Imperialis) uz kip Svetog Jurja kod Kamenitih vrata. Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Danas, 23. travnja 2026. u 19:30 sati u središtu Zagreba održat će se besplatna tematska vođena tura “Noć viteza, vatre i zmaja”, koju organizira svima poznata “Purgerica”. Šetnja traje oko sat i 45 minuta, a okupljanje je kod kipa sv. Jurja ispred Kamenitih vrata. Tura je vezana uz obilježavanje Jurjeva i Noći knjige.

Kroz šetnju, obići će se gradske lokacije koje se povezuju s pučkim predajama i mitološkim motivima iz hrvatske tradicije. Organizatori navode kako je inspiriran starim narodnim pričama te književnim radovima autora poput Zdenka Bašića i Ivane Brlić Mažuranić.

Tijekom ture sudionici će se, kako je najavljeno, voditi kroz priče o jurjevskim običajima, simbolici vatre i proljetnim obredima koji su u prošlosti označavali kraj zime. Spominju se i motivi iz narodnih predaja o mitskim bićima i likovima iz slavenske mitologije.

Sudjelovanje je besplatno, no zbog ograničenog broja mjesta, potrebna je rezervacija putem SMS poruke na 0916363661 ili e-maila na [email protected]. Prilikom prijave potrebno je navesti ime, prezime i broj osoba.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Mala djela, velika radost: humanitarna akcija u vrtiću Lojtrica

Ova inicijativa još jednom potvrđuje kako organizirano djelovanje i angažman zajednice mogu donijeti konkretne rezultate i unijeti radost u živote najmlađih

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Dječji vrtić Lojtrica

Ukupno 19 djece iz Centra Slava Raškaj primilo je prigodne darove u humanitarnoj akciji koju su organizirali djelatnici Dječjeg vrtića Lojtrica, obilježavajući pritom Svjetski dan dobrih djela.

Riječ je o globalnoj inicijativi Good Deeds Day koja se od 2007. godine provodi diljem svijeta s ciljem poticanja ljudi na konkretne geste solidarnosti i širenje pozitivnih vrijednosti u zajednici. Upravo tim povodom, zaposlenici vrtićkog objekta u Smendrovićevoj ulici u Velikoj Mlaki odlučili su djelovati zajednički i usmjeriti pomoć onima kojima je najpotrebnija.

Humanitarna akcija bila je usmjerena na prikupljanje stvari prema stvarnim potrebama djece iz Centra. Popis želja sastavili su sami korisnici uz pomoć svojih odgojitelja i učitelja, čime je cijela inicijativa dobila osobniji i neposredniji karakter. Prikupljali su se odjeća, školski pribor, kozmetika i slatkiši.

U provedbi akcije sudjelovali su svi zaposlenici – od odgojitelja i stručnog tima do djelatnika kuhinje i tehničkog osoblja, čime je dodatno naglašena snaga zajedništva unutar ustanove.

Darove je primilo osam djevojčica i jedanaest dječaka, a svako dijete dobilo je poklon od dva darivatelja. Svi prikupljeni paketi pažljivo su pripremljeni i zapakirani u ukrasne kutije, uz poruku:

„Draga djeco, neka vam ovaj dan bude podsjetnik da je dobrota supermoć koju svi imate. Koristite ju svaki dan!“

Ova inicijativa još jednom potvrđuje kako organizirano djelovanje i angažman zajednice mogu donijeti konkretne rezultate i unijeti radost u živote najmlađih, podsjećajući pritom na važnost svakodnevnog činjenja dobrih djela.

Nastavite čitati

Sport

Drama sa sretnim završetkom: Gorica šokirala Sesvete i ostala u borbi za kup!

Rukometaši Gorice odigrali su 33-33 u gostima kod Sesveta u četvrtfinalu Kupa Hrvatske, nakon čega je odluka morala pasti kroz sedmerce. Sesvećani su pogriješili jedanput, a to je Goričanima bilo dovoljno za veliki trijumf!

Objavljeno

na

Objavio/la

Nije situacija izgledala idealno u srijedu poslijepodne, u trenucima kad su rukometaši Gorice krenuli na kratak put do Jelkovca, gdje su ih u četvrtfinalu Kupa Hrvatske čekale favorizirane Sesvete. Iza njih bila su tri vezana poraza, uključujući i onaj posljednji, na gostovanju kod Dugog Sela, koji je možda i bio poziv na buđenje. Srećom, to buđenje dogodilo se već u prvoj sljedećoj utakmici, u 60 i nešto minuta s posebnom težinom.

Ulog je, naime, bio plasman na završni turnir Kupa, na kojem su Sesvećani svakako isplanirali biti, budući da su već nekoliko godina treća snaga hrvatskoga klupskog rukometa, odmah do Zagreba i Nexea. Međutim, i Goričani žele biti što bliže vrhu, u tom smislu Sesvete su uvijek poseban izazov, a bilo je tako i ovoga puta.

U utakmicu su igrači Mateja Miškovića ušli s golemom željom i motivom, s energijom na koju Sesvete u prvom poluvremenu nisu imale odgovor. Bilo je tako u prvih 30 minuta u nekoliko navrata i šest golova prednosti u korist Gorice, koja je do odmora sačuvala solidan kapital od četiri gola. Međutim, odmah je bilo jasno da protiv ovakvog suparnika, pred gotovo tisuću gledatelja u dvorani u Jelkovcu, neće biti nimalo jednostavno sačuvati tu prednost.

Momčad koju vodi Igor Vori sve je pokušavala u nastavku da se vrati u egal, a u tome su sredinom nastavka i uspjeli, kad su prišli na samo gol zaostatka. Opet se nije dala Gorica, u posljednjih desetak minuta naši su rukometaši ušli sa četiri gola viška, no posao je i tu bio daleko od završenog. U samom finišu zabio je prvo Lulić, a potom i Baković, kojem je Sorić obranio sedmerac, no lopta mu se odbila u ruke i pogodio je za 33-33. Imala je Gorica i zadnji napad za pobjedu, no domaći vratar obranio je pokušaj Marka Karaule.

Odluka je tako morala pasti nakon izvođenja sedmeraca, a tu je drama dosegla svoj vrhunac. Dumenčić, Ivanišević i Tomić zabili su u prve tri serije za Sesvete, a za Goricu su precizni bili Ceković, Grubišić i Karaula. Ključni trenutak tako je ispao pokušaj bivšeg igrača Gorice Mateja Svržnjaka, koji je naciljao stativu i ponudio veliku priliku svojoj bivšoj momčadi. Pogodio je nakon njega mladi Goričanin Lucas Pitt, pogodio je i Baković za Sesvete, pa je loptu odluke uzeo Andro Lopac. Uzeo i zabio za Final Four!

Goričani su, naravno, vrlo emotivno proslavili ovaj uspjeh, jer ugurali su se u elitno društvo u ovom natjecanju, zajedno sa Zagrebom i Nexeom, ali i drugoligašem Ribolom Kaštela. Marin Sorić u ovu je pobjedu ugradio 14 obrana, uključujući i četiri sedmerca, po sedam komada zabili su Karaula i Grubišić, pet Lopac, po četiri Mlakar i Komljenović…

I sad je preostalo jedino nadati se sreći u ždrijebu. Festival hrvatskog rukometa u Poreču traje od 18. do 24. svibnja, a idealno bi bilo da Gorica u polufinalu izvuče Kaštelane. Na završnici Kupa bila je Gorica i prošle sezone, ali u finalu ni lani, a ni u davnom prvom pokušaju, zasad nije uspjela doći.

Vrijeme je.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno