Povežite se s nama

Zanimljivosti

Prelazi li vaše dijete porezni limit? Mogli biste platiti stotine eura nazad državi

Studenti i učenici mogu biti porezna olakšica roditeljima do zarade od 3.600 eura godišnje, ali prekoračenje tog iznosa može skupo koštati. Evo kada i kako ih odjaviti s porezne kartice.

Objavljeno

na

Foto: Kampus Production/pexels.com

Kada roditelji trebaju odjaviti studenta ili učenika s porezne kartice, kako bi izbjegli naknadno vraćanje poreza, i što se događa ako se taj korak ne napravi na vrijeme? Odgovor na ova pitanja dala je Porezna uprava, koja upozorava roditelje na moguće financijske posljedice ako njihova djeca tijekom godine zarade više od dopuštenih 3.600 eura, piše Srednja.hr.

U 2025. godini učenici i studenti mogu zaraditi do 3.600 eura, a da pritom i dalje budu prijavljeni kao uzdržavani članovi na poreznoj kartici roditelja. Istovremeno, njihova ukupna zarada do 10.800 eura putem učeničkih i studentskih servisa nije predmet oporezivanja. No, ključan je upravo taj prvi prag od 3.600 eura.

Ako student ili učenik prijeđe taj iznos tijekom godine, više ne može biti prijavljen kao uzdržavani član roditelja. U tom slučaju, roditelj mora odjaviti dijete s porezne kartice, a Porezna uprava će u godišnjem obračunu poreza za 2025. godinu utvrditi razliku poreza na dohodak za razdoblje tijekom kojeg je roditelj koristio olakšicu.

Primjerice, ako student prijeđe limit u travnju i roditelj ga tek tada odjavi s porezne kartice, roditelj će morati platiti razliku poreza za razdoblje od siječnja do travnja. Dakle, za četiri mjeseca. Slično tome, ako se limit prijeđe u kolovozu, a roditelj reagira tek tada, plaća razliku za osam mjeseci.

Iz Porezne uprave pojašnjavaju da se olakšica primjenjuje na godišnjoj razini, pa se datum odjave djeteta iz porezne kartice direktno veže uz obvezu povrata poreza. To znači da svaki mjesec u kojem roditelj koristi olakšicu, a dijete je već premašilo limit, generira dodatni trošak koji će se obračunati u 2026. godini.

Poseban slučaj nastaje kada student završi studij tijekom godine. Ako se zaposli nakon 1. rujna i pribavi svoju poreznu karticu, više ne može biti uzdržavani član roditelja od tog mjeseca nadalje. Ako pritom do kraja godine zaradi više od 3.600 eura, roditelju će se također obračunati razlika poreza za razdoblje do rujna.

No, postoji i olakotna okolnost. Ako roditelj tijekom godine odjavi dijete s porezne kartice, a ono ipak na kraju ne zaradi više od dozvoljenih 3.600 eura, dijete se može naknadno vratiti na poreznu karticu putem ZPP-DOH obrasca do veljače sljedeće godine.

Kako upozorava profesor matematike Toni Milun, čak i nekoliko mjeseci korištenja olakšice dok dijete premaši dopušteni limit može roditelje stajati između 84 i 130 eura mjesečno. Za razdoblje od pet mjeseci, to može značiti trošak od 420 do 650 eura koji treba vratiti državi, i to odjednom.

Stoga, roditelji bi trebali pažljivo pratiti zaradu svoje djece tijekom godine i pravovremeno reagirati. Odjava djeteta s porezne kartice nakon prelaska limita nije stvar izbora, nego nužna mjera kako bi se izbjegla visoka financijska iznenađenja u godišnjem obračunu. Pratiti stanje i pravovremeno komunicirati s Poreznom upravom može spriječiti nepotrebne troškove jer kad se olakšica jednom pređe, povrat može biti sve samo ne simboličan.

Zanimljivosti

Ministarstvo mijenja pravila upisa u srednje škole, pogledajte što je sve novo

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih predložilo je izmjene pravilnika koje bi mogle znatno utjecati na učenike međunarodnih programa i buduće obrtnike.

Objavljeno

na

Objavio/la

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih objavilo je putem platforme e-Savjetovanja prijedlog izmjena Pravilnika o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u prvi razred srednje škole, prenosi Studentski.hr. Promjene se odnose na učenike međunarodnih programa, sklapanje ugovora o naukovanju za vezane obrte te redefiniranje popisa važnih predmeta za upis.

Jedna od ključnih izmjena odnosi se na učenike koji pohađaju međunarodne programe. Prema važećem pravilniku, izuzeci od standardnih upisnih kriterija vrijedili su samo za one koji su prethodna tri razreda završili u takvom programu. Novi prijedlog ukida taj uvjet, čime se omogućuje da svi učenici koji nastavljaju obrazovanje unutar istog ciklusa i programa budu izuzeti, neovisno o tome koliko su godina prethodno pohađali taj program.

Značajne promjene predložene su i u načinu sklapanja ugovora o naukovanju za učenike koji se obrazuju za vezane obrte. Dosadašnji Članak 26. Pravilnika u potpunosti je izmijenjen. Najvažnija novost je ukidanje obveze dostave liječničke svjedodžbe i svjedodžbe završnog razreda osnovne škole prilikom sklapanja ugovora.

Također, škole koje provode naukovanje sada su obvezne redovito ažurirati i javno objavljivati popis slobodnih mjesta kod licenciranih obrtnika i pravnih osoba. Ovi podaci moraju biti jasno vidljivi na oglasnim pločama, mrežnim stranicama škola te unutar aplikacije e-Naukovanje.

Iako učenik (ili roditelj/skrbnik) i dalje sklapa ugovor s licenciranim obrtnikom, novost je da Hrvatska obrtnička komora više nije zadužena za vođenje evidencije i verifikaciju ugovora. Obrtnici i dalje imaju pravo raspisivati natječaje za prijam učenika, a u slučaju većeg broja prijava preporučuje se prednost dati učenicima s boljim školskim uspjehom.

Dodatno, novi prijedlog pravilnika donosi ažuriran popis posebno važnih predmeta za upis, koji sada postaje dio Pravilnika, zamjenjujući prethodni. Više detalja možete pronaći ovdje.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

30 kulinarskih grešaka koje biste odmah trebali prestati raditi

Od tupih noževa i neispravnog prženja do zanemarivanja higijene, ove kuharske pogreške mogu pokvariti obrok, ali i zdravlje.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: On Shot/pexels.com

U kuhinji svi griješimo, no neke navike mogu ozbiljno utjecati na kvalitetu hrane, okus jela pa čak i sigurnost ukućana. Ako vam se često dogodi da vam jela zagore, meso ostane žilavo, a povrće premekano, možda radite upravo ono što kuhari izbjegavaju pod svaku cijenu. Donosimo popis od 30 najčešćih grešaka koje biste trebali izbjegavati kako biste postali bolji kuhar i uživali u svakom zalogaju koje prenosi 24sata.

1. Meso iz hladnjaka odmah ide na tavu – Meso treba kratko odstajati na sobnoj temperaturi prije pečenja, inače može izgorjeti.
2. Teflonsku tavicu perete u perilici – Zaštitni sloj se može uništiti, a hrana će se početi lijepiti.
3. Ista daska za sve – Odvojite dasku za meso i povrće, higijena je ključna.
4. Ne oštrite noževe – Tupi noževi otežavaju pripremu i povećavaju rizik od ozljeda.
5. Previše miješate hranu – Povremeno protresite tavicu umjesto stalnog miješanja.
6. Režete meso dok je vruće – Meso treba „odmoriti“ nakon pečenja kako bi sačuvalo sokove.
7. Koristite maslinovo ulje za prženje – Ekstra djevičansko ulje brzo se dimi, koristite ga za hladna jela.
8. Ne pokrivate maslac – Upija mirise iz hladnjaka, stoga ga uvijek zamotajte.
9. Stružete po teflonu metalnim priborom – Koristite drvene ili plastične kuhače.
10. Ne znate koji nož za što služi – Svaki nož ima svoju funkciju, koristite ih pravilno.
11. Kućni ljubimci u kuhinji – Nije higijenski da životinje dolaze u kontakt s hranom.
12. Ne čitate recept do kraja – Prvo pročitajte upute, tek onda krenite s pripremom.
13. Ne čistite nakon kuhanja – Prljave površine mogu biti izvor bakterija.
14. Kuhate stalno ista jela – Varirajte recepte, monotonija ubija užitak.
15. Prokuhavate tijesto za lazanje – Nije potrebno ako ima dovoljno umaka i peče se dovoljno dugo.
16. Ne probate jelo tijekom pripreme – Okus se popravlja dok se kuha, ne kad je na tanjuru.
17. Zanemarujete vegetarijance – Ne pripremajte sve u istoj posudi ako kuhanje uključuje i meso.
18. Štedite na začinima – Pravi začini čine jelo savršenim, ne bojte se eksperimentirati.
19. Ližete kuhaču – Nehigijensko, pogotovo ako kuhate za druge.
20. Mjerite „odokativno“ – Pridržavanje mjera ključno je za uspjeh recepata.
21. Ignorirate rok trajanja – Pazite na datume, ali razlikujte „do“ i „najbolje upotrijebiti do“.
22. Pretrpavate tavu mesom – Komadi se neće jednako ispeći i dobit ćete neujednačeno jelo.
23. Perete meso prije kuhanja – To može proširiti bakterije, a ne ih ukloniti.
24. Pečete meso na jakom plamenu – Izvana zagoreno, iznutra sirovo – nije dobar ishod.
25. Ne perete povrće – Osim kukaca, tu su i ostaci prljavštine s transporta.
26. Hranu stavljate na hladnu tavu – Uvijek prethodno zagrijte tavu, posebno za meso.
27. Ne poštujete vrijeme kuhanja – Ako piše da treba sat vremena, nije bez razloga.
28. Prelijevate kavu vrućom vodom – Voda koja vrije uništava okus kave i čaja.
29. Otvarate vrata pećnice prečesto – Time narušavate temperaturu i usporavate pečenje.
30. Ne provjeravate začine – I začini stare i gube snagu – povremeno ih obnovite.

Mala promjena u kuhinjskim navikama može značiti veliku razliku u kvaliteti hrane. Počnite s osnovama: očistite radne površine, izoštrite noževe, pročitajte recepte do kraja i prestanite stalno otvarati pećnicu. Kuhanje ne mora biti komplicirano, samo treba biti promišljeno.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Imate nosač za bicikle? Ako zaklanja registraciju, mogli biste platiti kaznu

Zakon ne dopušta izdavanje treće registarske pločice, a pločica mora biti vidljiva, evo što trebate znati prije nego krenete na put

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Alex P/pexels.com

S dolaskom toplijih mjeseci i sve češćih putovanja prema moru ili planinama, mnogi vozači odlučuju na svoja vozila montirati stražnje nosače za bicikle. No, pritom se suočavaju s pravnim problemom koji ne pogađa turiste iz drugih zemalja članica Europske unije, ali zato može uzrokovati neugodne kazne za vozače iz Hrvatske, piše HAK.

Naime, brojni modeli stražnjih nosača bicikala u potpunosti ili djelomično zaklanjaju stražnju registarsku pločicu automobila. I dok mnogi vozači iz inozemstva na tim nosačima imaju dodatnu, treću registarsku pločicu, u Hrvatskoj takva praksa nije dozvoljena.

Zakon o sigurnosti prometa na cestama Republike Hrvatske jasno propisuje da motorna vozila moraju imati dvije registarske pločice — prednju i stražnju i nijednu više. Treća pločica, pa čak i za privremene nosače bicikala, nije predviđena zakonom. U iznimnim slučajevima, poput motocikala, traktora ili priključnih vozila, dopuštena je samo jedna pločica. No, dodatna pločica na nosaču za bicikle nije opcija.

Štoviše, zakon određuje da pločice moraju biti čitljive, neoštećene, bez dodataka i jasno vidljive. Ako nosač bicikala zaklanja pločicu, vozač se izlaže kazni jer vozilo ne ispunjava te osnovne uvjete.

Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) također je zauzelo stav: nosači bicikala smatraju se dodatnom opremom koja se privremeno pričvršćuje na stražnji dio vozila. Za njih nije potreban tehnički pregled niti potvrda o sukladnosti, ali njihova uporaba mora biti u skladu s važećim zakonima što uključuje i neometanu vidljivost registracijske oznake.

Proizvođači i prodavači nosača bicikala također upozoravaju kupce: prije kupnje provjerite kompatibilnost modela nosača s vašim vozilom, jer pravilno odabrani nosač neće zaklanjati svjetlosnu signalizaciju ni registraciju. Ako bicikli ili nosač zaklanjaju pločicu, odgovornost je na vozaču.

I dok se u mnogim zemljama EU vozačima izdaje treća pločica upravo za ovakve situacije, hrvatski zakoni to ne dopuštaju. Promjene zakona zasad nisu na vidiku, a pitanje usklađivanja s europskom praksom ostaje otvoreno.

Dok god važeći zakoni ne dopuštaju izdavanje treće registarske pločice, hrvatski vozači moraju paziti da im nosači za bicikle ne zaklanjaju postojeću pločicu. U suprotnom, riskiraju novčanu kaznu i potencijalne probleme u prometu. Prije nego krenete na put, provjerite svoj nosač jer kada je riječ o registraciji, nevidljivo znači kažnjivo.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Zašto muškarci u pedesetima napuštaju brak? Ovi razlozi otkrivaju sve

Iako razlozi za razvod variraju od osobe do osobe, određeni obrasci pojavljuju se češće i mogu pomoći u razumijevanju tih odluka.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Cottonbro Studio/pexels.com
Pedesete godine života često su razdoblje preispitivanja i promjena. Mnogi muškarci u toj životnoj fazi zastanu kako bi procijenili gdje se nalaze, što žele i koliko su zadovoljni svojim osobnim odnosima, piše 24sata. Kod nekih to uključuje i ozbiljno razmišljanje o dugogodišnjem braku. Iako razlozi za razvod variraju od osobe do osobe, određeni obrasci pojavljuju se češće i mogu pomoći u razumijevanju tih odluka.
  1. Emocionalno udaljavanje – Partneri se s vremenom mogu emocionalno udaljiti, posebno ako se ne ulaže dovoljno u međusobnu komunikaciju i povezivanje.
  2. Odlazak djece iz kuće – Kada djeca odrastu i osamostale se, parovi se suočavaju s novom dinamikom koja može otkriti postojeće nesuglasice.
  3. Nedostatak zajedničkih interesa – Tijekom godina, partneri se mogu razvijati u različitim smjerovima i izgubiti zajedničke točke povezivanja.
  4. Osjećaj zanemarenosti – Ako jedan ili oba partnera osjećaju da njihove emocionalne ili fizičke potrebe nisu prepoznate, to može stvoriti frustraciju.
  5. Promjene životnih prioriteta – S godinama se mijenjaju životne vrijednosti, ciljevi i želje, što može dovesti do neslaganja unutar braka.
  6. Osobni razvoj – Neki muškarci dožive snažnu potrebu za osobnim rastom i traže promjene koje njihov trenutačni odnos ne može podržati.
  7. Problemi u komunikaciji – Dugi niz godina loše komunikacije može se nagomilati i otežati rješavanje nesuglasica.
  8. Zdravstveni izazovi – Vlastito ili partnerovo zdravlje može otvoriti pitanja o kvaliteti života i dugoročnim planovima.
  9. Financijska stabilnost – Kada se postigne financijska sigurnost, neki muškarci osjećaju veću slobodu za donošenje teških odluka.
  10. Intimna distanca – Nedostatak bliskosti i tjelesne povezanosti može biti znak dubljih problema u vezi.
  11. Stres zbog vanjskih okolnosti – Profesionalni pritisci, briga za starije članove obitelji ili drugi stresori mogu negativno utjecati na brak.
  12. Osjećaj neravnoteže u odnosu – Ako jedan partner osjeća da stalno daje više nego što prima, to može uzrokovati nezadovoljstvo.
  13. Nepodudarnost u očekivanjima – S vremenom se mogu pojaviti razlike u očekivanjima oko svakodnevnog života, planova ili odnosa.
  14. Povijest neriješenih konflikata – Sukobi koji se ponavljaju i ne rješavaju stvaraju emocionalnu distancu i nepovjerenje.
  15. Želja za osobnom slobodom – U određenim slučajevima, muškarci žele više vremena i prostora za sebe, osobne hobije i interese.
  16. Doživljaj da su postali stranci – Osjećaj da partnera više ne poznaju i da nemaju zajedničku bazu za daljnji suživot.
  17. Manjak osjećaja podrške – Ako jedan partner ne osjeća razumijevanje ili podršku, može doći do povlačenja iz odnosa.
  18. Prekid uloge oca kao oslonca – Nakon što djeca odu, muškarci koji su se identificirali prvenstveno kroz očinsku ulogu traže novu svrhu.
  19. Nerealizirane životne želje – U toj dobi često se javljaju razmišljanja o stvarima koje nisu ostvarene, uključujući i osobne odnose.
  20. Razočaranje u osobni život – Osjećaj da život ne ide željenim putem može dovesti do traženja novih početaka.
  21. Afera ili emocionalna povezanost s drugom osobom – Ponekad nova emocionalna ili fizička povezanost potakne razmišljanja o prekidu.
  22. Gubitak međusobnog poštovanja – Ako se partneri više ne gledaju s poštovanjem, teško je održati zdravi odnos.
  23. Terapija ili savjetovanje – Procesi osobnog uvida kroz terapiju mogu dovesti do odluke o prekidu odnosa.
  24. Izbjegavanje sukoba – Neki parovi žive u miru izbjegavajući razgovor o važnim temama, što dugoročno dovodi do udaljavanja.
  25. Spontana, ali promišljena odluka – Odluka o razvodu često dolazi nakon duljeg razdoblja razmišljanja i nije rezultat impulsa.

Razlozi zbog kojih muškarci u pedesetima odlučuju napustiti brak nisu jednostavni niti univerzalni. Svaki slučaj je jedinstven i oblikovan nizom osobnih, emocionalnih i životnih okolnosti. Razumijevanje ovih faktora može pomoći u boljoj komunikaciji, ranijem prepoznavanju problema i, ako je moguće, zajedničkom traženju rješenja. Ključ je u otvorenom dijalogu, međusobnom poštovanju i spremnosti da se odnos njeguje.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Spavate li na pravoj strani? Evo što kaže znanost o položajima spavanja i zdravlju srca

Iako mnogi ljudi sa srčanim problemima instinktivno biraju spavanje na desnoj strani, znanstveni dokazi o prednostima jednog položaja nad drugim još uvijek su ograničeni.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Ivan Oboleninov/pexels.com

Koji položaj za spavanje je najbolji za zdravlje, kome se preporučuje lijeva, a kome desna strana i može li način na koji spavate utjecati na rad srca? To su pitanja na koja pokušava odgovoriti niz istraživanja koja ukazuju na povezanost između položaja tijekom sna i određenih zdravstvenih stanja, prenosi Večernji.hr.

Iako mnogi ljudi sa srčanim problemima instinktivno biraju spavanje na desnoj strani, znanstveni dokazi o prednostima jednog položaja nad drugim još uvijek su ograničeni. Ipak, ono što je sigurno jest da loša kvaliteta sna ili njegov nedostatak značajno povećavaju rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti. Stručnjaci ističu kako je dobar san ključan za zdravlje srca bez obzira na položaj.

Spavanje na lijevoj strani pokazalo se korisnim za osobe koje pate od gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB). Studija iz 2022. godine pokazala je da ta pozicija značajno smanjuje izloženost kiselini i ubrzava čišćenje jednjaka u odnosu na spavanje na desnoj strani.

Međutim, istraživanja iz 1997. i 2018. godine otkrila su da ležanje na lijevoj strani utječe na električnu aktivnost srca, vidljivo kroz promjene u EKG-u kod zdravih ispitanika. Premda se ne radi o promjenama u funkciji srca, već o pomacima u njegovom položaju, znanstvenici naglašavaju da su za konačne zaključke potrebna dodatna istraživanja.

Kod osoba sa srčanim tegobama, poput dilatativne kardiomiopatije, spavanje na desnoj strani pokazalo se kao češći izbor. Neki stručnjaci smatraju da ležanje na desnoj strani može utjecati na šuplju venu, ali nema dokaza da taj položaj povećava rizik od zatajenja srca. Upravo suprotno, za srčane bolesnike, desna strana bi mogla biti najbolji odabir.

Kod trudnica, obje strane mogu biti prihvatljive. Premda se često preporučuje spavanje na lijevoj strani kako bi se izbjegao pritisak na jetru, spavanje na desnoj strani može olakšati rad srca jer smanjuje pritisak fetusa na velike vene. Pregled studija iz 2019. nije pronašao razliku u zdravlju majki ili beba s obzirom na koju stranu spavaju. Stručnjaci savjetuju trudnicama da spavaju na boku sa savijenim koljenima, uz korištenje posebnih jastuka za veću udobnost.

Spavanje na leđima može biti opcija ako osoba nema problema s apnejom ili disanjem. S druge strane, spavanje na trbuhu može pomoći protiv hrkanja, ali često uzrokuje bolove u vratu i leđima. Kod osoba s implantiranim defibrilatorima, preporučuje se spavanje na suprotnoj strani od uređaja, koji se obično nalazi na lijevoj strani tijela.

Iako znanost još ne nudi konačan odgovor na pitanje koja je poza za spavanje najbolja, jedno je sigurno, kvalitetan san ključan je za zdravlje srca. Lijeva strana može pomoći kod refluksa, desna strana pokazuje se sigurnijom za osobe sa srčanim problemima, a trudnice bi trebale birati ono što im je najudobnije. Prava poza možda ne postoji za sve, ali poznavanje vlastitih zdravstvenih potreba može biti prvi korak prema zdravijem snu.

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno