Povežite se s nama

Moja županija

Prekomjerno bacanje hrane globalni je problem koji možemo rješiti edukacijom i odgovornim ponašanjem

Stoga je održana konferencija na temu ‘Uloga gradova u smanjenju i sprečavanju nastanka otpada od hrane’.

Objavljeno

na

Kako utjecati na smanjenje i sprječavanje otpada od hrane kada istovremeno raste broj stanovnika u opasnosti od siromaštva, i koju ulogu u svemu tome mogu odigrati jedinice lokalne uprave bila je tema konferencije ‘Uloga gradova u smanjenju i sprečavanju nastanka otpada od hrane’ koju je u goričkom Poduzetničkom inkubatoru organizirala VE-GO-RA-e i Inventivna rješenja koji su ujedno i partneri na projektu Cities2030.

– Cilj projekta je razvoj gradskih sustava hrane, a mi smo prepoznali ovaj projekt ‘Hrana nije otpad’ i inicijativi za potpisivanje Dobrovoljnog sporazuma kao dodatni poticaj za osvještavanje javnosti i lokalne uprave o važnosti tog problema. Potpisnici sporazuma obvezuju se da će izraditi vlastite operativne planove kojima je cilj da za 30 posto do 2028. godine smanje postojeći otpad od hrane – istaknula je voditeljica projektnog tima Cities2030, Violeta Crnogaj iz goričke Vegore.

Konferencija ‘Hrana nije otpad’ – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Velike količine otpada od hrane postale su vrlo bitan izazov za sve, pa je slijedom toga i Ministarstvo poljoprivrede pokrenulo projekt “Hrana nije otpad“ i s tim u vezi inicijative potpisivanja Dobrovoljnog sporazuma sa dionicima zainteresiranim za rješavanje ovog problema.

– Cilj konferencije bio je da se upozna gradove s važnosti hrane odnosno da hrana nije otpad. Na jesen ćemo održati posljednju konferenciju ovog četverogodišnjeg projekta, a na kojoj će Grad Velika Gorica potpisati Dobrovoljni sporazum s Ministarstvom poljoprivrede – rekla je Mateja Kalisar, ravnateljica goričke Razvojne agencije.

Konferencija ‘Hrana nije otpad’ – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Prošle godine spomenuti je sporazum potpisala i Zagrebačka županija, koja je predstavila svoje aktivnosti kao budući novi potpisnik. Gordana Matašin voditeljica odsjeka za ruralni razvoj pri Upravnom odjelu za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije istaknula je kako je veliki problem stvaranja otpada od hrane. I financijski, ali i veliki je pritisak na okoliš.

– Predstavili smo svoj nacrt koji ćemo uputiti prema Ministarstvu. Ono na čemu smo se mi bazirali je da pojačamo naše strateške dokumente s ciljevima koje želimo ostvariti, a to je smanjiti nastajanje otpada. Drugi najveći naglasak je na edukaciji, od djece vrtićke dobi pa sve do potrošača. Želimo proširiti i pojačati tu svijest kao i informirati o mogućnostima kako zbrinuti hranu, ponovno upotrijebiti, ali i smanjiti njeno bacanje – istaknula je Matašin te dodala kako neka ispitivanja pokazuju da više od 30 posto ljudi baca hranu u smeće.

Konferencija ‘Hrana nije otpad’ – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

– Ta je hrana nepovratno izgubljena jer čak ni ne dođe do biootpada. Zabrinjavajuće je i to da čak 70 posto otpada se stvara u kućanstvima. To pokazuje da građani jako loše planiraju i bacaju puno hrane. Cilj nam je da se to sve iskoristi i ne dođe čak niti do biootpada. Želimo osvijestiti ljude da gledaju na rokove proizvoda, planiraju svoju kupovinu kao i pripremu obroka – poručuje Matašin.

Inače, konferencija je bila organizirana prema UN Food System Independent Dialogue inicijativi vezanu uz Food2030 Agendu.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

 

Moja županija

2.000 učenika u programu Prometne kulture – uče pravila i dobivaju vozačke dozvole

Već 11 godina školarci prolaze edukaciju o sigurnosti u cestovnom prometu u 31. školi čiji je osnivač Zagrebačka županija.

Objavljeno

na

S ciljem educiranja djece o sigurnosti u cestovnom prometu, u 31. osnovnoj školi čiji je osnivač Zagrebačka županija 11. godinu za redom provodi se preventivna edukacija o sigurnosti u cestovnom prometu za djecu nižeg osnovnoškolskog uzrasta „Program prometne kulture za najmlađe“ u organizaciji Jumicar Hrvatska.

Program se sastoji od multimedijalnog, interaktivnog predavanja te upravljanja posebno koncipiranim vozilom za djecu školskog uzrasta na prometnom poligonu.

Foto: Zagrebačka županija

Inače, program je prije više od 30 godina, pokrenut u Finskoj i provodi se u većini europskih zemalja, a jučer je održan u Osnovnoj školi Dragutina Domjanića u Svetom Ivanu Zelini.

Godišnje u Zagrebačkoj županiji kroz ovaj program prođe 2.000 učenika drugog razreda osnovne škole. Program se sastoji od dva dijela, odnosno teorijski i praktični. Nakon učenja pravila u prometu djeca izlaze na poligon, gdje osim vožnje u vozilima prilagođenima njihovom uzrastu, prolaze i radionice. Upoznaju se s pružanjem prve pomoći, važnosti protupožarne zaštite te općenito pravilima ponašanja u prometu od strane policijskih službenika – objasnio je voditelj Programa Alan Alagić.

Foto: Zagrebačka županija

Nakon što su uspješno završili edukaciju i poligon, simbolične vozačke dozvole malim vozačima uručio župan je Stjepan Kožić.

Jednoga dana ovo će biti pravi vozači, a ova znanja će im dobro doći da nauče kako sve u prometu funkcionira. Ovaj program Zagrebačka županija podržava od samog početka, a na samom poligonu vidi se koliko je dobro prihvaćena od strane djece – rekao je Kožić.

Foto: Zagrebačka županija

Prometna kultura je odgovornost cijeloga društva – poručila je ravnateljica škole Martina Potočki.

To je izvrstan dodatak nastavi a posebno praktični dio gdje učenici naučeno primjenjuju na poligonu. Djeca vole sudjelovati i ponosni su kada im se uruče vozačke dozvole – dodala je ravnateljica.

Dobro je da djeca od malih nogu uče vještine koje će im trebati kasnije u životu, ovdje na poligonu oni osjete kako je to voziti auto i slijediti pravila, što je vrijedno iskustvo – rekao je gradonačelnik Svetog Ivana Zeline Hrvoje Košćec.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

VIDEO ‘Ovo je povijesna godina za županijski sport, sad imamo duplo više!’

U novom nastavku serijala “Sport Zagrebačke županije” gostovao je Vladimir Bregović, predsjednik Zajednice sportskih udruga i saveza Zagrebačke županije

Objavljeno

na

Novosti iz svijeta županijskog sporta nude samo i isključivo – optimizam! Povodom odluke Zagrebačke županije da poveća sredstva za sport za gotovo sto posto, na naš je kauč u sklopu serijala “Sport Zagrebačke županije” sjeo prvi čovjek županijskog sporta. Sretan i zadovoljan, Vladimir Bregović, predsjednik Zajednice sportskih udruga i saveza Zagrebačke županije, govorio je o svemu što imamo u sadašnjosti i onome što bismo mogli imati u budućnosti…

– Ova godina bit će zapamćena i u povijesti županijskog sporta. Tu mislim na naše aktivnosti koje su dovele do iznimnog povećanja proračuna. U odnosu na proračun za prošlu godinu, u 2025. ćemo imati povećanje od gotovo sto posto. Točnije, sa 963.000 eura na 1,8 milijuna! – rekao je Bregović i nastavio:

– Kako je došlo do toga? Činjenica je da smo mi svojim aktivnostima, ali i izuzetnim odnosima sa Zagrebačkom županijom, i županom Stjepanom Kožićem, i njegovim a sport nadležnim zamjenikom Ervinom Kolarcem, i predsjednikom skupštine Matom Čičkom, i pročelnicom Jadrankom Grujić, već na rebalansu proračuna sredinom prošle godine dobili 200.000 eura više. Naravno da je sve to odmah završilo kod naših korisnika, kod naših saveza, a trenutačno ih imamo 24. Na proračunu za 2025. godinu, za koji smo opet kandidirali naše programe, dobili smo još 200.000 eura, što smo također odmah upucali u samu srž, proslijedili našim savezima, klubovima i sportašima.

Međutim, nije to i jedini financijski pomak u odnosu na ranije godine.

– Izuzetna zahvala ide Zagrebačkoj županiji. To je bio poticaj za još jednu veliku stvar. U jesen prošle godine prvi put smo ostvarili prihode iz drugih izvora, ne samo iz proračuna. Riječ je o programu našem Ministarstva turizma i sporta. Kandidirali smo svoje projekte i dobili ukupno gotovo 500.000 eura sredstava, što je iskorišteno u prvom redu za naše trenera, kojih imamo 42 na plaći u sklopu tog projekta. Trideset posto od tih sredstava namijenjeno je za nabavku opreme, što su klubovi i sportaši direktno dobili, a taj program se ponavlja svake godine. Pohvale i za naše Ministarstvo, jer na ovaj način, kroz ovako raspoređena sredstva svim županijskim zajednicama, direktno se utječe na same trenažne procese, na sportaše i trenere. Osiguravamo uvjete za uspješniji rad na terenu – govorio je Bregović.

U nešto više od pola sata razgovora prošli smo i brojne druge teme, od infrastrukture, preko njegova Vrbovca, sve do njegova hrvanja…

Nastavite čitati

Moja županija

Murano – pobjednica ocjenjivanja jagoda Zagrebačke županije

Stalnorađajuća sorta uzgajase u zaštićenim prostorima tijekom cijele godine, a urod se bere tijekom 6 mjeseci.

Objavljeno

na

Objavio/la

Na obiteljskom imanju „Ladanj kod strica“ u Sobočanima održano je 23. Ocjenjivanje plodova sorti jagoda koje se uzgajaju na području Zagrebačke županije, a uz stručno vodstvo prof. dr. sc. Borisa Duralije sa Zavoda za voćarstvo Agronomskog fakulteta u Zagrebu, ocijenjeno je ukupno 12 sorti jagoda.

Najvišu ocjenu ove je godine dobila sorta Murano, koja je prvo mjesto zauzelo sa 346,5 bodova. Slijede sorte Clery i Dely, dok je najniže ocijenjena sorta bila Aprica. Ocjenjivanje se provodi prema strogo utvrđenim kriterijima, a uzimaju se u obzir izgled, boja, okus i čvrstoća ploda.

Foto: Zagrebačka županija

Sorta Murano ušla je u proizvodnju prije 10-tak godina, objasnio je Duralija.

Riječ je o stalnorađajućoj sorti, koja se uzgaja u zaštićenim prostorima tijekom cijele godine, a urod se bere kroz 6 mjeseci. Stalnorađajuće sorte sve su popularnije među proizvođačima s obzirom na potražnju, i to posebice u vrijeme turističke sezone – dodao je.

Foto: Zagrebačka županija

Ocjenjivanje je dio projekta Dani zagrebačkih jagoda, koji provodi Udruga proizvođača jagoda Zagrebačke županije „Jagodni prsten“. Udruga okuplja 11 proizvođača koji zajedno uzgajaju oko 265.000 grmova jagoda na području Zagrebačke županije.

Foto: Zagrebačka županija

Ovakva ocjenjivanja pomažu proizvođačima oko usmjeravanja proizvodnije, gdje dobivaju povratnu informaciju o kakvoći, ali i potrošačima oko odabira sorti. Podacima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, jagode u Zagrebačkoj županiji uzgajaju se na više od 12 hektara, a uzgojem se bave 44 poljoprivredna gospodarstva. Za njih pripremamo Javni poziv za potpore male vrijednosti, putem kojeg je moguće ostvariti sredstva za podizanje novih nasada, izgradnju i opremanje plastenika, preradu jagoda te promociju i certifikaciju proizvoda – istaknula je Gordana Županac iz županijskog Odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo.

Foto: Zagrebačka županija

Dodajmo da je Zagrebačka županija ove godine osigurala 1,1 milijuna eura bespovratnih potpora za poljoprivrednike, od čega su 573 tisuće eura za potpore male vrijednosti u poljoprivredi, ruralnom razvoju i šumarstvu, 340 tisuća eura za ekološku poljoprivredu i ruralni razvoj, 70 tisuća eura za poticanje energetske učinkovitosti i nabavu i ugradnju obnovljivih izvora energije na poljoprivrednim gospodarstvima, a 150 tisuća eura za nabavu poljoprivrednog materijala za sjetvu i sadnju, kao i kreditiranje nabave poljoprivrednog repromaterijala.

Po korisniku za konvencionalne proizvođače moguće je dobiti do 15 tisuća eura potpore, odnosno do 20 tisuća eura ako se radi o ekološkom poljoprivredniku. Pozivam sve poljoprivrednike da se jave na natječaje koji su otvoreni do 15. studenoga – pozvao je zamjenik župana Damir Tomljenović.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

„Pedale okreći i uživaj u sreći!“ – prva subota u lipnju rezervirana za Večernjakovu biciklijadu

43. izdanje donosi bogat program na cilju u Samoboru – ponosni pokrovitelj je Zagrebačka županija!

Objavljeno

na

Objavio/la

Konferencijom za medije najavljena je 43. „Večernjakova biciklijada“, koja će i ove godine pod motom „Pedale okreći i uživaj u sreći!“ spojiti Zagreb i Samobor.

– Danas je in baviti se sportom i biti fizički aktivni, tako da je i ova biciklijada u korak s trendovima, gdje pružamo biciklistima podršku u bicikliranju od Zagreba do Samobora gdje mogu upoznati ljepote toga kraja i dobro se zabaviti. Na cilju će ih dočekati bogat program za cijelu obitelj – najavio je glavni urednik Večernjeg lista Dražen Klarić.

Inače, biciklijada starta u subotu, 7. lipnja na Trgu Franje Tuđmana u Zagrebu u 10 sati, a na cilju – na samoborskom Vugrinščaku, sve bicikliste i posjetitelje čeka bogat zabavni program uz vrhunsku gastro ponudu, radionice i kvizove, a u glazbenom dijelu nastupit će Minea, Vojko V i Peconni.

Tradicionalni pokrovitelj biciklijade je Zagrebačka županija.

–Ponosni smo pokrovitelj ovog velikog biciklističko-zabavnog događaja koji promovira ljepote grada Zagreba ali i Zagrebačke županije. Samobor je dragulj naše županije i bila bi šteta ne upoznati ga bolje na dva kotača.  Ujedno to je jedinstvena prilika da biciklisti i rekreativci isprobaju 20-ak kilometara dugačku rutu i na cilju se odlično zabave – pozvao je zamjenik župana Ervin Kolarec.

Foto: Zagrebačka županija

Dobrodošlicu u svoj grad svim ovogodišnjim natjecateljima poželjela je gradonačelnica Petra Škrobot.

–Veseli me što svake godine u Zagreb dođe velik broj Samoboraca koji bicikliraju natrag do Samobora, a također dobrodošli su I svi drugi posjetitelji na biciklima iz ostalih ktajeca Zagrebačke županije. Na Vugrinščaku ćemo vas srdačno dočekati prigodnim programom za cijelu obitelj a otvaramo i bazen, tako da je to idealan dan za provesti dan na otvorenom – poručila je gradonačelnica Samobora.

Osigurajte i vi svoj besplatni startni broj na internet stranici Večernjaka!

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Čestitamo 12. svibnja – Međunarodni dan sestrinstva! Zagrebačka županija tim povodom održala ZdravFest

Medicinske sestre i tehničari prvi su kontakt građana sa zdravstvenim sustavom, njegova kralježnica, ali i srce puno topline.

Objavljeno

na

U Samoboru je u subotu održan ZdravFest Zagrebačke županije,  javnozdravstvena akcija uoči današnjeg Međunarodnog dana medicinskih sestara i tehničara.

Bila je to idealna prilika za građane osvrnuti se na svoje zdravstveno stanje i napraviti čitav niz preventivnih besplatnih pregleda. Radi se o prvom izdanju festivala koje će se svake godine organizirati u drugom gradu Zagrebačke županije.

Foto: Zagrebačka županija

Stotine ljudi odazvalo se na besplatne preventivne preglede, a imali su priliku izmjeriti razinu šećera u krvi, kolesterola, krvnog tlaka, PSA, težinu (indeks tjelesne mase i sastav tijela), napraviti spirometriju, pregledati madeže, proći edukaciju o korištenju vanjskog defibrilatora te saznati više o grupama za potporu dojenju i o trudničkim tečajevima u Zagrebačkoj županiji.

Medicinske sestre i medicinski tehničari najbrojnija su radna skupina u zdravstvu – na globalnoj razini zaposleno ih je oko 28 milijuna, dok je u Hrvatskoj njih oko 29 tisuća. No, kako je riječ o našem zdravlju, ovo je jedno od najpouzdanijih profesija. Upravo je to povod za javnozdravstvenu akciju ZdravFest pod motom „Naše sestre, naša budućnost“.

Foto: Zagrebačka županija

Ispred organizatora, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije, Leo Šunjić zahvalio im se na neumornom radu i profesionalizmu, istaknuvši da su jedan od ključnih faktora za funkcioniranje ove institucije – ujedno i prve linije zdravlja naših sugrađana.

U ovom trenutku provodimo više od 10 programa i projekata fokusiranih na rano otkrivanje i prevenciju bolesti te promicanje zdravog načina života. Bilo da je riječ o cijepljenju, probirima, ranom otkrivanju zaraznih ili onkoloških bolesti, zajedno s partnerima i službama iz cijele Županije fokusirani smo na podršku i edukaciju naših građana. Medicinske sestre i tehničari i ovdje igraju neizmjerno važnu ulogu poručio je ravnatelj Zavoda.

Foto: Zagrebačka županija

Prevencija bolesti ne temelji se samo na pravovremenom testiranju, već i na funkcionalnom zdravstvenom sustavu koji to omogućuje. U Zagrebačkoj županiji radi gotovo 600 medicinskih sestara i tehničara, a kako bi mogli aktivno sudjelovati u očuvanju zdravstvene skrbi za sve građane, važno je kontinuirano ulagati u njihovo obrazovanje i status u društvu.

Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Zagrebačke županije, Ksenija Čuljak podsjetila je kako je u posljednjih pet godina u njihovo doškolovanje i stručno usavršavanje uloženo gotovo 120 tisuća eura.

Foto: Zagrebačka županija

Nastavit ćemo se zalagati za priznavanje stručne spreme medicinskih sestara i tehničara te kontinuirano ulagati u njihovo obrazovanje i profesionalni razvoj. Zahvaljujemo im na svakom danu, svakom osmijehu i svakoj pruženoj ruci pomoći jer bez njih naš zdravstveni sustav jednostavno ne bi bio ono što jest– dodala je pročelnica.

Ravnatelj županijskog Doma zdravlja Većeslav Bergman podsjetio je kako je bilo koji zdravstveni sustav nezamisliv bez medicinskih sestara.

Foto: Zagrebačka županija

–To je jedinstvena simbioza koja čini zdravstveni sustav funkcionalnim. U našem Domu zdravlja zaposleno je 285 medicinskih sestara koje prolaze godišnje edukacije plaćene iz proračuna Doma zdravlja. To je jako važno kako bi one bile u toku sa svim zdravstvenim saznanjima jer znamo da su one prvi kontakt građana sa zdravstvenim sustavom rekao je Bergman.

Uz organizatora akcije, Zavod za javno zdravstvo Zagrebačke županije, u akciji sudjeluju Dom zdravlja Zagrebačke županije, Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije, Ljekarne Zagrebačke županije i Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Naftalan.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Reporter 448 - 14.05.2025.

Facebook

Izdvojeno