ktc
Povežite se s nama

HOTNEWS

Predstavljeni 6. Dani cikloturizma u Velikoj Gorici

Sa svojom biciklističkom infrastrukturom, izvrsnim prometnim položajem, raznolikom konfiguracijom terena, prirodnim ljepotama i znamenitostima, Velika Gorica predstavlja idealno područje za razvoj cikloturizma, rečeno je na konferenciji za medije u TZ Velika Gorica.

Objavljeno

na

U Turističkoj zajednici grada Velike Gorice predstavljeni su 6. Dani cikloturizma koji će se održati od 9. do 11. travnja. Riječ je o najvećoj konferenciji posvećenoj razvoju ove brzorastuće grane turističke industrije, a održat će se pod sloganom ‘Urban Mobility, Green Adventures’. Ovaj događaj svake godine okupljaju sve najvažnije dionike njegovog razvoja, od predstavnika ministarstava, sustava turističkih zajednica, regionalnih i lokalnih samouprava, razvojnih i turističkih agencija, pa sve do privatnih turističkih subjekata, klubova i poduzetnika u turizmu. Velika Gorica nije slučajno odabrana za domaćinstvo ovogodišnjeg izdanja Dana cikloturizma.

Foto: 6.Dane cikloturizma u V.Gorici najavili su Karlo Kučan, pokretač manifestacije, gradonačelnik Krešimir Ačkar i dir.TZ V.Gorice, Maja Toth/P.Škrinjarić, Cityportal.hr

Najveći grad Zagrebačke županije dio je šireg urbanog prostora glavnog grada Hrvatske, ali je istovremeno i neposredno povezan sa zelenim i očuvanim prostorom svoje neposredne okolice. Takav ‘hibridni’ položaj u kojem se urbana mobilnost isprepliće s prirodnim okruženjem otvara priliku da se na vrlo opipljiv način istraže oba aspekta biciklizma, kao oblika prijevoza i sredstva za rekreaciju i užitak. Uz to, 6. Dani cikloturizma tematski će se otvoriti i drugim vanjskim aktivnostima, koje imaju značajan udio na tržištu izletničkog turizma koje ubrzano raste i u Hrvatskoj, posebice u kontinentalnim destinacijama.

Velika Gorica predstavlja idealno područje za razvoj cikloturizma, a kvalitetna i razvijena biciklistička infrastruktura na području Velike Gorice prepoznata je i u Operativnom planu razvoja cikloturizma Zagrebačke Županije koji je 2017. godine izradio Institut za turizam. Ukupno Velika Gorica ima 51.4 km biciklističkih staza, a u pripremi je i nekoliko novih projekata izgradnje biciklističke infrastrukture.

Foto: Biciklistička staza uz Vukovinsko jezero/G.Kiš, Cityportal.hr

Potpuna povezanost Velike Gorice i Zagreba biciklističkom infrastrukturom koja omogućuje sigurno biciklističko prometovanje između Velike Gorice i Zagreba predstavlja potencijal za najaktivniju biciklističku rutu između dva grada na području Republike Hrvatske.

Izuzetno mi je drago što je upravo Velika Gorica domaćin Dana cikloturizma 2024. Mislim da je Velika Gorica upravo najbolje mjesto za održavanje jedne ovakve manifestacije. Velika Gorica sa svojom biciklističkom infrastrukturom, izvrsnim prometnim položajem, raznolikom konfiguracijom terena, prirodnim ljepotama i znamenitostima predstavlja idealno područje za razvoj cikloturizma. Kao Grad posvećujemo veliku pozornosti razvoju biciklističke infrastrukture, kako kroz konkretnih biciklističkih projekata, tako i kroz redovna izgradnju i rekonstrukciju prometnica na području grada – rekao je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Foto: TZ V.Gorice

Direktorica TZ V.Gorice istaknula je razvijenu biciklističku infrastrukturu na području samog grada, kao i cestovne i šumske biciklističke rute na području Turopolja, Posavine i Vukomeričkih gorica.

– Osim prema Zagrebu, veliki potencijal pružaju i biciklističke rute prema Sisku, Pisarovini i Pokupskom. Jedan smo od gradova s najvećim brojem biciklijada. Turistička zajednica grada Velike Gorice zato priprema cjelovit projekt razvoja i promocije cikloturizma na području Velike Gorice i Turopolja. Kao što je naglasio i gradonačelnik Ačkar želimo biti vodeća cikloturistička zona u Republici Hrvatskoj –  izjavila je direktorica Turističke zajednica grada Velike Gorice, Maja Toth Bušljeta.

Konferenciji za medije nazočio je i pokretač manifestacije.

Cikloturizam je mnogo više od zanimljivog dodatka turističkoj ponudi. On je zajedno s drugim, komplementarnim oblicima aktivnog turizma, generator turističkog rasta u takozvanim nerazvijenim destinacijama odnosno produženja sezone i diversifikacije proizvoda u „razvijenim“ odredištima. Posljednjih nekoliko godina pokazalo je kako je outdoor turizam mnogo otporniji na nepredvidive globalne okolnosti što ga čini važnim faktorom stabilnosti u destinacijama koje su do sada uglavnom bile koncentrirane na tradicionalne oblike turizma. Hrvatska i to svi njezini dijelovi, ima idealne uvjete za razvoj raznih oblika outdoor turizma, a ova konferencija, projekti koje je ona iznjedrila i dugotrajna partnerstva koja se na njoj stvaraju, dokaz su da je naša turistička industrija počela obraćati na to značajniju pažnju izjavio je Karlo Kučan, pokretač Dana cikloturizma.

Dani cikloturizma pokrenuti su 2019. godine kako bi se omogućilo stvaranje platforme za razmjenu iskustava, ideja, znanja, dobre prakse; mjesta na kojem će se sudionici moći povezati, započinjati nove poslovne suradnje i gdje se stvaraju prava, održiva partnerstva i prijateljstva. Dani cikloturizma se svake godine održavaju u drugoj destinaciji i to po načelu da se naizmjenično biraju “morske” i “kontinentalne” destinacije.

Foto: TZ V.Gorice

 

HOTNEWS

Sisačko-moslavačka županija među najuspješnijima u cjelodnevnoj nastavi: rezultati nadmašili očekivanja

Eksperimentalni program cjelodnevne osnovne škole trenutačno se provodi u ukupno 62 škole diljem Hrvatske.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Sisačko-moslavačka županija

Sisačko-moslavačka županija ubraja se među najuspješnije u Hrvatskoj u provedbi eksperimentalnog modela cjelodnevne škole, koji se već treću godinu provodi u tri osnovnoškolske ustanove.

Riječ je o Osnovnoj školi Jasenovac, Osnovnoj školi Davorina Trstenjaka u Hrvatskoj Kostajnici i Osnovnoj školi Zorke Sever u Popovači, čiji su ravnatelji i učitelji danas u Sisku predstavili dosadašnja iskustva i rezultate provedbe programa. Prezentacija je održana u suradnji sa županijom, uz sudjelovanje predstavnika Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih te župana Ivana Celjaka.

Govoreći o dosadašnjoj realizaciji projekta, župan je naglasio kako je županija u potpunosti ostvarila planirane ciljeve, ali i nadmašila pojedine zadane okvire.

„U potpunosti smo realizirali sve planirane aktivnosti, čak i više od toga. Sjećamo se početaka i svih izazova pri uvođenju programa, ali sada možemo reći da smo bili vrlo uspješni u tome. Sisačko-moslavačka županija, u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih, nastoji osigurati što bolje uvjete za rad u školama, za sve naše učenike i zaposlenike na čemu kontinuirano radimo i dalje. Tom smo se cilju snažno posvetili, od energetske obnove školskih objekata, uređenja kuhinja, pa sve do uvođenja eksperimentalnih programa. U posljednjih nekoliko godina značajno smo ulagali u obrazovanje, a rezultati tih ulaganja već su vidljivi i vraćaju nam se kroz kvalitetniji sustav i bolje uvjete za sve“, istaknuo je župan Celjak.

U proteklih pet godina na području županije izgrađeno je i obnovljeno ukupno 25 školskih objekata, čime se nastoji osigurati ravnomjerna kvaliteta obrazovnih uvjeta bez obzira na lokaciju škole.

„Želimo osigurati kvalitetne uvjete u svakoj školi, bez obzira na mjesto stanovanja, odnosno bilo da se radi o školi koja je u gradu ili u ruralnim područjima. Želimo da svi obrazovni programi budu održivi i dostupni svima. Ulažemo puno truda i energije kako bismo unaprijedili obrazovanje u našoj županiji. Ipak, najveći teret nose naši učitelji i nastavnici, oni su ključ razvoja obrazovanja“, dodao je župan Celjak.

Eksperimentalni program cjelodnevne osnovne škole trenutačno se provodi u ukupno 62 škole diljem Hrvatske. Predviđeno trajanje programa je četiri školske godine, a njegovi rezultati trebali bi poslužiti kao temelj za donošenje odluke o mogućem uvođenju cjelodnevne nastave u sve osnovne škole u zemlji.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Dani osmijeha i otvorenih vrata stomatologije u Velikoj Gorici

Organizatori pozivaju sve zainteresirane da iskoriste priliku, posjete novu ordinaciju i informiraju se o mogućnostima brige za vlastito oralno zdravlje.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Depositphotos

Građani Velike Gorice ovog će četvrtka i petka imati priliku besplatno provjeriti zdravlje svojih zubi i upoznati novu stomatološku uslugu u sklopu Medicinskog centra Gorica.

U prostorima nove ordinacije dentalne medicine, smještene na adresi Zagrebačka 95 (nekadašnja Poliklinika Runje), održat će se „Dani osmijeha i otvorenih vrata stomatologije“. Program traje oba dana od 8 do 20 sati, a namijenjen je svim zainteresiranim građanima.

Tijekom dvodnevnog događanja posjetiteljima će biti omogućeni besplatni preventivni pregledi, kao i individualni razgovori sa stomatologom. Uz to, organizirane su demonstracije pravilne oralne higijene, a građani će moći preuzeti i stomatološke uzorke.

Poseban naglasak stavljen je na najmlađe, za koje su pripremljene edukacije i radionice o važnosti očuvanja oralnog zdravlja.

Iz Medicinskog centra Gorica naglašavaju i kako nova ordinacija prima pacijente u sustavu HZZO-a, čime se dodatno širi dostupnost dentalnih usluga na području grada.

„Cilj nam je građanima Velike Gorice i okolice osigurati kvalitetnu, dostupnu i profesionalnu stomatološku uslugu, uz individualan pristup svakom pacijentu“, poručila je Petra Dijanić, dr. med. dent.

Organizatori pozivaju sve zainteresirane da iskoriste priliku, posjete novu ordinaciju i informiraju se o mogućnostima brige za vlastito oralno zdravlje.

Više informacija pročitajte ovdje.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Velikogoričke škole u vrhu: održano županijsko natjecanje „Sigurno u prometu“

Najuspješniji pojedinci činit će reprezentaciju Zagrebačke županije na državnom natjecanju, koje će se održati od 19. do 22. svibnja u Rovinju.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: OŠ J. Habdelića

Osnovna škola Jurja Habdelića je  i ove godine bila domaćin županijske razine natjecanja „Sigurno u prometu“, koje je održano 13. travnja u suradnji s Hrvatskim autoklubom, odnosno Autoklubom Velika Gorica.

Na natjecanju je sudjelovalo ukupno 11 ekipa, a učenici su svoje znanje i vještine pokazali kroz dva dijela – teorijski i praktični. Provjeravalo se poznavanje prometnih propisa, znakova i snalaženje u prometnim situacijama, kao i spretnost u upravljanju biciklom.

Stručno povjerenstvo organiziralo je aktivnosti na dvije lokacije: na školskom igralištu bio je postavljen poligon za praktičnu vožnju bicikla, dok su natjecatelji u informatičkoj učionici rješavali online testove iz prometnih pravila i prepoznavanja opasnosti.

Svaku školu predstavljala su četiri učenika – dvije djevojčice i dva dječaka – a konačni rezultat dobiven je zbrajanjem bodova iz oba dijela natjecanja.

Najuspješniji pojedinci činit će reprezentaciju Zagrebačke županije na državnom natjecanju, koje će se održati od 19. do 22. svibnja u Rovinju. Riječ je o učenicima Osnovne škole Ljubo Babić iz Jastrebarskog – Lani Peršin, Evi Vučić, Jakovu Grijaku i Josipu Koliću. Njihova mentorica je Vesna Turk.

Velikogoričke škole među najboljima

Posebno se ističe uspjeh velikogoričkih škola koje su zauzele visoka mjesta u ukupnom poretku. Osnovna škola Nikole Hribara osvojila je drugo mjesto, dok je Osnovna škola Eugena Kvaternika zauzela treću poziciju. U natjecanju je sudjelovala i Osnovna škola Jurja Habdelića, čime je Velika Gorica imala snažnu zastupljenost među sudionicima.

Konačni poredak ekipa:

  1. OŠ Ljubo Babić, Jastrebarsko
  2. OŠ Nikole Hribara, Velika Gorica
  3. OŠ Eugena Kvaternika, Velika Gorica
  4. OŠ Klinča Sela
  5. OŠ Ivan Benković, Dugo Selo
  6. OŠ Đure Deželića, Ivanić-Grad
  7. OŠ Stjepana Basaričeka, Ivanić-Grad
  8. OŠ Kardinal Alojzije Stepinac, Krašić
  9. OŠ Jurja Habdelića, Velika Gorica
  10. OŠ Slavka Kolara, Kravarsko
  11. OŠ Novo Čiče

Natjecanje je još jednom potvrdilo važnost prometne edukacije među najmlađima, a uspjeh velikogoričkih škola dodatno naglašava kvalitetan rad s učenicima u ovom području.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Kaufland otvorio prijave: škole mogu do besplatnog voća i povrća

Cilj projekta ostaje poticanje zdravih prehrambenih navika među najmlađima kroz svakodnevnu dostupnost svježeg voća i povrća tijekom školskih dana.

Objavljeno

na

Objavio/la

Prijave za desetu sezonu projekta „Kaufland škola voća i povrća“ otvorene su do 28. travnja 2026., a osnovne škole diljem Hrvatske ponovno imaju priliku osigurati redovitu opskrbu svježim namirnicama za svoje učenike.

Riječ je o dugogodišnjoj inicijativi koju provodi Kaufland, a koja i ove godine omogućuje javnim osnovnim školama bez školarine sudjelovanje putem online prijave za školsku godinu 2026./2027.

Glasanje odlučuje o odabiru škola

Nakon zatvaranja prijava slijedi faza glasanja koja će trajati od 13. do 26. svibnja. Kupci će putem Kaufland Card aplikacije birati škole kojima žele dati podršku. Za svaku od ukupno 52 poslovnice, kao i za Logističko-distributivni centar, bit će odabrana po jedna partnerska škola.

Više od desetljeća ulaganja u zdravlje djece

Cilj projekta ostaje poticanje zdravih prehrambenih navika među najmlađima kroz svakodnevnu dostupnost svježeg voća i povrća tijekom školskih dana. U deset godina provedbe osigurano je više od 1200 tona ovih namirnica za uključene škole širom zemlje.

„Deset godina kontinuiranog rada na ovom projektu pokazuje da postoji stvarna potreba i interes zajednice za ovakvom podrškom. Veseli nas što i u jubilarnoj sezoni možemo školama omogućiti da svakodnevno obogaćuju prehranu svojih učenika”, istaknula je Iva Čabraja, voditeljica Odjela za društveno odgovorno poslovanje u Kauflandu.

Prijave su dostupne ovdje.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Velika Gorica slavi 120 godina automobilizma i poziva na izložbu oldtimera

Riječ je o atraktivnom sadržaju koji će posebno privući zaljubljenike u klasike, dizajn i povijest automobilizma.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Turistička zajednica Velika Gorica

Velika Gorica bit će krajem svibnja središnje mjesto obilježavanja 120 godina hrvatskog automobilizma, značajne obljetnice koja je ostavila dubok trag u tehničkom i društvenom razvoju zemlje.

Središnji događaj održat će se 31. svibnja 2026. godine u organizaciji Oldtimer kluba Turopolje. Svečana akademija zakazana je za 20 sati u dvorani Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, gdje će se okupiti brojni stručnjaci, entuzijasti i ljubitelji automobilizma.

Program večeri upotpunit će istaknuta imena poput Valentino Valjak, Josip Radić, Juraj Šebalj, Mario Zrna i Antun Presečki, dok će kroz večer voditi Majda Lojo Pavlović.

Poseban segment programa odvijat će se na otvorenom prostoru ispred učilišta, gdje će posjetitelji moći razgledati izložbu starodobnih vozila. Riječ je o atraktivnom sadržaju koji će posebno privući zaljubljenike u klasike, dizajn i povijest automobilizma.

Obilježavanje ove obljetnice usko je povezano s Ferdinandom Budickijem, koji je početkom 20. stoljeća doveo prvi automobil u Zagreb i time označio početak razvoja automobilizma u Hrvatskoj. Program će, uz slavlje ove važne godišnjice, podsjetiti i na značaj inovacija, poduzetništva i vizionara koji su obilježili to razdoblje.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno