Povežite se s nama

CityLIGHTS

Poznati gradski kroničar otkriva priču o stradanju 14-ero Plešana u logoru smrti Jasenovcu, inicirao i spomen-obilježje

Mijo Čužić i čak 13 članova obitelji Nikolić, od kojih je najmlađi imao tek 6 godina, trebali bi u parku Pleso dobiti svoj vječni spomen kroz ugradnju dva Kamena spoticanja, kojih je diljem Europe postavljeno oko 90.000, kao trajno sjećanje na žrtve fašističkog terora.

Objavljeno

na

Ivan Mišerić  Pevi (79), autor monografija ‘NK Radnik od 1945 – 2009. godine’ i ‘Pleso – zapisi za povijest’, te knjige o Spomen parku 153. velikogoričke brigade, a brojnim sugrađanima poznat i kao dugogodišnji sportski dužnosnik i predsjednik goričkog NK Radnika, otkrio nam je neke od detalja najnovijeg istraživanja, koje ga je potaknulo na inicijativu vrijednu pažnje.

Priča je to koja otkriva strašna stradavanja pojedinih naših sugrađani tijekom nacističkih i ustaških progona za vrijeme Drugog svjetskog rata, a krenuo je na poticaj upravo čitateljice njegove monografije o Plesu, gdje je spomenut i taj dio povijesti ove gradske četvrti. Nakon svega što je otkrio, odlučio se i na korak više, pa je putem Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Velike Gorice i Općine Orle (UABA), koja se složila s tim prijedlogom, gradskoj upravi u listopadu prošle godine upućen Idejni projekt za ugradnju prvih Kamena spoticanja na goričkom području, preciznije u Plesu. 

Foto: Ivan Mišerić Pevi, inicijator postavljanja spomen obilježja Kamen spoticanja Plešanima koji su stradali u logoru Jasenovac/G.Kiš, Cityportal.hr

Za one koji još s time nisu upoznati, Stolpersteine (Kamen spoticanja) je doista poseban projekt njemačkog umjetnika Guntera Demniga, u znak sjećanja na sve žrtve fašizma. Radi se o betonskoj kocki, dimenzije 10 x 10 x 10 cm, na čijoj je gornjoj strani pričvršćena mesingana ploča s imenom i osnovnim podacima žrtve, kao i razlogom zašto je žrtva zlostavljana ili ubijena, a ugrađuje se na području gdje je osoba živjela, radila ili se školovala.

Nakon što smo se našli s našim poznatim gradskim kroničarom, te vrsnim istraživačem arhivskih zapisa, koji nam je pokazao silnu dokumentaciju koje je prikupio o Plešanima koji su ubijenu u ustaškom logoru Jasenovac, te ispričao sve o susretima s njihovim nasljednicima, povjesničarima, stručnjacima Spomen područja Jasenovac, imamo samo jedan zaključak – Mišerić je to doista stručno i temeljito napravio.

Foto: Ivan Mišerić Pevi je temeljito istražio stradanja Plešana u logoru Jasenovac za pripremu Inicijative za postavljanje Kamena spoticanja/G.Kiš, Cityportal.hr

I dok se čeka odgovor gradske uprave o ovoj inicijativi, ispričao nam je neke detalje priče svojih stradalih sugrađana, koja ima takvih obrata da u nekim trenucima podsjeća na filmski scenarij.

– Ta spomen obilježja bila bi postavljena u sjećanje na naše Plešane koji su ubijeni u ustaškom logoru Jasenovac. Jedna je u spomen na 13 članova romske obitelji Nikolić, a jedan za Miju Čužića, antifašistu i borca za radničko-seljačka prava. A cijela je priča krenula na poticaj jedne čitateljice moje monografije o Plesu, gdje sam spomenuo i njihova stradanja, te je predložila da pokrenem postavljanje Kamena spoticanja – ispričao nam je na početku razgovora Mišerić.

Čitava romska obitelj Nikolić je 1942.godine deportirana u logor Jasenovac i gotovo svi su pobijeni. Tu je bilo sedmero djece mlađe od 15 godina, najmlađi je bio Mijo, imao 6 godina. Ipak, dvojica su uspjela pobjeći iz Jasenovca, što je raritet. To su Janko Nikolić, legendarni Cigan Janko i Stjepan-Štefek Nikolić, njih dvojica su se jedini uspjeli spasiti od te čitave obitelji čijih je 13 članova ubijeno – priča.

Rođeni Plešanin Mijo Čužić (1903.godište) prije deportacije u konc-logor prošao je pravu torturu.

– Uhićen je 29.siječnja 1943.godine, pa smješten u zatvor u Velikoj Gorici, gdje je strašno pretučen, pa je prebačen u bolnicu Rebro, gdje je bio 20 dana. Vraćaju ga u Goricu, pa ubrzo u zatvor na Savskoj cesti u Zagrebu, a 8.travnja iste godine deportiran je u logor Stara Gradiška, pa u Jasenovac, gdje je u veljači 1945.godine ubijen – priča nam Mišerić.

Posebno je zanimljiva priča o dvojici članova tragično stradale obitelji Nikolić, koji su se uspjeli spasiti iz logora smrti.

Janko i Štefek su uspjeli devetog dana pobjeći iz logora Jasenovac iskoristivši nepažnju čuvara. Skrivali su se posvuda po okolnim selima, a jedna od stanica im je, interesantno, bila i štala u dvorištu naše obiteljske kuće, tamo su bili tri dana i noći i moj otac, Stjepan, ih je hranio dok nisu prebačeni u Mičevec – ispričao nam je naš sugovornik neke detalje koje je otkrio tijekom istraživanja. Napominje i kako je preživjeli Stjepan Nikolić kasnije bio i svjedok na suđenju jednom od najvećih ratnih zločinaca ovih prostora, ustaškom ministru, Andriji Artukoviću.

Foto: Ivan Mišerić Pevi s dijelom dokumentacije/G.Kiš, Cityportal.hr

Obzirom kako se ova spomen obilježja postavljaju na mjesta gdje su stradalnici živjeli, tako je i prijedlog lokacije za prve goričke – park Pleso, zapadno od spomenika Probijeni obruč (autor ak. kipar Marijan Burger) i spomenika poginulim braniteljima u Domovinskom ratu.

– Ta dva Kamena spoticanja samo će zamijeniti nekoliko kamenih kocki na već postojećoj stazi oko spomenika, pa tu nisu potrebni nikakvi zahtjevniji građevinski radovi, malih su dimenzija, a sveukupna investicija s uređenjem prostora je oko tisuću eura – kaže nam Mišerić.

Foto: Idejni projekt spomen-obilježja Kamen spoticanja na Plesu

Ujedno dodaje kako se zahvat uklapa u postojeći urbanistički plan naselja Pleso.

Očekujem potporu i razumijevanje naše gradske uprave na realizaciji ovog značajnog projekta, koji se ostvaruje i uz podršku, te u suradnji s Centrom za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust iz Zagreba – završno poručuje naš sugovornik, Ivan Mišerić Pevi.

Uz molbu gradskoj upravi u listopadu 2023., upućen je i Zahtjev za izdavanjem dozvole za ugradnju spomen obilježja, uz svu popratnu dokumentaciju, resornom Odjelu za komunalne djelatnosti i promet.

Kamen spoticanja izrađuju se isključivo ručno, jer po zamisli Demniga, mašinska industrijska izrada podsjeća na sistematsko ubijanje ljudi u konc-logorima, pa bi i ovi gorički bili njegov autorski rad. Idejni projekt rad je Arhitekture Leder, a naručitelj je UABA Grada V.Gorice i Općine Orle.

Inače, prvi Kamen spoticanja postavljen je u Austriji 1997.godine, a do danas ih je diljem Europe postavljeno oko 90.000. Dodajmo za kraj i kako bi Velika Gorica postavljanjem Kamena spoticanja postala jedinstvena u Hrvatskoj, jer na istom mjestu bi se našli spomenici poginulim braniteljima iz Domovinskog rata, borcima iz Drugog svjetskog rata i žrtvama nacističkog progona.

 

Naslovnica i fotografije u članku: G.Kiš, Cityportal

Arhivske fotografije u članku iz monografije ‘Pleso – zapisi za povijest’ (2020.)

CityLIGHTS

Rekordan odaziv na startu Turopoljske lige cestovnog trčanja

Otvorenje sezone obilježilo 76 natjecatelja, a sudjelovali su Ačkar i Kolarec.

Objavljeno

na

Objavio/la

Turopoljska liga cestovnog trčanja, u organizaciji Atletskog kluba Turopolje, započela je svoju novu sezonu u utorak, 1. travnja, s rekordnim brojem sudionika. Prvo kolo lige održano je uz prisustvo istaknutih gostiju, među kojima su bili gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar, dožupan Ervin Kolarec te predstavnici Zajednice sportskih udruga Velike Gorice Goran Kovačić i Darko Blažinčić.

Na startu se okupilo 76 trkača i hodača, raspoređenih u više kategorija. Najviše natjecatelja , njih 35, sudjelovalo je na kraćoj stazi od četiri kilometra. Na duljoj dionici od osam kilometara natjecalo se 29 trkača, dok je u disciplini hodanja sudjelovalo šest žena. Najmlađi sudionici, troje dječaka i tri djevojčice, natjecali su se u dječjoj utrci na 500 metara.

Brat i sestra Matej i Vedrana Janjić odnijeli su pobjede na kratkoj stazi. Matej je četiri kilometra istrčao za 15 minuta i 4 sekunde, dok je Vedrana pobijedila u ženskoj konkurenciji s vremenom 16 minuta i 4 sekunde. Kod muškaraca su se na postolju još našli Karlo Terzić (15:54) i Sanel Fazlić (16:11), dok su kod žena drugu i treću poziciju zauzele Pia Teskera (17:35) i Emili Čučuković (20:12).

Na dugoj stazi od osam kilometara najbrži su bili Vedran Planinšek (32:48) i Jasna Mikulić (38:05). Drugo i treće mjesto kod muškaraca osvojili su Bojan Šebrek (33:17) i Josip Martinović (33:28), dok su kod žena iza Mikulić u cilj ušle Jasminka Zvonar (38:50) i Luca Žagar (40:10).

Posebnu pažnju privukli su i sudjelovanje dožupana Ervina Kolarca, koji je četiri kilometra istrčao za 25 minuta i 42 sekunde te zauzeo 16. mjesto, kao i nastup Bornu Ačkara, sina gradonačelnika, koji je u dječjoj utrci na 500 metara osvojio drugo mjesto. Prvi je kroz cilj prošao Patrik Buntak, dok je treći bio Marko Terzić. Kod djevojčica su natjecanje završile Maris Štriga, Roza Biškup i Eva Biškup. U kategoriji hodača natjecalo se šest žena, a najbrža je bila Tatjana Bajo.

Drugo kolo Turopoljske lige cestovnog trčanja zakazano je za utorak, 8. travnja, s početkom u 18 sati. Organizatori pozivaju sve zaljubljenike u trčanje da im se pridruže u nastavku natjecanja, a svi rezultati i detalji dostupni su na web stranici Atletskog kluba Turopolje.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Popularna gastronomska manifestacija se vraća! 7. Turopoljski Chill & Grill

Najbolje tri ekipe osvajaju vrijedne nagrade, dok će dodatna priznanja biti dodijeljena najbrojnijoj i najveselijoj ekipi te ekipi s najljepše uređenim stolom.

Objavljeno

na

Objavio/la

U nedjelju 11. svibnja., vraća se jedna od najomiljenijih gastronomskih manifestacija u Turopolju – Turopoljski Chill & Grill. Sedmo izdanje ovog popularnog događaja održat će se na već poznatoj lokaciji, u Etno naselju Novo Čiče, a organizator, KUD “ČIČE” iz Novog Čiča, najavljuje bogat program uz podršku Grada Velika Gorica i Turističke zajednice grada.

Ljubitelji roštilja i dobre zabave ponovno će imati priliku sudjelovati u natjecanju u pripremi jela s roštilja, a ekipe od 5 do 15 članova mogu se prijaviti i odmjeriti snage u kulinarskim vještinama. Najbolje tri ekipe osvajaju vrijedne nagrade, dok će dodatna priznanja biti dodijeljena najbrojnijoj i najveselijoj ekipi te ekipi s najljepše uređenim stolom. Cijena po ekipi iznosi 10 € te se plaća na mjestu događaja. Također, već treću godinu za redom održat će se i natjecanje za „Najbolja gibanicu“.

Prošlogodišnje izdanje privuklo je 33 natjecatelja u ovoj kategoriji, a organizatori se nadaju još većem odazivu ove godine.Manifestacija će biti popraćena i kulturno-umjetničkim programom, čime se dodatno naglašava važnost očuvanja turopoljske tradicije. Ako je suditi prema dosadašnjem interesu, i ovogodišnji Turopoljski Chill & Grill privući će brojne ljubitelje dobre hrane i ugodne atmosfere.

Organizatori pozivaju sve zainteresirane da se prijave putem Google obrasca za natjecanje u roštilju i najboljoj gibanici te uživaju u gastronomiji, druženju i zabavi.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Uskrsna atmosfera u Kravarskom, vrijedne žene uljepšale centar

Radi se o već tradicionalnim pothvatu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Središte Kravarskog ovih je dana zablistalo u blagdanskom duhu zahvaljujući članicama Udruge žena općine Kravarsko, koje su svojim trudom i kreativnošću uredile javne prostore povodom nadolazećeg Uskrsa.

Radi se o već tradicionalnim pothvatu vrijednih žena iz udruge koje su ukrasile prostor oko lipe u središtu mjesta te prostor ispred općinske zgrade.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Petek na Gorice! Zabavite se uz domaće proizvode, glazbu i kreativne radionice

Program će se održavati u dva termina.

Objavljeno

na

Objavio/la

http://www.tzvg.hr/

Velika Gorica spremna je za još jedno izdanje omiljene manifestacije „Petek na Gorice”. U petak, 4. travnja, ispred Muzeja Turopolja očekuje vas bogata ponuda domaćih proizvoda, rukotvorina, glazbeno-scenski nastupi te besplatni zdravstveni pregledi.

Program će se održavati u dva termina. Jutarnjem, od 11:00 do 13:30 sati, te popodnevnom, od 16:30 do 18:30 sati, a prostor ispred Muzeja Turopolja ponovno će postati središte druženja, dobre hrane i kreativnog izražavanja.

Jutarnji program donosi tradicionalnu tržnicu domaćih proizvoda, gdje će posjetitelji moći uživati u raznim delicijama poput meda, turopoljskih štrukli, prirodnih namaza i kolača. Također, bit će dostupna ponuda svježe pripremljene ribe.

Nadalje, u kreativnom kutku moći ćete pronaći unikatne rukotvorine i dekoracije poput uskrsnih košarica, pisanica, drvenih ukrasa i ručno izrađenog nakita.

Posebna kulinarska atrakcija bit će kućica s ponudom jela s roštilja, gdje će se cijeli dan pripremati sočni burgeri i mesna jela pripremljena prema američkoj BBQ filozofiji.

U popodnevnim satima manifestacija se nastavlja uz nastupe tamburaša i plesnih skupina.

Uz zabavni dio, organizirana je i besplatna javnozdravstvena akcija u suradnji sa stručnjacima, gdje će građani imati priliku izmjeriti krvni tlak, razinu šećera i kolesterola te dobiti savjete nutricionista.

Jedna od glavnih atrakcija ovogodišnjeg izdanja je kreativna radionica „Izradi svog zeku“. Zbog velikog interesa, nakon što je prvi termin rasprodan, otvoren je dodatni termin u subotu, 5. travnja u 11:00 sati. Radionica je namijenjena odraslima, a sudionici će imati priliku izraditi vlastitu uskrsnu dekoraciju koristeći posebne umjetničke tehnike.

Organizatori pozivaju sve građane da se pridruže manifestaciji, bilo ujutro, bilo poslijepodne, i uživaju u bogatom programu koji spaja hranu, umjetnost i zajedništvo.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Pitali smo ChatGPT što misli o Velikoj Gorici, evo što je rekao!

Bogata povijest, odlična pozicija, ali i svijetla budućnost?

Objavljeno

na

Objavio/la

Premda umjetna inteligencija (AI) nije novost, još uvijek ostaje jedna od najaktualnijih tema. Alati poput popularnog ChatGPT-a, koriste se za savjete, pronalazak informacija, recepte, a mi smo ga pitali da nam opiše Veliku Goricu.

Njegov odgovor je:

„Velika Gorica je najveći grad Zagrebačke županije i šesti po veličini grad u Hrvatskoj. Nalazi se južno od Zagreba i administrativno pripada Turopolju, povijesnoj regiji poznatoj po drvenim kapelama, plemenitaškim obiteljima i bogatoj kulturnoj baštini. Grad ima oko 60.000 stanovnika i važan je prometni, gospodarski i obrazovni centar.

Zahvaljujući blizini glavnog grada i Zračne luke Franjo Tuđman, Velika Gorica ima strateški povoljan položaj. U njoj se nalaze brojne škole, Veleučilište Velika Gorica te razne kulturne ustanove poput Muzeja Turopolja. Grad je poznat po manifestacijama poput Turopoljskog fašnika i Gastro Turopolja.

Prirodne ljepote okružuju Veliku Goricu – šume Turopoljskog luga i rijeka Odra nude mogućnosti za rekreaciju. Nogometni klub Gorica uspješno nastupa u Prvoj HNL, a grad ulaže u sportske i infrastrukturne projekte.

Velika Gorica brzo se razvija i nudi kvalitetan život svojim stanovnicima, uz spoj tradicije i modernih sadržaja. Sve više privlači ljude zbog dobre prometne povezanosti, povoljnog stanovanja i mogućnosti zapošljavanja”.

Nadalje, zatražili smo njegovu procjenu o budućem razvoju Velike Gorice. Ovdje je također imao riječi hvale te je predvidio svjetlu budućnost našeg grada:

„Velika Gorica ima svijetlu budućnost zahvaljujući svojoj blizini Zagrebu, strateškom položaju i kontinuiranom razvoju infrastrukture. Očekuje se daljnji gospodarski rast, posebno u sektorima logistike, IT-a, proizvodnje i turizma. Blizina Zračne luke Franjo Tuđman čini je atraktivnom za ulaganja, a proširenje prometne mreže, poput planirane željezničke veze sa Zagrebom, dodatno će poboljšati povezanost i kvalitetu života.

Demografski, Velika Gorica bi mogla nastaviti rasti jer nudi povoljnije stanovanje od Zagreba uz istovremeno zadržavanje urbanih sadržaja. Povećanje broja stanovnika moglo bi potaknuti ulaganja u školstvo, zdravstvo i sportske objekte.

Ekološka održivost postaje važna tema, pa će grad morati ulagati u zelene površine, obnovljive izvore energije i modernizaciju komunalne infrastrukture. Očuvanje turopoljske kulturne baštine također će biti izazov uz urbanizaciju.

Uz pametno planiranje i privlačenje investicija, Velika Gorica ima potencijal postati jedan od najdinamičnijih gradova Hrvatske, s visokom kvalitetom života i uravnoteženim razvojem između tradicije i modernosti”.

Slažete li se s ovim predviđanjima? Što mislite, je li ChatGPT točno opisao Veliku Goricu ili ima nešto za dodati?

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.