Povežite se s nama

Crna kronika

Poznati detalji koji su doveli do stravičnog ubojstva: Zaklao i osakatio majku te ubio oca, ali ne ide u zatvor

Objavljeno

na

Rekonstruirajući jedan od najtežih zločina prošle godine, policajci i tužiteljstvo u Velikoj Gorici ispitali su 11 svjedoka, vještačili DNK osumnjičenog Stjepana Štimca (19) te ga u zatvoru Remetinec podvrgnuli nekoliko psihijatrijskih vještačenja. Iz nalaza stručnjaka Psihijatrijske bolnice Vrapče proizlazi da je ubojstva 13. rujna 2016. počinio u akutnom psihotičkom stanju, najvjerojatnije zbog shizofrenije, te da nije bio u stanju shvatiti značenje onoga što čini niti vladati svojim postupcima, javlja Jutarnji.

“Sve muškarce treba pobiti, a žene pretvoriti u demone. Ja na ruci imam sotonistički znak”, rekao je u razgovoru 19-godišnji mladić svojem šogoru Franji Poji. Bilo je to u ljeto prošle godine, otprilike mjesec i pol prije nego što će Stjepan brutalno ubiti svoje roditelje, 52-godišnju majku Miricu i 59-godišnjeg oca Stjepana u njihovoj obiteljskoj kući na Lukinić brdu 94a u Pokupskom.

 

Franjo tada tome nije pridavao osobitu važnost: “Daj si nađi posao i prestani fantazirati!” odgovorio mu je. Razgovarao je još jednom o tome sa Stjepanom, ali nije bilo uspjeha. Tada još ništa nije slutilo na zločin. Preživjeli članovi obitelji još ne mogu doći k sebi od strašnog zločina koji se dogodio u njihovu malu mjestu, gdje se gotovo svi poznaju i u nekim su rodbinskim, kumskim ili prijateljskim odnosima.

 

Od kasnog ljeta prošle godine štošta se u međuvremenu promijenilo. Liječnik iz Doma zdravlja u Pokupskom kojem je Stjepan Štimac došao 13. rujna između 13 i 13,30 sati u pratnji majke prema savjetu Liječničke komore i Doma zdravlja Velika Gorica sada radi u KB-u Sestre milosrdnice. Ubojičina teta upala mu je nakon ubojstva u ordinaciju i urlala da joj je uništio obitelj, smatrajući liječnika odgovornim za Stjepanov zločin iako je on toga dana liječniku rekao da je došao zbog nesanice. Liječnik ga je pitao je li ta nesanica česta, a on je odgovorio da nije. Stjepan Štimac nije imao zdravstveno osiguranje, ali mu je liječnik ipak ponudio recept za neki lijek. Stjepan je odgovorio da ne treba i da će doći naknadno. Pozdravio je liječnika na izlasku i ničim nije odavao da ima neki veći problem, a kamoli psihički. To je bilo u utorak, samo nekoliko sati prije nego što će Stjepan noževima brutalno zaklati majku pa oca.

“Doktore, Štimac je ubio roditelje!”, rekla je liječniku medicinska sestra koja ga je nazvala dva dana kasnije, čim je doznala za zločin. Liječnik I. B. još se iste večeri odvezao u Policjsku postaju u Velikoj Gorici i policajcima ispričao kako je protekao njegov razgovor s mladićem koji je postao ubojica. Ni medicinskoj sestri Tini B., kojoj je Mirica kobnog dana najavila dolazak sa Stjepanom jer mu nije dobro, nije jasno što se dogodilo. Kad je izašla na hodnik ambulante, mislila je da će doći mladićev otac Stjepan. “Stjepan je sjedio na klupi, na koljena je oslonio laktove, a dlanove je držao po strani lica”, ispričala je Tina B. policajcima.

 

“Što je, Stjepane?” pitala ga je medicinska sestra, koja je znala i da je Stjepan 2011. preživio prometnu nesreću jer je imao ozljedu glave, ali u Domu zdravlja nikad nije bio zbog psihičkih tegoba.

 

“Nisam dobro, nisam pri sebi, ne mogu uopće spavati“, odgovorio je. Sestri Tini odavao je dojam neispavanog čovjeka. Kad je iz liječnikove ordinacije izišao pacijent, uvela ga je unutra i zatvorila vrata. Kad je nakon pregleda izišao, pitala ga je: “Stjepane, što je doktor rekao?” “Ništa!” odgovorio joj je i otišao. Tina B. je sa Stjepanovim bratom Mariom išla u razred. Stjepana je znala površno, iz povremenih dolazaka u ambulantu, ali nikad to nisu bili nikakvi psihički problemi.

 

U Domu zdravlja u Pokupskom Mirica Štimac ponovo se srela sa svojom sestrom, koja joj je kao razlog dolaska rekla da Stjepan nije dobro. “Stjepan je izgledao grozno, kao da nije ni na nebu ni na zemlji. Bio je potpuno ukočen i hodao je po hodniku gore-dolje, a na moj poziv nije ni odzdravio. On je otišao van iz Doma zdravlja, a ja sam razgovarala sa sestrom. Rekla mi je da Stjepan čuje glasove te da ne zna točno koji je dan ušao u njihovu sobu potpuno zbunjen. Nije prepoznao ni roditelje. Majka ga je uspjela smiriti i odvesti nazad u njegovu sobu”, prisjetila se Stjepanova teta kobnog 13. rujna prošle godine.

 

Nakon što su mu policajci 15. rujna pola sata iza podneva stavili lisice na ruke i odveli ga na ispitivanje u postaju, Stjepan Štimac podigao je zid šutnje. Jedino što je rekao o zločinu koji je počinio, bilo je ono što je odgovorio šogoru Franji, koji je prvi ušao u kuću kroz prozor Stjepanove sobe. Franjo ga je, naime, zatekao na kauču u dnevnom boravku i pitao: “Zašto ne otvaraš? Gdje su ti roditelji?”

 

“Eno ih u spavaćoj sobi. Mrtvi su!

 

Užasnut prizorom mrtvih punice i tasta u spavaćoj sobi, Franjo je Stjepana upitao: “Zašto si to napravio?”

 

“Morao sam!” odgovorio mu je Stjepan.

 

Franjo je pustio policajce u kuću, a užasan prizor zatekao je i iskusne kriminaliste i tehničare. Već od ulaznih vrata sve je pokazivalo da se u kući dogodio strašan zločin iako je Stjepan pokušao obrisati tragove krvi. Na keramičkim pločicama krv je već bila sasušena, u crnoj vreći za smeće u kupaonici bila je krvlju natopljena Stjepanova odjeća – karirane bermude i majica, krvi je bilo posvuda. No, najstravičniji prizor bio je onaj u spavaćoj sobi, u koju je odvukao roditelje nakon što ih je bešćutno zaklao dvjema noževima, koje je policija našla u kući. O jezivom prizoru svjedoči i obdukcijski nalaz, prema kojem je Stjepan Štimac i ocu i majci tako dubokim zarivanjem noža prerezao vratove da im je zamalo odrubio glavu. Iako nije htio govoriti o zločinu, prema tragovima se uspjelo rekonstruirati što se događalo u obiteljskoj kući Štimčevih od te večeri u utorak 13. rujna 2016. od 19 sati do četvrtka 15. rujna u podne.

Mirica Štimac bila je zabrinuta zbog sinova uznemirenog ponašanja, zbog čega ga je taj dan vodila k liječniku. Stjepana je pitala: “Sine, što ti je?” On je sjeo pokraj nje i zagrlio je. Majku, koja je bila krupna i snažna žena, Stjepan je odjednom bacio na pod. Opkoračio ju je s leđa. Lijevom rukom podigao joj je glavu, a desnom, u kojoj je držao preklopni nož, zarezao joj vrat. Šiknula je krv. Mirica Štimac brzo je iskrvarila. Tko zna zbog čega, ali Stjepan je mrtvoj majci odrezao lijevu ušnu resicu i mali prst na lijevoj nozi te je porezao po desnoj šaci. Po stražnjoj potkoljenici lijeve noge napravio joj je nekoliko reznih rana u boliku slova ‘u’ i odrezao komad tkiva s koljena. Ostavio je tijelo u dnevnom boravku i zaključao glavna i sporedna vrata ulaza u kuću. Jer, znao je da se otac Stjepan, koji je bio strastveni lovac, treba vratiti iz lova. Već je pala noć. Bilo je oko 22 sata kada je Stjepan Štimac stariji otključao ulazna vrata kuće. Odložio je pušku, koja je bila napunjena.

 

Sin ga je zaskočio i srušio potrbuške na pod u hodniku. Pokušao se oduprijeti, ali to je trajalo vrlo kratko. Lovačkim nožem s oštricom od 13 centimetara prerezao mu je vrat. Obducenti su utvrdili da je imao dvije rezne rane u predjelu vrata, ukupne dužine 23 centimetra. Bila mu je prerezana vratna arterija i iskrvario je na hodniku. Majčino i očevo tijelo Stjepan je još iste večeri odvukao u spavaću sobu. Nije imao snage podići ih na krevet. Potom je brisao tragove, istuširao se i presvukao. Zapalio je svijeću i ponovo otišao za laptop. Na laptopu je, prema iskazu njegove sestre, igrao čudne igrice i gledao horore. Nakon smrti roditelja prisjetila se kako je njezin brat, nakon što se zaposlio u tvrtki u kojoj je radio i njezin suprug, govorio da ga na poslu nitko ne razumije, da ga ismijavaju te da bi im svima trebalo odrubiti glave i strašno je bio nezadovoljan poslom. Ona i majka hrabrile su Stjepana da izdrži, da nešto zaradi, ali on nije izdržao. Nakon tromjesečnog probnog roka dobio je otkaz. Majka se požalila kćeri da se Stjepan, nakon što je dobio otkaz, žali kako noću ne može spavati.

 

Ona je to protumačila time što spava danju. Kobnog 13. rujna majka je svoju kćer i stariju Stjepanovu sestru, koja se iz obiteljske kuće odselila 2014. kod tadašnjeg dečka i sadašnjeg supruga, nazvala oko podneva. Rekla joj je da sa Stjepanom ide u Pokupsko, ali ne i zbog čega, te ju je pitala hoće li doći. Kći joj je odgovorila da ne može doći, ali da će se čuti. I doista, od sljedećeg dana nekoliko je puta nazivala majku i oca na mobitele, ali bili su isključeni. Mislila je da su se slučajno isključili pa nije tome pridavala važnost. I tako cijeli dan. Navečer 14. rujna zvala je i brata Stjepana na mobitel, ali ni on se nije javljao. U četvrtak 15. rujna oko 9 sati već su zvale majčina sestra i njezina sestra. I njoj je bilo čudno da nitko ne odgvara na pozive. Krenula je autom prema obiteljskoj kući, pred koju je stigla oko 10 sati. Auti su bili pred kućom, a kuća zaključana. Neko je vrijeme čekala u autu, a onda otišla do tatine sestre. Pitala ju je je li vidjela njezine roditelje. Posljednji put sestra je vidjela brata Stjepana Štimca 13. rujna kada je, oko 21 sat, navratio vraćajući se iz lova. Pitali su i susjede, ali ni oni ih nisu vidjeli od 13. rujna.

 

Zvali su gotovo cijelo selo i od svih dobili isti odgovor. Nakraju je nazvala supruga Franju i rekla mu da hitno dođe s posla. Slutila je zlo. Nakratko je otišla u Lasinju, kako bi dijete odvela kući, te se vratila do roditeljske kuće, gdje su već bili policija, njezin suprug Franjo i susjedi. Policija je odbila ući u kuću, pa je ušao Stjepanov šogor Franjo. Sve što je uslijedilo Stjepanova teta po ocu opisala je kao konfuziju… Plač, jauci, vika policajaca, koji su već izveli Stjepana u lisicama do policijskog vozila, molbe rodbini da se udalji od kuće. Nakon sveg tog šoka, još u velikoj tuzi zbog gubitka brata i šogorice, Stjepanova teta prisjetila se da je Stjepan u kolovozu, dok su vozili drva na traktoru, rekao da se čudno osjeća, da to ne može definirati. Njegova teta pripisala je to tome što ne radi. U obitelji svojeg brata nije zamijećivala ništa neobično.

Nakon privođenja u zatvor u Remetincu, tijekom istrage Stjepana Štimca vještačili su psihijatri. Zaključak je da je imao teški košmar u glavi. Iz nalaza stručnjaka Psihijatrijske bolnice Vrapče proizlazi da je Stjepan Štimac ubojstvo počinio u akutnom psihotičkom stanju, najvjerojatnije zbog shizofrenije, te da nije bio u stanju shvatiti značenje onoga što čini niti vladati svojim postupcima. Zaključili su da bi i u budućnosti mogao počiniti slično kazneno djelo te predložili da ga se prisilno smjesti na psihijatrijsko liječenje na forenzički odjel psihijatrijske ustanove. Županijsko državno odvjetništvo predložilo je u četvrtak Županijskom sudu u Velikoj Gorici da donese takvu odluku, a o liječnicima ovisi hoće li ostatak života provesti u bolnici i hoće li se ikada više imati prilike vratiti kući.

Crna kronika

Heroj Lazo: Nije ni bio na koncertu, od kuće je došao pomoći. I nastradao…

Nove informacije koje su stigle iz njegove Makedonije kažu da je Andrej Lazarov bio kod kuće, u obiteljskom domu, kad je došlo do tragedije u noćnom klubu. Odmah je odjurio pomoći unesrećenima, a sljedećeg dana mu je pozlilo…

Objavljeno

na

Objavio/la

Andrej Lazarov i njegova tužna sudbina i dalje se provlači kao tema u svijetu HNK Gorice, među njegovim dojučerašnjim prijateljima i suigračima. U klupskim prostorijama bila je postavljena i knjiga žalosti, u nju su se upisali praktički svi igrači i klupski djelatnici, ali i poneki navijač, prijatelj kluba…

Uspomena na dobrog dečka Lazu, kako ga svi u klubu najbolje pamte, živjet će još dugo, a kroz suze koje će i dalje pobjeći iz oka, kao i knedlu u grlu koja se pojavi pri svakom spomenu njegova imena, dolazi i ponos. A za to ima jako puno argumenata, jer Andrej nije bio samo dobričina, nego i istinski heroj. Prve informacije govorile su kako je Lazo uspio izaći iz zapaljenog noćnoga kluba na vrijeme, ali se odlučio vratiti u plamenom okovan prostor da bi spasio što više unesrećenih.

Nove informacije, međutim, još malo pojačavaju argumente nepobitne teze da je Andrej Lazarov pravi, istinski heroj! Naime, izvori iz Makedonije govore kako on uopće nije bio u noćnom klubu, odnosno na koncertu koji se održavao te tragične noći. Bio je u posjetu svojoj obitelji, koja živi upravo u Kočanima, kad je čuo da se nešto strašno dogodilo u noćnom klubu. Odjurio je tamo s namjerom da pomogne, a to je i učinio. Spašavao je stradale, nekoliko puta ulazio u objekt, a pritom i sam nastradao.

U cijelom tom herojskom činu nagutao se dima, zadobio je i opekline po tijelu i završio u bolnici. Zabrinuli smo se kad smo čuli da je na liječenju, tješili se informacijama da je izvan životne opasnosti, ali i šokirali kad je sljedećega dana stigla tragična vijest da mu je u bolnici pozlilo, nakon čega je preminuo…

Prema dostupnim informacijama, Andrej nije i jedini koji je nastradao na takav način, još nekoliko ljudi poginulo je u pokušaju da iz požara izvuku što više unesrećenih, a među njima je i pjevač benda koji je te večeri nastupao u klubu. Ukupno je poginulo 59 ljudi, pri čemu je najmlađoj žrtvi bilo samo 14 godina.

Andrej Lazarov, podsjetimo, bio je član HNK Gorice od siječnja do rujna prošle godine, ostavivši dojam dobrog, skromnog i iznimno pristojnog dečka, omiljenog u svlačionici našega kluba. Počivaj u miru, heroju naš…

Nastavite čitati

Crna kronika

Preminuo Daren Lučinger, mladi kardiolog iz Velike Gorice

Od 33-godišnjeg liječnika specijalizanta kardiologije opraštaju se njegovi klege iz Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice.

Objavljeno

na

Tužna vijest zatekla je djelatnike Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice, da ih je zauvijek napustio njihov kolega, mladi liječnik Daren Lučenger iz Velike Gorice. Daren je bio omiljen među pacijentima, ali i kolegama u bolnici u kojoj je radio, pokazujući humanost na svakom koraku. 

Bolnica se od njega oprostila dirljivom objavom: 

Danas nas je zauvijek napustio naš kolega, prijatelj i suradnik, liječnik specijalizant iz kardiologije dr. Daren Lučinger. Danas, na njegovoj kardiologiji – tuga i tišina. Nikako drugačije i ne može biti Daren je prema svojim pacijentima bio strpljiv, profesionalan, suosjećajan, ali prije svega pun ljudskosti i topline. Ponosni smo i zahvalni što smo imali priliku raditi i surađivati s njim. Počivao u miru, dragi naš Daren.Iskrena sućut obitelji – napisala je u objavi Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice. 

Posljednji ispraćaj dr. Darena Lučingera bit će u četvrtak, 27. ožujka u 14 sati na gradskom groblju u Velikoj Gorici. 

Nastavite čitati

Crna kronika

Strašne vijesti iz Makedonije, preminuo je bivši igrač HNK Gorice…

Andrej Lazarov, bivši igrač HNK Gorice, podlegao je ozljedama zadobivenim u požaru u Sjevernoj Makedoniji. Preminuo je u 25. godini, a ta je vijest potresla i njegove prijatelje, bivše suigrače iz Velike Gorice

Objavljeno

na

Strašne vijesti iz Makedonije, nakon tragičnog koncerta u diskoteci u Kočanima, postaju sve strašnije i strašnije. U požaru je poginulo najmanje 59 osoba, a među njima je i Andrej Lazarov, dečko koji je donedavno bio igrač naše HNK Gorice. Strašno, užasno, grozno, bolno…

Prve vijesti iz njegove domovine, iz njegova rodnoga grada, govorile su kako je pronađen ozlijeđen, s opeklinama, ali i da je izvan životne opasnosti, no tamo negdje oko 14 sati stigle su prve neslužbene vijesti da je Andrej podlegao ozljedama i preminuo…

“Iako smo od članova njegove obitelji imali prethodne informacije da je dobro, s dubokim bolom i velikom tugom objavljujemo da je naš nogometaš Andrej Lazarov potvrđen među žrtvama tragičnog požara koji se dogodio noću u Kočanu.

Poput junačkoga duha kakav je bio, Lazarov je izgubio život pokušavajući pomoći drugima da pobjegnu iz okoline zahvaćene vatrom. Otrovao ga je dim tijekom pokušaja spašavanja života, pokazujući hrabrost i humanost do posljednjeg trenutka. Njegov herojski čin zauvijek će ostati u našim sjećanjima kao dokaz njegova plemenitog karaktera i njegova velikog srca.

Ovo je veliki gubitak za naš klub, naše suigrače i cijelu nogometnu zajednicu. Riječi nisu dovoljne da opišu bol koju trenutačno osjećamo u jednoj od najvećih tragedija u povijesti koja je pogodila naš klub!

FK Skopje izražava najiskrenije sućut obitelji, rodbini i cijeloj velikoj obitelji našega kluba. Andrej je šest mjeseci bio dio Skoplja, ali njegovo će ime uvijek ostati neizbrisivo kao dio našega tima. Sjećanje na njega zauvijek će ostati u našim srcima!”, objavili su iz njegova posljednjega kluba, makedonskog Skhupija.

Lazarov je rodom baš iz Kočana, a za Goricu je nastupio 14 puta u prvoj ligi, od čega osam ove sezone. Igrao je i za Rudeš, za koji je nastupio 13 puta, uz jedan gol, a nedavno je otišao u Shkupi.

Velika tuga postaje sve veća…

Nastavite čitati

Crna kronika

Preminuo Stjepan Kovačević, dugogodišnji predsjednik velikogoričkog ogranka UDVDR-a

Posljednji ispraćaj bit će 17. ožujka na groblju u Novom Čiču.

Objavljeno

na

Velikogorički ogranak Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata danas je objavio tužnu vijest da ih je zauvijek napustio dugogodišnji predsjednik Stjepan Kovačević.

S tužnom viješću javljamo da je preminuo Stjepan Kovačević, dugogodišnji predsjednik naše Udruge. Predsjedniče, počivaj u miru Božjem i neka ti je laka hrvatska zemlja – poručili su članovi Udruge.

Posljednji ispraćaj bit će u ponedjeljak, 17. ožujka u 13 sati na groblju u Novom Čiču.

Iskrena sućut obitelji, kao i članovima Udruge.

 

 

Nastavite čitati

Crna kronika

U prometnoj nesreći u Lukavcu život izgubila jedna osoba

Poginuo je 29-godišnji državljanin Crne Gore.

Objavljeno

na

Sinoć oko 21.40 sati u mjestu Lukavec dogodila se prometna nesreća u kojoj su sudjelovala dva osobna vozila.

U prometnoj nesreći jedna je osoba smrtno stradala, a za vrijeme trajanja policijskog očevida na mjestu događaja promet je bio zatvoren u oba smjera te je preusmjeren obilaznim pravcima.

O okolnostima nesreća oglasila se izvješćem Policijska uprava zagrebačka:

“Jučer 13. ožujka oko 21.45 sati u mjestu Lukavec 36-godišnjak je upravljao osobnim automobilom marke Volkswagen zagrebačkih registarskih oznaka, a kretao se istočnom kolničkom trakom Tratinske ulice u smjeru sjeveroistoka.

Dolaskom za oko 50 metara sjeveroistočno od kućnog broja 1 Tratinske ulice nije se kretao sredinom obilježene prometne trake, već je dijelom vozila prešao u lijevo, na zapadnu kolničku traku namijenjenu za kretanje vozila iz suprotnog smjera, kojom prilikom je prednjom lijevom stranom vozila naletio na prednju lijevu stranu osobnog automobila marke Renault zagrebačkih registarskih oznaka kojim je upravljao 29-godišnji državljanin Crne Gore s reguliranim privremenim boravkom u Republici Hrvatskoj, prethodno se krećući iz suprotnog smjera.

U prometnoj nesreći 29-godišnji vozač smrtno je stradao, a tijelo je prevezeno na Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu dok je 36-godišnji vozač teško ozlijeđen. Liječnička pomoć pružena mu je u Kliničkom bolničkom centru Zagreb.” – stoji u izvješću PUZ-a.

Foto: today.uconn.edu

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.