Povežite se s nama

HOTNEWS

Povjerenstvo za dodjelu javnih priznanja Grada Velike Gorice odlučilo dodijeliti 13 nagrada zaslužnim građanima

Ukupno je pristiglo je 23 prijedloga od strane fizičkih i pravnih osoba.

Objavljeno

na

Povjerenstvo za dodjelu javnih priznanja Grada Velike Gorice na svojoj je sjednici održanoj dana 22. studenog 2021. godine, donijelo konačni prijedlog o kandidatima za dodjelu javnih priznanja. Slijedom javnog poziva na predlaganje kandidatkinja i kandidata za dobitnike javnih priznanja Grada Velike Gorice u 2020. godini, koji je objavljen 29. listopada 2021. godine, pristiglo je 23 prijedloga od strane fizičkih i pravnih osoba. Sukladno Odluci o javnim priznanjima Grada Velike Gorice, nakon temeljitog razmatranja svih pristiglih prijedloga, Povjerenstvo se odlučilo dodijeliti 13 nagrada.

Za Povelju Grada Velike Gorice za životno djelo predložen je gospodin Stjepanu Šipušiću

Gospodin Stjepan Sipušić – prepoznatljivim nadimkom Kazo, od mladosti aktivno sudjeluje u obrazovnom, društvenorn i kulturnom unaprjeđenju zajednice. Umirovljeni učitelj s 44 godine staža u velikogoričkim osnovnim školama iza sebe ima bogato iskustvo u obrazovnom i pedagoškom radu s djecom. U rad Plemenite općine turopoljske gospodin Stjepan Šipušić uključen je od samih početaka.  Između ostalog, dugi niz godina je sudjelovao u radu mnogobrojnih velikogoričkih zajednica i udruga. Predsjednik je Kluba umirovljenih školnika, udruge koja okuplja umirovljene djelatnike odgojno-obrazovnih ustanova Grada Velike Gorice i općina Kravarsko, Orle i Pokupsko.

Za nagradu Grada Velike Gorice s likom Franje Lučića predloženi su Igor Paro i Tomislav Odžić

Gospodin Igor Paro, od 2011. je godine nastavnik gitare i komorne glazbe u Umjetničkoj školi Franje Lučića. Tijekom njegovog predanog i uspješnog pedagoškog rada sa svojim je učenicima osvajao brojna priznanja i nagrade na regionalnim, državnim i međunarodnim natjecanjima u disciplinama gitare i komorne glazbe. Stručni je savjetnik za renesansnu glazbu, te autor i izvođač originalne glazbe za igrani film ,,Ribanje i ribarsko prigovaranje” te je za taj svoj rad dobio 2020. godine u Puli Zlatnu Arenu za najbolju glazbu u filmu.

Gospodin Tomislav Odžić, koji je svima poznatiji kao Tomo Vega, dugi niz godina sudjeluje u sportskom i društvenom životu djece i mladih našega Grada. Nesebično daje ogromne napore kako bi stvorio mlade uspješne sportaše, naučio ih kako korisno iskoristiti svoje vrijeme i ostvariti svoj potencijal. Njegovo djelovanje nije prepoznato samo u klubu Vega, vec na razini hrvatskog i svjetskog rock and roll saveza. Poznat je po svojoj empatiji i humanitarnom angažmanu. Osim svog djelovanja u klubu, vrlo uspjesno je krenuo i u spisateljske vode. Njegovo prvo djelo ,,Lukasova plesna pustolovina” prva je i jedina plesna slikovnica o dječaku plesaču koja govori o svemu onome sto prolaze dječaci koji se bave plesom. Također je napisao slikovnicu ,,Grga traži obitelj” o junaku s kojim će se moći poistovjetiti djeca u domovima za nezbrinutu djecu.

Za nagrada Grada Velike Gorice s likom Nikole Škrlca Lomničkog predloženi su  DVD Turopolje i Mate Ćorić

Dobrovoljno vatrogasno društvo Turopolje kontinuirano radi već 80 godina i predstavlja okosnicu društvenog djelovanja u svim segmentima. Od društveno korisnog rada do pružanja slobodnih aktivnosti djeci i odraslima. Svoje djelovanje usmjerava na cijelo mjesto, ali i puno sire te kontinuirano rade na unapređenju života na podruju Grada Velike Gorice.

Mate Ćorić dragovoljac je i invalid Domovinskog rata u kojem je sudjelovao od 1991. pa do samog kraja. Kao predsjednik udruge HVIDRA Velika Gorica zalagao se za bolje uvjete i dostojanstven zivot ranih vojnih invalida, ali i cjelokupne braniteljske populacije. Nakon umirovljenja u Hrvatskoj vojsci posvećuje se radu u Mjesnom odboru Selnica Ščitarjevska. Bio je dugogodišnji predsjednik Vijeća MO, svojim je radom, djelima i realiziranim programima pokazao da shvaća probleme i potrebe svojih sumještana, kao i onih iz susjednih naselja. Pokrenuo je brojne projekte koji su doprinijeli ugodnijem i kvalitetnijem životu u Selnici.

 

Za nagradu Grada Velike Gorice “Krčka vrata” predloženi su Nedjeljko Savić i Slava Noršić

Gospodin Nedjeljko Savić od 1999. godine se bavi proizvodnjom salate i drugog povrća. 1999. godine ostao je bez posla i krenuo s proizvodnjom od nule. Nije imao ni opremu, ni sjeme, no korak po korak, i sada salatu i razne kupusnjače sadi na vise od 60 hektara. Samo 20 % zemlje koju obraduje je u njegovom vlasništvu, a ostatak je u zakupu.

Gospođa Slava Noršic zavoljela je brijačko-frizerske vještine od svog pokojnog oca koji je otvorio brijačnicu u Velikoj Gorici 1950. godine. Brijačnica sadašnjeg imena, ,.Brico i Seka” radi i danas neprekidno od 1950. godine i najstarija je u Velikoj Gorici. Gospoda Slava Norsic, poznatija po imenu Seka, preuzela je salon za brijanje i sisanje od svog oca 1974. godine, te ga vodila samostalno do 2011. godine kada je od svoje majke obrt preuzeo sin Tomislav. Iako je gospoda Noršić otišla u zasluženu mirovinu, povremeno po potrebi navraća u salon, pomaže savjetima, uči zaposlenike, odgaja buduće majstore, te po potrebi zamjeni sina.

Za nagradu Grada Velike Gorice ,.Zlatna turopoljska podgutnica” predloženi su Stipo Duvnjak, Ivan Čengić, obitelj Dianežević, Mirjana Hrženjak i Turopoljske mažoretkinje

Gospodin Stipo Duvnjak u KUD-u Čiče aktivno sudjeluje u radu od 2006. godine prvo na funkciji tajnika društva, a od 2007. godine na funkciji predsjednika društva. Tijekom svog aktivnog rada u društvu proveo je više projekata/programa: organiziranje Međunarodne smotre folklora pod nazivom: Ivanje u Novom Čiču, organiziranje dječje međunarodne smotre folklora pod nazivom: Ivanjski dječji susreti, Božićna priča u Novom Čiču, aktivno sudjelovanje u obnovi stare Pučke škole , gradnju tradicionalne turopoljske okućnice, gradnju replike konjskog tramvaja zvanog kojnača, edukativne radionice na temu dani kruha i dani jabuka, provedba projekta ,,Od Jana haljina tkana”, revitalizacije sjetve, prerade, snovanja i tkanja na tkalačkom stanu, Program ,,Etno naselje Novo Čiče u svrhu razvoja poduzetničkih vještina mladih”, uspostava Info centra Velika Gorica i Info točke , uspostavio volonterski centar Velika Gorica, angažirao se oko izgradnje Turističko edukativnog centra Novo čiče, te sudjelovao na provedbi projekta Europskog socijalnog fonda gdje je na projektu zaposleno 4 osobe iz lokane zajednice gdje je društvo za provedbu projekta dobio preko 1.688.932,01 kn.

Gospodin Ivan Čengić je trener u atletskom klubu osoba s invaliditetom ,,Uspon” od 2013. godine. Prvi zapaženi rezultati trenerskog rada dolaze s Velimirom Šandorom, na Svjetskom prvenstvu u Dohi 2015. godine, gdje Velimir osvaja treće mjesto u bacanju diska i Dominikom Počekalom na Svjetskim igrama mladih 2016. gdje Dominik osvaja drugo mjesto u bacanju kugle. S Velimirom osvaja brončanu paraolimpijsku medalju u Riju de Janeiru u bacanju diska 2016. godine, dok Dominik postaje svjetski juniorski prvak u bacanju diska 2017. godine. ,,Uspon” osvaja drugo mjesto na ekipnom državnom prvenstvu Hrvatske 2018. godine u Vinkovcima. Najbolji rezultat trenerskog rada u klubu je srebrna medalja Velimira Šandora iz Tokija 2021. godine. Ivan je svojim dugogodišnjim kvalitetnim trenerskim radom zaslužan za uspjehe paraatletičara.

Snježana i Stjepan Dianežević v1asnici su destinacije Turopo1jski grunt koja se sastoji od obiteljskog gospodarstva iz 19. stoljeća. Grunt prikazuje život ,,kak negda” te starinske obićaje. Do sada je na gruntu prikazano Turopoljsko Jurjevo i dio Turopoljske svadbe iz 19. stoljeća. Da bi se sve ovo ostvarilo surađuju sa OPG-ovima te kulturnim društvima. Nositelji su brončane povelje za najbolju destinaciju Suncokret ruralnog turizma Hrvatske.

Gospođa Mirjana Hrženjak bavi se kulturno-umjetničkim amaterizmom od 1976. godine. Nekada plesačica ŽKUD-u ,,Vinko Jedžut” u Zagrebu, danas članica KUD-a ,,Gradići” iz Gradića. U svom dugogodišnjem amaterskom radu jedna je od osnivaca KUD-a Gradići”  1979. godine. Od osnutka Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Grada Velike Gorice obavlja dužnost tajnika.

Turopoljske mažoretkinje djeluju na području Grada Velike Gorice neprekidno punih 25 godina. Svojim radom obogaćuju svaku manifestaciju, priredbu, pa i događaje u Gradu i Zagrebačkoj županiji, ali i širom Lijepe naše. Sudionice su raznih natjecanja, kako na nacionalnoj tako i na međunarodnoj razini, uz brojne medalje i nagrade. U svojih 25 godina rada izradile su 19 kompleta uniformi među kojima je i uniforma rađena po autentičnoj turopoljskoj nošnji moderniziranog štiha s kojom prezentiraju Turopolje širom Lijepe naše, ali i izvan njenih gran1ca.

Za nagradu Grada Velike Gorice Turopoljsko srce predložen je VG Legacy

Grupa Velikogoričana, koji već godinama humanitamo djeluju na našem području, a i širom Hrvatske. Postali su najučinkovitija humanitarna ekipa koju su za pomoć zvali iz svih dijelova Hrvatske. Kako bi djelovali organizirano, osnovali su Udrugu VG Legacy. Udruga je osnovana 2020-te, ima 27 redovnih članova i 22 pridružena člana – to je Mini VG Legacy u kojem su djeca osnovnoškolci.

Javna priznanja Grada Velike Gorice najzaslužnijim će pojedincima i pravnim osobama biti dodijeljena 13. prosinca na Dan Grada Velike Gorice.

HOTNEWS

FOTO Radi se novi, dodatni peron na goričkom autobusnom terminalu

Radovi bi trebali biti gotovi u utorak.

Objavljeno

na

Objavio/la

U utorak su krenuli radovi na izgradnji novog, dodatnog perona na autobusnom terminalu u Velikoj Gorici. Naime, po uvođenju novog prijevoznika na lokalnim linijama ukazala se potreba za dodatnim peronima obzirom da je dodano i nekoliko novih linija, a uz želju i potrebu da se maksimalno vozni redovi usklade sa potrebama korisnika, ističu iz Grada Velika Gorica.
Novi peron uređuje se s lijeve strane uz postojeći peron broj 8, a koji će biti u dužini 10 metara i širine 3,6 metara.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

– Većinom se iskorištava postojeća površina kolnika, a dio novog kolnika predviđa se na dijelu površine za pješake. Novi peron od kolnika će biti visinski odvojen postavljanjem cestovnih rubnjaka koji se postavljaju tako da je gornja površina rubnjaka visinski izdignuta od kolnika 12 cm. Uzdužni i poprečni pad kolnika novog perona zadržava se prema postojećem stanju. Uzeto je u obzir prometovanje autobusa javnog gradskog prijevoza u dužini 12 metara – objašnjavaju iz Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i promet te dodaju:

– Sukladno tome peron je označen žutom linijom u dužini 10 metar, kako svojim prednjim dijelom, koji se prilikom mirovanja u prometu nalazi na pješačkoj stazi, ne zaklanja zadnja vrata autobusa koji se nalazi na ‘brzom’ peronu. Uz novi autobusni peron uređuje se postojeći autobusni peron ‘brze’ linije – kažu iz Grada.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Osim uređenja perona uređuje se i horizontalna te vertikalna signalizacija. Radove izvode djelatnici VG Komunalca, a koji bi trebali biti gotovi u utorak.

Za vrijeme trajanja radova ZET-ova ‘brza linija’ 330 za stajalište koristi peron broj 10 na kojem se zaustavlja i autobusna linija 268.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

U gradu ‘niknuli’ novi zeleni otoci i polupodzemni spremnici, evo gdje možete odložiti otpad

Na tri nove lokacije…

Objavljeno

na

Ovih dana na nekoliko lokacija u gradu niknuli su novi polupodzemni spremnici za odlaganje stakla, papira, plastike i metala, ali i tekstila. Spremnici su tako postavljeni kod stambenih zgrada u Zvonimirovoj, u naselju 8. martu kod Crvenog križa te u Porinovoj nasuprot HAK-a.

Dio je to projekta kojim Grad Velika Gorica kontinuirano nabavlja komunalnu opremu potrebnu za djelovanje sustava odvojenog sakupljanja otpada, a koju predaje na upravljanje VG Čistoći.

Ovakvi spremnici imaju imaju brojne prednosti, među kojima su smanjenje neugodnih mirisa, estetika, higijena kao znatno manja mogućnost prebiranja.

– Do sada se vrlo dobro prihvaćenim pokazao sustav “zelenih otoka” na javnim površinama opremljenim polupodzemnim spremnicima za odvojeno sakupljanje komunalnog otpada, koje smo postavljali na lokacije koje imaju veće potrebe za zapreminom spremnika nego što je moguće smjestiti u standardna spremišta za otpad u stambenim zgradama, a osobito su dobro prihvaćeni polupodzemni spremnici za otpadni tekstil, iz kojih do sada nije bilo nikakvog razbacivanja otpada, za razliku od prethodno korištenih bijelih samostojećih spremnika s bravom koji su prečesto bili meta obijanja i razbacivanja otpada po javnim površinama – ističu iz gradskog Upravnog odjela za prostorno planiranje, graditeljstvo i zaštitu okoliša.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Također na još četiri lokacije uz već postojeće ‘zelene otoke’ postavljeni su i spremnici za tekstil, a možete ih pronaći kod Pizzerie Gavran, srednjoškolskog centra, Kurilovečkoj i Ulici Nikole Tesle.

– Budući da se ove godine planira dovršetak radova izgradnje novog Reciklažnog dvorišta Velika Gorica, potrebno je ovo dvorište i opremiti, pa će se tako nabaviti stroj za sakupljanje povratnih boca te 4 dodatna rol-kontejnera za navlakač za odvojeno sakupljanje različitih vrsta otpada – ističu iz Upravnog odjela.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Spremnike i opremu za novo Reciklažno dvorište, s 40 posto, odnosno s oko 50 tisuća eura sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a preostalih 60 posto  Grad Velika Gorica.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Velikogoričke mažoretkinje sezonu žele ‘okrunit’ prvenstvom u Africi, pomozite im da ostvare san

Djevojke pokrenule donacijsku kampanju…

Objavljeno

na

Velikogoričke mažoretkinje djeluju već 27 godina. Od samog početka djelovanja, svake godine ulažu velik rad i trud u nove koreografije i prezentaciju svog rada, ideja i plesnih postignuća. Djevojke su se nedavno vratile s Europskog prvenstva u Češkoj, a pred njima je jedan veliki projekt. Spremaju se za VI. MWF Svjetsko prvenstvo u Cape Townu u Južnoj Africi.

Boje Velike Gorice te Lijepe naše od 19. do 22. rujna branile bi seniorke Velikogoričkih mažoretkinja, a koje bi u ime ostatka kluba pokazale rad, trud i predanost ovog tima. Prvenstvo je organizirano u suradnji Svjetske mažoret-sport federacije i Južnoafričke mažoret i cheerleading asocijacije.

– Predstavile bi se u četiri različite kategorije te s dva različita rekvizita. Odlazak na ovu destinaciju i ovakvo prvenstvo bila bi kruna naše uspješne plesne sezone, 2023./2024., što bi nam bilo veliko zadovoljstvo – ističu iz Velikogoričkih mažoretkinja.

S obzirom na to da ovo putovanje i odlazak na drugi kontinent iziskuje velike financijske troškove, a koje na žalost ova udruga ne može sama isplatiti, stoga su djevojke pokrenule donacijsku kampanju kako bi im se pomoglo da ostvare svoj veliki san.

– Klikom na link te svojom donacijom, svi koji žele i mogu, mogu direktno pomoći velikogoričkim seniorkama. Donjeg limita za donaciju nema jer nam svaki euro znači i pomaže. Zahvaljujemo svima koji mogu pomoći našim seniorkama. One svojim radom, predanosti i lojalnosti to zaslužuju – istaknuli su iz Velikogoričkih mažoretkinja.

Spomenimo kako danas Velikogoričke mažoretkinje broje 50 članica, a već godina ima uspješno polazi za rukom osvajati titule na državnim, europskim i svjetskim prvenstvima, ali i brojne druge nagrade ostvarene na nacionalnim te internacionalnim natjecanjima.

Do 2024. godine, kroz ovaj klub prošlo je stotine i stotine djevojčica i djevojaka. Sve su dale svoj magični dodatak i doprinijele radu kluba, kako brojčano, tako i kvalitetom.

Želite li svojom donacijom pomoći Velikogoričkim mažoretkinjama, to možete učiniti ovdje. 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Vatrogasna mladež iz Ribnice zauzela 13. mjesto na natjecanju u Italiji

Ekipe su se natjecale u segmentima vježba s preprekama i štafeta te ih uspješno odradili.

Objavljeno

na

Stigli su rezultati vatrogasne olimpijade odnosno 24. međunarodnog natjecanja vatrogasne mladeži Međunarodne zajednice i spasilačkih službi održane u Italiji, a na kojem je boje Hrvatske, Zagrebačke županije i Velike Gorice branila muška mladež iz DVD-a Ribnica. Ekipe su se natjecale u segmentima vježba s preprekama i štafeta te ih uspješno odradili.

Iz Hrvatske vatrogasne zajednice javili su kako je naša gorička ekipa osvojila 13. mjesto, a dok je prijateljski DVD Ostrna, koji je također nastupio u konkurenciji muške mladeži i predstavljao našu županiju na ovom prestižnom vatrogasnom natjecanju, plasirao se na 10. mjesto.

– Ekipa je dala sve od sebe, predano su i požrtvovno odradili ovu rolu – istaknuli su iz DVD-a Ribnica po završetku vježbe.

Foto: DVD Ribnica

Također, Hrvatsku je u ženskim timovima predstavljala ekipa iz DVD-a Bedekovčina, a cure su ostvarile 5. mjesto.

U zajedničkom poretku (muški i ženski), hrvatski timovi smjestili su se na sljedeće pozicije. DVD Ostrna na 11. mjesto, DVD Ribnica na 16. mjesto te DVD Bedekovčina na 19. mjesto.

Foto: FB DVD Ostrna

Spomenimo kako se natjecanje održalo na gradskom stadionu u Borgo Valsugani, a sudjelovali su natjecateljski timovi iz 22 države – od Portugala do dalekog Japana. Iz tih zemalja je stiglo 53 timova, s preko 630 mladih natjecatelja i 66 sudaca.

– Natjecanja vatrogasne mladeži bitan su dio hrvatskog vatrogastva jer su zalog budućih vatrogasnih kadrova. Mi smo u Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici toga itekako svjesni i kontinuirano ulažemo u rad s mladima, a upravo kroz natjecanja dobrovoljna vatrogasna društva pokazuju svoju snagu i usmjerenost prema ovom časnom i humanom poslu. Ponosni smo što su čak tri naša odjeljenja sudjelovala na Međunarodnom natjecanju vatrogasne mladeži – istaknuli su iz Hrvatske vatrogasne zajednice.

Mnogi navijači iz svih dijelova zemlje došlo su bodriti mlade vatrogasce, a s tribina vijorila se i hrvatska zastava i orila navijačka pjesma.

Foto: Hrvatska vatrogasna zajednica

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

HOTNEWS

Tko će graditi gorički Centar za starije?

Traži se izvođač radova, a rok izgradnje je 16 mjeseci.

Objavljeno

na

Raspisan je natječaj kojim Grad Velika Gorica traži izvođača radova za izgradnju Centra za starije osobe u Velikoj Gorici u vrijednosti 7, 6 milijuna eura. Centar će se graditi na adresi Podložnica 4 odmah pored Poduzetničkog inkubatora, a prostirat će se na gotovo šest tisuća kvadrata.

Cilj projekta je unaprijediti razvoj socijalnih usluga u zajednici u svrhu poboljšanja dostupnosti integrirane cjelovite skrbi za starije osobe i prevencije institucionalizacije na području Zagrebačke županije. Izgradnjom Centra stvorit će se preduvjeti za pružanje cjelovite skrbi starijim osobama koje žive kod kuće kroz izvaninstitucijski oblik skrbi.

Podsjetimo kako će smještajni kapaciteti za cjelodnevni boravak biti 102 mjesta, a izvaninstitucijske usluge bit će za više od 500 korisnika.

Riječ je o tipu Centra koji ne postoji trenutno nigdje u Hrvatskoj. Njegova dodatna specifičnost je što će uz socijalne, pružati i zdravstvene usluge. Imat će ambulantu obiteljske medine, fizikalnu terapiju, kineziterapiju i sve ono što je našim sugrađanima u toj dobi najpotrebnije.

Izgradnju goričkog Centra sufinancirat će Vlada s 6,1 milijun eura osiguranih iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.

Rok za dostavu ponuda je 20. kolovoza, a nakon uvođenja u posao izvođač bi posao trebao dovršiti kroz 16 mjeseci.

Nastavite čitati

Reporter 439 - 25.07.2024.

Facebook

Izdvojeno