Povežite se s nama

Vijesti

Policija upozorava i savjetuje vozače, od petka na snazi zimski uvjeti na cestama

Najavili su i posebne akcije na cestama gdje će provjeravati imaju li vozila potrebnu zimsku opremu, a za one vozače koji neće ‘proći’ provjeru posebno će kazniti.

Objavljeno

na

Ako još niste montirali zimske gume na svog limenog ljubimca, učinite to što prije jer od petka 15. studenog na snagu nastupaju zimski uvjeti na cestama. Pred nama su sve hladniji zimski dani i možemo uz niske temperature očekivati poledicu, maglu, kišu, mraz pa čak i snijeg na prometnicama.

Stoga iz goričke policije upozoravaju i savjetuju vozače da prilagode svoje vožnje uvjetima na cestama koji nas očekuju.

– Uvjeti za sigurno sudjelovanje u prometu smanjuju se uslijed magle, kiše, mraza, poledice, ledene kiše ili snijega, što se očituje u bitno smanjenoj vidljivosti, preglednosti te mokrom i klizavom kolniku koji uzrokuje znatno povećanje zaustavnog puta vozila – ističu iz policije te dodaju kako se pod zimski uvjeti na cesti smatraju kada je kolnik prekriven snijegom ili kada je poledica.

Sva vozila moraju biti opremljena zimskom opremom, a to su zimske gume na svim kotačima ili ljetne gume s najmanjom dubinom profila od 4 milimetara i s lancima za snijeg pripravnim za postavljanje na pogonske kotače. Ono što se ne smije su gume s čavlima.

Pozivaju se vozači na maksimalnu koncentraciju u vožnji, posebno je važno smanjiti brzinu vožnje, održavati povećani razmak između vozila, voziti bez naglih ubrzavanja i usporavanja uz blago kočenje. Kada pretječete ili se mimoilazite s drugim vozilom, obavezno smanjite brzinu jer na djelomično zaleđenom kolniku ili kolniku prekrivenom snijegom bitno je povećan rizik pretjecanja.

Važno je i održavanje čistog vjetrobranskog stakla, ali i ostalih prozora kako bi imali preglednu prometnu situaciju. Inače, kazna za zaleđena stakla i neočišćen snijeg iznosi oko 93 eura.
Pješaci, a naročito djeca, bi radi bolje uočljivosti trebali imati uočljivu odjeću i obuću, a poželjna je odjeća i obuća s reflektirajućim dodacima.

– Za rješavanje prometnih problema uzrokovanih padanjem snijega i poledicom mjerodavni su stožeri zimskih službi, s kojima policija svakodnevno razmjenjuje informacije o stanju na cestama. Na kraju, upozoravamo vozače da ćemo za vrijeme zimskih uvjeta na cestama provjeravati imaju li vozila potrebnu zimsku opremu i vozače ćemo sankcionirati, a novčana kazna je za prekršaj 93 eura – dodaju iz goričke policije.

Zimski uvjeti na snazi su do 15. travnja.

Vijesti

Vozio s 1,90 pa završio na sudu, pogledajte što je sve policija zatekla tijekom vikenda

Više od 30 prekršaja za jedan vikend.

Objavljeno

na

Objavio/la

Tijekom proteklog vikenda, od 16. do 18. siječnja 2026., policija je na području Velike Gorice provela akciju “Pojačan
nadzor vozila i vozača u dane vikenda”, pri čemu je utvrdila ukupno 35 prometnih prekršaja.

Akcija je rezultirala s 15 ciljanih prekršaja. Među njima su dominirala prekoračenja brzine (7 slučajeva), nekorištenje sigurnosnog pojasa (4), te prekršaji povezani s alkoholom i korištenjem mobitela u vožnji. Uz to, policija je evidentirala još 20 “ostalih” prometnih prekršaja, čime se ukupni broj prekršaja penje na 35.

Najozbiljniji slučaj dogodio se u subotu u 1 sat ujutro u Kurilovečkoj ulici u Velikoj Gorici. Policija je zaustavila 29-godišnjeg vozača osobnog automobila zagrebačkih registracija, kod kojeg je izmjerena koncentracija alkohola od 1,90 g/kg. Muškarac je uhićen i priveden na Općinski sud – prekršajni odjel. Sud mu je izrekao novčanu kaznu od 1.320 eura te zabranu upravljanja vozilima B kategorije u trajanju od tri mjeseca (iako je tužitelj tražio šest mjeseci).

Tijekom vikenda zabilježene su i četiri prometne nesreće, ali srećom sve su završile samo na materijalnoj šteti, bez ozlijeđenih osoba.

Nastavite čitati

HOTNEWS

IN MEMORIAM Ivica Potočnik – njegova tišina sada je glasnija od svake melodije

“Dragi naš gospon Potočnik, hvala za svaki stih i notu koje ste nesebično pisali…”

Objavljeno

na

S dubokom tugom opraštamo se od Ivice Potočnikavelikogoričkog glazbenika, skladatelja i producenta, koji je preminuo u 83. godini životačije su note govorile više od riječi. 
Kroz svoju glazbu ostavio je trag koji nadilazi vrijeme, dirajući srca onih koji su je slušali i živjeli.

Ivica Potočnik bio je profesionalni glazbenik Tamburaškog orkestra HRT-a svoje je vrijeme i stručnost posvetio je razvoju kulturno-umjetničkog amaterizma u Velikoj Gorici, poticao je osnivanje KUD-ova u Kravarskom i Pokupskom te se brinuo za opći i kulturni život tog područja. Zapisao je i obradio, te na taj način sačuvao, mnoge tekstove i note izvorne narodne glazbe ovoga kraja te je snimio brojne nosače zvuka kao glazbeni urednik i producent.  

Kao dugogodišnji suradnik Ansambala Jane iz Velike Gorice, Ivica je svojim talentom, predanošću i ljubavlju prema glazbi obogatio kulturni život zajednice i ostavio neizbrisiv trag u glazbenom stvaralaštvu. Autor je i brojnih pjesama na kajkavskom narječju, kao i glazbe za “himnu” ansambla: Mi smo Jane, Janice! 

Dragi naš gospon Potočnik, hvala za svaki stih i notu koje ste nesebično pisali za ansambl oblikovavši JANE u ono što smo danas. Uvijek blag, strpljiv i pozitivan od prvog do zadnjeg dana. Vaša energija i dobrota ostat će zauvijek u našim srcima.” – piše u objavi na facebook stranici Jana. 

Njegovoj obitelji i najbližima izražavamo iskrenu sućut, dok prijateljima i suradnicima ostaje zahvalnost što su dijelili njegov put, glazbu i životne trenutke. 

Dragi Ivica, počivaj u miru.

Nastavite čitati

Sport

Gorica voli dramu! Preko slobodnjaka do nove pobjede u gostima

Košarkaši Gorice pobijedili su Novi Zagreb 84-79 i došli do osmog trijumfa ove sezone, do čega su povukla četvorica “dvocifrenih” igrača. U sljedećem kolu na redu je novi težak izazov, još zahtjevnije gostovanje…

Objavljeno

na

Objavio/la

Pokošeni virozama, izmučeni izostancima, košarkaši Gorice zatvorili su prošlu godinu u lošem ritmu, s dva poraza u prvenstvu, no to je trener Damir Cici Miljković iskoristio da bi učinio jedino što je mogao učiniti. Ajmo se zatvoriti u dvoranu i raditi… Tako to nekako kod njega ide, tako je išlo i ovoga puta, a kad je već tako, red je da se uloženo vrati i na parketu.

Upravo to dogodilo se u zagrebačkom Trnskom u subotu navečer, u dvorani koja nosi ime legendarnog Pepsija Božića, na mjestu na kojem je košarkaški, ali i životno, pod Pepsijevom palicom rastao i sam Cici. Nakon velike, vrijedne i u dramatičnim okolnostima izborene pobjede protiv vodećeg Škrljeva vikend ranije, ovoga puta Goričani su išli u goste Novom Zagrebu, momčad iz donje polovice tablice.

Bez obzira na to, bilo je jasno da ovdje neće biti lako doći do osme pobjede, koja je na kraju ipak izboreno. Završilo je 84-79, ponovno je završnica bila tijesna i uzbudljiva, a pobjeda je ponovno otišla na stranu “bikova” iz Turopolja.

Prva četvrtina i pol protekla je u izjednačenoj košarkaškoj predstavi, da bi u završnici prvog poluvremena domaćin ipak uspio izgraditi prednost od sedam koševa. Gorica je imala problema u igri, a nije puno toga išlo po guštu trenera Miljkovića ni u trećoj četvrtini, tijekom koje je Novi Zagreb nekoliko puta imao i rekordnih deset koševa prednosti.

Pravo lice Goričani su tako pokazali tek na ulasku u zadnju četvrtinu. Prvih pet minuta iskoristili su da bi se iz minusa vratili u potpuni egal, a u preostalom vremenu trebalo je napraviti i onaj ključni korak. Potrajalo je to, jer Gorica ni u jednom trenutku nije vodila više od pet razlike, ali to malo poena prednosti sačuvala je do samoga kraja. U posljednje tri minute Goričani nisu ubacili niti jedan koš iz igre, ali zato su pogodili četiri od pet slobodnih bacanja i – proslavili pobjedu.

– Čestitke objema momčadima na trudu, volji i želji, jer mislim da je ovo bila jedna dobra, zanimljiva utakmica. Novi Zagreb je bio bolji u prvom poluvremenu, no mi smo se uspjeli vratiti kroz treću četvrtinu i uz pametnu igru, strpljivo i uz malo sreće, na kraju smo završili utakmicu na pravi način – rekao je trener Miljković.

Goricu je predvodio Niko Rimac sa 19 koševa, Kristijan Validžić ubacio je pet trica za svojih 15 poena, koliko je dodao i Roko Ivanković, dok je Filip Kalajdžić dao svoj doprinos sa 13 koševa i devet skokova.

U sljedećem kolu košarkaši gostuju kod četvrtoplasiranih Kaštela, koja imaju pobjedu više (9-4) od šestoplasirane Gorice (8-5). U prijevodu, bit će to još teže gostovanje od ovoga.

Nastavite čitati

Vijesti

Sutra počinje akcija darivanja krvi u Velikoj Gorici – provjerite termine

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Gradsko društvo Crvenog križa Velika Gorica

Sutra, u ponedjeljak 19. siječnja, u Velikoj Gorici počinje trodnevna akcija dobrovoljnog darivanja krvi koju organizira Crveni križ Velika Gorica, a održavat će se u prostoru na adresi Cvjetno naselje 16.

Prvog dana darivanje će biti moguće od 9 do 13:50 sati. U utorak, 20. siječnja, akcija se nastavlja u terminu od 12 do 17:50 sati, uz pauzu od 15:15 do 16 sati. Posljednji dan, u srijedu 21. siječnja, darivatelji mogu doći između 13 i 18:50 sati, uz pauzu od 15:45 do 16:30 sati.

Organizatori pozivaju sve koji su u mogućnosti da se odazovu i darivanjem krvi pomognu onima kojima je ona potrebna.

Krv mogu darivati sve punoljetne osobe dobrog zdravstvenog stanja, između 18 i 65 godina, koje teže više od 55 kilograma. Muškarci mogu darivati krv najviše četiri puta godišnje, a žene do tri puta. Prije dolaska na darivanje preporučuje se lagani obrok i dovoljan unos bezalkoholnih napitaka.

Nastavite čitati

Vijesti

Donatorski koncert „Zlatna snaga“ stiže u Goricu! Romantični evergreeni za vrijedan cilj

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: POUVG/FB

U srijedu, 4. veljače u 19 sati, u Velikoj dvorani Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica održat će se donatorski koncert „Zlatna snaga – večer ljubavi i života“, na kojem će nastupiti sopranistica mr. art. Antonella Malis uz klavirsku pratnju prof. mr. art. Vladimira Babina, u organizaciji Lige protiv raka Zagrebačke županije, kao dio obilježavanja mjeseca posvećenog zdravlju i ljubavi.

Organizator koncerta je Liga protiv raka Zagrebačke županije, uz potporu Veleučilišta Velika Gorica, Turističke zajednice Grada Velike Gorice i Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica. Događaj je ujedno zamišljen kao poklon Gradu Velikoj Gorici, ali i Hrvatskoj ligi za borbu protiv raka koja 2026. obilježava 60 godina djelovanja.

Ulaznice za koncert bit će besplatne, a moći će se preuzeti na blagajni Pučkog otvorenog učilišta nekoliko dana prije događaja. O točnom datumu podjele organizatori će na vrijeme obavijestiti javnost.

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno