Povežite se s nama

HOTNEWS

Pod goričkim nebom u subotu spektakularna ‘Noć borilačkih sportova’

Objavljeno

na

“Ovo je jedinstvena prilika da građani vide uspješne borilačke klubove u Velikoj Gorici, one ljude koji već dugi niz godina postižu izvrsne rezultate i, ono što je jedinstveno u Hrvatskoj, da se naši klubovi predstave pod vedrim nebom i pokažu koliko su kvalitetni”, rekao je Ervin Kolarec, predsjednik organizacijskog odbora Noći borilačkih sportova.

 

Četvrtu godinu zaredom u subotu, 18. lipnja, u 21 sat počinje ‘Noć borilačkih sportova’, manifestacija koja će u Parku dr. Franje Tuđmana okupiti sedam goričkih klubova i prezentirati najbolje od svake od borilačkih vještina. Sudjeluju Karate klub Velika Gorica, Judo klub Pinky, Boksački klub Velika Gorica, Taekwondo klub Gorica, Karate klub Centar, Hrvački klub Turopoljac i Judo klub Kokica.

 

Spektakl večeri bit će profesionalna borba goričkog teškaša Ivice Bačurina, a organizatori najavljuju i vatromet.

 

HOTNEWS

Kako je prva dama potaknula žene da pristupe mamografiji?

Autor: Stefani Pavlica Srebačić

Objavljeno

na

Početkom godine mnogi od nas donose razne odluke o zdravijem i sretnijem životu i da se samo polovice od njih pridržavamo, učinili smo mnogo! U prilogu vam donosimo vam zanimljivu priču o važnosti preventivnih pregleda, mamografiji, prvoj dami i priču koja govori kako prava stvar, učinjena u pravo vrijeme može biti poput grude snijega koja se pretvara u pravu lavinu.

Prijateljski poticaj za pravu stvar!

Svojim primjerom prva dama Elizabeth „Betty“ Ford, supruga američkog predsjednika Geralda Forda, potaknula je stotine tisuća žena u SAD-u na samopregled dojki, na mamografiju te znatno povećala svijest u javnosti o raku dojke. Možda ste i sami gledali ovu priču u aktualnoj TV seriji Prva dama ?

Dakle, prijateljica je nagovorila 56-godišnju Betty da napravi svoju prvu mamografiju usprkos tome što je prva dama smatrala da joj „ne treba“. Zbilo se to 1974. godine, iste godine kad je Ford postao predsjednik. Prijateljičin nalaz je bio uredan, a Betty je otkriven rak dojke, zbog čega je bila podvrgnuta mastektomiji. Suprotno stajalištima svojih PR stručnjaka, Betty je odlučila javno govoriti o svojoj bolesti. Njezina otvorenost značajno je povećala svijest o raku dojke, bolesti o kojoj su Amerikanci prethodno nerado govorili.

Stizala su joj mnoga pisma zahvale u kojima građanke priznaju kako su izbjegavale mamografske preglede smatrajući ih neugodnima, bolnima, pa čak i nepotrebnima, a da su se nakon Bettinog javnog istupanja ohrabrile, osvijestile važnost preventivnih pregleda i zakazale termine. Dapače, mnoge od njih potaknule su druge žene poput majki, sestara i prijateljica da naprave preglede.

Poput grude snijega, prva dama je te 1974. godine napravila pravu lavinu! Potaknula je žene širom Sjedinjenih Američkih Država da ozbiljno shvate važnost samopregleda dojki, ultrazvuka dojki kao i mamografije.

To je odličan primjer kako možemo potaknuti jedne drugu da učinimo nešto korisno za svoje zdravlje. Opisan događaj se zbio prije pola stoljeća. Koliko smo napredovali u tom pogledu kroz svo ovo vrijeme?

Kao autorica ovog teksta, mogu vam ispričati moje iskustvo. S više prijateljica sam razgovarala „na kavi“ o temi ženskog zdravlja i važnosti redovitih pregleda dojki. Neke je brinula nelagodnost monografskog pregleda, neke su smatrale da to ne trebaju činiti nakon 40. već 50. godine života, a jedna vrlo draga prijateljica je priznala: „Ne idem na mamografiju jer me strah da nešto ne otkriju. Ovako, dok ništa ne napipam, smatram da sam dobro, problema nema“.

Objasnila sam joj da rak dojke često ne uzrokuje bol i da su simptomi, poput kvržice ili promjena na koži dojke, obično znak uznapredovalog stadija bolesti, što liječenje čini složenijim i manje uspješnim. Preventivni pregledi, poput mamografije, ključni su za rano otkrivanje, kada je mogućnost izlječenja najviša.

Njezin potez nakon nekoliko tjedana, uljepšao mi je dan: u 49. godini svog života obavila je svoju prvu mamografiju! Srećom, rezultati su bili uredni.

Radimo li ultrazvuk dojke redovito, što će nam mamografija?

Sjećam se i kako sam i sama bila potaknuta na svoju prvu mamografiju. Vidim sliku sebe u dobi od 40 godina u ordinaciji jedne zagrebačke bolnice. Ljubazna liječnica, mlađa od mene, objasnila mi je tada zašto trebam mamografiju i zašto ne mogu periodično raditi samo ultrazvuk dojki. Objasnila mi je kako su mamografija i ultrazvuk komplementarne metode te da jedna ne isključuje drugu.

Bila je to specijalistica radiologije Maja Leder, dr. med koja je sada dio odličnog radiološkog tima u Medicinskom centru Gorica.

Kroz svoj rad, kao i svojim javnim djelovanjem kroz sudjelovanje u blogovima, PR člancima, kroz intervjue i tribine, dr. Maja Leder cijelo vrijeme potiče žene na preventivne preglede dojki. Medicinski centar Gorica u listopadu prošle godine darovao je 10-ak mamografija i odaziv je bio odličan! Pored ultrazvuka i mamografije, također nude i uslugu magnetne rezonancije dojki.

Centar puni godinu dana od početka svog djelovanja u ožujku ove godine, a okuplja vrhunske stručnjake za razna područja. Rastao je kroz sve te mjesece otvarajući specijalističke ambulante pa su tu svoje mjesto našle: radiologija, medicine rada i sporta, urologija, kardiologija, ortopedija, fizikalna medicina i rehabilitacija, dermatologija i endokrinologija.

Mamografija i ultrazvuk su komplementarne metode

Mamografija je radiološka metoda rendgenskog pregleda dojki pomoću uređaja – mamografa, a koristi se kao metoda probira za rano otkrivanje raka dojke.

U razvijenim zemljama, uključujući Hrvatsku, organizirani su programi probira (screening) u kojima se ženama između 40 i 70 godina preporučuje mamografsko snimanje svake dvije godine.

Ultrazvuk dojki preporučuje se kao prvi izbor za žene mlađe od 40 godina ili kao nadopuna mamografiji kod starijih žena. Ova metoda je potpuno neinvazivna, sigurna i obično se radi jednom godišnje. Početak ultrazvučnih pregleda preporučuje se između 20. i 30. godine života, ovisno o prisutnosti rizičnih čimbenika.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, rak dojke obuhvaća četvrtinu svih novooboljelih žena u Hrvatskoj, a njegovim ranim otkrivanjem, šanse za izlječenjem su velike. Naime, više od 90 % bolesnica s rakom dojke može se izliječiti ako se dijagnoza postavi u početnom stadiju i ispravno liječi.

Nadam se da vas je ovaj prilog inspirirao te da ćete se u 2025. godini više posvetiti svom zdravlju kroz preventivne preglede i ujedno potaknuti drage ljude da brinu o sebi. Međusobno imamo puno veći utjecaj jedni na druge nego što smo to ponekad svjesni – i ne moramo biti prva dama da pokrenemo svoju grudu snijega koja se može pretvoriti u lavinu.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Krajem veljače vrtić u Goričanki ide na tehnički pregled

Uskoro i natječaj za odgojiteljice.

Objavljeno

na

Objavio/la

Uređenje novog dječjeg vrtića u zgradi VG Goričanke teče zadanom dinamikom i u rokovima, a gradilište je danas obišao gradonačelnik Krešimir Ačkar.

–Zadovoljan sam što se radovi na dječjem vrtiću u VG Goričanki, koji pripada Dječjem vrtiću Ciciban, bliže kraju. U njemu će svoje mjesto naći 100injak djece predškolske dobi ali i 22 zaposlenika. “Goričanka 2” sedmi objekt dječjih vrtića koji otvaramo otkako sam preuzeo odgovornost sa svojom administracijom, što je više od 600 mjesta za velikogoričku djecu – naglasio je gradonačelnik.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Investitor u novi dječji vrtić je VG Goričanka, a radovi su vrijedni 1,5 milijuna eura.

–Odlučili smo skladište kanti za smeće, kojem smo mjesto našli na drugoj lokaciji, prenamijeniti u adekvatan prostor za naše najmlađe sugrađane. Na taj način je ovaj prostor svrsishodniji, a obzirom na potražnju za mjestom u vrtićima na području grada, i daleko potrebniji toj namjeni. Očekujem da će objekt krajem veljače biti spreman za tehnički pregled – najavio je direktor VG Goričanke Tomislav Lukšić.

Radovi se odvijaju u minimalnom odstupanju od zadanih rokova, i to zbog vremenskih uvjeta ili kašnjenja u dostavi narudžbe materijala, objašnjava zamjenik voditelja projekta, građevinski tehničar Željko Čarapović, dodavši kako je grijanje već u funkciji, a u tijeku je završno nanošenje fasade nakon čega će se dovršiti vanjska terasa i obojiti unutarnji zidovi.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

U tijeku je i uređenje vanjskog okoliša, kako bi vrtićance dočekalo i dječje igralište i vrtovi, jer se oni, kao i njihovi roditelji otvorenju najviše vesele. A uskoro kreće i natječaj za odgojitelje te djelatnike za njegu, skrb i pratnju.

–Paralelno s ovim radovima i mi organiziramo opremanje, didaktiku, razgovore s roditeljima, u pripremi je i natječaj za odgojiteljice i  jedva čekamo otvorenje – naglasila je ravnateljica Dječjeg vrtića Ciciban, Tatjana Karlović Oslaković.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Gradonačelnik je ujedno najavio i nove projekte povećanja kapaciteta predškolskog odgoja na području grada, kao i materijalna prava zaposlenika Riječ je o dječjem vrtiću u Kolarevoj i u Pokupskoj ulici, nakon čega će na području grada biti postavljen standard rasterećivanja postojećih vrtića.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Ačkar prigodno nagradio para skijašicu Karlu Kordić

Karla, hvala ti što si svojim uspjehom promovirala našu Veliku Goricu na najljepši mogući način – poručio je gradonačelnik.

Objavljeno

na

Objavio/la

Da su velikogorički parasportaši itekako uspješni, govori i brončana medalja koju je osvojila Karla Kordić na Zimskim svjetskim sveučilišnim igrama u Torinu u disciplini veleslalom za slijepe i slabovidne osobe. Ovime je Karla ispisala povijest, a tim povodom danas ju je ugostio i prigodno nagradio gradonačelnik Krešimir Ačkar.

–Karla, hvala ti što si svojim uspjehom promovirala ne samo sport, ne samo svoju osobnost, već si i našu Veliku Goricu promovirala na najljepši mogući način. Tvoj uspjeh u konkurenciji od 2.500 studenata pokazatelj je koliko je trud, energije i odricanja bilo potrebno na putu do medalje. Potičemo te da nastaviš, kao i tvog brata, koji je također skijaš i također ga pohvaljujem, a zahvalio bih i vašim roditeljima koji su vam velika podrška – poručio joj je gradonačelnik.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Za 21-godišnju Karlu ovo je bilo važno natjecanje, a sve to ne bi bilo moguće bez njene vodičice Andree.

–Kad smo na stazi, ovisno o vremenskim uvjetima, oslanjam se isključivo na njene naredbe koje mi ona govori preko bluetootha jer zbog prejake svjetlosti, nedostatka danje svjetlosti ili brze izmjene svjetla i tame, ja ne vidim ništa. Naredbe su obično kratke, vezane uz strminu, ili recimo kad je zavoj kratka naredba je – hop! No, ja i Andreja znamo dosta pričati tijekom vožnje, jer mi takva komunikacija olakšava uspješno kretanje – objasnila je Karla, koja se  para skijanjem bavi već četiri godine.

–Moja razrednica u srednjoj školi bila je skijaška vodičica i prepoznala je moj potencijal i počela sam skijati – dodala je Karla, priznavši da se do tada nije bavila ni jednim sportom, a veliku podršku pruža joj obitelj.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

–Puno je tu vožnji na treninge svaki dan, ali ništa nije teško. Kad se na kraju vidi ovaj rezultat, onda je super – rekao je Karlin otac Zlatko, koji u para skijanju podržava i sina Petra.

Gradonačelnik Ačkar uručio im je nagradu kojom će moći osigurati potrebnu opremu za daljnja natjecanja, te poručio da će grad i dalje biti podrška na njihovom skijaškom putu.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Želi li netko kupiti “plavušu”?

Objavljeno

na

Objavio/la

Da ljudi zaista mogu biti kreativni i simpatični, pokazuje i ovaj oglas na kojeg smo jutros naišli. Na parkiralištu ispred velikogoričke FINA-e, stajala je parkirana “plavuša” i naravno da nam je zapela za oko. Kome ne bi?!

Nadamo se da će vlasnik svoju plavušu dati u dobre ruke 🙂

Foto: Matea Brenčić/Cityportal.hr

Nastavite čitati

HOTNEWS

Otišao je naš Ćirek

Posljednji ispraćaj bit će u utorak 28. siječnja

Objavljeno

na

Objavio/la

Vijest koja nas je zatekla danas poslijepodne…u 80. godini života nakon moždanog udara preminuo je legendarni hrvatski glazbenik Boris Ćiro Gašparac. Iako je rođen u Požegi, Velika Gorica je dugi niz godina bila njegov dom, njegova inspiracija za stihove. Tome svjedoče njegovi nastupi i pjesme na VGF-u.

Gotovo uvijek odjeven u prepoznatljivu crnu boju, volio je prošetati našim gradom, svojom Velikom Goricom. Uvijek bi zastao i popričao sa sugrađanima, ispričao neku dogodovštinu iz svog života ili otkrio na kojoj pjesmi trenutačno radi. A nije bilo niti jedne “Bisernice” u kojoj se nije mogla čuti bar jedna njegova pjesma.

Od najranijeg djetinjstva znao je da će glazba biti njegov životni poziv jer se već kao dječak svojim velikim talentom isticao u školskom zboru kao solo pjevač. Uz gitaru je sve do 1992. godine pjevao i recitirao poeziju po zagrebačkim barovima i klubovima. U to vrijeme mu se dogodio veliki hit Karla Oršolića “Laže selo, lažu ljudi” koji je iste godine izveo na festivalu Zlatne žice Slavonije u rodnoj Požegi. S tadašnjim pratećim sastavom “Crni šest” osvojio je srca publike i do zadnjeg dana, uz puno zdravstvenih problema, nije posustao.

Nanizao je nekoliko antologijskih hitova kao što su “Leina” Rajka Dujmića, “Da sam im’o šaku dukata” Miroslava Škore, “Moj did Luka”, “U srce te dira moja tambura” i još puno nezaboravnih tamburaških pjesama. Nedavno je objavio obradu pjesme “Dida moj” Arsena Dedića, njegov posljednji umjetnički uradak i poklon unucima. Zauvijek ćemo pamtiti Ćirin gromoglasni bariton, besprijekornu interpretaciju i pjesme koje nam je ostavio na čuvanje.

Boris Ćiro Gašparac dobitnik je brojnih priznanja, među kojima su “Nagrada grada Požege za životno djelo” i “Medalja grada Zagreba” za poseban doprinos u promicanju kulture. Tijekom svoje impresivne karijere održao je oko 700 humanitarnih koncerata, pokazujući nesebičnu ljubav prema svojoj publici i zajednici.

Posljednji ispraćaj Borisa Ćire Gašparca održat će se u utorak 28. siječnja, u 13:20 sati na Krematoriju na Mirogoju.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.