Povežite se s nama

Vijesti

Počela je sezona krpelja: Evo kako se zaštititi i pravilno ih ukloniti

Nametnici koji se hrane krvlju domaćina i pritom prenose različite uzročnike bolesti.

Objavljeno

na

Proljeće je stiglo, vegetacija buja, dani su duži i obasjani suncem, a svi su jedva dočekali povratak omiljenim aktivnostima u prirodi. Međutim na livadama, u prizemnom sloju šuma, parkovima, vrtovima i kućnim dvorištima vrebaju sićušni, ali iznimno opasni nametnici- krpelji. Zbog blage zime ove su se godine počeli pojavljivati i ranije nego inače, a zbog bolesti koje mogu prenijeti potreban je veliki oprez. Samo jedan ugriz zaraženog krpelja dovoljan je da se čovjek ili životinja razboli, zbog čega je iznimno važno zaštiti se i naučiti kako pravilno ukloniti krpelje.

Krpelji su prije svega životinje koje spadaju u paučnjake. Oni su nametnici koji se hrane krvlju domaćina i pritom prenose različite uzročnike bolesti. Domaćin može biti čovjek ili bilo koji sisavac (pas, mačka, govedo) te ptice i gmazovi. Krpelji imaju sezonsku aktivnost- u našim krajevima od travnja do rujna. Ipak, krpelji mogu biti aktivni i za blagih zima zbog čega su i bolesti koje prenose učestalije jer se veći broj osoba uspijeva zaraziti.

Krpelj ne skače, ne leti i ne pada sa stabla. On svoju žrtvu ne traži aktivno kao npr. komarac. Krpelj se popne od tla na vršak grančice grma ili trave te nepomično čeka dok se žrtva ne približi. Kad ga čovjek ili životinja dotaknu on se svojim nožicama zakači te neko vrijeme traži povoljno mjesto na tijelu. Probada kožu pomoću para kliješta. Probadanje kože traje nekoliko minuta, a sam ubod se ne osjeti zbog tvari iz sline krpelja koja djeluje poput anestetika. Zbog toga što ubod krpelja ne boli, nužno je nakon povratka iz prirode dobro pregledati tijelo, a pogotovo dijelove s nježnijom kožom: oko ušiju, kose, iza koljena, prepone, zatiljak, vrat, dojke, oko zglobova. Kod djece će se krpelji često naći na glavi zbog toga što je dijete nisko i više se igra u travi pa lakše “pokupi” krpelja glavom.

Za aktivnosti na otvorenom treba se dobro pripremiti kako bi se zaštitili od krpelja.

  • Pobrinite se da imate prikladnu odjeću i obuću za boravak u prirodi (dugi rukavi, nogavice uvučene u čarape, zatvorene cipele).
  • Izbjegavajte odjeću tamnih boja na kojoj se krpelj teže uočava i materijale poput vune, flanela, jer se na njih krpelji lakše zakvače.
  • Hodajte obilježenim stazama, izbjegavajte provlačenje kroz grmlje, ležanje na tlu, odlaganje odjevnih predmeta na grmlje i tlo.
  • Primijenite repelente (za odbijanje krpelja) na gole i izloženije dijelove tijela te eventualno na odjeću (koristite ih prema uputi proizvođača – provjerite upute o proizvodu!).

Ako uočite krpelja u koži važno je da ga što prije uklonite jer je rizik od infekcije veći što je duže krpelj pričvršćen, a krpelja je lakše i odstraniti prvih nekoliko sati nakon uboda. Kako bismo zaštitili svoje kućne ljubimce koji su zbog bezbrižnog uživanja na otvorenom posebno izloženi krpeljima, potrebno ih je temeljito pregledati i također čim prije odstraniti krpelja. U ljekarni se može kupiti pinceta posebno dizajnirane za uklanjanje krpelja, ali može se upotrijebiti i obična pinceta.

Hrvatski Zavod za javno zdravstvo savjetuje kako odstraniti krpelja:

Operite ruke, pincetu prebrišite antiseptikom i krpelja odmah izvadite pincetom (sami ili netko od vaših ukućana) zahvačajući ga što bliže glavici, uz kožu i laganim ga povlačenjem izvucite iz kože, a na kožu primijenite antiseptik.

Krpelja nemojte ničim premazivati (alkoholom, kremom, uljem, lakom za nokte, petrolejem ni sl.) niti “paliti” plamenom, ne povlačite ga naglo, ne stiskajte niti gnječite, jer se on zbog toga grči i pojačano izlučuje veće količine sekreta i, ako je krpelj zaražen, uzročnika bolesti u ljudsko tijelo, pa se tako lakše prenese zaraza.

Liječniku se ne trebate javljati, osim ako se nakon ugriza krpelja u roku od četiri tjedna (najčešće kroz 7 dana) pojavi osip (crvenilo kože prstenastog do ovalnog oblika koje blijedi u sredini, erithema migrans) i/ili povišena temperatura i zimica. Pojava osipa i/ili temperature i zimice najvjerojatnije je odraz bakterijske infekcije bakterijom (borrelia burgdorferi) koja se uspješno liječi antibiotikom.

U Hrvatskoj se od bolesti koju krpelji prenose najčešće pojavljuje lajmska bolest (Lyme borelioza) i krpeljni meningoencefalitis.

Lajmska bolest je uzrokovana bakterijom Borrelia burgdorferi, a prate je simptomi: umor, vrućica, zimica, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima, povećani limfni čvorovi i karakterističan osip (erythema migrans). U roku od 2 do 30 dana nakon ugriza krpelja se na mjestu ugriza pojavljuje crvenilo na koži ovalnog ili prstenastog oblika koje se polako širi, a u sredini postepeno blijedi. Doseže promjer najčešće veći od 5 cm i dugo je prisutno. U slučaju pojave takvih promjena na koži nužno je javiti se liječniku. Lajmska bolest se liječi anitibioticima, a to je iznimno važno jer kasniji stadiji bolesti mogu imati ozbiljne posljedice poput upale zglobova, upale srčanog mišića, upale živaca.

Krpeljni meningoencefalitis (KME) je upalna bolest središnjeg živčanog sustava uzrokovana virusom krpeljnog meningoencefalitisa. Kod većine osoba ova infekcija uzrokuje blagu bolest praćenu vrućicom, općom slabošću, klonulošću, bolovima u mišićima. Kod manjeg broja se razvije drugi stadij bolesti s ponovnim porastom temperature i tipičnom kliničkom slikom meningitisa. To se očituje jakom glavoboljom, kočenjem vrata, mučninom, povraćanjem, drugim neurološkim simptomima i dovesti do poremećaja svijesti.

Cijepljenjem se može osigurati zaštita od krpeljnog meningoencefalitisa, a cijepljenje je svakako preporučljivo osobama koje su pod povećanim rizikom od ugriza krpelja. Provodi trima dozama cjepiva kojima se postiže zaštita tijekom tri do četiri godine. Nakon tri godine se treba docijepiti jednom dozom, ako se želi zadržati odgovarajuća razina zaštite.

Cijepljenje protiv KME se preporučuje osobama koje pripadaju rizičnim skupinama i češće su izložene ubodu krpelja i to samo u krajevima gdje u poznatim endemskim područjima ima krpeljnog meningoencefalitisa. Opravdano je cijepljenje šumara, šumskih radnika, vojnika, lovaca, planinara, ali i izletnika i turista koji samo povremeno borave u endemskim krajevima.

Naoružajte se dakle znanjem i dostupnim alatima za borbu protiv krpelja, a za sva dodatna pitanja i nedoumice možete se obratiti ljekarnicima Ljekarni Zagrebačke županije.

Najave

Poseban gost dolazi na Advent u Pokupsko

Ponesite popis želja!

Objavljeno

na

Objavio/la

Blagdanski ugođaj i veselu atmosferu možete doživjeti i na Adventu u Pokupskom. Advent će se održati 21. prosinca ispred zgrade Općine, gdje će vas dočekati mirisi i okusi Božića uz kuhano vino i topli čaj te mnoge slatke i slane poslastice poput fritula, palačinka, hot dogova i kobasica.

Uz Božićni duh, ponesite i popis želja jer će ih posebni gost, koji dolazi direktno sa sjevernog pola, rado poslušati.

– Kada stignem, donijet ću sa sobom vreću punu iznenađenja! – poručio nam je Djed Božićnjak.

Početak druženja je u 17:30 sati.

Foto ilustracija: Pexels/Gary Spears

Nastavite čitati

HOTNEWS

Evo kada Čistoća odvozi smeće, raspored je zbog blagdana izmijenjen

Jedino će se na Štefanje otpad odvoziti po redovnom rasporedu.

Objavljeno

na

Iz VG Čistoće javljaju privremeno izmjenjeni raspored odvoza otpada zbog nadolazećih blagdana. Građani će umjesto u srijedu 25. prosinca kada bi po redovnom rasporedu trebao biti odvoz, svoje kante izvaditi u subotu 28. prosinca.

Na blagdan sv. Stjepana, 26. prosinca otpad će se odvoziti po redovnom rasporedu, dok će odvoz koji bi trebao biti na Novu godinu 01. siječnja 2025. godine ipak izvršiti u subotu 04. siječnja.

 

 

Nastavite čitati

Moja županija

U izradi je Plan upravljanja destinacijom koji će poboljšati turističku ponudu županije

Temelji za strateški razvoj županije, usmjeren na zelenu i digitalnu tranziciju, jačanje konkurentnosti i promociju regije.

Objavljeno

na

Zagrebačka županija, koja se već dokazala kao lider u održivom turizmu zahvaljujući prestižnom certifikatu Green Destinations, napravila je novi iskorak u strateškom planiranju. U prostorijama županije održana je prva regionalna koordinacija, kojom je započeo proces izrade Plana upravljanja destinacijom. Paralelno je održan i multisektorski sastanak, okupivši predstavnike županijskih, jedinica lokalne samouprave, institucija, privatnog sektora, predstavnika Ministarstva turizma i sporta i ključnih dionika, s ciljem daljnjeg jačanja pozicije Zagrebačke županije kao primjera održivog turističkog razvoja.

Foto: Dražen Kopač

Na sastanku su predstavljeni metodologija i faze izrade Plana upravljanja destinacijom te utvrđene ključne potrebe i prioriteti dionika. Temeljem ovog planskog dokumenta, koji će biti usvojen na razini Županijske skupštine, osigurava se dugoročno i održivo upravljanje turističkom ponudom u kojem su glas imali svi dionici turizma ove regije, naglašavaju iz Turističke zajednice Zagrebačke županije.

– Ovaj je sastanak potvrdio našu odlučnost da se turizam u Zagrebačkoj županiji razvija planski i odgovorno. Ovaj dokument pružit će nam konkretne alate za upravljanje destinacijom te podržati snažnije povezivanje naših gradova i općina, kao i svih turističkih subjekata, u zajedničkoj viziji održivog, konkurentnog i inovativnog turističkog proizvoda. Zato nam je bilo bitno sudjelovanje svih ključnih dionika. Plan upravljanja destinacijom Zagrebačke županije nije samo tehnički dokument, već vodič za budućnost našeg turizma. Ovo je prilika da ujedinimo resurse i osiguramo održiv razvoj koji poštuje našu baštinu, prirodu i lokalnu zajednicu – poručili su iz Turističke zajednice Zagrebačke županije.

Foto: Dražen Kopač

Tijekom sastanaka raspravljalo se o važnim temama poput korištenja pokazatelja održivosti, razvoja turističke ponude na manje razvijenim područjima, unaprjeđenja infrastrukture i promocije lokalnih resursa. Jedan od ključnih ciljeva je osigurati ravnotežu između razvoja turizma i očuvanja prirodnih i kulturnih resursa.

Plan upravljanja destinacijom bit će temelj za strateški razvoj županije, usmjeren na zelenu i digitalnu tranziciju, jačanje konkurentnosti i promociju regije na domaćem i međunarodnom tržištu.

Izrada Plana osigurava dugoročnu održivost turizma, razvoj inovativnih projekata i uključivanje lokalne zajednice u oblikovanje turističke ponude.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Velika Gorica bi mogla imati jeftinije grijanje, kreće geotermalno istraživanje

Bit će postavljen toranj visine 52 metra koji će bušiti u dubinu 2 900 metara kako bi pronašao toplu vodu.

Objavljeno

na

Ovih dana na području Velike Gorice započeo je projekt istraživanja geotermalnog potencijala koji bi u nadolazećim godinama trebao osigurati jeftinije i ekološki prihvatljivije grijanje.

Predstavnici investitora, iz Agencije za ugljikovodike, gradonačelniku Krešimiru Ačkaru prezentirali su detalje projekta čija je vrijednost ugovora za preliminarni istražni prostor na području našeg grada više od 11,2 milijuna eura bez PDV-a.

Kako su izvijestili, do sada su rješeni imovinsko-pravni odnosi s vlasnicima svih zemljišnih čestica na goričkom području, ishođena je lokacijska dozvola za istražnu bušotinu geotermalne vode Velika Gorica s radnim prostorom za smještaj bušaćeg postrojenja i pristupnim putem. Ishođeno je i Rješenje o provjeri naftno rudarskog projekta ‘Projekt izrade istražne geotermalne bušotine Velika Gorica’.

Istražnu geotermalnu bušotinu izradit će naftni servis CROSCO, a prije njene izrade treba se pripremiti bušotinski radni prostor koji uključuje izgradnju pristupnih cesta, iskop odvodnih kanala i pripremu temelja za bušaće postrojenje.

Na pripremljeni teren, koji je veličine gotovo dva nogometna terena, se postavlja bušaći toranj koji je visok 52 metra. Visine je kosog tornja u Pisi, a bušit će se na dubini od gotovo 2.900 metara.

Aktivnosti će krenuti ovih dana, a trajat će do početka lipnja 2025. godine.

Istražne naftno-rudarske aktivnosti na preliminarnom istražnom prostoru Velika Gorica provode se u sklopu projekta „Razvoj geotermalnog potencijala za potrebe toplinarstva“ koji je financiran sredstvima Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.

Foto: Agencija za ugljikovodike

 

Nastavite čitati

Vijesti

Gorički GO turnir najbrojniji u Hrvatskoj, u Hribaru se okupili i strani igrači

Medalje na turniru osvojili su i naši sugrađani Karlo Vlahović i Jakov Sičić.

Objavljeno

na

Proteklog je vikenda Velika Gorica bila središte strateške misaone igre Go, zahvaljujući 8. Go međunarodnom turniru kojeg su organizirali Go klub Velika Gorica i Grad Velika Gorica, uz pomoć Hrvatskog Go saveza.

– Brojem igrača i sudionika Velika Gorica Open postao je najbrojniji i najposjećeniji međunarodni GO turnir u Hrvatskoj. Najveće zasluge za to ima organizator, naš najstariji sin Karlo koji je uporno zvao i dogovarao nastupe igrača iz raznih dijelova Europe. Posebno hvala pokrovitelju turnira, Gradu Velikoj Gorici koji je omogućio da ovaj turnir bude na visokom nivou. Hvala i Hrvatskom GO Savezu, koji nam je posudio satove, ploče, go kamenčiće, ali postavio i GO robota s kojim su djeca mogla učiti i vježbati GO – rekao nam je ponosno Marin Vlahović, Karlov otac.

Turnir je otvorio gradonačelnik Krešimir Ačkar, koji je izrazio ponos što njegov grad podržava ovu tradicionalnu igru koja okuplja igrače iz svih generacija. Na turniru je sudjelovalo čak 65 natjecatelja iz 8 različitih država, među kojima je 28 stranih igrača.

– Posebno zanimljivo bilo je vidjeti povratak starijih igrača koji godinama nisu sudjelovali u natjecanjima, što je dodatno pridonijelo bogatstvu turnira. Turnir je odigran kroz pet kola, a atmosfera je bila napeta do samog kraja. Ključni trenutak dogodio se u četvrtom kolu, gdje je meč između Stjepana Medaka (HR) i Roberta Grosua (RUM) praktički poslužio kao finale. Grosu, rumunjski majstor, pokazao je zavidnu razinu igre i na kraju turnira zasluženo odnio prvo mjesto, dok je Medak završio drugi – dodaje Vlahović.

Inače, misaona igra GO je drevni misaoni sport koji se igra tisućama godina. Samo na Dalekom Istoku, GO igra nekoliko stotina milijuna igrača, međutim, sve je popularniji i kod nas u Hrvatskoj i Europi. GO dokazano razvija intelektualne i mentalne sposobnosti.

Evo i rezultata i pobjednika po kategorijama.

Početnici:

Lukatoni Karamatić (HR)

Andrej Ciglar (HR)

Mihael Procek (HR)

U12:

Oliver Skočić (HR)

Jakov Sičić (HR)

Șerbănuță Petru (HR)

U18:

Karlo Vlahović (HR)

Teo Sladetić (HR)

Tonka Žderić (HR)

Najbolje ženske igračice:

Nataša Malinić (BIH)

Ivana Stojanović (SRB)

Marta Mikša (HR)

Top 4 na cijelom turniru:

Robert Grosu (RUM)

Stjepan Medak (HR)

Dragos Boldeanu (RUM)

Roko Crvelin (HR)

Nastavite čitati

Reporter 443 - 21.11.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.