Povežite se s nama

Vijesti

Pobjeda Ivana Ostrugača u trećem nastupu na Turopoljskoj kobasijadi

Objavljeno

na

Turopoljska kobasijada, njeno 12. izdanje, u organizaciji Plemenite Opčine Turopoljske održana je u Društvenom domu u Kučama, u subotu, 18. ožujka. Za ocjenjivanje bilo je prijavljeno ukupno 61 uzoraka kobasa, a o redoslijedu odlučivao je peteročlani žiri: Josip Jančić (predsjednik žirija), Vedran Klišanić, Darko Jurković (oba iz Hrvatske poljoprivredne agencije – HPA), Željko Radač i Tihomir Jakovljević. Ocjenjivani su (od 1 do 5) presjek, okus, miris, boja i opći dojam. Tri prvoplasirana su: 1. Ivan Ostrugač (108 bodova od mogućih 125), 2. Jozo Gradinjan (101), 3. Tomo Hačić (100). Hačić je imao kobase i na 4. mjestu (99), 19. mjestu (88) te na 38. mjestu (79). Najboljom kobasom načinjenoj od mesa autohtone turopoljske svinje (6 kandidata) ocjenjena je kobasa Antuna Kosa. Nagrade najboljima uručivao je Tugomir Majdak, državni tajnik za poljoprivredu. Društveni dom u Kučama bio je ispunjen do posljednjeg mjesta, a dodatni sadržaji (predavanje na poljoprivredne teme, tamburaši i Muški pjevački zbor) samo su kobasijadi dali dodatnu vrijednost i promovirali Kuče kao dobrog organizatora.

18.03.2017. Kuče – 12. Turopoljska kobasijada. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Predsjednik žirija Jančić bio je vrlo zadovoljan ponuđenim uzorcima kobasa: ”Napravljen je pomak već u broju izložbenih uzoraka, jer u odnosu na 49 uzoraka od prošle kobasijade sada smo ocjenjivali 61 uzorak. Kvaliteta je bila vrlo dobra i dobrim dijelom ujednačena, samo se u dva-tri primjera radilo o nekonkurentskim uzorcima.”

”Ovo mi je tek treće sudjelovanje na Turopoljskoj kobasijadi i ugodno sam iznenađen pobjedom. Za natjecanje nisam radio ništa specijalno, nego je to kobasa kakvu inače izrađujem doma za ‘svakodnevnu konzumaciju’, a u godini dana napravim preko 200 kg ovakvih kobasa”, bez velikog uzbuđenja primio je prvu nagradu Ivan Ostrugač.

Vijesti

Od utorka u predvorju Pučkog učilišta Jurjevski sajam knjiga

Knjige ćete i ove godine moći kupiti po povoljnim cijenama.

Objavljeno

na

Idući tjedan, u predvorju Pučkog otvorenog učilišta povodom Jurjeva i Dana učilišta, Biblioteka Albatros tradicionalno organizira ‘Jurjevski sajam knjiga’.

U ponudi su knjige iz Albatrosove izdavačke djelatnosti, a od 1980. godine objavila je oko 200 izdanja različitih knjiga, časopisa i publikacija koje su uglavnom posvećene zavičajnim velikogoričkim temama.

– Na sajmu ćete tako moći pronaći knjige za djecu, mlade i one željne novih spoznaja o Turopolju i bogatoj kulturnoj baštini u ovom periodu se mogu nabaviti po pristupačnim cijenama. Knjige čuvaju uspomene na vremena i ljude, na stvaralaštvo i umjetničko izražavanje onih kojima je umjetnički dar izražavanja na poseban način sastavni dio života – ističu iz Biblioteke Albatros.

Knjige ćete i ove godine moći kupiti po povoljnim cijenama.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Blagdanska prognoza: Sunčano i vrlo toplo!

Temperature zraka penjat će se i do 26 Celzijusa.

Objavljeno

na

Objavio/la

Dani pred nama donose nam lijepo proljetno vrijeme, a kako se sada čini, i prilično stabilno! Baš kao što nam je početkom tjedna i najavio , prognostičar Kristijan Božarov potvrđuje i danas – produženi uskrsni vikend donosi gotovo, pa idealno vrijeme.

– Danas će biti djelomično sunčano. Vjetar slab do umjeren, poslijepodne i jak jugozapadni. Najviša dnevna temperatura između 21 i 23°C.

U subotu će biti pretežno sunčano i vjetrovito, poslijepodne s umjerenom naoblakom. Vjetar slab do umjeren južnih smjerova. Jutarnja temperatura od 8 do 13°C, a najviša dnevna od 24 do 26°C.

Na sam Uskrs, u nedjelju, vrijeme će biti djelomično sunčano, a sredinom dana i u rano poslijepodne uz više oblaka ponegdje može pasti malo kiše. Vjetar većinom umjeren jugozapadni. Jutarnja temperatura od 8 do 13°C, a najviša dnevna od 21 do 23°C.

Na Uskrsni ponedjeljak će biti umjereno do pretežno oblačno, uglavnom sredinom i drugom dijelu dana ponegdje uz malo kiše. Vjetar slab i umjeren jugozapadni. Jutarnja temperatura od 10 do 14°C, a najviša dnevna od 20 do 23°C – rekao nam je prognostičar Kristijan Božarov. 

Nastavite čitati

Vijesti

Vuzem ili zapovedani svetek – turopoljski običaji i vjerovanja za Uskrs

Ana Plehinger, predsjednica Matice hrvatske Velika Gorica i članica Etno udruge Kurilovec, podsjetila je na neke od starih običaja i vjerovanja u ovo, za vjernike, najznačajnije litrugijsko vrijeme.

Objavljeno

na

Objavio/la

Brojni turopoljski uskrsni običaji, pa i neka vjerovanja u rituale koji upravo u danima Svetog uskršnjeg trodnevlja donose ljepotu, zdravlje i blagostanje, zadržali su se sve do današnjih dana. Blagoslov jela koja se nose u pletenim košaricama, prekrivenim najljepšim izvezenim krpama ili stolnicama mogu se vidjeti gotovo u svakoj crkvi u rano nedjeljno jutro na Uskrs. Iako smo okruženi svim mogućim vrstama uskrsnih ukrasa i naljepnica za pisanice, još uvijek se jaja farbaju na prirodan način, a pisanicom se u nekim krajevima još uvijek naziva ona snaha koja na Uskrsno jutro stigne prva s mise do kuće s blagoslovljenim jelom.

Foto: Blagoslov jela na Veliku subotu/Višnja Huzjak, fotodokumentacija Muzeja Turopolja

Ana Plehinger, predsjednica Matice hrvatske Velika Gorica i članica Etno udruge Kurilovec, o starim običajima za Uskrs ispričala nam je neke od starih običaja i vjerovanja u ovo, za vjernike, najznačajnije litrugijsko vrijeme.

– U vrijeme od Pepelnice do Uskrsa, tj. Vuzma kak’ mi to u Turopolju govorimo, bilo je nekoliko vrlo posnih dana u vremenu od Pepelnice do Uskrsa  U to vrijeme nije se pjevalo, nije se glasno veselilo, nisu se održavale zabave niti svadbe, petkom se išlo u crkvu, na križni put i jako mnogo se molilo.

U Turopolju se kaže da je Vuzem zapovedani svetek, od negda. Što znači da je Sveta stolica od davnina odredila, uz nedjelju, posebne obavezne blagdane, tijekom kojih su vjernici obavezni sudjelovati na svetoj misi i uzdržavati se od radova koji priječe iskazivanje štovanja Bogu. Od velikog četvrtka u podne sve do nakon Uskrsnog ponedjeljka, zemlja se ne smije obrađivati.

Na Veliki četvrtak u podne zvona na svim crkvama bi se povezivala i nisu zvonila sve do Uskrsa. Danas nema toga, jer je sve na struju, a nekad su to ručno radili zvonari. Na petak, dan kad je Isus položen u grob, djeca su u Turopolju brala poljsko cvijeće, većinom ljubičice, pa su ih slagali u buketiće i stavljali u čašice s vodom, pa bi kuće prekrasno mirisale.

Na Uskrs, snahe iz svake kuće su rano ujutro išle u crkvu na blagoslov jela, a na glavi su nosile košaru s hranom. Te košare nisu bile nimalo lagane, u njima su bile pisanice, sol, kruh, šunka, gibanica, već kako je tko imao. Košare su bile pokrivene najljepšim ručnim radovima, sa stolnicama, kak’ se to kod nas u Turopolju kaže. Čim bi svećenik blagoslovio hranu, snahe bi potrčale kući, jer se vjerovalo da ona koja prva stigne donosi sreću toj kući u toj godini. Onda bi kućedomaćin počastio  susjede s rakijom, jer mu je snaha donijela sreću u kuću. Nakon toga bi se okupili oko stola i doručkovali tu blagoslovljenu hranu. Potom bi se svečano obukli i zajedno otišli na podnevnu misu, a zvona bi zvonila i zvonila..Doma bi ostajale bake koje bi pripremale svečani obed za uskrs, nakon čega bi se s pisanicama išlo susjedima, prijateljima i rodbini čestitati Uskrs – ispričala nam je Plehinger.

Foto: pexels.com

Djeci posebno draga preduskrsna aktivnost je svakako – bojanje jaja.

– Kod nas u Turopolju su se pisanice najčešće bojale tak’ da su se jaja kuhala s lupinama od crvenog luka koje su se cijele zime prikupljale za tu svrhu. Uz to bi se brali listovi i  cvjetovi biljaka u rano proljeće, pa bi se pričvrstili na jaja i ostajali bi njihovi oblici. Na kraju bi se ohlađene pisanice istrljale s malo špeka da bi bile sjajne i još ljepše – kaže.

Za sreću, zdravlje i ljepotu biralo se proljetno cvijeće, no nekad to baš i nije bilo jednostavno za izvesti. 

Vjerovalo se da se djevojke trebaju umivati u vodi s potopljenim cvjetovima proljetnog cvijeća kako bi bile lijepe i zdrave za Uskrs. Međutim, u to vrijeme je bilo zima i rijetko bi bilo toliko proljetnog cvijeća..Pokojni Jože Pavišić mi je znao pripovedati da je u vrijeme Uskrsa znalo biti toliko hladno i puno smrznutog visokog snijega da je jednog takvog Uskrsa njegovoj snahi, koja se vraćala s blagoslova hrane, ispao iz košare suhi sir i po smrznutim bregima se otkotrljao predaleko..Zime nisu bile ovakve kakve mi imamo zadnjih par desetljeća – zaključuje Ana Plehinger, predsjednica Matice hrvatske Velika Gorica i članica Etno udruge Kurilovec.

Dodajmo ovome, kako se u nekim krajevima u večernjim satima na Veliku subotu palio i prigodni krijes zvan vuzmica, a već spomenuta najbrža snaha nazivala se i – pisanica.

Sve o tradicionalnim turopoljskim običajima za Uskrs možete poslušati i u jutarnjem programu Gianne Kotroman na frekvencijama Cityradija – 88,6 Mhz!

 

Foto: pexels.com

Nastavite čitati

HOTNEWS

Očevid u tijeku: Autom naletio na djevojčicu na raskrižju kod Superkonzuma!

Djevojčica je kolima Hitne medicinske pomoći prebačena u jednu od zagrebačkih bolnica, doznajemo iz goričke policije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Kako doznajemo, u četvrtak nešto iza 18 sati , došlo je do naleta osobnog vozila na pješaka, na raskrižju Kolodvorske i Ulice Marina Getaldića, kod Supekonzuma. Iz goričke policije doznajemo kako je očevid u tijeku, te kako je u nesreći nastradala djevojčica.

– Dojavu smo dobili oko 18:15 sati, iz Getaldićeve ulice, došlo je do prometne nesreće u kojoj je djevojčica lakše ozlijeđena. Policija na mjestu događaja provodi očevid, pozvana je i Hitna pomoć, a kako se djevojčica žalila na bolove prevezene je u jednu od zagrebačkih bolnica. Više informacija bit će poznato nakon završetka očevida – rekli su nam iz Policijske postaja Velika Gorica.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Umjesto na Uskrsni ponedjeljak, VG Čistoća smeće odvozi u subotu

Evo i radnog vremena reciklažnih dvorišta.

Objavljeno

na

Djelatnici VG Čistoće u subotu 30. ožujka odvozit će komunalni otpad, čiji je odvoz prema rasporedu trebao biti 1. travnja na Uskrsni ponedjeljak. Isto tako, iz ove goričke komunalne tvrtke ističu i blagdansko9 radno vrijeme reciklažnih dvorišta u Velikoj Gorici i Mraclinu.

Sutra će dvorišta raditi od 7 do 15 sati, a u subotu 30. ožujka od 8 do 12 sati.

Nastavite čitati

Reporter 435 - 28.03.2024.

Facebook

Izdvojeno