Povežite se s nama

Vijesti

‘Play Your Airport’: Inovatori, studenti i biznismeni za zračnu luku budućnosti

Zainteresirani su na licu mjesta mogli doznati kako se njihove ideje i poslovni projekti mogu implementirati u aerodromske prakse.

Objavljeno

na

Zračna luka Franjo Tuđman ugostila je inovatore, predstavnike start-upova, studente i profesore kako bi zajednički poradili na unaprjeđenju aerodromskih usluga. Pedesetak hrvatskih inovatora, studenata, profesora i biznismena iz prve je ruke upoznalo organizaciju i funkcioniranje različitih procesa i procedura u zračnoj luci – od usluga parkinga, procesa prijave putnika i prtljage, sigurnosnih pregleda do – putnicima nevidljivih dijelova aerodroma – poput centra iz kojeg se upravlja operativnim procesima, odnosno mjesta na kojem se sortira i otpravlja prtljaga.

Veliku zainteresiranost za ove stručno vođene ture izazvao je natječaj „Play Your Airport“, prvi put organiziran u Hrvatskoj. Zainteresirani su na licu mjesta mogli doznati kako se njihove ideje i poslovni projekti mogu implementirati u aerodromske prakse.

–  Kroz tri kategorije – zelenija zračna luka, automatizacija usluge i putničko iskustvo od inovatora, studenata i start-upova se traže rješenja koja će poboljšati cjelokupnu uslugu na zagrebačkom aerodromu. Uz znanje koje već imamo te novu kreativnost i inovativnost, moguće je dodatno unaprijediti određene procese, te iznaći neka nova, inovativna rješenja – rekao je Marin Tica, direktor odjela informatike u MZLZ-u koji je odgovarao na mnogobrojna pitanja o IT rješenjima.

– Iznenadili biste se kad biste čuli koliko su dječje ideje danas primjenjive, te koliko promišljena, mudra i svježa rješenja dolaze upravo od djece – rekla je o razlogu svog posjeta Ksenija Sycheva, direktorica međunarodne kibernetičke škole KIBERone, koju su UN i UNESCO proglasile najboljim svjetskim projektom za djecu u području edukacije digitalnim tehnologijama.

– Ideja mi je detektirati što je ovom aerodromu potrebno, izložiti to našim polaznicima, djeci od 6 do 14 godina i sigurna sam da će iznjedriti rješenje kakvo može pasti na pamet samo generaciji rođenoj u digitalnom desetljeću. Rodi li se dobra ideja, zajedno ćemo je razvijati, jer za nas je taj proces – kako doći od ideje do rješenja – najvažniji” otkriva Sycheva uz napomenu kako se nada da će djeca dati prijedlog za što bezbolnije putovanje obitelji s malom djecom.

„Play Your Airport“ je natječaj koji je ADP (Aéroports de Paris) uspješno proveo u zračnim lukama u Francuskoj i na Madagaskaru. Brojna rješenja koje je potaknuo već unaprjeđuju aerodromsku praksu na pariškom Charles de Gaulleu i glavnoj zračnoj luci Madagaskara Antananarivo, a uskoro bi se kreativnim inovacijama mogao pohvaliti i Zagreb.

Svima im se na početku posjeta obratila glasnogovornica MZLZ-a, Lidija Capković Martinek koja je otkrila najzanimljivije dijelove natječaja „Play Your Airport“.

– Uz novčane, najveća nagrada najboljima će biti vidljivost, ali i zadovoljstvo putovanja u ugodnijem okruženju, jer zračne luke kakvima težimo nisu samo tranzitne točke, već mjesta gdje tehnologija i održivost idu ruku pod ruku kako bi se osiguralo još bolje iskustvo putovanja i boravka u zračnoj luci – rekla je Capković, uz napomenu kako su svi detalji o natječaju na njihovim web stranicama.

– Zbog velikog broja zainteresiranih možda ćemo morati još jednom organizirati ovakav obilazak, jer na ovaj se način najbolje stječe uvid u različite procese zračne luke, a time ujedno i potiče kreativce da ponude neka nova, inovativna rješenja – ističe Capković Martinek

Zagrebačka zračna luka i ovim natječajem pokazuje kako konstantno teži ka održivoj i inovativnoj budućnosti. Projektima poput ovog ide upravo u tom smjeru i poziva sve kreativce da svojim idejama doprinesu stvaranju ekološki prihvatljivijeg, tehnološki naprednijeg i putnički ugodnijeg prostora. Ovo je prilika da hrvatska rješenja postanu dio priče koja će kroz partnersku mrežu grupe Aéroports de Paris oblikovati budućnost zračnog putovanja, zaključuju u zračnoj luci.

Vijesti

Kad se brak raspadne, a roditeljstvo mora opstati! Saznajte kako

Stručna edukacija u Velikoj Gorici donosi ključne informacije o roditeljskim odnosima, pravnim aspektima i izazovima koji prate razvod.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Vidal Balielo Jr./pexels.com

U utorak, 25. studenoga 2025., u Područnoj knjižnici Galženica u Velikoj Gorici održat će se predavanje o tome kako roditelji mogu uspješno funkcionirati nakon razvoda. Program počinje u 18 sati, a vodit će ga Andrea Ravlić iz Obiteljskog centra, koja će okupljenima objasniti što ih čeka u procesu razvoda te kako zaštititi dobrobit djece u novim obiteljskim okolnostima.

Razvod, osim što donosi velike emocionalne i životne promjene, pred roditelje postavlja i zahtjevnu zadaću, očuvati stabilnost i sigurnost djece dok se obiteljska dinamika mijenja. Predavanje u Galženici fokusirat će se upravo na tu tranziciju te će ponuditi pregled formalno-pravnih postupaka, poput načina razvoda i uređenja roditeljske skrbi.

Sudionici će moći čuti i razlike između suradničkog i konfliktno ili natjecateljskog suroditeljstva, uz naglasak na utjecaj roditeljskih sukoba na djecu. Bit će riječi i o formiranju novih obiteljskih struktura, uključujući uloge maćehe i očuha, kao i o praktičnim savjetima za izgradnju suradničkog odnosa nakon prekida partnerske veze.

Predavanje je otvoreno za sve zainteresirane roditelje koji prolaze ili su već prošli kroz razvod te žele dodatnu podršku u očuvanju stabilnog i funkcionalnog odnosa s djecom. Ulaz je slobodan.

Nastavite čitati

Vijesti

Besplatno i anonimno testiranje na HIV i SPI u Zagrebu! Evo gdje i kada

HZJZ provodi brzo testiranje na HIV te anonimno savjetovanje i analize urina na sedam čestih spolno prenosivih infekcija, sve bez uputnice i potpuno besplatno.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Anna Shvets/pexels.com

U sklopu Europskog tjedna testiranja, koji se obilježava do 24. studenoga, Hrvatski zavod za javno zdravstvo omogućuje građanima besplatno i anonimno testiranje na HIV i sedam spolno prenosivih infekcija. Testiranje se provodi u Rockefellerovoj ulici u Zagrebu, od 15 do 19 sati. Cilj je potaknuti ranu dijagnostiku i pravovremeno liječenje među osobama koje su u povećanom riziku.

Europski tjedan testiranja obilježava se sedmu godinu zaredom, a zemlje sudionice nastoje građanima približiti važnost provjere vlastitog statusa i ranog otkrivanja infekcija. HZJZ se uključio u inicijativu kroz Nacionalni program “Živjeti zdravo”, nudeći brzo testiranje na HIV čiji je rezultat poznat već nakon nekoliko minuta.

Postupak započinje kratkim razgovorom sa savjetnikom, nakon čega se iz prsta uzima nekoliko kapljica krvi. Paralelno, provodi se i anonimno testiranje na sedam spolno prenosivih infekcija, klamidiju, gonoreju, mikoplazme, ureaplazme i trihomonas, analizom uzorka urina. Za testiranje urina potrebno je da osoba ne mokri dva sata prije pregleda. Rezultati su dostupni idućeg dana, pod šifrom dodijeljenom prilikom savjetovanja, pojasnila je voditeljica savjetovališta Lana Kasumović.

Testirati se mogu punoljetni građani, dok je maloljetnicima potrebna suglasnost i pratnja roditelja ili skrbnika. Međutim, savjetovanje o spolnom zdravlju dostupno je svima, bez obzira na dob.

HZJZ podsjeća da HIV može godinama biti bez simptoma, a da zaražena osoba i dalje može prenijeti virus. Najčešći put prijenosa je nezaštićen spolni odnos te kontakt sa zaraženom krvlju, dok se HIV ne prenosi uobičajenim socijalnim kontaktom. Pravovremeno liječenje omogućuje postizanje nemjerljive količine virusa u tijelu, što znači i potpunu neprenosivost na seksualne partnere,

Slična pravila vrijede i za ostale infekcije, mnoge ne moraju izazvati simptome, a neliječene mogu dovesti do ozbiljnijih upala i komplikacija. Zbog toga je ključno redovito testiranje i odgovorno spolno ponašanje, osobito kod osoba koje mijenjaju partnere ili ne koriste zaštitu.

Nastavite čitati

Vijesti

Sudar u Sisačkoj ulici dodatno usporio jutarnji promet

Objavljeno

na

Objavio/la

Jutros se dogodio sudar u Sisačkoj ulici. Situaciju dodatno otežavaju radovi koji se nalaze nešto niže niz cestu, zbog kojih je ionako pojačana gužva.

Detalji nesreće još uvijek nisu poznati. Građanima se savjetuje zaobiđu taj dio ako je moguće dok se situacija ne riješi.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Svečano obilježene 45 godina Biblioteke Albatros

Objavljeno

na

Objavio/la

Jubilej 45. obljetnica Biblioteke Albatros obilježena je danas (četvrtak, 20.11.2025., početak u 19 sati) u Gradskoj vijećnici Pučkog otvorenog učilišta u Velikoj Gorici. Uvodnu riječ imao je Stipe Bilić, voditelj izdavačke djelatnosti POU-a, koji je dao kratki pregled osnutka, djelovanja i izdavačke djelatnosti Biblioteke Albatros. Ravnateljica POU-a Anita Pišković prigodnim riječima pozdravila je posjetitelje te dodijelila zahvalnice utemeljiteljima i urednicima Biblioteke Albatros.

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Biblioteka Albatros utemeljena je 1980. godine kako bi mladi i nepoznati pisci dobili prilikupredstaviti svoja književna ostvarenja široj čitalačkoj publici. Biblioteka Albatros trebala je objediniti mnoge sredine kroz književno stvaralaštvo , ali je na kraju ostala samo velikogorička i usprkos tome postala poznata diljem Hrvatske, a i šire.

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Već prve godine 1980. tiskano je šest knjiga, koje su nekim autorima bile književni prvijenci, koji su kasnije obilježili hrvatsku književnost. Među njima treba istaknuti Zlatu Cundeković, Maju Gjerek i Renea Matoušeka, hrvatskog branitelja ubijenog u Vukovaru. Dvije autorice prvih izdanih knjiga Biblioteke Albatros su Zlata Cundeković i Jolanda Marija Pažanin.

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Biblioteka Albatros je kroz svoju dosadašnju djelatnost objavila mnoge značajne knjige: Monografija Grada Velike Gorice, Povijest plemenite općine turopoljske Ivana Rožića, monografije likovnih umjetnika Dragutina Trumbetaša, kao i njegove romane, Mate Lovrića, Mladena Mikulina i drugih, kao i mnogobrojne slikovnice za najmlađe i knjige dobitnika Književne nagrade Albatros.

Do danas u Biblioteci Albatros izdane su 144 knjige: 44 zbirke pjesama, 43 romana, 23 djela publicistike, 16 monografija, 15 slikovnica i jedna zvučna knjiga. Pisana riječ ostaje vječni spomen na događaje i ljude stoga Biblioteka Albatros, koja je ostavila svoj trag kroz ovih 45 godina djelovanja, planira i u budućnosti dati prigodu piscima i istraživačima da njihovi radovi budu ukoričeni i dostupni svima.

Na kraju treba reći veliko hvala inicijatorima, osnivateljima, urednicima, grafičarima, ilustratorima, kao i svima onima koji su na bilo koji način sudjelovali u stvaranju i radu Biblioteke Albatros.

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Uz podsjećanje na početke Biblioteke Albatros u drugom dijelu večeri promovirane su i dvije knjige u izdanju Biblioteke Albatros o Novom Čiču: Novo Čiče – autor Đuro Mesić i KUD Čiče – Naših dvadeset godina. Uvod je prezentirala dr.sc. Petra Batelja Majić, a zatim su govorili Đuro Mesić i vlč. Marijan Prepeljanić.

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 20.11.2025. 45 godina Biblioteke Albatros. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Glazbeni dio večeri odlično je otpjevala vokalna skupina starije životne dobi KUD-a Čiče. Nakon službenog dijela uslijedilo je druženje uz piće i domaće kolače.

Galerija fotografija

 

 

Nastavite čitati

Sport

VIDEO Spektakl na Zvrniku: Kako je breški Kamerunac golčinom šokirao i oduševio…

Nogometaši Poleta i Bune odigrali su nevjerojatnu utakmicu na Zvrniku. Domaćin je vodio 3-0 do 69. minute, da se Buna vratila i u 94. minuti došla do boda strašnim golom breškog Kamerunca. Zadnje kolo jeseni na rasporedu je za vikend…

Objavljeno

na

Objavio/la

Bio je to pravi pravcati, iskonski lokalni niželigaški derbi. U tom trenutku šestoplasirana Buna, novak u ligi, stigla je na 8,2 kilometara udaljeno gostovanje u Buševec, kod vodećeg Poleta. Dva su to lokalna rivala, ali i dva prijateljska kluba s brojnim poveznicama, a budući da je u svijetu selskog nogometa stara priča da je najslađe pobijediti susjeda, mogao se i očekivati solidan “krešendo” na kultnom Zvrniku.

Brežani nigdje ne dolaze s bijelom zastavom, nisu stigli ni u obližnji Buševec, no tamo ih je čekao “nabrušen” domaćin, željan pobjede i dodatnog odvajanja na samom vrhu. Tako je momčad trenera Jože Rožića i krenula u utakmicu, agresivno i autoritativno, sa željom da što prije osigura nove bodove. I krenulo je sve po idealnom scenariju domaćeg stratega…

Samo dvije minute nakon što je iz igre morao igrati Buni iznimno važni Matija Čumpek, u 33. minuti, Polet je poveo. Za 1-0 pogodio je Dominik Smolković, da bi u posljednjoj minuti prvog poluvremena sudac Mihael Milin iz Dugog Sela pokazao na bijelu točku i dao novu veliku priliku Buševčanima. Damir Matković realizirao je penal i odveo Polet na 2-0 uoči odmora.

Pedesetak domaćih navijača je uživalo u trenutku, a onih dvjestotinjak gostujućih očajavalo je nakon prvih 45 minuta. Taj se osjećaj još malo pojačao, i to na obje strane, kad je u 59. minuti Dominik Smolković zabio i svoj drugi gol, čime je odveo Polet na velikih 3-0, prednost koja je odavala dojam nedostižne…

– Niš’ od ovoga, ajmo doma – čuli su se prijedlozi na gostujućem dijelu tribina, ali nije prošlo.

A nije zato što ne treba baš uvijek vjerovati dojmu… Pogotovo kad se transportiraš u čudesdni svijet niželigaškog nogometa. I ovaj put dojam je varao, jer Brežani, da ponovimo gradivo, nisu tipovi koji tako lako odustaju. Sljedećih deset minuta čekali su svoju priliku, a kad se ona pojavila, Emanuel Đuretić bio je spreman. Smanjio je na 3-1 i probudio nadu kod gostiju.

Nadu koja se razbuktala u 75. minuti, kad je sudac Milin ponovno pokazao na bijelu točku, istu onu kao u finišu prvog dijela, uz razliku što je ovoga puta penal dobila Buna. Robert Huđber bio je siguran realizator i krenula je drama…

Pokušavali su gosti doći do trećega gola u sljedećih 15-ak minuta, ali ništa nije prolazilo sve do duboke sudačke nadoknade. Igrala se četvrta minuta nakon isteka devedesete kad se dogodilo ovo:

Junak Bune zove se Irvin Joel Vetma, jedan je od dvojice breških Kamerunaca, a gol za konačnih 3-3 zaista je spektakularan. Najveći dio gledatelja Jura iz Kameruna, kako su ga prozvali na Buni, bacio je u delirij, jer dominacija gostujućih navijača bila je očita, dok su domaći kibici do birtije išli gledajući u pod, svjesni propuštenog.

Unatoč dva boda izgubljena na nevjerojatan način, Buševčani su zadržali prvo mjesto i osigurali jesensku titulu uoči posljednjega kola, vikenda u kojem će se nakratko oprostiti od “prave Premier lige”. I u kojm će Polet ovog vikenda u goste petoplasiranoj Lonji, a Buna će na svom Wembleyu dočekati Zrinski iz Farkaševca.

Naravno, u lgii sa osam naših klubova mora biti i lokalnih derbija, pa nas tako za oproštajni vikend čekaju još neke poslastice. Međusobno će, naime, igrati susjedi iz Lomnice i Lukavca, kao i Gradići protiv mičevečkoga Klasa. U Kuče domaćem Turopoljcu stiže drugoplasirana Dubrava, mogu Kučani i pomoći Buševčanima, a Jelačić iz Vukovine putuje u Bestovje.

Nakon vodećeg Poleta, prva turopoljska pratnja je Jelačić na petome mjestu, Buna je sedma, Lukavec deveti, Turopoljac jedanaesti, Klas i Lomnica dijele trinaesto mjesto, a Gradići su pet bodova iznad posljednjeg Strmca.

Standings provided by Sofascore

Nastavite čitati

Reporter 455 - 17.11.2025.

Facebook

Izdvojeno