Povežite se s nama

Vijesti

PLASTIKA Od ambalaže do recikliranja

Velika Gorica je u protekloj godini pravilno odložila 12.790 tona otpada, a čak 19,1 % tog otpada čini – plastika!

Objavljeno

na

Plastika je neizostavan dio suvremenog života. Koristi se kao ambalaža u kojoj kupujemo hranu i piće, njome su omotane dječje igračke, slatkiši, kozmetika, razna medicinska pomagala a koristi se i u industriji.  

Nalazi se u našoj odjeći, obući a u posljednje vrijeme svjedočimo i pronalasku plastičnih mikro čestica u vodi za piće, tlu, pa čak i hrani koju jedemo. Upravo ta svakodnevna prisutnost plastike, svestrana upotreba i neadekvatno zbrinjavanje čini je jednim od najvećih izazova modernog vremena. U sustavima gospodarenja otpadom problem plastičnog otpada potrebno je promotriti s više gledišta: ambalažna plastika od napitaka, upotreba jednokratne plastike, pa sve do industrijskog plastičnog otpada.  

Kako rješavati problem ambalažne plastike koju koristimo u svakodnevnom životu i zašto ju je važno pravilno odvojiti? 

Gospodarenje plastičnim otpadom u Velikoj Gorici 

Velika Gorica je u protekloj godini odložila 12.790 tona otpada, a čak 19,1 % tog otpada čini plastika.  

VG Čistoća je u protekloj godini odvojeno prikupila više od 1.440 tona različitih vrsta plastičnog otpadnog materijala. Istraživanje iz travnja ove godine koje je provela tvrtka IPZ Uniprojekt TERRA d.o.o., potvrdilo je da je plastika u miješanom komunalnom otpadu zastupljena u gradskim područjima sa 25,1 %, dok je u ruralnim područjima taj udio nešto niži.  Iako su rezultati pozitivni i količine odvojeno prikupljene plastike se svakodnevno povećavaju, potrebno je naglasiti da postoji potencijal da se otpadna plastika još više odvaja. Otpadna plastika u Velikoj Gorici može se pravilno odvojiti na razne načine: 

  •  kroz sustave kućnog odvajanja otpada 
  •  podzemne spremnike 
  • reciklažna dvorišta  

Žuta kanta i što se u nju odlaže 

Potrebno je naglasiti da se žuta kanta u Velikoj Gorici i okolnim općinama ponekad nepravilno koristi, a onečišćenja koja se nalaze unutar te kante u konačnici uzrokuju i poskupljenje same usluge zbrinjavanja plastike. Onečišćenje odvojeno prikupljene plastike nije alarmantno, međutim usred ubrzanog rasta i razvoja te povećanja broja stanovnika, sve se češće u žutim kantama nalaze i nedozvoljene vrste otpada.  

Tako žuta posuda u sebi sadrži ukupno 55,4 % različitih vrsta plastike, 6,8 % tetrapaka, 6,7 % željeza i 1,8 % aluminija, dok se čak 29,5 % sadržaja ne može smatrati ambalažnom plastikom, odnosno metalom, već se radi o drugim vrstama komunalnog otpada.  

Nažalost, nečistoće u plastici su svakodnevna pojava, a prilikom analize pronađeni su materijali poput odjeće i obuće, kartona, biootpada, higijenskih proizvoda (ulošci i pelene) i ponajviše različitih vrsta električnog i elektroničkog otpada, što sve treba pravilno odvojiti, bilo u smeđu posudu (biootpad), plavu posudu (papir i karton) ili odnijeti u reciklažno dvorište.  

Povećanje troškova zbrinjavanja plastičnog otpada 

Prije desetak godina plastika je imala pozitivnu tržišnu vrijednost, no danas je situacija posve drukčija. Za zbrinjavanje plastike koncesionarima je potrebno plaćati više od 300 eura po toni prikupljenog materijala. Ukoliko se unutar odvojeno prikupljenog plastičnog otpada pronađu nečistoće, koncesionar nije dužan preuzeti odvojeno prikupljeni materijal, ili će naplatiti znatno višu cijenu zbog naknadnog sortiranja i pročišćavanja. Međutim, tako onečišćena odvojena plastika najčešće se mora odložiti na odlagalište kao miješani komunalni otpad. 

Visoka razina nečistoća u plastici dodatno povećava i troškove zbrinjavanja, što se na kraju odražava i na cijenu usluge za korisnike.  

APEL STANOVNICIMA: Jedino pravilno odvajanje rezultira manjim troškovima 

Za smanjenje troškova zbrinjavanja i očuvanje okoliša plastičnog otpada ključno pravilno odvojiti plastiku te VG Čistoća poziva sve stanovnike da odgovorno zbrinjavaju otpad, pridržavajući se uputa i propisa. Nepravilno odlaganje otpada ne samo da otežava proces recikliranja, već stvara rizik uvođenja individualnih kontrola te ugovornih kazni.  

Odvojeno prikupljanje plastike nije samo obveza, već i prilika za održiviji životni stil. Edukacija i suradnja s građanima ključni su koraci prema postizanju još boljih rezultata i smanjenju utjecaja na okoliš. 

Važna obavijest VG Čistoće stanovnicima grada Velike Gorice i općina Kravarsko, Pokupsko i Orle! 

Obavještavamo Vas da će djelatnici VG Čistoće u nadolazećem razdoblju obilaziti naselja na području Grada Velike Gorice te okolnih općina Kravarsko, Pokupsko i Orle. Tijekom obilazaka provodit će kontrole odvojenog prikupljanja papira, plastične i metalne ambalaže, kao i spremnika za kućno prikupljanje biorazgradivog otpada. Cilj ove akcije je smanjiti onečišćenje odvojeno prikupljenog otpada i dugoročno unaprijediti njegovu kvalitetu. 

Molimo Vas za suradnju te Vas pozivamo da i dalje pravilno odvajate otpad, čime zajednički doprinosimo očuvanju okoliša i učinkovitijem gospodarenju resursima. 

Otpadna ambalaža u sustavu povratne naknade na Reciklažnom dvorištu Velika Gorica u Kirinčićevoj: 

  • Ambalaža mora biti čista od sadržaja 
  • Ambalaža mora na sebi imati oznaku „POVRATNA NAKNADA“ 
  • Jedan korisnik može odložiti maksimalno 80 ambalažnih jedinica dnevno 

Novac se podiže na blagajni u sjedištu VG Čistoće d.o.o., radnim danom od 7.30 do 14.30 sati u razdoblju od 5 radnih dana od dana kada je predana. (Ukoliko se neki podatak sa potvrde ošteti ili obriše neće se moći unovčiti) 

Prilikom podizanja novca potrebno je predati POTVRDU o količini predane ambalaže! 

Obrazovanje

FOTO Mladići iz Gimnazije i djevojke iz Ekonomske škole pobjednici gradskog natjecanja u stolnom tenisu

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradsko natjecanje školskih sportskih društava (ŠSD) srednjih škola Grada Velike Gorice u stolnom tenisu održano je danas (utorak, 07.10.2025.) u organizaciji Srednje strukovne škole. Natjecale su se ženske i muške ekipe iz četiri srednje škole: Gimnazije (ŠSD GVG, M), Ekonomske (ŠSD Bumbar, M i Ž), Zrakoplovne tehničke škole Rudolfa Perešina (ŠSD Zrakoplovac, M i Ž) i Srednje strukovne škole (ŠSD Velgor, M i Ž). Mečevi su igrani na tri dobivena seta.

Velika Gorica, 07.10.2025. Gradsko natjecanje srednjih škola u stolnom tenisu. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.10.2025. Gradsko natjecanje srednjih škola u stolnom tenisu. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Sastav natjecateljskog povjerenstva: Siniša Rajšić, voditelj natjecanja, Marko Habijanec, sudac, Gordan Polan, Tomislav Škrinjarić, Marko Novaković i Krešimir Lušić (članovi).

Velika Gorica, 07.10.2025. Gradsko natjecanje srednjih škola u stolnom tenisu. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.10.2025. Gradsko natjecanje srednjih škola u stolnom tenisu. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.10.2025. Gradsko natjecanje srednjih škola u stolnom tenisu. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Gimnazijalci su dominirali u muškoj konkurenciji i dobili su sva tri susreta s maksimalnih 3:0. Kod djevojaka o pobjedniku su odlučivale učenice Ekonomske i Strukovne (3:0), nakon što su obje ekipe s 3:0 bile bolje od učenica Zrakoplovne škole.

Velika Gorica, 07.10.2025. Gradsko natjecanje srednjih škola u stolnom tenisu. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.10.2025. Gradsko natjecanje srednjih škola u stolnom tenisu. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Tri prvoplasirane ekipe nagrađene su medaljama, a pobjedničke ekipe plasirale su se na županijsko natjecanje u stolnom tenisu.

Galerija fotografija

Gradsko natjecanje srednjih škola u stolnom tenisu (djevojke, mladići) 2024./2025.

REZULTATI  Mladići  ŠSD Velgor –  ŠSD Zrakoplovac 3:0, ŠSD Bumbar – ŠSD GVG 0:3, ŠSD Zrakoplovac –  ŠSD GVG 0:3, ŠSD Velgor – ŠSD Bumbar 3:0, ŠSD Bumbar – ŠSD Zrakoplovac 1:3, ŠSD GVG – ŠSD Velgor 3:0.

Redoslijed: 1. ŠSD GVG, 2. ŠSD Velgor, 3. ŠSD Zrakoplovac, 4. ŠSD Bumbar.

ŠSD GVG pobjednička ekipa: Adam Jančetić, Andrija Haraminčić, Benedikt Vrkašević i Vito Jukić. Voditelj: Gordan Polan, prof.savjetnik.

Djevojke ŠSD Velgor ŠSD – ŠSD Bumbar 0:3, ŠSD Zrakoplovac – ŠSD Bumbar 0:3, ŠSD Velgor – ŠSD Zrakoplovac 3:0.

Redoslijed: 1. ŠSD Bumbar, 2. ŠSD Velgor, 3. ŠSD Zrakoplovac.

ŠSD Bumbar pobjednička ekipa: Lana Krusha, Antonija Jozepović. Ana Milatović i Lorena Rukavina. Voditelj: Marko Novaković, prof.

Nastavite čitati

Vijesti

Preminuo je Halid Bešlić

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Halid Bešlić/FB

Halid Bešlić, jedan od najpoznatijih izvođača narodne glazbe u regiji, preminuo je u 72. godini života nakon zdravstvenih problema, potvrdio je njegov menadžer za Dnevnik.hr.

Bešlić je rođen 20. studenoga 1953. godine u selu Knežina kraj Sokoca u Bosni i Hercegovini. Odrastao je u skromnoj obitelji, a glazbeni talent pokazivao je od malih nogu, nastupajući na školskim priredbama i lokalnim događanjima. Njegova ljubav prema pjesmi ubrzo ga je odvela na pozornice širom tadašnje Jugoslavije.

Njegovi hitovi “Neću, neću dijamante”, “Miljacka”, “Romanija” i “Ja bez tebe ne mogu da živim” postali su evergreeni koji su obilježili glazbenu scenu 80-ih i 90-ih godina te i danas imaju posebno mjesto u srcima publike.

Nastavite čitati

Vijesti

Velika Gorica dobiva noćne vlakove! Novi pilot projekt HŽ-a kreće 11. listopada

Cilj je siguran povratak kući nakon noćnih izlazaka.

Objavljeno

na

Objavio/la

Od 11. listopada kreće pilot projekt uvođenja noćnih vlakova koji će vikendom povezivati Zagreb s deset okolnih gradova, među njima i Velikom Goricom. Kako piše Index.hr, noćni vlakovi vozit će subotom i nedjeljom, s dvije polazne linije, jednom nakon ponoći i drugom oko dva sata ujutro, objavljeno je na predstavljanju projekta u Zagrebu.

Inicijativa dolazi od Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu, s ciljem da se studentima i građanima omogući siguran povratak kući nakon noćnih izlazaka i događanja u glavnom gradu. Projekt provodi HŽ Putnički prijevoz uz podršku Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.

Predsjednik Uprave HŽ Putničkog prijevoza Željko Ukić najavio je da će o nastavku projekta odlučivati prema broju putnika do sredine iduće godine. Državni tajnik Žarko Tušek dodao je da projekt do kraja 2025. stoji više od 300 tisuća eura, a na godišnjoj razini oko 1,5 milijuna eura.

Za Goričane, ovaj projekt znači praktičniji povratak iz Zagreba bez brige o prijevozu ili skupim taksijima. Ako se pokaže uspješnim, noćni vlakovi mogli bi postati trajni dio vikend voznog reda.

Nastavite čitati

Vijesti

DVD Velika Gorica predstavlja nove prostorije i opremu! “Društvo nastavlja maksimalno ulagati u ljudske i materijalne resurse”

U protekle tri godine društvo je u nabavu opreme uložilo dodatnih 15 tisuća eura, dok su u osposobljavanje operativnih članova izdvojili više od 3 tisuće eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: DVD Velika Gorica/FB

Dobrovoljno vatrogasno društvo Velika Gorica ove će subote, 11. listopada, svečano otvoriti i blagosloviti nove operativne prostorije, vozilo i opremu. Svečanost počinje u 15 sati u Vatrogasnom domu u Velikoj Gorici, a nazočni će biti predstavnici Grada, velečasni te članovi prijateljskog društva iz Bilja.

DVD Velika Gorica osnovan je davne 1876. godine, čime se ubraja među najstarija vatrogasna društva u Hrvatskoj. Kroz gotovo stoljeće i pol postojanja, društvo kontinuirano ulaže u poboljšanje uvjeta rada i spremnost svojih članova. “Društvo nastavlja maksimalno ulagati u ljudske i materijalne resurse, a sve u cilju osiguravanja boljih uvjeta za rad. U posljednje 3 – 4 godine, najvećim djelom iz vlastitih sredstava, ali i uz financijsku pomoć putem javnih poziva, uloženo je u uređenje dotrajalih prostora, nabavu potrebne opreme i osposobljavanje operativnih članova, sve u svrhu što sigurnijeg i kvalitetnijeg rada društva”, govori Sven Fabijančić, predsjednik DVD-a Velika Gorica.

Ističe kako je u adaptaciju novih operativnih prostorija uloženo više od 43 tisuće eura, najvećim dijelom iz vlastitih sredstava, al i uz pomoć Grada Velike Gorice, Zagrebačke županije i Vatrogasne zajednice grada. U protekle tri godine društvo je u nabavu opreme uložilo dodatnih 15 tisuća eura, dok su u osposobljavanje operativnih članova izdvojili više od 3 tisuće eura.

“S obzirom na to da je DVD Velika Gorica do sada maksimalno nastojala ulagati u ljudske i materijalne resurse, a sve u cilju osiguravanja boljih uvjeta za rad, uređenjem ovih prostorija postignut je još jedan značajan napredak u pogledu istoga. Želimo se ovim putem zahvaliti Zagrebačkoj županiji, Gradu Velikoj Gorici kao i Vatrogasnoj zajednici grada Velike Gorice na financijskoj i svakoj drugoj pomoći”, ističe Fabijančić.

Svečano otvorenje u subotu bit će i svojevrsna uvertira u veliku obljetnicu koja slijedi sljedeće godine, ato je 150 godina neprekidnog djelovanja DVD-a Velika Gorica. Tijekom 2026. planirane su brojne aktivnosti povodom jubileja, a središnja proslava s akademijom i vatrogasnim natjecanjem Fire Combat održat će se 13. lipnja. Dan kasnije, 14. lipnja, u Parku dr. Franje Tuđmana bit će organiziran susret vatrogasnih puhačkih orkestara Hrvatske vatrogasne zajednice.

 

Nastavite čitati

Vijesti

Velika Gorica spremna za 24. Gastro Turopolja! Kotlovina, koncerti i dječje radionice

Najveća gorička gastronomska manifestacija donosi bogat program od petka do nedjelje, od festivala pčelarstva i ekološke poljoprivrede do koncerata i natjecanja u kotlovini.

Objavljeno

na

Objavio/la

Od petka, 10. listopada, do nedjelje, 12. listopada, održava se 24. izdanje jesenske manifestacije, Gastro Turopolja. Tijekom tri dana u Parku Plemenite općine turopoljske očekuju se gastronomske ponude, edukativna predavanja, kreativne radionice za djecu, gospodarski sajam, koncerti i tradicionalno natjecanje u pripremi kotlovine. Manifestaciju zajednički organiziraju Udruženje obrtnika i Turistička zajednica Velike Gorice uz potporu Grada.

Ovogodišnje izdanje počelo je već kroz Gastro tjedan, u kojem 14 velikogoričkih restorana nudi posebno osmišljene menije nadahnute turopoljskom kuhinjom. Glavni dio manifestacije održava se od petka, 10. listopada,

“Riječ je o manifestaciji koja se već 24 godine odvija u ovom gradu i u kojem je nezamisliv početak jeseni bez nje. Ona obilježava spoj tradicije koju mi kao grad imamo u gastro dijelu i naših obrtnika. Drago nam je što se ova manifestacija održava u našem gradu i to potvrđuje da sa sve većim brojem posjetitelja i sve boljom manifestacijom iz godine u godinu, grad Velika Gorica postaje atraktivno mjesto za posjetitelje iz drugih dijelova Hrvatske koji dolaze na naše manifestacije”, istaknuo je Domagoj Ilečić, pročelnik upravnog odjela za poduzetništvo, investicije i EU fondove.

Prvi dan, petak 10. listopada, posvećen je lokalnoj proizvodnji i održivim idejama. U Parku se otvaraju čak tri prateća događanja, 4. Festival ekološke poljoprivrede Zagrebačke županije, 15. Festival pčelarstva te 22. Izložba meda s ocjenjivanjem, uz 7. Gospodarski sajam koji okuplja 65 izlagača s područja Velike Gorice i okolice.

 

“Na sajmu će sudjelovati 65 gospodarstvenika s područja grada, ali i šire, s raznolikom ponudom koja je svake godine sve bolja i bolja. Gorički obrtnici, OPG-ovi, poduzeća, gospodarstvenici pokazuju svoje umijeće građanima i šire. Ponuda će biti široka i raznolika”, objašnjava Vladimir Birek, predsjednik Udruženja obrtnika Velike Gorice.

Edukativni dio obuhvaća predavanje u organizaciji Razvojne agencije VE-GO-RA pod nazivom “Putopis turopoljske namirnice – lokalno, svježe i bez otpada”, koje će održati izv. prof. dr. sc. Jane Šic Žlabur, a govorit će o važnosti lokalne hrane i održive potrošnje.

Subotnji program, 11. listopada, tradicionalno je najživlji dan manifestacije. Dječji Gastro Turopolja od jutra do večeri donosi spoj kreativnosti, zabave i gastronomije.

U 10 sati na glavnoj pozornici program otvara Folklorni ansambl Turopolje, nakon čega slijedi dodjela priznanja najboljim pčelarima. Djecu i obitelji očekuju radionice izrade tradicijskog nakita i lutkica od lavande, kao i STEM radionice ForSTEM-a i Thinker Labsa, dok će na pozornici nastupati Jozo Bozo, Megablast i brojna kulturno-umjetnička društva. Vrhunac subotnje večeri bit će koncert Mejaša u 19 sati.

Sprema se i nešto novo, a to je Geek Games festival u Srednjoj strukovnoj školi Velika Gorica. Riječ je o najvećem geek i STEM festivalu u Hrvatskoj, koji po prvi put dolazi u Veliku Goricu i okuplja mlade ljubitelje tehnologije, gaminga i inovacija.

“Radimo malo drukčiji koncept eventa, nije konferencija, nije samo gaming, nisu edukacije već smo spojili sve u jedno. Koncept je da se timovi natječu jedni protiv drugih za titulu najboljeg Geeka”, objašnjava Iven Mastin iz organizacije.  Dodaje da će pobjednici odnijeti i novčanu nagradu od 1.000 eura. Event će posjetiti i tvrtka Ubisoft.

Završni dan tradicionalno je rezerviran za natjecanje u pripremi kotlovine i obiteljski ručak. Ove godine prijavila se 31 ekipa, a još pet timova pripremat će gulaš, fiš paprikaš i druga jela.

Humanitarne udruge i društva žena pobrinut će se za slatke zalogaje i kolače, a cijeli dan će pratiti Tamburaški sastav Lajbeki. Vrhunac manifestacije očekuje se u podne, kada će se proglasiti pobjednici natjecanja i zajednički podijeliti ručak.

Nastavite čitati

Reporter 453 - 22.09.2025.

Facebook

Izdvojeno