Prema najnovijem Henley Passport Indexu za srpanj 2025., Hrvatska se pozicionirala kao prava sila na karti svjetske mobilnosti, osvojivši visoko deveto mjesto među gotovo dvjesto država, prenpsi HRT. A možda najzanimljivije je to da pretekli SAD.
Prema Henley Passport Indexu, Hrvatska je u srpnju 2025. ostvarila impresivnu brojku. Hrvati mogu bez vize, ili uz vizu po dolasku, posjetiti čak 183 zemlje. Time se naša putovnica smjestila rame uz rame s onima iz Latvije, Slovačke, Slovenije i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Zajedno dijele prestižno deveto mjesto, čime Hrvatska ne samo da drži korak s razvijenim svijetom, već nadmašuje neke od najvećih globalnih sila.
Primjerice, američka putovnica, nekoć simbol apsolutne slobode kretanja, pala je na deseto mjesto s pristupom u 182 države. Kanadska putovnica nalazi se tek na osmom mjestu, a britanska na šestom. Na samom vrhu ljestvice su Singapur (193 zemlje), Japan (2. mjesto) te skupina europskih i azijskih zemalja koje dijele treće mjesto s pristupom u 189 država.
Indeks, koji se temelji na podacima Međunarodne udruge za zračni promet (IATA), objavljuje se četiri puta godišnje i već gotovo 20 godina predstavlja standard za procjenu tzv. “putničke slobode”, ključnog elementa modernog državljanstva.
Kuda sve možemo?
Hrvati mogu ući u većinu europskih zemalja, ali i u destinacije koje su donedavno bile nezamislive bez dugotrajnih konzularnih procedura.
Tu su zemlje poput Sjedinjenih Američkih Država, Japana, Kanade, Kine, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Brazila, Meksika, Indonezije, Australije i gotovo cijele Europe, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačku, Francusku i Italiju. Osim turističkih, hrvatskim državljanima otvorena su i poslovna vrata u brojnim azijskim, afričkim i latinoameričkim zemljama.
Prema popisu koji uključuje 183 zemlje, Hrvati bez vize mogu ući i u mnoge otočne rajeve, Sejšeli, Fidži, Bahame, Mauricijus, Maldivi, Aruba i mnogi drugi. Zanimljivo je i da su među tim destinacijama i politički kompleksna područja poput Hong Konga, Palestine, Kosova i Tajvana.
Cijeli popis možete pronaći ovdje.

Foto: Anderson Wei/pexels.com
Što utječe na snagu putovnice?
Snaga jedne putovnice nije slučajnost. Ona je rezultat kompleksnog spleta političkih odnosa, ekonomskih pokazatelja i međunarodne percepcije. Henley Passport Index, uz pomoć podataka IATA-e i analize globalnih trendova, ističe nekoliko ključnih faktora koji određuju koliko je neka putovnica “poželjna”.
Prvi i najvažniji čimbenik je prihod zemlje. Visok BDP po glavi stanovnika povećava vjerojatnost da će druge države otvoriti svoja vrata njezinim građanima. Razlog? Građani bogatijih zemalja percipiraju se kao manji rizik za ilegalno zadržavanje, manji teret za socijalne sustave i jednostavno kao atraktivniji turisti i investitori.
Drugi faktor je politička stabilnost. Države pogođene ratovima, unutarnjim sukobima ili nesigurnošću često imaju vrlo ograničenu slobodu putovanja. Primjeri poput Somalije, Sirije i Južnog Sudana to zorno ilustriraju. S druge strane, Hrvatska, iako nije među najbogatijima, uživa relativno visoku razinu stabilnosti, što dodatno pridonosi njezinoj reputaciji.
Zanimljivo je da stupanj demokracije, iako važan, nije presudni faktor. Primjerice, Ujedinjeni Arapski Emirati, autokratska zemlja bez višestranačkih izbora, imaju jednu od najmoćnijih putovnica na svijetu. Suprotno tome, neke demokratske države poput Armenije i Tunisa i dalje imaju vrlo ograničen broj bezviznih destinacija.
Geopolitika, dakle, ima svoju logiku. Povjerenje, diplomatski odnosi, ekonomska suradnja i sigurnosni rizici važniji su od političkog uređenja.
Što to znači za hrvatske građane?
Za prosječnog hrvatskog državljanina, deveto mjesto na globalnoj ljestvici možda djeluje apstraktno. No u praksi, to znači više slobode, manje papirologije, više spontanih putovanja i jednostavnije sklapanje međunarodnih poslova. Studentima otvara mogućnosti studiranja u inozemstvu bez viza, poduzetnicima olakšava poslovne pregovore, a svima zajedno pruža osjećaj globalne pripadnosti.