Povežite se s nama

HOTNEWS

Petar Brcković – Dječak od kojeg možemo puno naučiti

Kada si dobar i imaš dobre namjere, kad imaš otvoreno srce i kada si raspoložen za lijepe stvari one se dogode, kad-tad.

Objavljeno

na

Slike jednog dječaka kojeg na dočeku u Zagrebu grli Luka Modrić obišle su svijet, ali i prenijele važne poruke. Taj dječak naš je sugrađanin Petar Brcković. Na prvu običan dječak, ali on je daleko od običnog. Rođen je sa sindromom Down i još od trenutka kad su doznali da čekaju svoje peto dijete, za roditelje Brcković krenula je borba.

O Petru nam je pričala njegova majka Jasna. Prisjetila se liječnikovih riječi dok je Petar još bio u trbuhu.  „U ovom mozgu nema ništa, ovo je samo voda. Bit će biljka. Kako kaže, plakala je danima, borila se sama sa sobom. Čovjek si i bojiš se. Ali rekla je da će roditi to dijete, pa što bude. Na rođenju je imao teško oštećenje mozga, svi liječnici su rekli da će biti dobro ako bude mogao samostalno sjediti, no roditelji to nisu prihvatili, i krenuli su u borbu za svoje dijete.

„Vjerujem da su i ostala naša djeca u sebi imala jednu krizu, ali na van to nikad nisu pokazivala. Otvoreno smo s njima razgovarali, da moraju biti spremni na sve. Nismo im htjeli stavljati teret i obvezu. Petar je tretiran, ima problem, ali je osoba i mora znati red i tu nema popuštanja. Ako imaš hendikep to ne znači da imaš privilegije.“ – kaže mama Brcković.

Od vježbi do terapija sve su zajedno prolazili, ali nije bilo riječi o odustajanju, iako su krize postojale. Mjesecima se radilo, a pomaci su bili neznatni. „Prošli smo i program funkcionalnog učenja kojeg u Hrvatskoj nema, sat vremena vježbe koncentracije, i tu nema izgovora, bilo je jako teško, on je znao plakati i neće više. Ali nisam odustajala, znala sam da mu je teško, ali s time je stekao pažnju i koncentraciju i zbog toga danas nema nikakvih problema u školi.“

Anđeo ima svoje anđele – prijatelje iz razreda

Uključiti Petra u društvo, socijalizirati ga, bio je jedan od najvažnijih zadataka. Za početak upisali su ga u vrtić. „Sunčica“ je tek otvorena kad je Petar tamo krenuo s zdravom djecom, još je bio u pelenama, ali tamo su dobili svu stručnu pomoć, puno se radilo s njim. I uvijek je bio uključen u sve, nije bilo priredbe gdje nije imao barem jednu rečenicu za reći na pozornici. „Kad smo krenuli u vrtić, on još ništa nije govorio, brinula sam kako će biti, da li će se snaći, kako će ga djeca prihvatiti, no Jadranka je znala napraviti dobru ravnotežu između njega i druge djece, nije bilo problema, djeca su se s njim igrala, nisu ni primjetila da on ne može i ne zna govoriti. Jako lijepo iskustvo. Dali su si zaista puno truda oko njega.“ – otkriva mama Jasna.

A onda je došlo vrijeme da naš mali junak Petar krene u osnovnu školu. Nije ni to isprva teklo glatko, trebalo je kucati na mnoga vrata da bi im na kraju Osnovna škola Jurja Habdelića izašla u susret. Naravno, opet je tu bilo straha koji je uz pomoć učiteljice i ostale djece vrlo brzo prevladan.

„Učiteljica Nada Vidaković bila mu je velika podrška i znali smo da će mu ona uvijek biti zaštita, i da nju možemo računati. Opet, djeca su djeca kako će oni reagirati. Ipak, oni su se natjecali tko će sjediti pored njega, tko će mu pomagati, tko će mu izvaditi knjige iz torbe  jer se on tu  nije snalazio, odmah se pokazalo jedno zajedništvo i dječja ljubav koja  njemu puno znači.“ – radosno govori mama.

I tako, od prvog dana Petar nije imao traumu od škole, nije imao osjećaj da ga netko ne prihvaća, da ga netko ne želi, svako jutro se radosno budi i jedva čeka poći u školu. Do kraja četvrtog razreda, otkrila nam je mama,  to je bila jedna idila, bez stresa, bez napetosti, kao bajka. Na kraju godine bi radili fešte s cijelim razredom, tako da su se i na taj način bolje upoznali.

A onda je došao peti razred. Opet malo stresa, novi predmeti i profesori. I tu su opet imali sreće, razrednica Romana Špehar Krstić od prvog dana je otvorena, topla i baš majčinski raspoložena, također ga je stavila pod svoju zaštitu, iako nije bilo toliko potrebno jer su djeca stalno bdjela nad njim. Brcković otkriva kako je i sama obavila razgovore sa svakim profesorom posebno koju Petar ima problematiku, na koji način može učiti, odgovarati, kako mu približiti stvari. „Mi imamo knjige po prilagođenom programu. Petar po njima ne može učiti. Ja sam iz tog prilagođenog programa počela raditi program za njega. Prateći taj program, sve sam stavljala u slike, potkrijepila s par rečenica i doslovno radila nove knjige koje su pratile i redovni i prilagođeni program. Sad je to knjiga koju on može sam iščitati, pratiti i iz koje može učiti. Oni su vizualni tipovi, i jedino na taj način mogu razumjeti. “Profesori su im izašli u susret, mama je uvijek davala na uvid ako što treba promijeniti, i tako su i strahovi prestali. Ipak najveći problem bila je matematika. Petru je to apstraktno. Još do deset, petnaest. Ali sto, tisuća…Jednostavno ne ide. Profesorica iz matematike je sjajno reagirala rekavši: „Idemo ga naučiti što mu je potrebno, neka zna prepoznavati novčanice, neka se zna s time snalaziti, a hoće li on znati korijene, razlomke, nećemo ga mučiti.“  Tako su se orijentirali na to, pa Petar danas samostalno ide u trgovinu, Mc Donald’s, kino…

Na prvu se vidi da je Petar vrlo samostalan. U školi ima asistenta u nastavi, ne može postići neke intelektualne mogućnosti i vještine, ali kako mama kaže, to nije ni bitno, neka postigne što može.

„Ono što je najvažnije za našu djecu je da znaju živjeti u svijetu –  da se znaju ponašati u dućanu, doći u kino, kazalište, ponašati se na ulici, autobusu, a hoće li znati razlomke, neke stvari iz kemije i fizike to je najmanje bitno.“

Petar s prijateljima izviđačima /foto: FB Turopoljska udruga skauta Tur

Pratiti Petrov tempo izuzetno je zahtjevno, prepun je aktivnosti

Petar jako voli školu, pa kad je bolestan i ne može ići na nastavu jako je tužan. Ali. Ne ide Petar samo u školu. I zato ono da je on sve samo ne običan dječak, jer unatoč sindromu Down, Petar je aktivan izviđač u Turopoljskoj udruzi skauta „Tur“ o kojoj mama priča s oduševljenjem, a i Petar nam je sve potvrdio. „S njima imamo divna iskustva, već dvije godine ide sam na logorovanje. Bojala sam se, ali oni su rekli da znaju da on to može. Bodrili su ga u svemu, zahvaljujući izviđačima napredovao je u mnogim stvarima. Ima nove prijatelje, pa je radio čvor, učilo se paliti vatru, kako se slaže šator. Sve je to pokazivao doma, i svi smo to morali vidjeti. Pa tu su pjesme, i unatoč slabom fondu riječi podijelio je to s nama. Izviđači su mu drugi dom.“

Petar je i pravi sportaš. Nekada je bio dio VG Limača, tamo se također odlično snalazio, djeca su ga bodrila i poticala. Za njegovu motoriku to je bio odličan način vježbe. A kada je „limače“ prerastao vratio se judu. Trenira u Judo klubu Pinky i već ima žuti pojas. „Povremeno idemo na plivanje i jahanje, on i skija, osvojio je nekoliko medalja, samostalan je u tome. Sam ide na vučnicu i sve zna sam namijestiti. Jako dobro pliva i vozi bicikl.“ – kaže mama, a Petar mi objašnjava kako sam stavi masku i dihalicu i kako sam pliva do bove, a na plaži ga čekaju obitelj i cijela ekipa.

Možete ovog veselog dječaka vidjeti i kao ministranta u Župi Navještenja Blažene Djevice Marije.

Petar otkriva da planira ići i na fakultet, zna da treba puno učiti, kaže da će raditi u obiteljskoj tvrtki, a kad se zaposli onda će se, dodaje, i oženiti. Mama je sretna i ponosna, kaže kako imaju samo pozitivna iskustva i da se to mora znati, te da to mora biti poticaj drugima, ima onih koji se boje, koji nemaju spoznaje, a ovakvi svijetli primjeri mogu pomoći mnogima.

Petar je član i Judo kluba Pinky/foto: JK Pinky

Lijepo je biti slavan, bogat, imati vlast i moć, ali u svemu treba biti čovjek

A otkud u cijeloj priči ljubav prema nogometu? Obitelj Brcković prati utakmice, ali nisu od onih koji sad idu po stadionima i navijaju. Čak se u kući puno i nije pričalo o nogometu, pa ni o Luki Modriću. Otkud je Petar baš njega izvukao još ni danas ne znaju. Jednog dana došao je kući s posterom i zalijepio ga kod kreveta. I Luka, i Luka. Koji Luka? Modrić. Postao mu je idol, gledao je tekme. „Svaku večer prije spavanja imamo našu molitvu, on bi stavio ruku na Luku i rekao:“ Luka ja tebe volim. Ja k tebi u Madrid. Ja avionom sam. Luka ti moj frend.“ Sve slike gdje bi ga našao moralo se skupljati i rezati. Dres samo Lukin, a nakon Svjetskog prvenstva htio je u Zagreb vidjeti Luku. Nije se on nadao da će to biti takva gužva, bio je sav uzbuđen. Uporno je ponavljao da ga želi vidjeti i otići k njemu. To su čuli dečki u blizini, jedan od njih poveo ga je i rekao mu da će ga vidjeti. Tata Mladen se u svemu nije snašao i izgubio ga je iz vida, ulovila ga panika, ne poznaje dečka, kud su otišli.“ – prepričava mama Jasna.

Kako je to izgledalo te večeri svi znamo. Cijeli svijet zna. Petar u zagrljaju svog idola. Kad je došao kući, pričao je samo o Luki, nije htio skinuti dres. „Ja vidio Luku. Luka moj frend. Ja sam bio s Lukom. On će doći ovdje na pivo. Luka grlio, ja ga volim, volim.“ – govorio je Petar.

„On je dobio što je želio, za čime je čeznuo. Bila je to iskrena želja u njegovom srcu već godinama. I ostvarila se. Njemu to puno znači. Nitko nije očekivao da će ga Luka dići na binu, to je nešto posebno, Luka ga je držao u zagrljaju cijelo vrijeme.“ – kaže mama Jasna, te nastavlja: „Stvar je puno dublja nego smo svjesni. Poslana je velika poruka. Lijepo je biti slavan, bogat, imati vlast i moć, ali u svemu treba biti čovjek. Imati otvoreno srce, znati prihvatiti onog tko je drugačiji. A to su dečki pokazali. Luka. Predivno je što je nogometaš, što je napravio čuda na prvenstvu, ali prije svega je čovjek.“

I zato svi trebamo naučiti nešto od našeg Petra. Kada si dobar i imaš dobre namjere, kad imaš otvoreno srce i kada si raspoložen za lijepe stvari one se dogode, kad-tad.

HOTNEWS

Otvorenje mosta u Čičkoj Poljani: most koji donosi prometnu povezanost, ali i povezuje ljude

Most nije samo prometna poveznica, već i dio šire vizije razvoja grada.

Objavljeno

na

Objavio/la

Svečanim otvorenjem, Čička Poljana i Kuče ponovno su povezani novim mostom koji donosi prometnu povezanost, kraće putovanje do Velike Gorice i bolje uvjete za svakodnevnicu stanovnika.

-Vrijednost ovog mosta daleko nadilazi materijale od kojih je izgrađen. On povezuje ljude, obitelji i zajednice, omogućava svakodnevni život i osigurava budućnost. Ovo je trajni podsjetnik na snagu zajedništva i simbol razvoja za sadašnje i buduće generacije, rekao je gradonačelnik Krešimir Ačkar te zahvalio svim suradnicima, uključujući predsjednike mjesnih odbora Čičke Poljane i Kuča, Darinka Gučića i Stjepana Fabijančića, te svim mještanima na strpljenju i podršci tijekom realizacije ovog dugo iščekivanog projekta.

Novi betonski most, dug 50 metara, zamijenio je stari hrastov most star gotovo 70 godina koji je uništen u poplavama. Most je projektiran s obostranim pješačkim stazama, osiguravajući sigurnost i funkcionalnost za sve korisnike, a ukupna vrijednost investicije iznosi oko 1,2 milijuna eura.

– Ovaj most ne znači samo bolju povezanost s gradom i okolicom, već otvara prilike za razvoj turističkog potencijala našeg kraja. Hvala gradonačelniku i njegovom timu na podršci i razumijevanju značaja ovog projekta za našu zajednicu – istaknuo je Predsjednik Mjesnog odbora Čička Poljana, Darinko Gučić,

Most nije samo prometna poveznica, već i dio šire vizije razvoja Velike Gorice i okolnih mjesta. Kako je gradonačelnik Ačkar naglasio, ovaj most postat će mjesto koje povezuje sadašnje i buduće generacije.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Javna vatrogasna postrojba u potrazi za djevojčicom

Pretražuju pomoću čamaca, quadova i dronova.

Objavljeno

na

Objavio/la

Gorički vatrogasci nastavljaju akciju traganja za djevojčicom s kojom se majka zaputila u rijeku,

Pretražuju područje od Domovinskog mosta nizvodno kroz područje Velike Gorice i krajnjih granica Orle, pomoću čamaca, quadova i dronova.

Majka nestale djevojčice odvedena je na sud, a tamo joj je određen istražni zatvor pod sumnjom na počinjenje kaznenog djela teškog ubojstva bliske osobe.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Sutra u podne otvorenje mosta u Čičkoj Poljani

Most će, zbog svečanosti otvaranja, privremeno biti zatvoren za sav promet od 11 do 13 sati.

Objavljeno

na

Objavio/la

Sutra u podne će i svečano biti otvoren most u Čičkoj Poljani, koji će napokon spojiti Čičku Poljanu i Kuče.

Zbog svečanosti otvorenja, most će privremeno biti zatvoren za sav promet od 11 do 13 sati – izvijestili su iz Gradske uprave.

Promet će se regulirati prema postavljenoj privremenoj prometnoj signalizaciji na terenu, a obilazni pravci za vozila iz smjera naselja Kuče i Čička Poljana bit će nerazvrstanim cestama.

Svečano otvorenje obilježit će prigodni program i obraćanja gradonačelnika Velike Gorice, Krešimira Ačkara kao i predsjednika Mjesnog odbora Čičke Poljane Darinka Gučića, nakon čega slijedi zajedničko druženje.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Uskoro novi programi Centra za djecu, mlade i obitelj

Nakon preseljenja u veći prostor, radi se na uvođenju programa rane intervencije – jedinstvenog u gradu!

Objavljeno

na

Objavio/la

Centar za djecu, mlade i obitelj nedavno se preselio na novu lokaciju, na Trg kralja Tomislava 16, čime je otvorio novo poglavlje u svom radu.

Ulaz je sa stražnje strane zgrade, a prostorije Centra nalaze se na prvom i drugom katu.

– Sve telefonske i mail adrese ostat će iste, ali molimo sve naše korisnike za strpljenje, budući da telefonske linije još ne rade. Iz tog razloga Vas molimo da nas zovete na naš mobitel 091/6231-734 – poručili su iz Centra za djecu mlade i obitelj.

Veći prostor omogućio je proširenje ponude programa kao i kvalitetnije provođenje dosadašnjih usluga Centra, dok je preseljenje bio nužan korak s obzirom na povećane potrebe korisnika i ograničenja starog prostora.

– Prostor nam je bio premali već neko vrijeme. Bilo je komplicirano organizirati savjetodavni rad, a širenje programa jednostavno nije bilo moguće – objasnila je Sanda Puljiz Vidović, ravnateljica Centra.

Foto: Cityportal.hr

Jedan od važnijih, novih projekta koji je u fazi pripreme je rana intervencija, čime će pružiti specijalizirane usluge djeci koja zahtijevaju individualizirani pristup i pravovremenu detekciju poteškoća.

– Rane intervencije donose posebnu vrijednost za naše sugrađane jer takav program u Velikoj Gorici dosad nije postojao. Bit će to prilika za djecu i obitelji koje trebaju poseban odnos i kvalitetnu uslugu od najranije dobi – najavila je ravnateljica.

Centar nastavlja dugogodišnju, blisku suradnju s vrtićima, školama i drugim institucijama u gradu, a kada je riječ o pružanju podrške u kriznim situacijama, organizaciji predavanja o mentalnom zdravlju te individualnom savjetovanju za sve generacije, ova ustanova iskazala se kao stručan i pouzdan partner, u čemu u prilog ide i činjenica da je to prva ustanova u Hrvatskoj koja brine o djeci, mladima i obitelji, a koju je prije više od 20 godina osnovala lokalna zajednica.

– Redovito reagiramo na potrebe naših škola i vrtića. I sami smo svjedoci da novo, moderno doba u životima mladih i djece nosi brojne promjene i izazove. To se odražava i na roditelje pa i cijele obitelji, stoga je naš stručni tim tu da pruži adekvatnu pomoć. Osim toga, roditelji nam se često obraćaju za smjernice, bivši korisnici traže savjete vezane za svoju djecu, što smatramo posebnim priznanjem našem radu – istaknula je Puljiz Vidović.

Obim predškolskih programa nešto je manji, zbog ponude koju nude dječji vrtići na području grada, no aktivnosti Centra za osnovnoškolce i mlade drže veliku popularnost, kao što su programi socijalizacije, socijalnih vještina i psihološkog savjetovanja.

– Važno nam je povjerenje naših korisnika, a povratne informacije zaista su odlične. Naši programi su uvijek popunjeni i traži se mjesto više za sudjelovanje. Uz sve naše aktivnosti, svoj doprinos dajemo i organizacijom godišnje tribine povodom Tjedna psihologije, koja će se održati u veljači. Naša vrata otvorena su svima, no zbog velike potražnje, za individualne razgovore s odraslima imamo i liste čekanja – dodaje ravnateljica.

Foto: Mia Karavla/cityportal

Ključ za izgradnju povjerenja s korisnicima i zajednicom je zaštita privatnosti i radna etika, a sveobuhvatnost i kvaliteta usluge daje pozitivan utjecaj na mentalno zdravlje i kvalitetu života djece i obitelji na području grada, čime je ova ustanova primjer drugim lokalnim zajednicama.

– Nikada ne dijelimo priče naših korisnika jer su diskrecija i povjerenje temelj našeg rada. Vodimo računa o svim etičkim kodeksima i inzistiramo na njihovom poštivanju – poručila je Puljiz Vidović.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Ačkar nastavlja borbu za Goricu: novih 30 milijuna potvrđeno danas u Saboru

Dobivena sredstva će se iskoristiti za ulaganja u poduzetništvo, pametni i održivi gradski promet, kulturnu baštinu i turizam, zelenu infrastrukturu, toplinarstvo te energetsku učinkovitost.

Objavljeno

na

Objavio/la

U Veliku Goricu stiže 30 milijuna eura, potvrdio je to danas ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić.

Gradonačelnik Krešimir Ačkar na današnjem je aktualnom prijepodnevu 5. sjednice Hrvatskoga sabora postavio pitanje što će konkretno novi Zakon o regionalnom razvoju, koji između ostalog stavlja naglasak na politiku urbanog razvoja, kao i nedavno potpisana ‘Povelja o urbanom razvoju RH’ značiti za budući razvoj gradova, odnosno Veliku Goricu.

– Novim Zakonom proširit ćemo obuhvat gradova pa će tako Velika Gorica postati 23 ITU grad što će joj osigurati više od 30 milijuna eura dodatnih ulaganja u kapitalne projekte koji će ju činiti zelenijom, tehnološki naprednijom te kvalitetnijim mjestom za život. Na tome vam čestitam, kao i na vašoj inicijativi što ste dali sve što je potrebno da se to realizira – istaknuo je u svom odgovoru ministar Erlić te dodao kako će Vlada uskoro potpisati tu odluku.

Financijskim sredstvima iz ITU mehanizma Grad Velika Gorica do sada je izgradio Interpretacijski centar Muzeja Turopolja, Poduzetnički inkubator, kao i biciklističku stazu pored nekadašnjeg radara.

Sredstva su do sada bila alocirana gradovima središtima županija, a Velika Gorica je do sada bila naslonjena na Zagreb, novim Zakonom naš će grad postati centar na koji će se naslanjati druge jedinice lokalne samouprave.

Dobivena sredstva Velika Gorica će tako moći iskoristiti, između ostalog, za ulaganja u poduzetništvo, pametni i održivi gradski promet, kulturnu baštinu i turizam, zelenu infrastrukturu, toplinarstvo te energetsku učinkovitost.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.