Povežite se s nama

Vijesti

Patite li od ‘morske bolesti’, a krećete na put, ovo su stvari koje morate znati

Od ove neugodne bolesti pati oko 20 % ljudi. Učestalost se povećava s duljinom putovanja.

Objavljeno

na

Kinetoza ili bolest kretanja, poznata još i kao morska bolest najčešće se javlja prilikom putovanja brodom. Karakteriziraju je neugodni simptomi poput, a mogu ih pratiti glavobolja, vrtoglavica, hladan znoj, bljedilo, pad tlaka. Može se pojaviti prilikom vožnje u bilo kojem prometnom sredstvu, pa čak na vrtuljku ili u vozilima u zabavnim parkovima. Kinetoza nastaje kada smo izloženi stalnim promjenama kretanja: ubrzavanju, usporavanju, ljuljanju, poskakivanju, pri čemu sustav za ravnotežu, smješten u unutarnjem uhu, prima drukčije podražaje od ostalih receptora, poglavito vidnih. Dakle te stalne promjene smjera kretanja možemo samo osjetiti, a ne i vidjeti. Od ove neugodne bolesti pati oko 20 % ljudi. Učestalost se povećava s duljinom putovanja.

Evo i nekoliko savjeta kako si olakšati putovanje te može li se spriječiti pojava bolesti kretanja?

• Osobe koje su sklone bolesti kretanja, trebale bi sjediti na mjestu gdje je kretanje najmanje (npr. na sredini broda u razini površine, iza krila u avionu), a ako putuju automobilom ili autobusom, vožnja na prednjim putničkim sjedalima je najbolja. Ako je moguće, prilikom pojave prvih simptoma, dobro je napraviti pauzu na putovanju te malo prošetati.

• Prilikom putovanja trebalo bi uvijek pogledom pratiti smjer kretanja, nikako ne sjesti u sjedalo koje je okrenuto prema natrag. U avionu je dobro smjestiti se kraj prozora, a na brodu na palubi kako bismo mogli vidjeti smjer kretanja. Sve aktivnosti koje odvlače pogled od smjera kretanja (čitanje, rad na mobitelu ili računalu…) treba izbjegavati jer samo mogu pogoršati simptome. Ležeći ili poluležeći položaj poduprte glave je najbolji.

• Prije i za vrijeme putovanja treba izbjegavati teške mirise (parfemi) i okuse, treba jesti laganu hranu, ne pušiti niti konzumirati alkohol jer to može pojačati mučninu.

• Najbolje je tijekom putovanja piti vodu; pića od citrusa mogu još više nadražiti želudac. Grickanje krekera može pomoći kod mučnine.

• Preporučljivo je uključiti klima uređaj ili otvoriti prozor jer je važna dobra ventilacija.

• Umirujuća atmosfera (opuštajuća glazba, razgovor s ljudima koji nas opuštaju) za vrijeme putovanja također može pomoći.

• Umor povećava šansu za dobivanje bolesti kretanja. Stoga je pametno dobro se naspavati prije odlaska na put.

Od bezreceptnih lijekova koji sprječavaju simptome kinetoza dostupan je antihistaminik dimenhidrinat. Djeluje sedativno (smiruje) i antiemetički (sprečava mučninu i povraćanje). Kako bi lijek ostvario svoj puni učinak potrebno ga je uzeti najmanje 30 minuta prije planiranog putovanja, najbolje nakon obroka s dovoljno tekućine kako bi se minimizirala iritacija želuca. Doza za odrasle i djecu stariju od 14 godina je 50 do 100 mg, a za djecu u dobi od 5 do 14 godina pola navedene doze. Ako je potrebno doza se može ponovno uzeti svakih 4-6 sati.

Obično se dobro podnosi, a od nuspojava zabilježene su pospanost, pospanost, vrtoglavicu, zamagljenje vida, poremećaj koordinacije. Budući da ovaj lijek značajno utječe na psihofizičke sposobnosti, za vrijeme primjene dimenhidrinata potrebno je suzdržati se od upravljanja vozilima i rada na strojevima.

Kao i svaki drugi lijek, i dimenhidrinat može stupiti u interakcije s drugim lijekovima: ne smije se uzimati istodobno s lijekovima za liječenje kardiovaskularnih bolesti, depresorima središnjeg živčanog sustava ni alkoholom. Bez obzira što se može kupiti bez recepta, primjena dimenhidrinata je zabranjena kod preosjetljivosti na dimenhidrinat ili na bilo koji drugi sastojak lijeka, kod feokromocitoma, glaukoma uskog kuta, porfirije, hipertrofije prostate te epilepsije.

Oprez pri primjeni nužan je kod bolesnika s bolestima jetre, poremećajem srčanog ritma, povišenim krvnim tlakom, kroničnim poremećajem disanja, astmom, hipokaliemijom, hipomagnezijemijom.

Dimenhidrinat nije indiciran za djecu mlađu od 5 godina, kao niti za trudnice tijekom trećeg tromjesečja budući da može izazvati preuranjeni porod.

Ove osjetljive skupine mogu si pomoći nefarmakološkim mjerama, npr. nošenjem narukvice protiv mučnine koje rade na principu pritiska na akupresornoj točci (između dviju središnjih tetiva u blizini ručnog zgloba). Suhi ekstrakt korijena đumbira tradicionalno se u kineskoj medicini koristi za sprječavanje i liječenje mučnine i povraćanja, bez obzira na uzrok. Velika je prednost đumbira što ne izaziva nuspojave, a može se koristiti u svježem obliku, u obliku lizalica ili tableta.

Ove dodatke prehrani potrebno je primijeniti 30-60 minuta prije putovanja, a sigurni su za primjenu kod trudnica i djece.

Najave

U subotu svečanost povodom Dana branitelja Grada Velike Gorice uz koncert Gazdi

Bit će prikazan i film o Velikoj Gorici i njezinoj obrani u ratu.

Objavljeno

na

Ove subote, 10. svibnja bit će svečano obilježen Dan branitelja grada Velike Gorice. Program započinje u 17 sati u Parku dr. Franje Tuđmana okupljanjem veterana i pripadnika udruga proisteklih iz Domovinskog rata.

Centralno događanje u 18 sati u velikom šatoru, a bit prikazan film o Velikoj Gorici i njezinoj obrani u ratu. Uz službeni program i prisjećanje na ratne dane, u 20 sati uslijedit će koncert jednog od najpoznatijih tamburaških sastava današnjice – Gazdi.

Povodom Dana branitelja bit će i sveta misa u Crkvi Navještenja Blažene Djevice Marije Velika Gorica 9. svibnja u 18,30 sati.

Nastavite čitati

Kultura

KUD Čiče predstavio knjigu “Naših dvadeset godina”

Pravo je bogatstvo imati ovakve ljude u svojim zajednicama.

Objavljeno

na

U Novom Čiču održana je promocija knjige “Naših dvadeset godina” KUD-a “ČIČE” autora Petre Batelja Majić i Đure Mesića, a u kojoj je sažet razvoj društva od skromnih početaka 2005. godine do danas, kada je prepoznatljivo po svojem stvaralaštvu i djelovanju i van Hrvatske.

–Ponosan sam na sve članove društva i to od onih koji su ga stvarali 2005. godine, do današnjeg dana. Tijekom 20 godina pridonijeli su njegovanju svoje tradicije i ova knjiga čuva od zaborava sve važnije datume i događanja, kako bi ostala trajan zapis naše povijesti za budućnost – rekao je na predstavljanju knjige Stipo Duvnjak, predsjednik KUD-a ČIČE, dodavši kako su članovi društva mještani svih generacija, od najmlađeg koji ima 2 i pol godine do najstarijeg od 80 godina.

Svojim dolaskom ovaj je događaj uveličao i gradonačelnik Grada Velike gorice Krešimir Ačkar koji je u svojem obraćanju okupljenima poručio kako je ovo društvo ponos grada.

–Knjiga “Naših dvadeset godina” svjedočanstvo je predanosti, zajedništva i ljubavi prema tradiciji. Čestitam predsjedniku Stipi Duvnjaku i svim članovima na ovoj važnoj obljetnici i na svemu što ste kroz godine postigli – od očuvanja tradicije do stvaranja prostora zajedništva i učenja – rekao je gradonačelnik, poželjevši vodstvu KUD-a uspješan nastavak vrijednoga rada.

Podršku predstavljanju knjige dao je i zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec koji je istaknuo brigu Županije o društvima koja njeguju kulturnu baštinu i tradiciju.

– Moram zahvaliti svima koji su sudjelovali u realizaciji ovog projekta, kako bi imali trajan trag koji svjedoči o kulturnom doprinosu ljudi ovoga kraja za generacije koje dolaze. Bez njihovog angažmana kulturni život bio bi siromašan, stoga je pravo bogatstvo imati ovakve ljude u svojim zajednicama – rekao je Kolarec.

Dodajmo kako KUD “ČIČE” iz Novog Čiča danas broji više od 130 aktivnih članova koji djeluju u četiri folklorno plesačke, dvije tamburaške i u gajdaškoj sekciji, a knjiga “Naših dvadeset godina” izašla je u izdanju Biblioteke Albatros Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica.

Nastavite čitati

Moja županija

Županija snagama Civilne zaštite nabavila novu opremu vrijednu 55 tisuća eura

Vrhunskom opremom povećat će se učinkovitost djelovanja timova u slučaju kriznih situacija.

Objavljeno

na

Objavio/la

Nakon što je ove godine operativnim snagama za njihov rad Županija dodijelila milijun eura, odnosno 300 tisuća eura više u odnosu na prethodnu godinu, sada je osigurala i dodatnu opremu vrijednu 55 tisuća eura, koja je danas uručena Vatrogasnoj zajednici Zagrebačke županije, Društvu Crvenog križa Zagrebačke županije, Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja – Stanici Samobor i Hrvatskoj udruzi za obuku potražnih pasa.

Foto: Zagrebačka županija

–Ovo je nadstandard i vjerujem da će ova oprema svim dionicima Operativnih snaga sustava Civilne zaštite biti od velike koristi, za vježbe i za pomaganje unesrećenima i spašavanje na terenu. Želimo da su naše snage opremljene kvalitetnom, suvremenom opremom, kako bi mogli odgovoriti na sve krizne situacije. Također, primjer sinergije Županije i gradova je i skorašnja nabava novog terenskog vozila za potrebe HGSS-a Samobor – poručio je zamjenik župana Ervin Kolarec.

Foto: Zagrebačka županija

Ova oprema je ključna za intervencije, naveo je županijski vatrogasni zapovjednik Dario Kezerić.

–Vatrogasci su ovom prilikom dobili izolacijske aparate, koji će se koristiti za sustavno opremanje i osposobljavanje vatrogasaca, kao i za logističku potporu, jer smo imali puno situacija da nam na terenu fali takav aparat, a sada smo potpuno opremljeni što je za nas jedan veliki dar – dodao je Kezerić.

Predsjednik Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije Slavko Povrlišek nadovezao se apelom uoči ljetne sezone obrane od požara.

–Pred nama je ljetna protupožarna sezona, stoga bih se osvrnuo na spaljivanje korova na njivama i dvorištima, koje građani obavljaju u nekontroliranim uvjetima i tada dolazi do širenja požara, posebice kad je vjetrovito vrijeme. Zato apeliram, da ako već i moraju spaljivati, da pozovu najbliže Dobrovoljno vatrogasno društvo koje će doći nadzirati mjesto spaljivanja – upozorio je Povrlišek.

Foto: Zagrebačka županija

Inače, novom opremom povećat će se učinkovitost djelovanja timova u slučaju kriznih situacija.

– Društvo Crvenog križa Zagrebačke županije dobilo je električne grijače, lampe za šatore, industrijski usisavač, motornu pilu i mobilni uređaj za hlađenje i grijanje, tako da smo zaista zahvalni Zagrebačkoj županiji što kontinuirano prepoznaje naše potrebe s ciljem sigurnosti i dobrobiti stanovnika županije – naglasio je Kristijan Katanić iz Društva Crvenog križa Zagrebačke županije.

Također, služenje novom opremom je dvojako, istaknuo je Nikola Tot, pročelnik HGSS-a- Stanice Samobor.

Foto: Zagrebačka županija

–Jedan dio opreme namijenjen je edukaciji i vježbama a drugi dio služi za akcije spašavanja. Riječ je o vakuum madracima za stabilizaciju kralježnice, tronošcu za spašavane iz dubina i velikom sklopivom šatoru za potrage i operativnu bazu, te lutke za edukaciju, odnosno simulaciju oživljavanja – rekao je Tot.

Prema riječima Vedrana Vukomanovića iz Hrvatske udruge za obuku potražnih pasa nova zaštitna oprema bit će na korist i psima i njihovim vodičima.

Foto: Zagrebačka županija

–Naime, zaštitna oprema nam je prijeko potrebna tijekom spašavanja iz ruševina za što smo primarno specijalizirani. Ti su tereni izazovni tako da i naši psi i spašavatelji moraju biti kvalitetno zaštićeni tijekom akcije. Dobivena oprema je vrhunska, tako da smo ponosni što ćemo ubuduće moći obavljati svoj posao na nivou – zaključio je Vukomanović.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Kultura

Što je Laszowski zapisao o Turopolju? Predstavljanje knjige „Zapisci turopoljskoga historika“

Objavljeno

na

Muzej Turopolja bit će domaćin predstavljanja knjige „Zapisci turopoljskog historika“ – dnevničke bilješke Emilija Laszowskoga o Turopolju i Turopoljcima, autora dr.sc. Marija Stipančevića iz Hrvatskog državnog arhiva, koja je objavljena u izdanju Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad HAZU u Velikoj Gorici i Plemenite općine turopoljske.

Njezino prvo predstavljanje je bilo u Muzeju grada Zagreba koji je nizom aktivnosti obilježavao život i djelo Emilija Laszowskoga, a ovo goričko predstavljanje održat će se u utorak, 13. svibnja u 18 sati kao doprinos obilježavanju 800. obljetnice djelovanja Plemenite općine turopoljske. Inače, knjiga je nastala na inicijativu Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad HAZU u Velikoj Gorici te uz podršku Plemenite opčine turopoljske.

Laszowski je autor trosveščane knjige o povijesti Plemenite općine turopoljske, a u ovoj knjizi sabrani su njegovi dnevnički zapisi u razdoblju od 27. 05.1899. (prva bilješka) do 6. 07.1946. (zadnja bilješka) kada je on dolazio u Veliku Goricu izučavajući građu za povijest Plemenite općine turopoljske.

U svojim zabilježbama on navodi brojne osobe, njih čak 272 iz različitih sfera društva od kojih su mnoge od njih prošle Turopoljem, a u 148 fusnota autor je pojasnio o kojim se to osobama radi, što daje dodatnu vrijednost ovoj knjizi koja je obogaćena sa 40-tak fotografija iz fundusa Hrvatskog državnog arhiva od kojih su neke prvi puta prikazane u javnosti. Ova knjiga je još jedan kamenčić u mozaiku zavičajne građe o Turopolju.

U predstavljanju knjige će sudjelovati akademik Željko Cvetnić, voditelj Zavoda HAZU u Velikoj Gorici, Juraj Odrčić, župan Plemenite općine turopoljske, dr. sc. Mario Stipančević, Hrvatski državni arhiv, autor izdanja i Katja Matković Mikulčić, urednica izdanja, upraviteljica Zavoda HAZU u Velikoj Gorici.

Nastavite čitati

Vijesti

Svibanj u Andautoniji! Radionice, ples i druženje

U nedjelju 11. svibnja u Arheološkom parku Andautonija održava se četvrta plesna revija „Svibanj u Andautoniji“, uz nastupe mažoretkinja, folkloraša i gostujućih plesnih skupina.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Plesni klub Barbara/FB

U nedjelju, 11. svibnja 2025., u Arheološkom parku Andautonija održat će se tradicionalna plesna revija „Svibanj u Andautoniji“, četvrta po redu, u organizaciji Plesnog kluba Barbara. Manifestacija okuplja plesne skupine i mažoret timove iz različitih dijelova Hrvatske, a posjetiteljima nudi bogat glazbeno-plesni program i niz radionica na otvorenom.

Revija, koja se održava na otvorenom prostoru arheološkog parka u Šćitarjevu, pružit će priliku publici da uživa u nastupima domaćih izvođača te gostujućih skupina. Osim domaćina, mažoretkinja Plesnog kluba Barbara, na pozornici će se predstaviti i Mažoretkinje DND-a Budinščina, Plesni studio Tena iz Zagreba te mali folkloraši.

Posebnu vrijednost programu daje i činjenica da će tri mažoret tima izvesti dio koreografija koje su nedavno predstavili na Međunarodnom festivalu mažoretkinja i orkestara „Bosfor fest 2025.“ u Istanbulu, održanom prije samo dva tjedna. Tako će posjetitelji imati priliku vidjeti svjež i međunarodno priznat repertoar.

Ulaz na događanje je slobodan, a organizatori pozivaju sve zainteresirane da se pridruže nedjeljnom druženju i uživaju u bogatom programu u jedinstvenom ambijentu arheološkog parka.

Foto: Plesni klub Barbara/FB

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno