Povežite se s nama

Vijesti

Ovo su projekti koji će mijenjati izgled i društveni život Novog Čiča

U naselju su otvorena dva gradilišta. Novo Čiče dobit će novi vatrogasni dom i Kulturno-edukativni centar

Objavljeno

na

U izgradnji je novi vatrogasni dom DVD-a Novo Čiče. Njegovim završetkom ‘umirovit’ će se derutna zgrada s početka 20. stoljeća koja je, osim što je premala, postala i nesigurna. Vrijedan gotovo pet milijuna kuna, novi vatrogasni dom imat će oko 1.000 četvornih metara, a vatrogasci bi u njega mogli useliti iduće godine.

– Postojeći vatrogasni dom je u jako lošem stanju, statičari su ga proglasili nesigurnim. Novi dom nam jako puno znači. I ne samo nama, selo ima jako puno udruga koje se nemaju gdje okupljati, pa je Grad prepoznao da treba investirati u nas. Svima će nam život u selu ovime biti ljepši i jednostavniji jer ćemo se imati gdje družiti – rekao je Zvjezdan Čurla, predsjednik DVD-a Novo Čiče, i dodao kako im je u starom domu nedostajala i adekvatna garaža za dva vozila te prostor za opremu.

– DVD Novo Čiče je jedno od naših najstarijih i najkvalitetnijih vatrogasnih društava, a lokacija im je takva da su, po procjeni ugroženosti, vrlo bitni na ovom području kojem aglomeriraju sva okolna naselja. Mjesto gdje gradimo novi dom je mjesto pored stare škole gdje će u budućnosti biti vrtić, pored sportskog centra gdje će uskoro dobiti još jedno, pomoćno igralište i, uz sve ostale sadržaje koje smo izgradili, nakon uređenja jezera Čiče i Ježevo, prolaskom kanalizacije kroz naselje i uređenjem prometnica, dobit ćemo jedno još novije Novo Čiče – kazao je gradonačelnik Dražen Barišić.

19.6.2020. Novo Čiče – Obilazak radova na novom vatrogasnom domu i kulturnom centru. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Osim strojeva na gradilištu budućeg DVD-a Novo Čiče, još će jedna građevina doprinijeti uređenosti, ali i očuvanju kulture u ovom naselju. Radi se o Kulturno-edukativnom centru Novo Čiče koji će zauzeti mjesto starih učiteljskih stanova u Etno naselju. Nova zgrada imat će oko 800 četvornih metara i u njoj će se smjestiti regionalni centar za obradu lana. Investicija je vrijedna oko tri milijuna kuna.

– Za Novo Čiče je ovo jedan od najbitnijih objekata i projekata, ako u obzir uzmemo emotivne razloge. Uz župnu crkvu i kapelicu, ovaj kompleks koji već godinama uređujemo, ovaj centar koji gradimo dat će jednu novu dimenziju ukupnog razvoja. U njemu ćemo učiti druge starim, naslijeđenim vrijednostima –  istaknuo je gradonačelnik Barišić.

Inicijator projekta izgradnje Kulturno-edukativnog centra je predsjednik KUD-a Čiče Stipo Duvnjak koji je objasnio kako će centar, osim konferencijske dvorane, imati i sobe u kojima će biti smješteni ljudi iz šire regije koji u Novo Čiče dođu učiti o preradi lana.

– Osim toga, mi ćemo osmisliti još mnogobrojne radionice jer smo vrijedni. Ponosni smo na ovaj projekt i nadam se da će on biti u punoj funkciji za dvije godine – dodao je Duvnjak i objasnio kako je zgrada u kojoj su bili učiteljski stanovi zaštićeno dobro te kako će nova građevina biti izgrađena po pravilima konzervatorske struke.

HOTNEWS

Velika Gorica domaćin trećeg izdanja Geek Cona

Objavljeno

na

Objavio/la

Kako bi zaokružili tjedan pun iznenađenja i događaja, održan je festival znanstvene fantastike, Geek Con. Ova konvencija posvećena je znanstvenoj fantastici, fantasyju, cosplayu, gamingu i pop-kulturi, a održala se ovdje, u Velikoj Gorici, treću godinu zaredom.

– Odaziv je ove godine dvostruko veći nego prošle, a jučerašnji dan nadmašio je oba dana prošlogodišnjeg izdanja. Imali smo jedno od kvalitetnijih cosplay natjecanja u Europi. Vrijedi istaknuti i velik broj stranih posjetitelja. Prema procjenama, bilo ih je oko 200, a pristizali su iz Češke, Rusije, Poljske i Njemačke, dok je dolazak gostiju iz zemalja regije već postao svojevrsni standard – rekao je organizator Ivan Mastin te istaknuo oduševljenje svih izlagača i gostiju posebno jer se ovakav događaj održava upravo u Velikoj Gorici.

Festival je okupio posjetitelje svih generacija, od najmlađih zaljubljenika u stripove, igre i animaciju, koji su u svijet mašte zakoračili uz roditelje, do starijih fanova koji ovu kulturu prate desetljećima. Upravo ta raznolikost dala je događaju posebnu energiju, jer su se na istom mjestu susreli različiti uzrasti, interesi i iskustva, povezani zajedničkom strašću prema pop-kulturi, gamingu i cosplayu. Geek Con se tako još jednom potvrdio kao festival otvoren svima, mjesto susreta, druženja i kreativnog izražavanja, bez obzira na dob i spol.

– Inače obilazim srednjovjekovne i vikinške festivale u Švedskoj, Poljskoj, Njemačkoj, ali i u Hrvatskoj. Ove godine sam prvi put čuo za Geek Con, čuo sam se s organizratorima, pozvali su me i jako mi je drago što sam ih poslušao i došao sudjelovati – rekao je jedan od izlagača, Dražen, zvan Vega.

Geek Con je i ove godine pokazao da Velika Gorica može biti mjesto susreta različitih svjetova, generacija i kultura, ujedinjenih ljubavlju prema mašti, kreativnosti i zajedništvu.

FOTO GALERIJA: 

Foto: Vanesa Miković

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO DVD Vrbovo pobjednik na 117. Turopoljskom fašniku. Koncert Lidije Bačić

Objavljeno

na

Objavio/la

Vesela i kreativna fašnička povorka od dvadeset udruga prošetala je jučer (subota, 07. veljače 2026., početak u 14 sati) Velikom Goricom na 117. Turopoljskom fašniku s puno smijeha, glazbe i kreativnih maski.

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Udruge su predstavljale svoje kreacije na punktu u Zagrebačkoj ulici i onda su produžile na otvoreni prostor ispred Pučkog otvorenog učilišta. Glazba, smijeh i ples su bili konstanta maškara, pojedinačno i skupno.

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nagrade su dodjeljivane na bogato ukrašenoj bini, nakon što je smijenjen Princ fašnika i osuđen na ”spaljivanje”. Kao i uvijek, žiri je imao velike dileme pri ocjenjivanju i rangiranju udruga i grupa odnosno njihovih kreacija. Na kraju, svi se slože da su nagrade došle u najkreativnije ruke odnosno da su objektivno nagrađeni aktualnost teme i njena izvedba.

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.02.2026. 117. Turopoljski fašnik. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nešto prije 18 sati, s nestrpljenjem isčekivana Lidija Bačić započela je sa svojim koncertom i to je bilo finale veselog i raspjevanog fašničkog dana.

Galerija fotografija

Velika Gorica. 117. Turopoljski fašnik 2026. godine

NAGRADE 01. mjesto: DVD Vrbovo s temom ”Eskimi s Posavine”, 2. mjesto: Grupa Visoki brijeg, Udruga ”Drvo života” – ”Policijska akademija umirovljenika”, 3. mjesto: KUD Slavuj Bukevje – ”(Po)savska rivijera”. Specijalna nagrada žirija: Društvo žena Novo Čiče – ”Torte u šetnji”; Udruga Gajske mačkare Sinj.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Ruže, crvene haljine i važna poruka o zdravlju

Gradonačelnik Ačkar pozvao građane na stručni skup o zdravim navikama protiv moždanog udara koji organizira Udruga VG Dijabetičar!

Objavljeno

na

Objavio/la

(Foto: Vanesa Miković)

Subotnje jutro obavijeno ružama, balonima, društvom i veseljem, ali i onim najvažnijim – brigom za zdravlje.

Društvo žena Novo Čiče organiziralo je crvenu povorku povodom nacionalnog dana protiv moždanog udara kod žena – Dana crvenih haljina, uz sudjelovanje Dinah Vodanović, članice organizacijskog odbora ove javnozdravstvene akcije. Nakon povorke građanima je omogućeno mjerenje arterijskog tlaka i glukoze u krvi.

– Kampanju smo započeli prije devet godina kako bi upozorili javnost na važnost pravovremene reakcije i prepoznavanja simptoma moždanog udara te sprečavanja posljedica poput invaliditeta i smrti – rekla je Vodanović i istaknula svoju ljubav prema ovome radu i posvećenost pacijentima.

– Ovu inicijativu provodimo već treću godinu, a velik interes žena za preglede pokazuje da radimo dobru stvar. U inicijativu su aktivno uključene i naše članice koje poruku šire i u svojim obiteljima. Zadovoljne smo dosadašnjim rezultatima i planiramo nastaviti te još dodatno proširiti ovu hvalevrijednu inicijativu – istaknula je Vera Stepančić, predsjednica Društva žena Novo Čiče.

Povorci se tradicionalno pridružio gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar kako bi podržao ovaj događaj i naše organizatorice.

– Zahvaljujem ženama iz Novog Čiča koje već tradicionalno organiziraju Dan crvenih haljina i svojim angažmanom podižu svijest o moždanom udaru kod žena. Grad Velika Gorica daje punu podršku ovoj hvale vrijednoj inicijativi te stoji uz sve koji se suočavaju s teškim zdravstvenim izazovima – istaknuo je gradonačelnik te pozvao sve građane na stručni skup o zdravim navikama protiv moždanog udara koji organizira Udruga VG Dijabetičar, u POUVG, ponedjeljak 9. veljače u 18:00 sati.

FOTO GALERIJA:


    

Nastavite čitati

Sport

Bijes na Maksimiru: Skandalozno suđenje, teški kiksevi i promašeni penali…

Nogometaši Gorice poraženi su 3-0 na gostovanju kod Lokomotive u Maksimiru u 21. kolu SuperSport HNL-a, u utakmici koju ćemo željeti, ali teško da ćemo moći brzo zaboraviti…

Objavljeno

na

Objavio/la

Bizarno. Sramotno. Nevjerojatno. Suludo. Neshvatljivo. Frustrirajuće.

Svi su ti jednodjelni opisni pridjevi u ponudi, ali jako je teško odabrati odgovarajući, onaj koji će točno opisati sve ono što se događalo u utakmici između Gorice i Lokomotive na Maksimiru ovog petka. Utakmica je završila pobjedom domaćina 3-0, bio je to najuvjerljiviji poraz Gorice ove sezone, u sudaru s protivnikom kojeg su Goričani jesenas oba puta pobijedili, bila je to druga proljetna pobjeda “lokosa”.

Bio je to, prije svega, kompletni cirkus od utakmice! S dva glavna “junaka”…

– Ovo jednostavno nije bio naš dan. Promašili smo dva penala, pogodili stativu, promašivali i mrtve šanse sa dva metra… Nervozna utakmica koja je od samog početka krenula u smjeru u kojem je očito trebala ići – jedino je što je trener Gorice Mario Carević izgovorio u analizi utakmice koju je vodio samo do njezine polovice.

Pa, krenimo redom…

Minuta je jedanaesta, čeka se prva prilika, Lokomotiva dobiva slobodnjak, a u živom zidu je, između ostalih, i Ante Kavelj. Lopta ga je na putu prema golu pogodila u lakat i sudac Zdenko Lovrić je pokazao da je to – penal! Kavelj se čudio, Carević je poludio, Goričani su se međusobno zbunjeno pogledavali, a Marko Pajač namjestio je loptu na bijelu točku. I pogodio.

Pokušala se vratiti Gorica što je prije moguće, zaprijetila preko Čuića, ali već u 22. minuti evo i drugoga gola za “lokose”. Stojaković je pucao, golman Gorice Davor Matijaš odbio ravno prema natrčalom Blažu Boškoviću i to je šokantnih 2-0, a još nije ni polovica poluvremena.

U ostatku prvog dijela prijetila je Lokomotiva dvaput, Gorica također, preko Filipovića i Vrzića, a kad smo došli do treće minute nadoknade, cirkus je i službeno počeo! A ulogu klauna preuzeo je sudac Lovrić.

Odredio je čovjek dvije minute nadoknade, pa pustio igru još i 40-ak sekundi duže, sve dok Pajač nije krenuo driblati Čuića. Ovaj mu je uzeo loptu, vjerojatno uz prekršaj, kojeg Lovrić nije dosudio. Kad već nije, Goričani su jurnuli prema naprijed, došli s loptom do centra u situaciji dva na jedan, a onda je Lovrić – svirao kraj?!?!

Carević je, pogađate, potpuno poludio, a gospon sudac samo ga je čekao. Crveni za trenera Gorice, uz sadržajnu razmjenu mišljenja…

– Bacio sam jaknu od bijesa kad je prekinuo tu kontru dva na jedan, a on je rekao da mi je zbog toga dao crveni karton. Zato što sam nakon što je poluvrijeme već završilo bacio jaknu pokraj aut-linije. I to je to – rekao je vidno uznemireni Carević.

Kao da sve to nije dovoljno, već na otvaranju nastavka, u 47. minuti, svoju je točku odlučio izvesti Davor Matijaš. Vratar Gorice pokušao je u jednostavnoj situaciji ići u dribling, pritom je izgubio loptu, pa je Aleks Stojaković pogodio za 3-0 bez ikakvih poteškoća…

Davor Matijaš, najblaže rečeno, nije imao svoj dan ovoga petka… Foto: Marko Lukunić/PIXSELL

Ali polako, nije tu kraj, jer vjerovali ili ne, Gorica je unatoč svemu tome do kraja mogla i – dobiti utakmicu!

Krenulo je u 52. minuti, kad je u kaznenom prostoru Lokomotive srušen Pozo, da bi Lovrić tek nakon poziva iz VAR-a pokazao na bijelu točku. Loptu je na nju namjestio Jurica Pršir, trebao je to biti taj “okidač” za veliki povratak, ali – pokraj gola! Ne događa se Juri često, ali bio je to takav dan…

Bio je to, zapravo, duplo takav dan. Dobila je Gorica još jedan penal, u 72. minuti, ovoga puta zbog igranja rukom igrača Lokomotive, a novi izvođač bio je Filip Čuić. Gorička devetka namjestila je loptu, trebao je to biti gol kojim će se pokušati uloviti nekakav zadnji vlak, ali – Posavec brani!

Bilo je tu još nekoliko velikih prilika, Nigerijac Wisdom u svom je debiju pogodio stativu iz ozbiljne šanse, prijetili su Goričani i glavom i nogom, i izdaleka i izbliza, ali jednostavno nije išlo. Čak 20 udaraca uputili su prema golu protivnika, ali sve je, kao što je i trener rekao, od početka krenulo u krivom smjeru…

Luda utakmica, očajan ishod, idealno za što brže zaboraviti. I okrenuti se onome što slijedi, jer ono što slijedi iznimno je važno. Sljedeće nedjelje, naime, u Veliku Goricu dolazi Vukovar…

A Lovrić? Jedino logično bilo bi da njega čeka malo duži odmor od suđenja.

Nastavite čitati

Vijesti

Slavine se gase u ovom dijelu Velike Gorice tijekom ponedjeljka

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Nithin Pa/Pexels.com

Stanari dijela ulice Bratstvo I u Velikoj Gorici u ponedjeljak, 9. veljače, ostat će bez vode zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, izvijestila je VG Vodoopskrba. Prekid u opskrbi planiran je od 8 do 15 sati.

Bez vode će biti kućanstva u ulici Bratstvo I na kućnim brojevima od 49 do 72 te od 40 do 73b.

Kako bi se osigurala osnovna opskrba, cisterna s pitkom vodom bit će postavljena kod igrališta.

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno