Povežite se s nama

HOTNEWS

Ove godine čak 14 prijedloga dobitnika nagrade grada, evo koji su…

Prijedlog zaključka o dodjeli javnih priznanja naći će se na dnevnom redu posljednje ovogodišnje sjednice Gradskog vijeća.

Objavljeno

na

Tradicionalno na svečanoj sjednici povodom Dana grada, našim sugrađanima, kako pojedincima tako i udrugama koji svojim djelovanjem i radom naš grad, svoju zajednicu čine boljim mjestom za život, ali nas i potiču da budemo bolji ljudi, bit će dodjeljena javna priznanja.

Ove godine Povjerenstvo za dodjelu nagrada i javnih prizanja donijelo je odluku o dodjeli čak 14 gradskih nagrada. No, s popisom nagrađenih moraju se složiti i članovi Gradskog vijeća koji će glasati o Prijedlogu zaključka o dodjeli javnih priznanja na posljednjoj ovogodišnjoj sjednici vijeća koja će se održati u srijedu 4. prosinca.

Dodijelit će se nagrada za životno djelo, Nagrada Grada s likom Franje Lučića i Nikole Škrlca Lomničkog, Krčka vrata, Zlatna turopoljska podgutnica i Turopoljsko srce.

Prema prijedlogu Povelja Grada Velike Gorice za životno djelo dodijelila bi se poznatom mraclinskom poduzetniku Vjekoslavu Kovačiću – Kovi. Svojim izvoznim proizvodima promovira naš grad u zemlji i svijetu te zapošljava velik broj naših sugrađana. Aktivan je i na području humanitarnih, kulturnih, sportskih i društvenih djelatnosti. U mladosti je igrao nogomet, od malena je član DVD-a Mraclin te je dugi niz godina član KUD-a Dučec gdje je od 1999. godine pa sve do 2018. godine obnašao dužnost predsjednika. Svojim upornim i marljivim radom dao je trajan doprinos i ostvario izuzetne rezultate trajne vrijednosti na unapređenju i međunarodnoj promidžbi gospodarskih, humanitarnih i kulturnih djelatnosti Velike Gorice.

Njegova sumještanka Vesna Tafra, nominirana je za Nagradu Grada Velike Gorice s likom Franje Lučića. Vesna je svoj život posvetila folkloru. Bila je jedna od članova odbora za obnovu KUD-a Dučec, radila je kao tajnica i članica Upravnog odbora. Šest je godina bila i tajnica goričke Zajednice kulturno-umjetničkih udruga, a osnivačica je i Društva žena ‘Anđela Lovreković’. Svojom upornošću i vedrinom, marljivo s ljubavlju i predanošću radi na očuvanju kulturne baštine, prenoseći priče o povijesti Mraclina, čuvanjem od zaborava starinske recepte prenoseći ih na buduće generacije. U svojoj sredini uživa ugled uzorne, čestite i vrijedne mještanke.

Ista nagrada otići će i u ruke Branke Tretinjak, vrijedne i marljive vlasnice obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva. Aktivna je u svome Šćitarjevu gdje sudjeluje u organizaciji brojnih događanja, a predsjednica je i KUD-a Šćitarjevo. Bavi se očuvanjem kulturne baštine, sakuplja starinske predmete, knjige, planta te je sve to izloženo u osnovnoj školi. Njeguje i humanitarno djeluje sa SOS selom Lekenik te je aktivna članica udruge ‘Uzorna hrvatska seoska žena.’

Učiteljicama Područne škole Dubranec, Aniti Gorenc, Martini Mamć, Maji Malinović i Ireni Meštrović također će pripasti ova nagrada. Zbog svoje predanosti i doprinosu zajednici, posebno nakon razornog potresa. Aktivno su sudjelovale u obnovi škole, a njihova posvećenost obrazovanju i podrška lokalnoj zajednici, unatoč teškim uvjetima i izazovima, pokazala je ne samo profesionalizam već duboku brigu za dobrobit učenika i zajednice.

Nagradu Grada s likom Franje Lučića dobit će i Ljuba Brnadić, umirovljena ravnateljica Dječjeg vrtića Lojtrica. Godinama je aktivna u svim područjima vezanima uz odgoj i obrazovanje, kao i u udruzi ‘Gorica’ koja brine o djeci s poteškoćama u razvoju. Sudjelovala je i u izradi dvije knjige ‘Igrom do škole 1 i 2’ koje su i danas aktualne u svijetu odgoja i obrazovanja. Svojim angažmanom i predanošću sudjelovala je u odgoju brojnih Velikogoričana, a ovo je način da joj se zahvali na svemu što je učinila na području društvenih djelatnosti.

Nagrada Grada Velika Gorice Krčka vrata dodijelit će se Gordani Brozović, prošlogodišnjoj prvoj pratilji na izboru za ‘Najuzorniju seosku ženu Hrvatske’. Predsjednica je udruge ‘Naš Rakitovec’ i vlasnica OPG-a. Svojim radom promiče domaću poljoprivrednu proizvodnju, ali i aktivno doprinosi očuvanju tradicije i razvoju ruralnog gospodarstva. Kontinuirano doprinosi promociji Turopolja i Velike Gorice.

Foto: Gordana Brozović/Cityportal.hr

Istu će nagradu dobiti Dario Frangen. Osnivač je Pčelarske udruge Turopolje koja kontinuirano promiče pčelarstvo te je prvi i jedini ekološki pčelar u Zagrebačkoj županiji kao i najveći ekološki voćar u gradu. Predsjednik je udruge Z-EKO koja je posvećena ekološkoj poljoprivredi, zaštiti okoliša i ruralnog prostora. Frangen promovira Veliku Goricu diljem Hrvatske kroz stručna predavanja o ekološkoj poljoprivredi i pčelarstvu.

Tri nagrade s likom Nikole Škrlca Lomničkog dodijelit će se Lidiji Rožić, predsjednici Društva žena Buševec, a koja godinama vodi projekte koji unapređuju kvalitetu života u zajednici i njeguju kulturnu baštinu Buševca. Lidijn trud i predanost radu za mjesnu samoupravu čine je uzornom, a njezin doprinos jačanju solidarnosti i promociji kulturnog identiteta našeg kraja.

Kurilovčanin Juraj Suša, umirovljeni je klesarski obrtnik, ljubitelj likovne umjetnosti, ali i inicijator izrade spomenika hrvatskim braniteljima u Kurilovcu. Sudjelovao je i u uređenju prostora Milenijskog križa, a sam je obnovio poklonac na uglu Jelačićeve i Kurilovečke ulice.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

 

Ivan Janković iz Mičevca svoje vrijeme posvetio je zaštiti okoliša. Član je Zelene akcije Mičevec te je aktivan na edukaciji građana i podizanja ekološke svijesti. Odgovorno promišlja o budućnost i svojim primjerom svjedoči kakav bi odnos trebao biti prema okolišu.

Zlatnu turopoljsku podgutnicu dobit će nagrađivani novinar i ratni reporter Večernjeg lista, naš sugrađanin, podrijetlom Libanonac Hassan Haidar Diab. Njegova bogata profesionalna biografija krije mnoge utjecajne tekstove, među kojima i ekskluzivni intervju sa sirijskim predsjednikom Basharom al-Assadom. Posljednjih godina postao je nezaobilazni analitičar događanja u arapskom svijetu. Nedavno je u Velikoj Gorici održana premijera dokumentarnog filma Hassanovi ratovi, a s kojim kao i sa brojnim drugim nastupima u javnosti doprinosi promociji grada u zemlji i svijetu.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Renato Glogovčan, svojevrsni gradski kroničar, kojeg mnogi zovu najpoznatijim lutajućim reporterom također će dobiti ovo priznanje. Svojim svakodnevnim angažmanom i vrijednim zapisima vremena kroz fotografiju promovira Veliku Goricu na brojnim platformama.

Turopoljsko srce nagrada je koju će dobiti gorička udruga HVIDRA, a koja okuplja hrvatske vojne invalide Domovinskog rata i jedna je od najvećih takvih udruga u županiji. Aktivnostima koje provodi potiče realizaciju socijalne zaštite i pružanje pravne pomoći svojim članovima i članovima njihovih obitelji, promiče istinu o Domovinskom ratu te vodi brigu o osiguravanju uvjeta za adekvatno sudjelovanje svojih članova u svim oblicima društvenog života. Organizatori su Malonogometnog turnira – KUP HVIDR-a, ali i utrku u čast poginulim braniteljima s velikogoričkog područja.

30.10.2022. – Velika Gorica – 5. memorijalna utrka HVIDR-e – foto: David Jolić/Cityportal.hr

Nagradu je zaslužila i Malonogometna ekipa Kurilovec i Nino Košković koji osim što okupljaju goričku mladež i promoviraju aktivno bavljenja sportom, veliki su humanitarci. Ove su godine organizirali veliku humanitarnu akciju pod nazivom ’12 igrač’ kako bi pomogli u rehabilitaciji mladog nogometaša Kurilovca, 18-godišnjeg sugrađanina Ivana Šćepinu koji je nesretno stradao prilikom pada s visine. Zahvaljujući njihovoj inicijativi i uz pomoć brojnih Velikogoričana prikupljena su potrebna sredstva za Ivanovu dugotrajnu rehabilitaciju.

HOTNEWS

Goričani rekli svoje mišljenje! Evo s čime su građani najviše zadovoljni, a što žele vidjeti u gradu

Godišnja anketa o proračunu privukla je duplo više građana, a u nastavku donosimo što su rekli.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Gorica.hr

U ovogodišnjoj anketi o gradskom proračunu za 2026. godinu, koju je ispunilo 623 građana Velike Gorice, stanovnici su kao glavni prioritet istaknuli izgradnju Dnevne bolnice, dok su prometni problemi ocijenjeni kao najveći izazov s kojim se grad suočava. Istraživanje je provela gradska uprava kako bi prikupila stavove građana o dosadašnjim i budućim ulaganjima.

Ovogodišnji odaziv u anketi znatno je porastao u odnosu na prošlogodišnjih 376 sudionika, što upućuje na rast interesa građana za raspodjelu proračunskih sredstava. Prema dostavljenim odgovorima, među najprepoznatijim realiziranim projektima izdvojeni su novi vrtići u Kurilovcu i Kolarevoj ulici, izgradnja Centra za starije osobe te novootvoreni područni vrtići u Gradićima i Goričanki.

Kad je riječ o planovima, građani su gotovo jednoglasni. Dnevna bolnica je projekt kojem bi gradska uprava trebala dati najviši prioritet. Slijedi izgradnja nove škole u Kurilovcu, a na trećem mjestu po važnosti našlo se sprečavanje ilegalnog odlaganja otpada.

U dijelu ankete koji se odnosi na proračunska izdvajanja, većina sudionika smatra da bi ulaganja trebalo povećati u svim područjima, no osobito u izgradnji nogostupa, prometnoj sigurnosti te uređenju parkova i dječjih igrališta. Građani su istaknuli i stavke s kojima su najzadovoljniji, među kojima prednjači opća kvaliteta života, uz poseban naglasak na besplatne vrtiće i besplatni javni prijevoz.

Detaljnije rezultate možete pogledati ovdje.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Njemački romantizam – svečani koncert u Domu kulture

Objavljeno

na

Objavio/la

Svečani koncert – Njemački romantizam održan je jučer (Dom kulture, četvrtak, 13.11.2025., početak u 19 sati)) povodom Dana njemačke kulture u Zagrebačkoj županiji u organizaciji Njemačke nacionalne manjine Zagrebačke županije, uz organizacijsku potporu Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica i uz financijsku potporu Zagrebačke županije.

Velika Gorica, 13.11.2025. Svečani koncert – Njemački romantizam. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 13.11.2025. Svečani koncert – Njemački romantizam. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 13.11.2025. Svečani koncert – Njemački romantizam. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nastupili su: Arijana Gigliani Philipp, sopran, Bruno Philipp, klarinet i Krešimir Starčević, klavir. Izvedena su djela najistaknutijih kompozitora romantizma: Louis Spohr (1784.-1859.), Carl Maria von Weber (1786.-1826.), Robert Schumann (1810.-1856.), Johannes Brahms (1833.-1897.), Felix Mendelssohn (1809.- 1847.), Richard Wagner (1813.-1883.) i Richard Strauss (1864.-1949.).

Velika Gorica, 13.11.2025. Svečani koncert – Njemački romantizam. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 13.11.2025. Svečani koncert – Njemački romantizam. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 13.11.2025. Svečani koncert – Njemački romantizam. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Kroz program je vodio Goran Beus Richembergh, predstavnik njemačke nacionalne manjine Zagrebačke županije. Nakon koncerta nastavljeno je ugodno druženje.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

HOTNEWS

Grad Velika Gorica dodijelio novčane potpore srednjoškolcima – ukupno 2.353 isplate

Grad Velika Gorica završio je isplatu novčanih naknada namijenjenih olakšavanju troškova školovanja u novoj školskoj godini.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Grad Velika Gorica

Grad Velika Gorica isplatio je novčane naknade srednjoškolcima s prebivalištem ili boravištem na svom području. Ukupno je 2.353 učenika ostvarilo pravo na 140 eura pomoći za školsku godinu 2025./2026., objavljeno je iz Gradske uprave.

Sredstva su namijenjena redovnim učenicima srednjih škola, a cilj ove potpore je olakšati troškove školovanja, prije svega nabavu udžbenika i potrebnih obrazovnih materijala.

Grad je početkom školske godine otvorio mogućnost podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava na naknadu, a nakon obrade svih pristiglih zahtjeva, sredstva su isplaćena na račune korisnika.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

NAJLJEPŠI TROFEJ Stigla prinova – Velimir noćas postao tata!

U 3 sata i 30 minuta rođen je Jakob!

Objavljeno

na

Noć iza nas bila je neprospavana za velikogoričkog paraolimpijca Velimira Šandora, jer je dočekao trenutak da njegova supruga Ana u 3 sata i 3 minuta na svijet donese velikog dječaka – teškog 4 kilograma i 40 grama a dugačkog 55 centimetara.

Jutros smo nazvali ponosnog tatu da mu čestitamo…

-Sve je prošlo dobro, mama i beba su dobro i to je najvažnije. Iskreno, mislio sam da to ide puno brže, jer nisam bio siguran da li ću biti sa suprugom na porodu ili ne, ali kad sam sinoć došao u bolnicu k njoj, i kako je vrijeme odmicalo to sam sve više htio biti s njom do kraja. Znači, taj osjećaj, biti na porodu, primiti svoje dijete odmah u ruke, sve što sam u životu doživio – ovo je neusporedivo! – emotivno nam je ispričao Velimir.

Ime Jakob koje su mu roditelji odabrali je hebrejskog porijekla, a znači “pratilac” ili “onaj koji drži petu”, tako da će, vjerujemo, mališan u budućnosti biti vjeran pratitelj ponosnog oca – i njegovih, ali i vlastitih životnih postignuća.

Redakcija City radija, Cityportala i mječnika Reporter također je dugogodišnji pratilac Šandorovih uspjeha, kako sportskih, tako i osobnih, stoga se pridružujemo brojnim čestitarima povodom rođenja sina i nove uloge u životu…

Nek’ je živ i zdrav – lijep na mamu, moćan na tatu! 🙂

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO OK Velika Gorica II izgubila od OK Dugo Selo u tri seta

Objavljeno

na

Objavio/la

Odbojkašice Velike Gorice II izgubile su u 04. kolu ‘2.lige Regija Sjever-Skupina Istok’ od igračica OK Dugo Selo u tri seta. Djevojke iz Dugog Sela su starije od goričkih odbojkašica, izgledalo je da juniorke igraju protiv seniorki.

Velika Gorica, 08.11.2025. Druga liga Regija Sjever Skupina Istok – 04.kolo: OK Velika Gorica II – OK Dugo Selo 0:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 08.11.2025. Druga liga Regija Sjever Skupina Istok – 04.kolo: OK Velika Gorica II – OK Dugo Selo 0:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Goričanke su u prvom setu imale vodstvo 17:15, ali je gostujuća ekipa serijom 10:0 riješila prvi set u svoju korist – 17:25.

Velika Gorica, 08.11.2025. Druga liga Regija Sjever Skupina Istok – 04.kolo: OK Velika Gorica II – OK Dugo Selo 0:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 08.11.2025. Druga liga Regija Sjever Skupina Istok – 04.kolo: OK Velika Gorica II – OK Dugo Selo 0:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Ukupno trajanje utakmice 59 minuta, poeni 47:75.

Velika Gorica, 08.11.2025. Druga liga Regija Sjever Skupina Istok – 04.kolo: OK Velika Gorica II – OK Dugo Selo 0:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 08.11.2025. Druga liga Regija Sjever Skupina Istok – 04.kolo: OK Velika Gorica II – OK Dugo Selo 0:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr

OK Velika Gorica II u 5. kolu igra kao gost protiv OK Bjelovara.

Galerija fotografija

Druga liga-Regija Sjever-Skupina Istok 2025./2026., 04.kolo

OK Velika Gorica II – OK Dugo Selo 0:3 (17:25, 12:25, 18:25)

Velika Gorica. Gradska sportska dvorana. Gledatelja: 40. Subota, 08.11.2025., 20 sati. Suci: Mihael Bišćan i Antica Križić. Zapisničarka: Ana Gašparac.

VELIKA GORICA II: Jurja Markulin (L), Ana Patljak (cap.)(L), Marija Kameščić, Matea Barić, Eva Josić, Isabella Marić, Viktorija Levak, Leona Stijaković, Leona Zgodić, Paola Jurkin, Antonija Jozepović, Lucija Maglica, Lea Milišić, Nika Sever. Trenerica: Lucija Jozepović.

DUGO SELO: Tia Pranjić (L), Jana Pekvarić, Katarina Dajaković, Nikol Hoperlei, Nikolina Duić, Nikolina Čivak, Marta Bungić, Sara Radošić, Ela Surotić, Gabrijela Preložić (L), Tia Kišason, Nikole Nikolić,  Gabrijela Spajić (cap.), Iva Dajaković. Trener: Pero Orlović.

Nastavite čitati

Reporter 454 - 23.10.2025.

Facebook

Izdvojeno