Projekt Urbani vrtovi u Hrvatskoj je zaživio prije tri godine. Provode ga 24sata i Radio Kaj, a partneri projekta doniraju svu potrebnu opremu, alat i sadnice. Uzgoj hrane u vrtovima usred gradova postao je posljednjih godina svjetski trend. Cilj je omogućiti građanima da u neposrednoj blizini stanovanja uzgajaju povrće, bobičasto voće, začinsko i ljekovito bilje, da se druže, razmjenjuju iskustava i uzajamno pomažu. „Tijekom tri godine koliko provodimo ovu akciju, proširili smo kulturu urbanih vrtova po gotovo čitavoj Hrvatskoj i projekt je svugdje izuzetno dobro prihvaćen. Veoma smo ponosni na nove vrtove koji su otvoreni u Velikoj Gorici i mogu samo obećati da ćemo s projektom nastaviti i dalje – istaknuo je prilikom otvorenja Renato Ivanuš, urednik 24 sata.
Ovoj zelenoj urbanoj revoluciji pridružila se i Velika Gorica, a besplatne parcele Grad je osigurao u naselju Podbrežnica, u Zadarskoj bb. Gradski vrtovi otvoreni su velikom zabavom na kojoj su korisnicima uz ugovore o korištenju podijeljene i presadnice povrća, a organizirane su i radionice o osnovama vrtlarenja te izradi kompostera od paleta.
Razmišlja se o novim lokacijama
Ugovore o besplatnom korištenju vrtnih parcela na rok od dvije godine je građanima, koji su se prethodno prijavili u Gradskoj upravi, uručio gradonačelnik Dražen Barišić tijekom svečanog otvorenja. „U središtu Gorice mnogo je onih koji bi se željeli baviti vrtlarstvom, stoga smo željeli zadovoljiti njihove potrebe i omogućiti im to u blizini mjesta gdje žive.
Ujedno smo time dodatno povećali standard života u našem gradu, što je itekako važno u ovim teškim vremenima. Ovakvi su sadržaji posebno dobro došli u ovom dijelu grada kojeg mnogi smatraju spavaonicom – rekao je gradonačelnik Barišić. Sve parcele prvog goričkog gradskog vrta su popunjene, tako da se nove prijave više ne zaprimaju. No, zainteresiranih je mnogo, pa u Gradu već razmišljaju o novom urbanom vrtu. „U Gorici ima mjesta i za druge gradske vrtove, a ne samo jedan. Moramo imati na umu da je grad velik, u urbanom dijelu živi mnogo ljudi koji bi se željeli baviti vrtlarstvom, stoga se uskoro spremamo krenuti i na druge lokacije – rekao je Barišić.
Nedostaje samo roštilj!
Ugovore o korištenju parcela na rok od dvije godine dobilo je 70-ak Velikogoričana, uz mogućnost produljenja ugovora. Korisnici gradskih vrtova ističu da je ovaj projekt uistinu dobrodošao, a osim što tu provode vrijeme u obiteljskom druženju i zajedničkoj aktivnosti, na ovaj način osigurat će za svoje potrebe jeftinije, ali i zdravije voće i povrće. Na lokaciji gradskog vrta osigurana je voda, postavljeni su stolovi i klupe za odmor, a tu je i kućica koja služi kao spremište za alat. „Svi smo se ovdje već sprijateljili i zaključili da nam nedostaje još samo prostor za roštilj – kaže Gita Brdek koja je vrtlarica po struci, te joj rad u vrtu neće biti stran. Dodaje kako se prijavila isključivo zbog druženja kojem se raduje cijela obitelj. (mm)
Zašto su se prijavili za korištenje parcela?
Toni Koprek: Isključivo zbog toga jer volim raditi na vrtu, ovo je doista dobra prilika. U rad će se uključiti svi članovi obitelj, a uzgajat ćemo sve što nam dođe pod ruku.
Jadranka Vlahinić: Nemamo svoju zemlju i drago nam je da se možemo na ovaj način rekreirati i ugojiti zdravo povrće. Volimo eko hranu, bez pesticida, posebno zbog djece.
Ivica Prpa: Imam malu djecu i želio bih da vide kako je raditi na zemlji i uzgajati vlastito povrće, da gledaju kako te biljke rastu i dozrijevaju. Uzgajat ćemo sve što djeca vole.
Urbani vrtovi se šire
Projekt Urbani vrtovi provodi se u 20-ak mjesta diljem Hrvatske, a besplatne parcele dobilo je oko tri tisuće obitelji