Povežite se s nama

Vijesti

Otvara se trgovina u Bukevju

Objavljeno

na

Iz Općine Orle javljaju kako će od sutra ponovo raditi trgovina “Mlin i pekare”, koja je zbog opasnosti širenja koronavirusa zatvorena 1. travnja.

– Podsjećamo mještane da je radno vrijeme od 8 do 17 sati, sukladno preporukama Nacionalnog stožera civilne zaštite – kažu iz Stožera civilne zaštite Općine Orle.

Vijesti

POČELI RADOVI Energetska obnova na stambenoj zgradi na Trgu grada Vukovara

Uštede energije potrebne za grijanje na godišnjoj razini bit će najmanje 50%.

Objavljeno

na

Počinju radovi na projektu Energetska obnova višestambene zgrade Trg grada Vukovara 1-7 u Velikoj Gorici, drugoj zgradi za koju su ostvarena bespovratna sredstva u okviru inicijative 6. Nacionalnog plana opravka i otpornosti Obnova zgrada, odnosno investicije C7.2. I1 Proširena mjera: Energetska obnova zgrada Dodatka Nacionalnom planu oporavka i otpornosti 2021.-2026.

Višestambena zgrada Trg grada Vukovara 1-7 je jedinstvena uporabna cjelina stambene namjene s ukupno 151 stanom, te bruto površine 8.711,73 m2.

U skladu s odredbama Poziva, kao opravdani i financijski prihvatljivi radovi izvodi se obnova ovojnice zgrade: povećanje toplinske zaštite ovojnice postavljanjem toplinske izolacije vanjskih zidova (fasada) i zidova prema negrijanim prostorima, povećanje toplinske zaštite ovojnice postavljanjem toplinske izolacije poda prizemlja iznad vanjskog zraka i iznad negrijanih prostora, povećanje toplinske zaštite ovojnice postavljanjem toplinske izolacije ravnog krova te povećanje toplinske zaštite ovojnice zamjenom dijela postojeće vanjske stolarije energetski učinkovitijom.

Glavni cilj projekta je ostvarenje uštede energije potrebne za grijanje na godišnjoj razini od najmanje 50%. Energetskom obnovom višestambene zgrade postići će se projektirana ušteda godišnje potrebne toplinske energije za grijanje (QH,nd) od 71,67% prije obnove, dok je projektirano smanjenje emisije CO2 na godišnjoj razini od 65,73%.

Tvrtka Gradsko stambeno gospodarstvo Velika Gorica d.o.o., odabrani Upravitelj zgrade, aplicirala je projekt energetske obnove višestambene zgrade Trg grada Vukovara 1-7.

Dodajmo kako obavljajući svoju osnovnu djelatnost, a to je upravljanje stambenim zgradama, pod svojom upravom ima fond od 160 stambenih zgrada od kojih je najveći broj sagrađen do 1990. godine a koje su nižeg energetskog razreda, D ili lošijeg.

Cilj GSG-a je poboljšati kvalitetu pružanja usluga, a u proteklih 7 godina, usmjerio je svoje djelovanje projektima energetske obnove višestambenih zgrada s ciljem poboljšanja energetske učinkovitosti kako bi unaprijedili kulturu stanovanja i poboljšali kvalitetu života svih korisnika te smanjili troškove za energiju.

Nastavite čitati

Sport

Haaland iz Kurilovca: ‘Nikad u životu nisam ovoliko zabijao… Samo neka potraje!’

Napadač Kurilovca Luka Sedlaček zabio je 13 golova u prvih 11 utakmica sezone, što ga je dovelo na vrh dvije ljestvice strijelaca: prvi je topnik 3. NL Centar, u kojoj Kurilovec u subotu čeka Samobor (15.30), ali i Kupa Hrvatske!

Objavljeno

na

Objavio/la

Gdje god se okreneš, na vrhu je – on! Luka Sedlaček, 27-godišnji napadač Kurilovca, igra sezonu života, zabija kao na traci, a to ga je dovelo do prvoga mjesta na dvije ljestvice strijelaca. S osam golova iz devet utakmica prvi je topnik 3. NL Centar, a s pet golova u dvije utakmice drži vrh liste strijelaca i u Kupu Hrvatske! Teško da može bolje od toga… Posljednja dva utrpao je u rutinskoj pobjedi protiv Maksimira u prošlom kolu.

– Da, riješili smo ih već u prvih desetak minuta. Maksimir je mlada momčad, domaće utakmice igraju na umjetnoj travi i znali smo da će im trebati malo da se prilagode. Cilj je bio odmah ih stisnuti, krenuti jako, udarili smo presing od početka, nisu se snašli i zabili smo dva komada. Pa odradili to rutinski do kraja – rekao je Sedlaček nakon što je nastavio svoj ludi niz golova.

– U čemu je tajna? Iskreno, nemam pojma. Radim sve isto kao inače, ali ide me. Baš me ide. Nije da forsiram ili soliram, doslovno igram jednako kao i uvijek, ali ispada da se stalno nalazim u pravim situacijama… Nadam se da će to potrajati, što drugo reći – sa smiješkom govori Sedla.

Svjestan je i sam da igra sezonu života, jer brojke su ovdje egzaktne.

– Nisam ranije nikad imao takvu statistiku, možda jedino u mlađim kategorijama, pionirima ili limačima. Što se seniorskog nogometa tiče, nikad nije bilo ovako dobro. Prije četiri godine zabio sam 18 golova u prvenstvu, to mi je rekord, tome sam dodao još pet-šest u kupu… A prošlu sezonu već sad sam dostigao – kaže nam “Haaland iz Kurilovca”.

Brojke su doista “haalandovske”, a kad je tako, kad Sedla ovako igra, puno je lakše i podizati klupsku letvicu.

– Godinama sam već u Kurilovcu i planiram biti ovdje dugoročno. Nadam se samo da će to kroz koju godinu biti i u višem rangu… – ističe Luka i dodaje:

– Ambicija igrača i stručnog stožera svakako je biti prvi, a onda je dalje na upravi kluba da osigura uvjete za eventualne iskorake.

Dođe li do toga, Luka Sedlaček bit će spreman za njih. Iako ga je život odveo u drugome smjeru, jer profesionalni nogomet ostao je nedosanjani dan, spreman je Sedla na žrtvu kad je u pitanju najdraža igra.

– Završio sam ekonomiju i radim u struci, u bankarskom sektoru, tako da su mi dani dosta popunjeni, gotovo isprogramirani. Posao od osam do četiri, nakon toga trening, a budući da radim i kao trener limača, često se dogodi da doma dođem tek nakon 21 sat. I mogu jedino zahvaliti zaručnici što sve to trpi – govori Sedlaček.

U seniorski nogomet zakoračio je kao igrač HNK Gorice, kluba u kojem je odrastao, no planovi su se putem morali mijenjati.

– Iskreno, vidio sam se u nekim višim rangovima, jer igrao sam u Gorici drugu ligu, nakon čega sam se spustio u Kurilovec. Plan je bio nakon godinu ili dvije napraviti novi iskorak, pokušati otići prema gore, ali nije se dogodilo. Ne znam zašto nije, ali znam da uvijek dajem sve od sebe… Tako je očito moralo biti.

Ispalo je tako da se Sedlaček prometnuo u kralja niželigaških šesnaesteraca, a povremeno uspije dotaknuti i malo glamura viših liga. Takvu će priliku imati i posljednje srijede u listopadu, kad na Udarnik u sklopu osmine finala Kupa dolazi prvoligaš Istra. A Sedla će, nadamo se, i tad nastaviti po svome. Onako, haalandovski…

Kao uvertira u ogled s Istrom ove subote stiže veliki izazov nešto drukčije vrste. Prvenstveni izazov, jer u sklopu 10. kola 3. NL Centar na Udarnik u subotu u 15.30 sati dolazi Samobor, kojeg će na poznato mjesto dovesti trener Marko Pancirov. Samoborci su sjajni ove sezone, drže treće mjesto na ljestvici, pa će ogled s petoplasiranim Kurilovcem biti pravi derbi kola.

– Da, čeka nas županijski derbi, utakmica koja sigurno neće biti lagana i jednostavna. Za nas će to biti posljednja utakmica jeseni s klubovima iz vrha, a iz prošlosti sa Samoborom imamo mješovita iskustva. Uvijek je napeto i zanimljivo, za očekivati je da će tako biti i ovoga puta, ali mi idemo pobijediti – zaključio je Sedlaček.

Standings provided by Sofascore

Nastavite čitati

Vijesti

LJEKARNE SAVJETUJU Ljekovite gljive za otpornost i vitalnost: Shiitake, Reishi, Lavlja Griva i Cordyceps

Danas su sve prisutnije u standardiziranim oblicima – suhim ekstraktima, kapsulama ili prahu.

Objavljeno

na

Posljednjih godina ljekovite gljive privlače sve više pozornosti u okvirima prirodnih terapijskih pristupa i nutricionistike, zbog rastućeg broja istraživanja koja potvrđuju njihov potencijal u modulaciji imuniteta, metaboličke ravnoteže i otpornosti na stres. U terapijskoj primjeni prirodnih tvari svrstavaju se u područje mikoterapije (fungoterapije), koje se smatra zasebnim segmentom upravo zbog njihovih specifičnih bioaktivnih spojeva, poput β-glukana, triterpena i ergosterola.

Iako je njihova primjena poznata kroz povijest, osobito u azijskoj tradiciji, danas su sve prisutnije u standardiziranim oblicima – suhim ekstraktima, kapsulama ili prahu.

Rastući interes za ljekovitim gljivama povezan je s potragom za prirodnom potporom organizmu tijekom razdoblja pojačanog stresa, pada imuniteta ili kroničnog umora. Za razliku od klasičnih stimulansa, koji kratkotrajno podižu energiju uz rizik naknadnog iscrpljivanja, adaptogene gljive djeluju na razini fiziološke ravnoteže (homeostaze), potičući otpornost na stres bez narušavanja prirodnih regulatornih mehanizama organizma.

Među najistraženijima i najčešće korištenima ističu se shiitake, reishi, lavlja griva i cordyceps – svaka s različitim primarnim djelovanjem, od imunomodulacije do neuroprotekcije i podrške energiji. U nastavku slijedi pregled njihovih ključnih svojstava i razloga zbog kojih su postale dio modernih protokola za očuvanje vitalnosti.

Shiitake – podrška imunitetu i zaštita krvnih žila

Shiitake (Lentinula edodes) ubraja se među najpoznatije ljekovite gljive koje imaju istaknuto mjesto i u kulinarstvu i u terapijskoj primjeni. Bogata je β-glukanima – prirodnim polisaharidima koji potiču aktivaciju imunoloških stanica poput makrofaga i NK-stanica, čime doprinosi jačanju prirodnih obrambenih mehanizama organizma. Tradicionalno se koristi u razdobljima pojačanog rizika od infekcija, osobito tijekom zimskih mjeseci.

Uz imunološki učinak, shiitake sadrži i spoj eritadenin, koji se istražuje zbog potencijalne sposobnosti regulacije kolesterola i potpore kardiovaskularnom zdravlju. Prema dosadašnjim spoznajama, može pridonijeti smanjenju LDL-kolesterola te povoljno utjecati na elastičnost krvnih žila.

Zbog kombinacije imunomodulatornih i kardiometaboličkih svojstava, shiitake se ističe kao gljiva koja djeluje postupno – podupirući prirodne regulacijske mehanizme organizma, a ne ciljajući samo na kratkoročni simptom.

Reishi – adaptogen za smirenje i vitalnost

Reishi (Ganoderma lucidum), često nazivan i “gljivom dugovječnosti”, tradicionalno se koristio u azijskoj medicinskoj praksi kao tonik za vitalnost i unutarnju ravnotežu. U suvremenom kontekstu smatra se jednom od najznačajnijih adaptogenih gljiva, s posebnim djelovanjem na regulaciju stresa i potporu živčanom sustavu.

Njezini ključni bioaktivni spojevi – ganoderičke kiseline i triterpeni – istražuju se zbog sposobnosti modulacije razine kortizola, glavnog hormona stresa. Za razliku od sedativa, reishi ne izaziva pospanost, već djeluje na stabilizaciju emocionalnog i neurološkog odgovora, što može pridonijeti osjećaju smirenosti kod tjeskobe, iscrpljenosti i poremećaja sna.

Osim učinka na stresnu os, reishi se povezuje i s podrškom funkciji jetre te uravnoteženju imunološkog odgovora, zbog čega je često opisivana kao “gljiva harmonije” – usmjerena na očuvanje homeostaze, a ne na kratkotrajnu stimulaciju.

Lavlja griva – hrana za mozak i živčani sustav

Lavlja griva (Hericium erinaceus) sve se češće ističe zbog potencijalnog djelovanja na kognitivne funkcije i zdravlje živčanog sustava. Posebno je poznata po spojevima hericenonima i erinacinima, koji potiču sintezu NGF-a (faktora rasta živaca) – neurotrofičnog proteina ključnog za regeneraciju neurona i očuvanje moždane plastičnosti.

Za razliku od stimulansa, lavlja griva ne djeluje putem naglog podizanja energije, već pruža tzv. “nutritivnu podršku” mozgu, pridonoseći mentalnoj jasnoći, fokusu i koncentraciji. Često se koristi u razdobljima intelektualnog napora, rada za računalom ili nakon iscrpljujućih stresnih stanja.

Istraživanja također razmatraju njezin potencijal u zaštiti od kognitivnog pada, što lavlju grivu svrstava među najperspektivnije gljive u području neuroprotekcije i dugoročne podrške kognitivnom zdravlju.

Cordyceps – energija i izdržljivost

Cordyceps (najčešće vrste C. militaris i C. sinensis) tradicionalno se koristi za potporu tjelesnoj vitalnosti i povećanje izdržljivosti. Za razliku od stimulansa poput kofeina, ne izaziva nagli porast energije, već djeluje na staničnoj razini, potičući sintezu ATP-a – glavne energetske molekule koja pokreće metaboličke procese u organizmu.

Sportaši i fizički aktivne osobe često posežu za cordycepsom zbog njegova potencijala u boljem iskorištavanju kisika, povećanju aerobne izdržljivosti i ubrzanju oporavka nakon napora. Zbog tog učinka smatra se prirodnim adaptogenom pogodnim za stanja kroničnog umora, iscrpljenosti ili oporavka nakon bolesti.

Uz učinke na energiju, cordyceps se istražuje i u kontekstu metaboličkog zdravlja, osobito zbog mogućeg utjecaja na regulaciju glukoze u krvi i antioksidativnu zaštitu stanica.

Chaga i Maitake – gljive koje dobivaju na popularnosti

Iako četiri opisane gljive nose najveću znanstvenu pozornost, sve više se spominju i druge vrste, poput chage (bogate antioksidansima i melaninom) te maitake gljive, poznate po utjecaju na metabolizam glukoze i imunitet. One se sve češće kombiniraju u pripravcima protiv stresa i za podršku vitalnosti.

Kako ih koristiti? Prah, kapsule ili ekstrakt

Ljekovite gljive danas su dostupne u obliku praha, kapsula ili koncentriranih ekstrakata. Prah se može umiješati u smoothie, kavu ili topli napitak, dok kapsule nude praktičnost za svakodnevnu primjenu. Ključno je birati standardizirane pripravke s jasno navedenim udjelom β-glukana, triterpena ili drugih karakterističnih bioaktivnih spojeva, jer upravo oni određuju biološku učinkovitost proizvoda

Kombiniranje različitih gljiva često donosi sinergijski učinak – primjerice, reishi navečer za opuštanje i regulaciju stresa, lavlja griva ujutro za kognitivnu jasnoću, a cordyceps prije tjelesne aktivnosti za potporu energiji i izdržljivosti.

Prirodna podrška suvremenom organizmu

Ljekovite gljive ne djeluju trenutačno ni simptomatski, već adaptogeno – potiču otpornost, ravnotežu i sposobnost organizma da se prilagodi fizičkim i mentalnim opterećenjima. Zbog takvog dugoročnog učinka sve su češći izbor onih koji traže prirodnu podršku vitalnosti i održavanju unutarnje stabilnosti.

U razdobljima učestalih infekcija, kroničnog umora ili mentalnog opterećenja, ove gljive predstavljaju spoj tradicionalnog iskustva i suvremenih znanstvenih spoznaja. Bilo da ih primjenjujemo zbog imuniteta, kognitivne jasnoće ili opće izdržljivosti, podsjećaju na ključnu činjenicu: zdravlje nije samo odsutnost bolesti, već sposobnost tijela i uma da se prilagode, obnove i ostanu snažni.

Nastavite čitati

Sport

Večer za pamćenje: Velikogorički suci u glamuru Lige prvaka!

Igor Pajač iz Zeline bio je glavni sudac utakmice Athletic Bilbao – Qarabag u skupini Lige prvaka, a pomoćnici su mu bila dva velikogorička suca – Ivan Mihalj i Bojan Zobenica. Dečki su prekinuli posto od deset godina…

Objavljeno

na

Objavio/la

Na dvije tisuće kilometara udaljenosti od kuće, u srcu Baskije, pitoresknom Bilbau, u srijedu navečer odigrala se utakmica na kojoj je organizirano ozbiljno okupljanje velikogoričkog nogometnog društva. Obitelj i prijatelji naših sudaca Ivana Mihalja i Bojana Zobenice došli su dati podršku dečkima u jednom prekrasnom trenutku karijere…

Athletic Bilbao dočekao je kazahstanski Qarabag u utakmici Lige prvaka, a suci te utakmice, prvi put nakon deset godina, bili su – Hrvati! Igor Pajač iz Zeline kao glavni sudac, a naši dečki, Ivan i Bojan, kao njegovi pomoćnici.

“Nakon godina truda i rada snovi su postali stvarnost! Hvala kao prvo mojoj obitelji, supruzi, ocu, majci, najdražoj teti i sestri, hvala mojim kumovima Ivanu i Mati, prijateljima Marku, Zvonku, Ivanu, Igoru, Jozi, Žaretu, Petru, Vukiju, Dariju, Gabiju, bivšem predsjedniku, ali prijatelju Bruni, mojim mentorima Šeletu, Bebeku, Vitku i Moći, sudačkom odjelu, kolegama Igoru i Zori, svim kolegama sucima, koji su me podržavali i koji me podržavaju, jer bez svih vas, ovo se ne bi moglo ostvariti. Ponosno ću predstavljati Hrvatsku, HNS i Veliku Goricu”, objavio je Bojan Zobenica na društvenim mrežama u iščekivanju najvažnije utakmice u njegovoj karijeri.

Zobenica je rođeni Vinkovčanin, ali je već godinama gorički zet i stanovnik našega grada, dio našeg nogometnog središta i samim time u potpunosti velikogorički sudac. Ivan Mihalj, s druge strane, više je velikomlački nego velikogorički sudac, ali tu su u pitanju nijanse, jer Ivan je izdanak u Turopolju i šire dobro poznate nogometne loze Mihalj…

Šef Pajač i “mahači” Mihalj i Zobenica odradili su jako dobar posao u utakmici koja je počela ludo, golom gostiju iz Kazahstana već u prvoj minuti, a završila ipak sigurnom pobjedom domaćina 3-1. Ocjene njihova nastupa su pozitivne, sve je prošlo bez ikakvih repova, a to bi moglo značiti da će se u budućnosti otvoriti nova slična prilika.

Četvrti sudac ovom je prilikom također bio domaći čovjek, Đakovčanin Zdenko Lovrić, a u VAR sobi sjedio je Riječanin Ivan Bebek, a pomagao mu je Švicarac Fedayi San, jedini član ove postave koji nije stigao iz Hrvatske.

Pajač kao glavni te Zobenica i Mihalj kao pomoćni suci nedavno su dijelili pravdu i u utakmici drugoga kola Europske lige između španjolske Celte i grčkog PAOK-a, kao i kvalifikacijski ogled reprezentacija Estonije i Moldavije.

Posljednji hrvatski sudac koji je sudio utakmicu Lige prvaka bio je Ivan Bebek, koji je u rujnu 2015. vodio ogled Real Madrida i Šahtara na Santiago Bernabeuu.

Nastavite čitati

Vijesti

Akcija čišćenja šume u Vukomeriću – “Zajedno protiv ilegalnih deponija”

Centar za mlade VG i ZMAG organiziraju volontersku akciju čišćenja šume u Vukomeriću uz besplatan ručak i zajednički odvoz prikupljenog otpada.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Pexels.com

U nedjelju, 26. listopada, Centar za mlade Velika Gorica i ZMAG organiziraju akciju čišćenja šume u Vukomeriću s ciljem uklanjanja otpada s ilegalnih deponija. U akciji mogu sudjelovati svi građani koji žele doprinijeti očuvanju okoliša, a sudjelovanje je moguće uz obaveznu prijavu.

Okupljanje sudionika predviđeno je u 9:30 sati na Recikliranom imanju u Vukomeriću, gdje će volontere dočekati kava i čaj. Nakon toga, u 10 sati, sudionici će zajednički krenuti prema lokaciji čišćenja. Akcija završava ručkom u 14 sati, ponovno na Recikliranom imanju.

Organizatori napominju da je potrebno ponijeti radnu odjeću i čvrste rukavice, a oni koji ih nemaju mogu to navesti prilikom prijave kako bi im bile osigurane. Uz Centar za mlade VG i ZMAG, u organizaciji sudjeluju i VG Čistoća te European Forest Institute, uz potporu Europske unije.

Prijaviti se možete putem e-maila [email protected].

Nastavite čitati

Reporter 454 - 23.10.2025.

Facebook

Izdvojeno