Povežite se s nama

Vijesti

Otkriće u centru grada: Živjela u kući s više od 20 mačaka, neke su već bile mrtve

Volonteri su u prva dva dana pronašli 16 mačaka, a veterinarska služba uklonila je šest mrtvih iz kuće i dvorišta

Objavljeno

na

– Zamislite kako je živjeti u zatvorenoj kući s preko 30 nekastriranih gladnih mačaka koje se međusobno pare, tuku i posvuda obavljaju nuždu. Zamislite kako se probijaju kroz hrpe smrdljivog smeća ne bi li našle nešto za jesti, a spavaju kraj raspadnutih tijela svojih prijatelja – ovim riječima volonterka Martina Vujnović, koja se bavi zaštitom životinja, opisuje stanje koje je zatekla u jednoj kući u centru Velike Gorice.

Šokantni uvjeti u kojima je živjela žena i njezine mačke izašli su u javnost kada je vlasnica kuće i mačaka završila u bolnici, a rodbina je prije četiri dana pozvala volontere znajući kako se u kući nalazi veliki broj mačaka. Procjenjuju kako je u kući živjelo oko 30 mačaka i mačića. Neke od njih volonteri su pronašli mrtve, a ostale su krenuli loviti. U prva dva dana ulovili su ih 16.

Foto: Martina Vujnović

– U kući je užasan nered, neopisiv je smrad, a ne može se ni hodati i otkrivati gdje se mačke sve skrivaju. Njima je to sve novo, pod stresom su, naravno da su se razbježale i sakrile. Oni malo pitomiji ili čija je glad bila jača od svega prišli su na hranu – ispričala je Martina Vujnović i dodala kako će s lovom na mačke nastaviti sve dok ih sve ne pronađu.

Mačke su, kaže volonterka, u katastrofalnom stanju, izgladnjele, bolesne i pune parazita te za njih sada brinu u jednom veterinarskom stacionaru u Zagrebu. Za one mačke čije se stanje stabilizira volonteri traže privremeni smještaj.

Mačke u stacionaru. Foto: Martina Vujnović

– Stanje je kao iz najgore noćne more. Po kući i dvorištu je bio velik broj mrtvih mačaka, a one koje su žive su u izrazito lošem stanju jer su bile toliko dugo gladne da su neuhranjene, najmanji mačići su zbog nedostatka hrane nerazvijeni pa je teško procijeniti i njihovu starost – opisuje Vujnović.

O svemu što su zatekli, volonteri su obavijestili i institucije, a potvrdili su nam i iz Državnog inspektorata da znaju za slučaj. No, kako se trenutno na predmetu radi, nisu željeli davati nikakve informacije.

Slučaj su nam komentirali iz ureda komunalnog redara te su kazali kako su prvi susret s gospođom koja je u kući držala velik broj mačaka imali prije nekoliko godina. Na poziv susjeda, na teren je izašao komunalni redar s veterinarskim inspektorom kako bi provjerili uvjete držanja mačaka.

– Mačke su u ono vrijeme, dok je ona još bila zdrava, bile dobrog gojnog stanja i zdrave, samo je unutra bilo neuredno jer je držala mačke u sobi, a one su obavljale nuždu i po parketu. Tada smo joj naložili da mačke mora držati u određenim higijenskim uvjetima te joj je veterinarski inspektor rekao da napravi nastambu za mačke – ispričao je komunalni redar te dodao kako je gospođa tada obećala da će mačkama u garaži napraviti nastambu.

– To je privatna kuća i dvorište i tamo je držala svoje mačke. Ni sama nije znala koliko ih ima. Istina da one nisu bile čipirane, ali po zakonu ni ne trebaju biti. Ljudima je smetalo što im idu po dvorištu i zato su nas zvali – kaže naš sugovornik.

Slučaj je tada preuzeo, kao viša instanca, Državni inspektorat, a gorički komunalni redari više nisu zaprimili niti jednu prijavu vezanu uz ovaj slučaj. Do nedavno.

Na teren su ponovo izašli 19. travnja, zajedno s policijom i veterinarskim inspektorom, ali tada na lokaciji nisu zatekli niti jednu živu mačku.

– Prozori su u kući bili otvoreni, pa su neke možda i izašle van, a većinu je navodno pokupila udruga za zaštitu životinja. Bilo je tamo šest uginulih mačaka, našli smo ih zamotane u deke, a vlasnica je izgleda bila toliko bolesna da se nije htjela odvojiti ni od uginulih mačaka – kažu iz ureda komunalnog redara i dodaju kako je mrtve životinje zbrinula služba veterinarske ambulante kako ne bi došlo do širenja kakve zaraze.

Foto: Martina Vujnović

Što dalje?

Kada pronađu sve mačke i pobrinu se za njihovo zdravstveno stanje, volonteri će ih pokušati udomiti. No, ostaje pitanje što je potrebno učiniti kako se ovakvi slučajevi više ne bi ponovili. Jer zista, niti jedna osoba na svijetu, kao ni životinja, ne bi trebala živjeti u ovakvim uvjetima. A, ako pitate Martinu Vujnović, novi slični slučajevi samo čekaju da izađu na svjetlo dana…

– Ovo, nažalost, nije ni prvi ni zadnji ovakav slučaj. Imamo u Gorici još nekoliko sličnih koji su trenutno aktualni i koje već mjesecima pokušavamo riješiti. Prošle godine smo imali identičan slučaj, samo u stanu u centru Velike Gorice. U stanu smo zatekli hrpu mrtvih i nešto živih mačaka koje su bile u očajnom stanju, skoro pred smrt. Na kraju smo uspjeli par spasiti, a druge su netragom nestale. Ništa od ovoga se ne bi dogodilo da smo bili pravovremeno obaviješteni ili da su institucije obavile svoj posao i zato želimo sastanak sa svim institucijama koje mogu postupati u ovakvim slučajevima – zaključuje volonterka i apelira na sve nadležne institucije da zajedno krenu u rješavanje ovakvih slučajeva.

Najave

Turopoljski polumaraton se vraća u Goricu! U nedjelju 600 trkača, zatvara se dio gradskih prometnica

Nakon sedam godina pauze, Velika Gorica je ponovno domaćin Turopoljskog polumaratona.

Objavljeno

na

Nakon sedam godina pauze, u nedjelju, 31. svibnja, u Veliku Goricu se vraća Turopoljski polumaraton koji ponovno okuplja trkače na gradskim ulicama. Organizator je AK Turopolje, čiji je predsjednik Hrvoje Mikulić istaknuo kako se radi o povratku jedne dugogodišnje sportske priče u gradu.

“Turopoljski polumaraton jer nasljednik popularne Turopoljske trke koja je bila godinama ovdje. Sretni smo da se napokon vraća i uzbuđeni smo. Trka će imati tri dužine, polumaraton (21 km) te popratne utrke od 10 km i 5 km. Trenutačno imamo prijavljenih 620 trkača, potvrđenih preko 520. Očekujemo da ćemo doći do brojke od 600, a cilj nam je uhvatiti zamah kako bi ovo bila redovna manifestacija”, rekao je Mikulić.

Mikulić je zahvalio i brojnim partnerima koji su sudjelovali u organizaciji, Gradu Velikoj Gorici, Zagrebačkoj županiji, Zajednici sportskih udruga Grada Velike Gorice, turističkim zajednicama, policiji, vatrogascima te velikom broju volontera.

“Ovo je ogroman projekt i zahtijeva puno ljudi po cesti i bez njih ništa ne bi bilo”, istaknuo je.

Utrka ima i međunarodni karakter, a u Veliku Goricu dolaze trkači iz BiH, Slovenije, Švicarske, SAD-a, Kine i Filipina. Među sudionicima je i velik broj mladih, oko 10 % natjecatelja je mlađe od 20 godina.

Zbog utrke će u nedjelju doći do značajnih prometnih ograničenja. Zagrebačka ulica bit će zatvorena od 8:50 do 12 sati, od Gradske tržnice do križanja s Ulicom Rudolfa Fizira i Poštanskom ulicom. Privremeno će se zatvarati i dijelovi Ljudevita Posavskog i Matice hrvatske, koji će se ponovno otvarati nakon prolaska trkača.

“Natjecatelji koji trče 5 km kreću od Muzeja Turopolja i idu do Zubaka, tamo se polukružno okreću, vraćaju se Ulicom Ljudevita Posavskog, Matice hrvatske, idu kroz rotore i dolaze do cilja. 10 km ide tako još jedan krug. Što se tiče polumaratona, natjecatelji također idu do Zubaka, ali se ne okreću već skreću u Poštansku ulicu, ali idu po nogostupu i skreću na Vukomeričku cestu, idu u A. K. Miošića do Kolodvorske gdje će skrenuti desno prema pruzi, zatim idu lijevo u Ulicu bana Josipa Jelačića i prolaze kroz cijeli Kurilovec pa će proći kroz Josipovićevu ulicu pa preko rotora u Ulicu Stjepana Fabijančića Jape, skroz do obilaznice gdje skreću lijevo i kod novog reciklažnog dvorišta i spajaju je se na Stjepana Fabijančića Jape i dolaze do cilja i tako dva puta”, pojašnjava Mikulić.

Osim sportskog dijela, događaj će imati i popratni sadržaj DJ program, ručak za natjecatelje te sportski buvljak. Prikupljena sredstva od buvljaka bit će donirana Caritasu župe Navještenja Blažene Djevice Marije, a dodatni dio donirat će i AK Turopolje

Za natjecatelje je pripremljeno sedam okrjepnih stanica te gulaš nakon utrke te rižoto i tjesteninu s povrćem.

Podjela startnih paketa organizirana je u prostoru Turističke zajednice Grada Velike Gorice u petak od 17 do 20 sati, u subotu od 9 do 12 te od 17 do 20, kao i na dan utrke od 7 do 8:30 sati.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Energetski dan u Velikoj Gorici – predstavljen alat za izračun solarne energije na krovovima

Na Energetskom danu predstavljen je novi sustav za izračun solarnog potencijala krovova, a govorilo se i o geotermalnoj energiji, obnovi zgrada i energetskim zajednicama.

Objavljeno

na

Foto: Grad Velika Gorica

U Velikoj Gorici održan je Energetski dan u sklopu projekta META BUILD, na kojem sudjeluju sudjeluju HEP Toplinarstvo, Velika Gorica, Gradsko stambeno gospodarstvo Velika Gorica, Cirkularni energetski resursi i Fakultet strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu.

Konferencija je posvećena energetskoj tranziciji i obnovljivim izvorima energije, a među okupljenima su bili predstavnici institucija, stručnjaci i projektni partneri, a najveću pažnju privukao je novi gradski alat koji građanima omogućuje procjenu isplativosti postavljanja solarnih panela na vlastite krovove.

Foto: Grad Velika Gorica

U ime Grada sudionike je pozdravila Gordana Mikulčić Krnjaja, koja je predstavila aktualne gradske projekte vezane uz energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije.

Među njima je i webGIS modul “Solarni potencijal“, digitalni sustav putem kojeg građani mogu pronaći svoju kuću ili zgradu, pregledati krovne površine i dobiti informativni izračun mogućeg korištenja sunčeve energije i očekivanih ušteda.

Sustav prikazuje podatke poput površine krova, njegova nagiba i orijentacije, a omogućuje i 3D pregled objekata. Za njegovu izradu provedeno je detaljno aerofotogrametrijsko snimanje naseljenog područja grada te je izrađena nova ortofoto podloga i prostorni 3D prikaz.

Foto: Grad Velika Gorica

Nova platforma ima i dodatnu opciju prijave promjena na terenu pa građani mogu javiti ako je riječ o novogradnji ili objektu koji još nije evidentiran u sustavu. Tako bi se podaci trebali redovito ažurirati i nadopunjavati.

Na konferenciji se govorilo i o mogućnostima razvoja geotermalne energije u Velikoj Gorici, energetskim obnovama javnih zgrada kroz ESCO model te o konceptima energetskih zajednica i građanskih energetskih projekata.

Nastavite čitati

Najave

Biciklijada se vraća u Buševec – 20 kilometara rekreativne vožnje

Rekreativna vožnja duga 20 kilometara starta u 15 sati, a sudjelovanje je besplatno.

Objavljeno

na

Objavio/la

U Buševcu se 7. lipnja 2026. ponovno održava 11. Buševska biciklijada u organizaciji udruge “Moj Buševec” i portala Biciklijade.com. Rekreativna vožnja namijenjena je svim dobnim skupinama, a start je u 15 sati na Trgu Seljačke sloge.

Kao što smo najavili ranije, sudionici će voziti rutu dugu oko 20 kilometara, koja iz Buševca vodi prema Vukovini pa se kružno vraća na početnu točku. Tempo je prilagođen rekreativcima, a na polovici puta planirana je kraća pauza uz okrjepu.

Sudjelovanje je besplatno, bez kotizacije, a servisno vozilo za bicikle u kvaru će biti u stanju pripravnosti cijelo vrijeme, kao i prijevoz za one koji ne mogu nastaviti vožnju te vozilo s volonterima Crvenog križa Velika Gorica.

Prvih sto prijavljenih na startu dobit će i majicu biciklijade. Nakon vožnje, druženje se nastavlja uz prateće zabavne sadržaje.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Od ideje do vlastitog posla – VEGORA organizira radionicu za buduće obrtnike

Polaznici će dobiti konkretne informacije o otvaranju i vođenju paušalnog obrta.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Burst/pexels.com

Razvojna agencija Grada Velike Gorice organizira radionicu “Kako otvoriti paušalni obrt?” namijenjenu svima koji planiraju pokrenuti vlastiti posao, ali ne znaju odakle krenuti. Radionica će se održati 9. lipnja od 16 do 18 sati u Poduzetničkom inkubatoru Velika Gorica.

Sudionici će kroz praktične primjere dobiti pregled koraka potrebnih za otvaranje paušalnog obrta, ali i informacije o obvezama koje ih očekuju nakon pokretanja poslovanja. Fokus radionice bit će na najčešćim pogreškama koje novi obrtnici rade te načinima kako poslovnu ideju pretvoriti u održiv posao.

Radionicu vodi Dalija Zubek, a prijave su moguće putem online obrasca.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Vjernost se isplatila: KTC nagradio kupce s tri nova automobila

Trenutačno su aktivne još dvije nagradne igre u kojima sudionici mogu osvojiti Renault Clio 6 te Suzuki Vitaru Hybrid.

Objavljeno

na

KTC-ove nagradne igre tijekom travnja donijele su čak tri nova automobila sretnim dobitnicama iz različitih dijelova Hrvatske. Ključevi novih vozila uručeni su u sklopu triju promotivnih kampanja koje je KTC organizirao u suradnji s partnerima.

Peugeot 2008 osvojila je Iva Balent iz Kalinovca u nagradnoj igri koju su zajednički organizirali Dukat i KTC. Laura Munjić iz Roženice postala je vlasnica Renaulta Captur nakon sudjelovanja u nagradnoj igri Violete i KTC-a, održanoj povodom otvorenja novog supermarketa u Velikoj Gorici. Treća glavna nagrada, Škoda Kamiq, pripala je Martini Bašić iz Križevaca, koja je automobil osvojila u nagradnoj igri KTC poljoljekarni.

Ključeve novih vozila dobitnicama su uručile direktorice KTC-ovih odjela nabave i prodaje. Martinu Bojko uručila je ključeve Peugeota 2008, Valentina Katana predala je Renault Captur, dok je Anita Pofuk uručila ključeve Škode Kamiq. Iz KTC-a su zahvalili svim kupcima koji sudjeluju u njihovim nagradnim igrama, ističući kako velik interes potvrđuje vjernost kupaca i popularnost ovakvih promotivnih akcija.

Nagradni ciklus nastavlja se i tijekom svibnja. Trenutačno su aktivne još dvije nagradne igre u kojima sudionici mogu osvojiti Renault Clio 6 te Suzuki Vitaru Hybrid.

Više informacija o aktualnim nagradnim igrama dostupno je na ovdje

Nastavite čitati

Reporter 459 - 30.04.2026.

Facebook

Izdvojeno