Povežite se s nama

HOTNEWS

Opasna Zagrebačka ulica: Broj prometnih nesreća čak je 60 posto veći nego lani!

Objavljeno

na

Analiza Policijske postaje Velika Gorica pokazala je kako se na goričkom području u prvih devet mjeseci ove godine dogodilo 28,33 posto više prometnih nesreća u odnosu na isto razdoblje prošle godine. U brojkama je to 308 nesreća u ovoj, odnosno 240 u 2015. godini.

 

Prometne nesreće bile su najčešće četvrtkom (53) petkom (52) i utorkom (51) u vremenu od 10,00 do 18,00 sati, Najčešće su se nesreće događale u Gradu Velika Gorica (296), Općine Orle (3), Kravarsko (3) i Pokupsko 6).

 

Foto: Cityportal

Foto: Cityportal

Najkritičnija prometnica je Zagrebačka ulica u Velikoj Gorici na koji su se dogodile 32 (2015-20), prometne nesreće, što je za 60 posto više u odnosu na prošlu godinu. U istim nesrećama 18 nesreća je bilo sa ozlijeđenim osoba a nije bilo smrtno stradalih osoba. Prometnice na kojima se najčešće dešavaju prometne nesreće su, Zagrebačka Kolareva ulica 17 (2015-8), Sisačka ulica 9 (2015-19), te Matice Hrvatske 6 (2015-7).

 

Dobar pokazatelj je taj da se broj smrtno stradalih smanjio za 20 posto.

 

“Od ukupnog broja prometnih nesreća  4 (2015-5), prometne nesreće bile su sa smrtnom posljedicom u kojima su 4 osobe smrtno stradale, što je za 20 % manje u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Od istog broja prometnih nesreća  84 (2015-94) prometnih nesreća bile su sa ozlijeđenim osobama u kojima je 20 osoba zadobilo teške tjelesne ozljede a 91 osoba je zadobila tjelesne ozljede”, kaže načelnik goričke policije Kristijan Suša.

 

Foto: Cityportal

Foto: Cityportal

Mladi vozači sudjelovali su u 44 (2015-30) prometnih nesreća što je za 46,6 posto više u odnosu na isto razdoblje lani. Mladi vozači sudjelovali su u 6 (2015-9) prometnih nesreća sa ozlijeđenim osobama što je 33,33 posto manje u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a sa smrtnom posljedicom je manje za 200 posto (2016-0, 2015-2).

 

Mopedisti i motociklisti u prvih devet mjeseci 2016. sudjelovali su u devet (2015-20) prometnih nesreća što je za 55 posto manje za isto razdoblje prošle godine. U istim nesrećama 1 (2015-2) motociklisti je smrtno stradalo što je za 50 posto manje u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

 

Biciklisti su sudjelovali u 18 (2015-17) prometnih nesreća što je za 5,8 posto više u odnosu na prošlu godinu. U istim nesrećama 12 biciklista je ozlijeđeno dok nije bilo nesreća sa smrtnom posljedicom.

 

Pješaci su sudjelovali u 13 (2015-10) prometnih nesreća što je za 30 posto  više u odnosnu na prošlu godinu. U istim nesrećama 12 pješaka je ozlijeđeno, dok je jedan pješak smrtno stradao. Djeca su sudjelovala u 28 (2015-23) prometnih nesreća što je za 21,7 posto više u odnosnu na prošlu godinu. U istim nesrećama ozlijeđeno je sedmero djece.

 

Starije osobe iznad 65 godina života su sudjelovale u 30 (2015-19) prometnih nesreća što je za 57,8 posto više u odnosu na prošlu godinu. U istim nesrećama devetero ljudi je ozlijeđeno te je jedna osoba smrtno stradala što je za 100 posto više u odnosu na prošlu godinu.

 

“Kako bi se zaustavio negativan trend događanja prometnih nesreća osigurat ćemo kontinuiranu nazočnost policijskih službenika na prometnicama koji su prema analitičkim i statističkim pokazateljima iskazuju kao ugrožene, kako bi se na taj način preventiivno djelovalo na vozače i suzbilo činjenje prometnih prekršaja”, istaknuo je načelnik Suša.

 

HOTNEWS

Utakmice 06. kola 5.MNL VG Sjever kao dio dvodnevne proslave Dana Velike Mlake

Objavljeno

na

Objavio/la

Utakmice 06. kola 5.Malonogometne lige VG Sjever biti će dio dvodnevne proslave Dana Velike Mlake (26.-27. srpnja 2025.).

Velika Gorica, 25.07.2025. Najava 06. kola 5.MNL VG Sjever. Foto: David Jolić/cityportal.hr

”Vijeće Mjesnog odbora Velika Mlaka poziva sve vas da u čim većem broju dođete na ŠRC Jure Mihalj – Đuro, 26.07.2025. od 18:30 i da se svi skupa podružimo i proveselimo povodom blagdana Svete Ane i Dana našeg mjesta Velike Mlake.”

Galerija fotografija

5.Malonogometna liga VG Sjever 2025., 06. kolo

Raspored 06. kola (Velika Mlaka, subota, 26.07.2025.): 18:30 Obrezina – Šćitarjevo, 19:10 Kurilovec – Petrovina, 19:50 Rakarje – Pleso, 20:30 Gradići – Mičevec, 21:10 Velika Mlaka – Kosnica,

Rezultati 05. kola (Pleso, subota, 19.07.2025.): Pleso – Kosnica 2:2, Velika Mlaka – Kurilovec 2:0 (J.Marić, S.Vidović), Rakarje – Obrezina 2:1, Mičevec – Šćitarjevo 1:3 (L. Celčić /A.Smajić, Š.Matić, M.Šorša), Gradići – Petrovina 4:2.

Redoslijed: 1. Šćitarjevo 13 (5 4 1 0 18:3), 2. Kurilovec 10 (5 3 1 1 12:5), 3. Velika Mlaka 10 (5 3 1 1 11:4), 4. Obrezina 9 (5 3 0 2 13:10), 5. Rakarje 7 (5 2 1 2 8:8), 6. Pleso 7 (5 2 1 2 8:12), 7. Petrovina 6 (5 2 0 3 9:10), 8. Gradići 6 (5 2 0 3 9:13), 9. Mičevec 3 (5 1 0 4 5:9), 10. Kosnica 1 (5 0 1 4 3:22).

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Šljeminho u lovu na goričke talente – s 8-godišnjakom snimio Ludog kuhara

Franjo je najmlađi reper u Hrvatskoj koji je snimio studijsku pjesmu!

Objavljeno

na

(Foto: Privatni album, tekst: Gianna Kotroman)

Karlo Milinković, kojem je u javnosti poznatije umjetničko ime Šljeminho, velikogorički je raper koji nas oduševljava satiričkim stihovima, a nedavno je u svojem studiju imao „pojačanje“.

Osmogodišnji Franjo Đuričić Frenki, učenik OŠ Eugena Kumičića, koji glazbenika zna od kad zna za sebe, predložio je suradnju na novoj pjesmi „Ludi kuhar“, a Šljeminhu nije trebalo dvaput reći…

– Frenki i ja smo familija a svakodnevno, na putu do škole, prolazi pored mog kafića u Velikoj Gorici kada si malo pospikamo i dotaknemo se i poslovnih tema. Tako mi je predložio da zajedno snimimo pjesmu, što sam objeručke prihvatio. Tekst pjesme prati kuhara u restoranu, koji mukotrpno radi a ja se ljutim na njega i tjeram ga da radi još više. Suradnja je bila zabavna, Frenki je ritmički polovio sve brzo, ima dara i postao je najmlađim reperom u Hrvatskoj koji je snimio studijsku pjesmu. Bilo je fantastično raditi s njim! – rekao nam je Šljeminho uz nadu da će se publici pjesma svidjeti.

S Frenkijem, kaže, očekuje i nastavak suradnje, a tome se veseli i mladi Velikogoričanin.

– Karlo mi je bio veliku uzor i sad kad smo snimili pjesmu očekujem koncert na Hipodromu za 10 godina! – našalio se simpatični osmogodišnji Franjo Đuričić Frenki i ispričao anegdotu o tekstu pjesme „Ludi kuhar“.

–Ja sam najprije napisao tekst i dao Karlu, ali on ga je izgubio, pa je morao napisati novi tekst. Ali, jako mi je bilo zabavno snimati pjesmu, nagutao sam se usput i soka, i ispala je super. Jako sam ponosan – ispričao je Frenki, a mama Maja još je nadodala da ga kroz život vodi upornost, kao i kod nastanka ove pjesme.

– Ono što zamisli, to i ostvari. Oduvijek je govorio da će biti pjevač ili bankomat! – misli da ako radiš u kutiji od bankomata,  svaki dan brojiš novce i pun si para, ali mislim da mu je ovo s pjevačem ipak pametnija ideja. Znači, Karla je obilazio stalno, na putu do škole, do pekare…odnio mu je test pjesme na nekakvoj kuverti i ispostavilo se na kraju da su odličan glazbeni par. Inače, Karlo je sin od moje sestrične tako da sve ostaje u familiji – ispričala je Maja Đuričić, ponosna mama najmlađeg hrvatskog repera.

Tako je gorička glazbena scena od ovog ljeta bogatija za novu nadu repa, a evo što su to Šljeminho i Frenki skuhali:

Nastavite čitati

HOTNEWS

Ačkar obišao 1,2 milijuna eura vrijedne radove na Gradskom stadionu

Grad i HNK Gorica podijelili financiranje 50:50

Objavljeno

na

Objavio/la

Veliki infrastrukturni radovi na travnjaku velikogoričkog Gradskog stadiona napreduju punom parom.

Gotovo 4 desetljeća star travnjak otišao je u povijest, a zamijenit će ga novi i to kroz dvije faze radova.

Prva faza obuhvaća pripremne radove terena sa drenažom vrijedne oko 600 tisuća eura koje financira Grad Velika Gorica putem Ustanove za upravljanje sportskim objektima.

Druga faza je postavljanje grijanja i samog travnjaka, a radove vrijedne također oko 600 tisuća eura financira HNK Gorica uz pomoć Hrvatskog nogometnog saveza i Zagrebačke županije.

– Nakon 38 godina Gradski stadion u Velikoj Gorici dobit će novi travnjak čime će se osigurati vrhunski uvjeti za trening i natjecanja, kako za prvoligaša HNK Goricu, tako i za mlađe kategorije, te brojne sportske klubove i udruge koje koriste stadion – poručio je  gradonačelnik Krešimir Ačkar prilikom obilaska gradilišta.

Prema najavama i dinamici radova travnjak će biti završen u drugoj polovici kolovoza, dok će na njemu prva utakmica biti odigrana 20. rujna.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Konzum odgovorio: Zatvaranje prodavaonica u Turopolju i Ščitarjevu rezultat je poslovne odluke

Upitali smo njihovu Službu korporativnih komunikacija o prekidu rada lokalnih trgovina

Objavljeno

na

Objavio/la

Nakon što su našoj redakciji pristigli mailovi i pozivi razočaranih stanovnika Turopolja i Šćitarjeva, koji gube mogućnost kupnje u svojim naseljima u Konzumovim trgovinama, a koje se zatvaraju ili su pred zatvaranjem, o čemu smo pisali OVDJE, poslali smo službeni upit njihovoj Službi korporativnih komunikacija u potrazi za konkretnim odgovorom. 

Evo što su nam odgovorili: 

 – Zatvaranje prodavaonica u Turopolju i Ščitarjevu rezultat je poslovne odluke nastavno na istek ugovora o zakupu, a svi djelatnici iz zatvorenih prodavaonica nastavljaju raditi u drugim obližnjim Konzumovim prodavaonicama, vodeći pritom računa o njihovoj blizini stanovanja i osobnim okolnostima. Briga o ljudima i očuvanje radnih mjesta u svakom procesu promjena ostaju naš prioritet. Planove vlasnika prostora ne možemo komentirati – stoji u dopisu. 

Također, Konzum je kupce uputio na najbliže prodavaonice: Stara cesta 8 u Vukovini i Velikogorička 38B u Novom Čiču, te u Velikoj Gorici na tri lokacije, uključujući Super Konzum. 

Tako stanovnici spomenutih naselja u budućnosti neće moći u svojoj neposrednoj blizini kupovati u Konzumovoj trgovini ili, ako to žele, morat će na udaljeniju lokaciju, s tim da mještani Turopolja sada više nemaju u naselju ni jednu trgovinu i organizirana im je dostava svježeg kruha, dok je Šćitarjevu ostala jedna, no cjenovno i asortimanom lošija – kažu. 

No, možda u narednom periodu neki drugi trgovački lanci prepoznaju velikogoričku okolicu kao tržišno isplativu, bez obzira na trošak zakupa prostora… 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Jedna karta za vlak, tramvaj i autobus na području tri županije? Projekt ide dalje

„Želimo potvrditi da ono što smo do sada radili nije bilo uzalud, već da je riječ o sustavnim pripremama za jedinstvenu kartu i povezani javni prijevoz“.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zagrebačka županija

Na radnom sastanku održanom u Zaboku, župani Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije te gradonačelnik Zagreba složili su se da projekt integriranog prijevoza ide dalje! Cilj je uvođenje jedinstvene karte kojom bi građani mogli putovati vlakom, tramvajem i autobusom na području cijele zagrebačke aglomeracije. Prvi konkretni korak očekuje se krajem srpnja, kada će tročlano izaslanstvo s jasnim zahtjevima sjesti za stol s potpredsjednikom Vlade i ministrom prometa Olegom Butkovićem.

Iako se o integriranom prijevozu govori već godinama, čini se da je projekt napokon došao do točke u kojoj bi mogao postati opipljiv za svakodnevne putnike. „Došlo je vrijeme da proširimo ovaj projekt i učinimo ga jasno vidljivim na cijelom prostoru Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije te Grada Zagreba. Želimo potvrditi da ono što smo do sada radili nije bilo uzalud, već da je riječ o sustavnim pripremama za jedinstvenu kartu i povezani javni prijevoz“, poručio je župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić. Također istaknuo je kako bi realizacijom ovog projekta došlo do smanjenja prometnih gužvi, što dalje može i pozitivno utjecati na klimatske promjene.

Njegov kolega iz Krapinsko-zagorske županije, Željko Kolar, najavio je da će sastanak s ministrom Butkovićem biti ključan. „Mi ćemo doći s konkretnim zahtjevima oko nastavka projekta čiji je krajnji cilj uvođenje jedne karte za putnike koja bi vrijedila za područje cijele Zagrebačke i Krapinsko – zagorske županije te Grada Zagreba, a neovisno o kakvoj vrsti prijevoza se radi, autobus, tramvaj ili vlak. Od toga nećemo odustati i smatramo da je upravo sada pravo vrijeme za realizaciju tog projekta“, rekao je Kolar.

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević istaknuo je da je do sada izrađena čitava serija strateških dokumenata i studija, no sada je vrijeme za akciju, prije svega infrastrukturnu. Fokus je, kaže, na ulaganjima u željeznicu kao ključnom nositelju međugradskog prijevoza. „Bez bolje željeznice nema ni boljeg javnog prijevoza u cjelini“, rekao je Tomašević, dodavši kako je važno i uskladiti vozne redove svih prijevoznika kako bi sustav bio funkcionalan.

Ako se planovi potvrde i financijska sredstva osiguraju, već u bliskoj budućnosti građani triju županija mogli bi putovati jednostavnije, brže i jeftinije. S jednom kartom, jednim sustavom i boljim javnim prijevozom za sve.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Reporter 450 - 26.06.2025.

Facebook

Izdvojeno