Povežite se s nama

Kultura

Ogranak Matice hrvatske u Velikoj Gorici: ‘Zbogom gospon Mijo…’

‘Pa dobro dragi moji Turopoljci, što čekate? Još uvijek nemate svoj rječnik. Kako to mislite, ne možete ga napisati? Habdelić je to mogao napraviti u 17.stoljeću, a vi danas ne možete? Što čekate, naši govori nestaju’, piše, među ostalim, u Sjećanju goričke Matice na pokojnog prof.dr.sc. Miju Lončarića.

Objavljeno

na

Kao što smo već pisali, u srijedu 21.lipnja, preminuo je vrhunski hrvatski jezikoslovac, dr.sc. Mijo Lončarić, a vijest je duboko potresla i Turopolje. Upravo je on jedan od najzaslužnijih za priznanje turopoljskog dijalekta kao nematerijalnog kulturnog dobra Republike Hrvatske, te jedan od najzanačajnijih autora Turopoljskog rječnika na čijem je stvaranju sudjelovao do zadnjeg dana svog života. Stoga u cijelostimo prenosimo sjećanje koje su nam uputili iz Ogranka Matice hrvatske u Velikoj Gorici.

‘In memoriam – Otec turopoljskog dijalekta, dr sc. Mijo Lončarić  (1. rujna 1941. – lipnja 2023.)

Bio je najpoznatiji hrvatski jezikoslovac, dijalektolog, kajkavolog, kroatist i lingvist. Impozantan je popis njegovih aktivnosti, koje je poduzimao da hrvatska dijalektologija bude prepoznata kao reprezentativni dio hrvatskoga jezika. Nije se ustručavao pisati pisma predsjednicima naše zemlje, predsjednicima Sabora i Vlade, u nastojanju da država učini sve kako bi se popisalo i opisalo dijalektalno jezično blago koje polako ali sigurno nestaje.

Učio je mlade istraživače kako istraživati na terenu, ali i kako opisati pojedini govor/skupinu govora. Vodio je nacionalne projekte “Hrvatski književni jezik” i “Hrvatski dijalektološki (jezični) atlas”,  želio je hrvatski jezik dignuti na razinu velikih svjetskih jezika.

U Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje radio je od 1973. godine do odlaska u mirovinu 2012. godine. Bio je sudionik brojnih znanstvenih skupova, kongresa i konferencija u zemlji i inozemstvu, koji su se odnosili na dijalektologiju. Dobitnik je brojnih priznanja i nagrada.

U centru njegovog živog interesa je ipak bila kajkavologija. On je autor nove službene klasifikacije kajkavskog narječja, kojom je kajkavsko narječje podijeljeno u 15 dijalekata prema pet kriterija (naglasni sustav, razvoj jata, poluglasa, slogotvornoga i stražnjega nazala). Jedan od dijalekata je turopoljski dijalekt.

Njegova „Karta kajkavskog narječja“ najpreciznija je i najsloženija karta kajkavskoga narječja.

Stjepan Rendulić, tadašnji predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Velikoj Gorici ga je pred desetak godina pozvao da na temu dijalektologije održi predavanje na „Matičinom četvrtku“ dugogodišnjem  kulturno edukativnom događanju Ogranka. Naravno da se dr.Lončarić rado odazvao.

Bio je, to slobodno mogu reći, veliki obožavatelj  Jurja Habdelića  (Kuče – Staro Čiče, 1609. – Zagreb, 1678.), autora prvog kajkavsko–latinskoga rječnika „Dictionar“.

Mnogo puta je znao reći : „Pa dobro dragi moji Turopoljci, što čekate? Još uvijek nemate svoj rječnik. Kako to mislite, ne možete ga napisati? Habdelić je to mogao napraviti u 17.stoljeću, a vi danas ne možete? Što čekate, naši govori nestaju…“

 I tako je počelo. Ideja o potrebi izrade Rječnika turopoljskog dijalekta, povlačila je za sobom niz aktivnosti koje su se nekako nametale same od sebe. Ogranak Matice je počeo organizirati „Turopolske večeri“ na kojima se govorilo samo na domaćem govoru, a  zatim su te „Večeri“ izašle izvan zgrade Muzeja Turopolja i održavale se po cijelom Turopolju.

Foto: Rad na Turopoljskom rječniku; slijeva sjede: dr. sc. Mijo Lončarić, Stjepan Rendulić, prof. Lucija Đuretić/Ogranak Matice hrvatske u V.Gorici

Uz poticaj i pomoć dr. sc. Lončarića i dr.sc. Ivane Kurtović Budja iz  Odjela za dijalektologiju Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, krenulo je ispunjavanje zahtjevne dokumentacije za zaštitu Turopoljskog dijalekta.

Ogranku Matice pod vodstvom Stjepana Rendulića su se pridružili Grad Velika Gorica, KUD-ovi i udruge,  budući nositelji zaštite dijalekta. Nakon tri godine, u proljeće 2017.  Ministarstvo kulture je donijelo Rješenje kojim Turopoljski dijalekt postaje zaštićeno nematerijalno kulturno dobro RH. To je bio nedvojbeni znak da svaki nositelj naveden u Rješenju treba razviti aktivnosti kojima dokazuje da je naš dijalekt živ.

Već 2018. Ogranak Matice je pokrenuo godišnji časopis na našem dijalektu „Škrijna turopolska“ koji redovno izlazi, a počeli su i pripremni radovi za izradu Rječnika turopoljskog dijalekta. Organizirane su radionice za izvorne govornike i obrađivače,  utvrđeni gramatički sustavi, dogovorene lokacije na kojima će se prikupljati jezična građa, način predobrade i verifikacija zapisane građe.

Rad je počeo, ali je vrijeme svjetske pandemije covida-19 zaustavila djelatnost, dvije godine smo komunicirali i radili uglavnom putem interneta. Kad smo se konačno opet svi okupili i intenzivno nastavili, bilo je vidljivo da Vas je bolest grubo obilježila.

Fala Vam puno, gospon Mijo. Fala za znanje koje ste nam nesebično prenosili, za strpljenje s kojim ste satima radili i slušali naše stručne suradnike (da, za taj posao je važan i odličan sluh), za neizmjernu ljubav prema jeziku kojom ste nas sve „zarazili“.

Zahvalni smo za vrijeme koje smo proveli u zajedničkom radu, za pauze u kojima ste se rado šalili i pričali nam o zgodama iz vremena koje ste proveli kao stipendist Humboldtove stipendije u Njemačkoj.

Posljednji put Vas pozdravljamo svi mi sa kojima ste radili Turopoljski rječnik– rječnik turopoljskog dijalekta: kazivači, stručni suradnici, ali i svi mi članovi Ogranka Matice hrvatske u Velikoj Gorici.

Zbogom, gospon Mijo…’, napisali su iz Ogranka Matice Hrvatske u Velikoj Gorici.

 

Naslovna fotografija: In memoriam – Otec turopoljskog dijalekta, dr sc. Mijo Lončarić  (1. rujna 1941. – lipnja 2023.) – Ogranak Matice hrvatske u Velikoj Gorici

Kultura

FOTO EMTA znatno povećana mažoret timovima iz deset država

Objavljeno

na

Objavio/la

Europska asocijacija mažoret timova (EMTA) osnovana je u Hrvatskoj prije deset godina, ali zbog malog broja članica, mažoret timova, iz drugih država nije se dovoljno zapažalo njeno djelovanje. Krajem prošle (2024.) i početkom ove godine (2025.) došlo je do preokreta, jer se povećao broj mažoret timova iz nekoliko država koji su postali članovi internacionalne EMTA-a.

Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA

Trenutačno su u Europskoj Asocijaciji mažoret timovi iz deset država: Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Francuska, Mađarska, Njemačka, Poljska, Srbija, Slovenija i Švicarska.

Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA

Izaslanstvo internacionalne EMTA-e koje su činili Vlado Palac, predsjednik EMTA-e, Sara Bogović, tajnica EMTA-e i Ivana Mišević, predsjednica sudačke komisije EMTA-e posjetili su prošlog vikenda (11. do 13. travnja 2025.) nacionalnu EMTA – Poljska te sudjelovali na edukaciji i trenerskom seminaru, koji je održan u Lođu (Lodz). Organizaciju je vodila Karolina Doruch – Nastya. Nakon završetka seminara osam trenerica iz šest mažoret timova dobile su certifikat o uspješno položenom trenerskom ispitu.

Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA

Dogovorena je suradnja u ovoj i idućoj godini (edukacije i seminari) odnosno organizacija mažoret manifestacija: dolazak poljskih timova na Europa Grand Prix (Crikvenica 2025.) i Europsko prvenstvo (Novigrad 2025.). Krajem 2025. planiran je Christmas Open Majorette Cup 2025 u Poljskoj, kao i Europe Grand Prix u Poljskoj (travanj 2026.).

Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA

Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA

Dogovoren je i dolazak  internacionalnih sudaca EMTA-a i HUMT-a koji bi sudili na Nacionalnom prvenstvu EMTA – Poljska (svibanj 2026.).

Galerija fotografija

envira-gallery id=”231466″]

Nastavite čitati

Kultura

„Pračovjek” stiže u Buševec, urnebesna komedija koju ne smijete propustiti!

Predstava je namijenjena odraslim osobama, stoga vrijedi pravilo 16+.

Objavljeno

na

Objavio/la

Ako ste ljubitelj komedija koje se ne boje dotaknuti i najosjetljivijih tema, ne smijete propustiti predstavu “Pračovjek” koja dolazi u Dom kulture Buševec. Ova urnebesna komedija o žensko-muškim i muško-ženskim odnosima bit će izvedena 25. travnja, s početkom u 19:30 sati.

„Pračovjek” je najdugovječniji one man show na Broadwayu, a sada napokon dolazi u Hrvatsku. U ovoj komediji, koja je bez filtera, Peđa Gvozdić će svojim briljantnim nastupom pružiti nezaboravan doživljaj. Predstava je namijenjena odraslim osobama, stoga vrijedi pravilo 16+.

Ulaznice za predstavu moguće je rezervirati pozivom na broj 098 829 907 (Nenad). Cijena ulaznice je 10 €, a broj mjesta je ograničen, stoga se preporučuje brza rezervacija.

Ako tražite predstavu koja će vas nasmijati do suza, „Pračovjek” u Buševcu bit će savršen izbor. Ne propustite ovu jedinstvenu priliku da uživate u najpoznatijem one man showu na Broadwayu.

Nastavite čitati

Kultura

Udruga umjetnika „Spark“ održala likovnu radionicu uz asistenciju Nine Radman

Članica udruge, Nevenka Lang, istaknula je kako je radionica bila prilika za učenje novih vještina.

Objavljeno

na

Objavio/la

Na Cvjetnu nedjelju, članice Udruge umjetnika „Spark“ imale su priliku sudjelovati u likovnoj radionici pod vodstvom mlade i perspektivne umjetnice Nine Radman. U prostorijama udruge nastala su prava mala uskrsna umjetnička djela, koja su uz vjeru, nadu i zajedništvo stvorena posebnom tehnikom.

Radionica, koja je bila prava prilika za kreativno izražavanje, održana je u prostoru udruge „Spark“ u Velikoj Gorici. Članice su, pod mentorstvom Nine Radman, koja se ističe u području 3D slikarstva i reljefnih uzoraka, oslikavale uskrsne motive poput livada punih cvijeća, skrivenih pisanica, trave i zečeva. Tehniku stvaranja su činile akrilne boje i šablone koje je pripremila sama umjetnica.

„Umjetnost je uvijek bila moj način izražavanja, a trenutno se bavim stvaranjem 3D slika s reljefnim i životinjskim motivima“, rekla je Nina Radman, koja uskoro priprema izložbu radova zajedno s članicama udruge „Spark“ u velikogoričkoj Područnoj knjižnici Galženica, predviđenu za rujan.

Članica udruge, Nevenka Lang, istaknula je kako je radionica bila prilika za učenje novih vještina. „Ako ne pišemo, slikamo i ovo nam je bio izazov naučiti nešto novo i zanimljivo. Zahvalne smo Nini na strpljivosti, nesebičnosti i želji da nam prenese svoje znanje“, kazala je Lang.

Kroz ovaj umjetnički susret, članice su uspjele spojiti kreativnost i zajedništvo, stvarajući ukrase za nadolazeći Uskrs, a cijela atmosfera bila je ispunjena nadom i ljubavlju prema umjetnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige u Velikoj Gorici, saznajte što vas sve čeka

Održat će se i pub kviz na temu životinja u književnosti, kulturi i umjetnosti.

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradska knjižnica Velika Gorica u srijedu 23. travnja, od 17 sati domaćin je manifestacije Noć knjige, koja ove godine donosi bogat i raznolik program, humanitarnu akciju, književno predstavljanje i pub kviz, a sve to s posebnom temom, životinjama.

Humanitarna akcija pod nazivom Humana knjižnica za napuštene životinje održat će se ispred Središnjeg odjela za odrasle od 17:00 do 19:00 sati. U suradnji s volonterkom Martinom Vujnović, posjetitelji će moći donirati hranu za životinje, a zauzvrat odabrati knjigu iz fonda otpisanih naslova knjižnice. Tijekom akcije, Martina Vujnović će građanima odgovarati na pitanja poput: kako pomoći napuštenim životinjama, kako izgleda proces udomljavanja te zašto je mačka idealan kućni ljubimac.

Martina Vujnović, dugogodišnja volonterka iz Velike Gorice, aktivna je u radu udruge Sigurna kućica i Skloništa Velika Gorica, te svojim angažmanom redovito pomaže napuštenim životinjama. Organizatori pozivaju sve sugrađane da se priključe ovoj akciji i spoje ljubav prema knjigama i životinjama.

U 19:00 sati slijedi književni dio programa Nakladnik u gostima, u sklopu kojeg će se predstaviti nakladnička kuća Sonatina. Osnovana 2018. godine, Sonatina se specijalizirala za beletristiku raznih žanrova. Direktorica i urednica Silvia Sinković predstavit će nekoliko zanimljivih naslova, uključujući one sa životinjama u glavnoj ulozi, poput:

  • „Neobično pametna stvorenja”
  • „Mačak koji je spasio knjige”
  • „Frankie: životna filozofija jednog mačka”

Poseban fokus bit će i na romanima popularne autorice Valerie Perrin, poznate po hitovima „Svježa voda” za cvijeće i „Troje.”

Za kraj večeri, od 20:00 do 21:00 sat, održat će se pub kviz na temu životinja u književnosti, kulturi i umjetnosti. Kviz će voditi Matej Peranić, koji će osmisliti pitanja iz različitih kategorija. Sudjelovanje je moguće isključivo uz prethodnu prijavu putem Google obrasca, a ekipe se trebaju sastojati od tri do pet članova. Pobjedničku ekipu očekuje vrijedan poklon paket koji osigurava knjižnica. Broj mjesta ograničen, stoga važno je prijaviti se na vrijeme!

Nastavite čitati

Kultura

Turopoljska plemenitaška poculica stigla u Moslavinu, otvorena nova izložba KUD-a “ČIČE”

Riječ je o nastavku predstavljanja rezultata projekta pod nazivom „Turopoljska plemenitaška poculica – prošlost, sadašnjost i budućnost”.

Objavljeno

na

Objavio/la

U Galeriji muzeja Moslavine, u ponedjeljak 14. travnja, svečano je otvorena izložba posvećena Turopoljskoj plemenitaškoj poculici, koju je priredio Kulturno-umjetnički dom “ČIČE” iz Novog Čiča. Riječ je o nastavku predstavljanja rezultata projekta pod nazivom „Turopoljska plemenitaška poculica – prošlost, sadašnjost i budućnost”, čiji je cilj očuvanje i promocija ovog jedinstvenog elementa tradicijske nošnje Turopolja.

Izložba u Kutini već je održana u Pučkom otvorenom učilištu u Velikoj Gorici te Kulturnom centru Travno u Zagrebu. Izložba će za javnost biti otvorena do 2. svibnja 2025. godine.

Organizatori ističu zadovoljstvo što se interes za ovu kulturnu baštinu širi i izvan granica Turopolja, čime se dodatno potvrđuje važnost ovakvih projekata u očuvanju lokalnog identiteta.

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.