Povežite se s nama

Priroda

Održana završna konferencija ‘Pametno gospodarenje otpadom Grada Velike Gorice’

Količinu otpada koji nastaje u našim domaćinstvima možemo smanjiti vlastitim angažmanom, jer upravo tamo i započinje sustav reciklaže – odvajanjem „na kućnom pragu”.

Objavljeno

na

U plavom salonu gradskog nogometnog stadiona održana je završna konferencija na kojoj je predstavljena provedba projekta “Pametno gospodarenje otpadom Grada Velike Gorice”. Ovaj projekt Grad Velika Gorica i komunalno društvo VG Čistoća provode od prosinca 2018. godine, a sufinanciran je u visini 60,47 % sredstvima Europske unije iz Kohezijskog fonda, kroz Operativni program „Konkurentnost i kohezija 2014.–2020. godine“. Vrijednost projekta je 1.984.588,79 kuna, od čega se iz Kohezijskog fonda sufinancira 1.096.245,50 kuna. Projekt je kroz ukupno 17 aktivnosti obuhvatio edukaciju i informiranje svih skupina građana Grada Velike Gorice o pravilnom gospodarenju otpadom, važnosti odvojenog sakupljanja otpada „na kućnom pragu“ i putem reciklažnih dvorišta te „zelenih otoka“. Na taj način sakupljeni otpad može se reciklirati i pravilno zbrinuti, umjesto da završi na „divljim“ odlagalištima ili gradskom Odlagalištu komunalnog otpada Mraclinska Dubrava. „Predviđeno trajanje projekta bilo je 20 mjeseci, no zbog korona-krize morali smo ga produžiti još 4 mjeseca. Projekt je u skladu sa Planom gospodarenja otpadom Republike Hrvatske i Grada Velike Gorice. Uspjeli smo realizirati sve zadane aktivnosti, svi troškovi su plaćeni i sada u završnom izvještaju možemo povući ostatak financijskih sredstava iz Kohezijskog fonda. Grad je sam aplicirao za ovaj projekt, bez partnera, no uz veliku pomoć gradskog komunalnog društva VG Čistoća. – rekao je u uvodnoj prezentaciji voditelj Ureda za zaštitu okoliša Grada Velike Gorice Marko Ružić.

 

Svrha projekta je smanjiti količinu otpada na odlagalištima, na način da se što više otpada odvaja u kućanstvima ili tvrtkama, pravilno zbrine, reciklira i ponovno uporabi. Tako će se manje otpada odvoziti na gradsko odlagalište komunalnog otpada. Ostvarivost ovog lanca ovisi o educiranosti samih građana, što je bio jedan od glavnih ciljeva projekta. „Ovim projektom želimo promijeniti konzumerističke  navike građana, odnosno njihovu svijest o hijerahiji gospodarenja otpadom, a to znači da se odvojeno sakupljeni otpad zaista odvozi na reciklažu. Ponovna upotreba recikliranih materijala utječe na smanjenje miješanog komunalnog otpada koji odlažemo u zelene kante.“ – naglasio je Ružić.

Tijekom svoje prezentacije izvanredna profesorica s velikogoričkog Veleučilišta Sanja Kalambura skrenula je pažnju na to da danas velika većina nas lako odbacuje kupljene stvari. Ne promišljamo da li su one ponovno upotrebljive? Ili koju štetu okolišu čine ako ih pravilno ne odložimo?“Količinu otpada koji nastaje u našim domaćinstvima možemo smanjiti vlastitim angažmanom, jer upravo tamo i započinje sustav reciklaže – odvajanjem „na kućnom pragu“. Ovaj projekt savršeno se uklopio u naknadno doneseni europski Zeleni plan do 2050. godine čiji je glavni cilj učiniti prostor Europske unije slobodnim od štetnih emisija stakleničkih plinova. Danas hranu bacamo u enormnim količinama, a ona na odlagalištima stvara štetne emisije u zrak. Nadam se da su građani toga postali svjesni i savjesni, te će redovito ostatke hrane ubuduće bacati u smeđe kante. – poručila je Kalambura. Prema izvješću Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, u 2019. godini u Hrvatskoj je nastalo 1.800.000 tona otpada, odnosno 444 kg po stanovniku. Od toga odvojeno sakupljeni otpad čini 37 %, od čega se ponovno uporabilo 30 % i isto toliki postotak otpada se reciklirao, što je daleko manje od postavljenih ciljeva.

Kako je svaki pojedinac svakodnevno „proizvođač“ bilo koje vrste otpada, glavna poruka projekta svodi se na vlastitu odgovornost o otpadu koji nastaje u našim domovima, a koji u konačnici zagađuje okoliš. Dakle, preporuka je ne kupovati proizvode s viškom ambalaže, kupovati samo onoliko koliko vam zaista treba, odvajati plastiku, metal, papir i staklo, te biootpad koji procesom truljenja stvara štetne plinove i stvara procjedne vode, odnosno zagađene tekućine. „Cilj je odvojeno prikupiti minimalno 40 % mase biootpada koji inače završi u miješanom komunalnom otpadu. Zato u Velikoj Gorici imamo mogućnost kućnog kompostiranja, dijelimo vrtne kompostere kućanstvima, zbog čega smo i osmislili lako pamtljiv slogan: Ne vegetiraj – kompostiraj!“Stigla nam je i najava Fonda da će ubrzo stići i naručene kante za biootpad u sklopu projekta za sve stambene zgrade i obiteljske kuće na području grada.– poručio je Ružić.

Velik problem je građevni otpad koji nažalost završi na „divljim odlagalištima“, narušavajući prirodnu ravnotežu i ljepotu krajolika Velike Gorice i cijelog Turopolja. Upravo je na ovaj problem tijekom diskusije na Konferenciji upozorila i nekolicina građana. Gradska četvrt Kurilovec ima problem s čak 1000 kubika građevnog otpada na divljim deponijima, dok stanovnici Kobilića upozoravaju da nakon što se divlji deponiji očiste, već sutradan nailaze na nove. Problem bi moglo ublažiti novo reciklažno dvorište u Ulici Franje Boška Kirinčića u Kurilovcu, koje će se protezati na površini od oko 3.000 m2, ali i novo Reciklažno dvorište građevnog otpada Mraclinska Dubrava, za koji je već ishođena građevinska dozvola, a u sklopu kojeg će se sakupljati i reciklirati građevni otpad te će se nakon recikliranja ponovno moći koristiti u gradnji.

Kako promjene u načinu gospodarenja otpadom nose i povećanje troškova odvoza, građani mogu očekivati i korekciju cijena komunalne usluge koja se na području grada Velike Gorice nije mijenjala od 2008. godine. Do sada je gotovo 12.000 korisnika dobilo posude za odvojeno sakupljanje otpada, a na javnim površinama nalaze se i novi kontejneri za staklo. Obzirom na više vrsta otpada u pripadajućim kantama, broj odvoza povećava se s 4 na 11. Stanari u zgradama gdje već postoje kante za odvojeno sakupljanje imat će u budućnosti približno istu cijenu komunalne usluge, dok će vlasnici obiteljskih kuća s povećanjem broja odvoza, dobiti i veće račune za tu uslugu.

Inače, novi sustav gospodarenja otpadom na području Grada Velike Gorice trebao bi početi s realizacijom početkom 2021. godine.

 

 

Priroda

Što nam je to padalo s neba? Nije ni ledena kiša, ni tuča, ni snijeg…

Nešto nakon 14 sati na velikogoričkom području počela je padati oborina koju ne viđamo prečesto, ali ona nije ni po čemu neuobičajna za ovo doba godine. Bilo je zanimljivo saznati kako se ova pojava zove…

Objavljeno

na

Kiša nije, snijeg nije, najviše izgleda kao tuča, ali nije ni to… Što je ovo?

Tako su nekako vjerojatno naši sugrađani promatrali prirodnu pojavu koja ih je zadeslila. Usred sivog jesenskog dana krenuli su padati mali komadi leda, a ta pojava doista nije niti tuča, niti snijeg, niti ledena kiša, na koju je možda ovo najviše i nalikovalo.

Odgovor na pitanje iz druge rečenice, ukratko glasi ovako: padala je solika! Odnosno, prevedeno na laički jezik, ledena zrnca.

Solika je po definiciji oborina slična snijegu u obliku okruglih, čunjastih ili nepravilnih bijelih neprozirnih ledenih zrnaca promjera od dva do pet milimetara. Zrnca su prhka i lako se drobe, a padaju kao pljusak pri temperaturi zraka od približno nula stupnjeva, prije kiše ili snijega ili zajedno s kišom ili snijegom.

Baš po definiciji, palo je nakon solike i nešto kiše, a mi smo možda nešto i naučili o zimskim prirodnim pojavama…

Nastavite čitati

Priroda

Osvježenje uz razvoj olujnih oblaka – moguće više grmljavinskog nevremena, pa i tuče većeg zrna

Nakon oluja i nevera kraj tjedna opet izgleda ljepše, uz više sunca i topline, najavljuje prognostičar Kristijan Božarov.

Objavljeno

na

Objavio/la

Danas će biti pretežno oblačno s kišom i pljuskovima s grmljavinom. U drugom dijelu dana većinom suho, uz ponegdje djelomično sunčana razdoblja. Vjetar slab do umjeren sjeverni i sjeveroistočni. Najviša dnevna temperatura između 20 i 23°C.

U srijedu u noći i ujutro bit će pretežno oblačno s kišom i pljuskovima s grmljavinom. Poslijepodne i navečer uglavnom suho, uz moguća djelomično sunčana razdoblja. Vjetar slab do umjeren sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 13 do 16°C, a najviša dnevna od 18 do 21°C – kaže prognostičar Kristijan Božarov sa stranice ‘Kad će kiša’.

No, već kraj tjedna opet izgleda ljepše, uz više sunca i topline.

Foto: ilustrativna/kiša/G.Kiš, cityportal.hr

Uzrok jače nestabilnog vremena je sudar između dvije mase u atmosferi, pa nam stižu oblaci zvani kumulonimbusi. 

– U danima koji su pred nama nalaziti ćemo se između dvije različite mase u atmos..Na jugu vrućine, a sjevernije hladnoća i snijeg. Njihov sudar će napraviti će dar mar u atmosferi, pa je za očekivati  vrlo nestabilno vrijeme i na kopnu i na moru, uz iznimno jake razvoje olujnih kumulonimbus oblaka, pa će grmljavinska nevremena biti česta pojava, kao i nažalost tuča većeg zrna, snažni udari vjetra, a na moru jaki neverini, nevere, moguće i pijavice – kažu prognostičari sa stranice Vremenska prognoza by MeteoTeam.

Kumulonimbus (lat cumulus: gomila, hrpa + nimbus: oblak; međunarodna kratica Cb) je veliki, debeli i gusti oblak koji se uzdiže okomito uvis, katkada i iznad deset kilometara. Zbog burnih procesa u kumulonimbusu s velikim okomitim brzinama (više od 20 m/s) te jakim silaznim strujama na dijelu područja ispod oblaka, katkada je uzrokom vremenskih nepogoda (tuče, jakih mahova vjetra, udara munje, kratkotrajnih no vrlo snažnih pljuskova, navode stručnjaci za vremenske prilike i neprilike.

DHMZ je stoga izdao i žuti meteoalarm za područje gotovo čitave Hrvatske.

 

Naslovna fotografija: Ilustrativna/ Cumulonimbus Cb, skybrary.aero.com

Nastavite čitati

Priroda

Danas i sutra vrlo promjenjivo vrijeme – ponesite kišobran, za svaki slučaj!

Dnevni maksimalac će nam ići sve do 28 Celzijusa, a i u utorak nas očekuje slično vrijeme, s nešto nižim temperaturama zraka. Teško vrijeme za sve kronične bolesnike, jer će nas zapuhivati i južina i zapadni vjetrovi, no navečer stiže i malo onih sjevernijih.

Objavljeno

na

Objavio/la

Do kraja dana ostaje nam prilično promjenjivo, no za one koji pate od kroničnih bolesti, i vrlo ‘teško’ vrijeme. Smjenjivat će se sunčanija i oblačnija razdoblja, mjestimično će biti kiše ili pljuskova s grmljavinom, lokalno izraženijih. Uz sve to i umjereni južni i zapadni vjetrovi, a osvježenje stiže navečer uz sjeverac. Dnevni maksimalac između 25 i 28 Celzijusa u zraku.

U utorak će biti umjereno do pretežno oblačno s kišom i pljuskovima s grmljavinom. U drugom dijelu dana su moguća djelomično sunčana razdoblja. Vjetar slab do umjeren  sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 13 do 17°C, a najviša dnevna od 20 do 24°C – najavljuje prognostičar Kristijan Božarov. 

 

Naslovna fotografija: Ilustrativna, promjenjivo vrijeme/pixabay.com

Nastavite čitati

Priroda

Stiže osvježenje, južina se okreće na sjeverac, do daljnjeg bez kiše

Do kraja tjedna ostaje pretežno sunčano vrijeme, temperature će lagano rasti sve do vikenda koji bi nam ponovo mogao donijeti ljetne vrućine.

Objavljeno

na

Nakon višednevnih visokih temperatura zraka, srijeda nam donosi mali predah od travanjskih vrućina, najavljuju prognostičari DHMZ-a.

Južina se okreće na sjeverac, pa će u srijedu biti djelomice sunčano, vjetrovito i osjetno svježije. Jutarnja temperatura od 9 do 14°C, a najviša dnevna između 18 i 21°C. Do kraja tjedna ostaje pretežno sunčano vrijeme s temperaturama zraka u postupnom porastu, pa bi za vikend ponovo mogle zavladati ljetne vrućine u proljeće.

Nastavite čitati

Priroda

Vikend prognoza: Vrijeme je za šešir na glavi i kremu za sunčanje na koži!

Pred nama je vikend ljetnih temperatura – subota do 28, a u nedjelju i do 30 Celzijusa!

Objavljeno

na

Prvi travanjski vikend nam donosi pravo ljetno vrijeme! Danas još mjestimice umjeren jugozapadni vjetar, sutra mirno. Dnevni maksimalac danas i do 28, a u nedjelju i do 30 Celzijusa!

Subota pretežno sunčano i vrlo toplo. Vjetar slab do umjeren jugozapadni i zapadni. Jutarnja temperatura od 7 do 12°C, a najviša dnevna između 26 i 28°C. U nedjelju se nastavlja sunčano i vrlo toplo vrijeme. Vjetar slab. Jutarnja temperatura od 8 do 13°C, a najviša dnevna između 27 i 30°C – rekao nam je prognostičar Kristijan Božarov.

Pripazite i na visoki UV indeks, pa nije na odmet zaštititi kožu kremom za sunčanje, a iz ormara slobodno izvadite svoje ljetne šešire.

 

Naslovna fotografija: pexels/pixabay.com 

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.