Foto Zvonimir Barisin/Pixell
Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske objavilo je službene podatke o izlaznosti birača na birališta od 07.00 do 11.30 sati.
Na razini cijele Hrvatske izlaznost je 15,12%, a najveću izlaznost s 20,93% ima Ličko-senjska županija, slijede ju s 18,09% Krapinsko –zagorska i Dubrovačko -neretvanska županija koja ima izlaznost od 17,89%.
Zagrebačka županija trenutačno je u kategoriji županija koje imaju najmanju izlaznost, a do 11.30 sati postotak odaziva je 14,52% stanovnika, odnosno od 272.465 građana s pravom glasa, na birališta je izašlo njih 37.462.
Na području Velike Gorice gdje je organizirano 68 biračkih mjesta, pristupilo je ukupno 12,96% birača.
Dodajmo kako je ukupna izlaznost nešto manja u odnosu na prije 4 godine. Naime, 2021. godine na lokalne izbore do 11.30 svoje pravo glasa u Republici Hrvatskoj iskoristilo je 15,47% birača.
I na razini Zagrebačke županije, također je manja izlaznost na birališta u odnosu na prošle izbore kada je do 11.30 sati glasovalo 15,1 birača.
Dodajmo kako od svih sjedišta županija najveću izlaznost ima grad Sisak, odnosno 20.60%.
Također, od ukupnog broja Hrvata koji mogu pristupiti glasovanju, a to je nešto više od 3,5 milijuna, svoje pravo glasa do sada je iskoristilo njih 505.980.
Nove podatke o izlaznosti Državno izborno povjerenstvo objavit će danas u 17 sati, a uključivat će izlaznost od 07 do 16.30 sati. Prvi privremeni rezultati lokalnih izbora 2025. godine bit će poznati u 21.00 sat.
Oglasio se i GONG
Gong na izborni dan pruža podršku građankama i građanima u ostvarivanju biračkih prava i zaprima dojave o nepravilnostima putem telefona, maila i poruka na društvenim mrežama.
-Dobili smo dojavu iz Splitsko-dalmatinske županije o članovima jedne stranke, koji u zatvorenoj WhatsApp grupi nazvanoj “Izbori” traže od svojih članova i članica u biračkim odborima foto dokaz (sliku osobne iskaznice uz glasački listić) da su glasali za tu stranku, s porukom da im se u suprotnom neće isplatiti naknada za rad u biračkim odborima. Slučaj pritiska prijavili smo DIP-u. Iz iste županije došla je i dojava o promatraču jedne liste koji je sugerirao građanima ispred biračkog mjesta za koga da glasaju. Gong je odmah to prijavio nadležnom izbornom povjerenstvu. Oni su kontaktirali policiju, no prije njihovog dolaska, promatrač je napustio biračko mjesto – stoji u priopćenju GONG-a.
Najveći broj prijava odnosi se na kršenje izborne šutnje, koje se na lokalnim izborima kažnjava u rasponu od 398 eura za fizičke osobe pa sve do 66.361 euro koliko iznosi najviša kazna za pravne osobe. Najviše prijava za kršenje izborne šutnje, ističe GONG, odnosi se na objave na društvenim mrežama, ali je prijavljeno i nekoliko lokalnih portala koji nisu na vrijeme uklonili ranije oglase i članke.
-Građani se pitaju što je s objavama na društvenim mrežama koje su objavljene tek nekoliko minuta uoči izborne šutnje, čime pravilo nije prekršeno, a taj sadržaj je postao viralan i imao velike dosege tijekom izborne šutnje. Neki od kandidata iskorištavaju što se upute DIP-a odnose samo na datum objave sadržaja, a ne i njegovu naknadnu vidljivost tijekom izborne šutnje – dodaju iz GONG-a.
Nadalje, podsjeća da na ovim izborima nisu predviđena posebna biračka mjesta u domovima za starije, na temelju čega su došle pritužbe.
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar Login